Kategorie produktów

Infolinia 42 617 28 39

0
Taśmy LED i akcesoria
Oświetlenie wewnętrzne
Oświetlenie samochodowe

Kontakt

Lampy oświetleniowe do szkół

Szkoła to miejsce wytężonej pracy zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Kluczową rolę w zapewnieniu odpowiednich warunków do pracy dla obu tych grup stanowi oświetlenie. Dobrze dobrane lampy do szkoły zagwarantują komfortową i wydajną pracę, a jednocześnie będą bezpieczne dla zdrowia wszystkich przebywających w szkole. Oświetlenie do szkoły musi być przede wszystkim oświetleniem funkcjonalnym, bezpiecznym i ekonomicznym. Tu nie liczą się aspekty wizualne i estetyczne, choć i one są ważne, ale właśnie kwestie związane z praktycznością, łatwością obsługi, bezawaryjnością, zapewnieniem doskonałych warunków pracy itp. Szkoła wymagać będzie zastosowania różnego rodzaju lamp, w zależności od pomieszczenia, w którym będą zainstalowane. W salach lekcyjnych doskonałym rozwiązaniem są panele LED, zapewniające bardzo dobre naświetlenie i dystrybucję światła w pomieszczeniu. Najczęściej wykorzystywanym jest panel LED 60x60. Jest to panel idealnie dostosowany do wykorzystania w sufitach podwieszanych. Można montować go również natynkowo i zawieszać za pomocą specjalnych zestawów linek.

  1. Oświetlenie w szkole
  2. Oświetlenie w szkole przepisy
  3. Normy oświetlenia w szkole
Produktów w tej kategorii: 38    Wyświetl po:

Oświetlenie w szkole

O ile w salach lekcyjnych idealnie sprawdzają się panele to na korytarzach, doskonale sprawuje się oświetlenie liniowe LED. Są to lampy, które odpowiednio oświetlą całą przestrzeń, często długiego korytarza zapewniając bezpieczeństwo dzieciom podczas ich zabaw w czasie przerwy. Doskonała będzie tutaj oprawa świetlówkowa. Zarówno montowana natynkowo oraz w wersjach wiszących sprawdzi się chyba najlepiej ze wszystkich możliwych do wykorzystania rodzajów lampy do szkoły. Oczywiście podstawą jej funkcjonalności i bezpieczeństwa jest odpowiednio dobrana świetlówka LED, gwarantująca właściwą jasność, barwę światła i pracująca bez efektu migotania. Do szatni, łazienek, jadalni, pomieszczeń technicznych itp. atrakcyjnym rozwiązaniem na oświetlenie szkolne może okazać się oprawa rastrowa. Podstawowy rodzaj oprawy stosowanej od lat, uzupełniony o nowoczesne, energooszczędne źródła światła LED posiada szereg zalet także i w obecnych czasach. 

 

Oświetlenie w szkole przepisy

Projektując instalację w szkole, musimy wziąć pod uwagę obowiązujące normy oświetlenia w szkole. Oświetlenie w szkole regulują bowiem odpowiednie przepisy. Lampy muszą być więc dobrane tak, aby wszystkie te przepisy były spełnione. Po zainstalowaniu lamp dobrze jest przeprowadzić pomiary natężenia oświetlenia w szkołach, aby upewnić się, że światło będzie dobre do pracy dla uczniów i nauczycieli. Natężenie oświetlenia w szkole musi wszak spełniać wymogi stawiane przed oświetleniem przez przepisy i normy. Przepisy, jakie są postawione przed oświetleniem szkoły, regulują także jakie oświetlenie powinno zostać zainstalowane w zależności od przeznaczenia pomieszczenia. Inne wymogi stawiane są lampom zainstalowanym w sali lekcyjnej, inne przed oświetleniem sali gimnastycznej, a jeszcze inne przed oświetleniem w szatni. Każdy zarządca szkoły przed inwestycją w oświetlenie powinien zapoznać się z konkretnymi przepisami dotyczącymi oświetlenia w szkole. 

 

Normy oświetlenia w szkole

Normą, która jest najważniejsza przy projektowaniu oświetlenia szkolnego, a która musimy spełnić, jest norma dotycząca wszystkich miejsc pracy PL-EN 12464-1. Norma ta określa barwę światła, jego temperaturę barwową, natężenie oświetlenia w pomieszczeniu i inne parametry oświetlenia, które instalujemy w pomieszczeniach, w których odbywa się praca, więc także i w szkole. We wnętrzach, w których odbywa się praca związana z czynnościami wzrokowymi, musimy zapewnić oświetlenie o natężeniu co najmniej 500lx. Emitowane światło powinno mieć dzienną barwę, czyli ok. 4000K. Taka barwa jest najlepsza dla prac biurowych, a takimi jest na swój sposób nauczanie. Przepisy regulują także wskaźnik olśnienia UGR, który powinien wynosić UGRRA>=80. Wyższy wskaźnik Ra=90 wymagany jest w szkołach plastycznych. Oświetlenie w szkole musi spełniać wszystkie te normy, aby być zgodnym z wymaganiami prawnymi stawianymi przed oświetleniem do pracy. Spełnienie tych norm gwarantuje jednocześnie, że oświetlenie szkolne będzie komfortowe do pracy, bezpieczne dla wzroku dla uczniów i nauczycieli i zapewni uzyskanie lepszych efektów nauczania.* Pola wymagane