INFOLINIA: 42 617 28 39

Taśmy LED i akcesoria
Oświetlenie samochodowe

Kontakt

 

Biuro obsługi klienta

 

Darmowa wysyłka

 

Żarówki LED

 

Darmowy projekt oświetlenia

 

Fundament pod lampy ogrodowe

 

Aktualności

Żarówki LED filament

14.04.2018

Wśród wielu modeli żarówek LED, coraz większą popularność zdobywają tzw. żarówki LED Filament. Dzięki budowie przypominającej tradycyjne żarówki żarowe, ten typ oświetlenia jest coraz częściej stosowany w miejscach, gdzie żarówki są odkryte i doskonale widoczne. Co jednak kryje się pod nazwą LED filament i czy warto zacząć korzystać z tego właśnie typu oświetlenia?

Żarówki LED Filament – co to takiego?

Żarówki LED Filament - bądź też bardziej prawidłowo lampy LED filament - to nic innego jak specjalny typ oświetlenia LED oparty o tzw. włókna LED (dlatego też nazwa – filament). Pierwsze pomysły na taką żarówkę pojawiły się w roku 2008, jednak dopiero niedawno, dzięki rozwojowi samych diod, żarówki LED tego typu spełniają wymagania współczesnych użytkowników. Same włókna zastosowane w żarówkach LED filament to nic innego jak montowane w serii diody COG (skrót on ang. Chip-On-Glass). Technologia ta polega na szeregowym montażu duzej ilości niewielkich chipów LED na przezroczystym podkładzie, wykonanym w wiekszości przypadków ze specjalnego stopu szkła (stąd nazwa). Pokrywane są one następnie luminoforem pokrytym żywicą silikonową, co sprawia, że włókno przybiera odpowiednią barwę bieli, oraz świeci całą swoją powierzchnią. Dzięki temu, przybierają one formę najbardziej zbliżoną do tradycyjnych żarówek posiadających żarnik. 

Przekrój włókna typy Filament

Czy warto kupować żarówki LED filament?

Odpowiedź brzmi – to zależy. Główną zaletą żarówek LED filament jest ich tradycyjny wygląd. Jeśli szukają Państwo modeli o takim designie, to jest to pierwszy znak, że żarówki tego typu są dla Was. Za designem żarówki idzie kąt jej świecenia. Nie jest on w żaden sposób ograniczany przez radiatory, więc emituje światło tak jak tradycyjna żarówka. Kolejną zaletą idącą za ich zakupem jest wydajność. Niejednokrotnie wydajność lumenów na wat jest w filamentach wyższa niż w tradycyjnych żarówkach ledowych. Co więcej, użycie większej ilości diod, umożliwia dobranie chipów w taki sposób, aby luminofor w nich wykorzystany miał wysoką skuteczność odwzorowania barw. Jednym z ograniczeń żarówek LED filament, jest ich większa podatność na uszkodzenia mechaniczne (włókna są cienkie, a co za tym idzie odpowiednia siła uderzenia może je zerwać), a także temperatura pracy. Włókna nie powinny pracować w dużych temperaturach, gdyż w przeciwieństwie do standardowych żarówek LED, nie mają pomocy radiatora odprowadzającego z nich ciepło.

 

Zarówka LED filament 6W

Lampy LED filament – podsumowanie.

Reasumując, żarówki LED filament mają zarówno zalety jak i wady, jednak biorąc pod uwagę wszystkie aspekty ich użytkowania, oraz fakt, że trend wskazuje na ich coraz większą popularyzację, naszym zdaniem warto rozważyć zakup właśnie tego typu żarówki LED. Dzięki temu będziemy mieli mocne światło, które przy tradycyjnym wyglądzie, jest jednym z najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych masowo w oświetleniu LED. 

Wstecz


* Pola wymagane