Spis treści

1W LED ile to Wat – czyli przelicznik LED na Wat

Z przelicznika LED na Wat wynika w przybliżeniu, że 1W LED jest równy od 8.3W do 12.5W tradycyjnego oświetlenia. Upraszczając wynik, możemy założyć, że tradycyjne oświetlenie pobierze około 75W w stosunku do LED o mocy 10W. Przez lata byliśmy przyzwyczajeni do określania jasności świecenia żarówki poprzez jej moc. Wiadomo było, jak świeci żarówka 100W, jak 60W itp. Dziś, wraz ze zmieniającą się technologią i nadejściem ery LED-ów, sprawa nie jest już tak oczywista. Łatwo zauważyć, że LED-y dają podobne do dotychczasowych żarówek światło przy mniejszym oznaczeniu ich mocy. Pojawiają się więc pytania typu: 6W, 8W czy 15 W LED ile to wat tradycyjnej żarówki? Otóż nie da się tego przeliczyć dokładnie w 100%, używając jakiegoś przelicznika. Przelicznik LED na Wat będzie dość orientacyjny, jednak pomoże nam przy wymianie tradycyjnego oświetlenia na to ledowe.

Potrzebujesz dobrego oświetlenia LED, zadzwoń!

Potrzebujesz dobrego oświetlenia LED, zadzwoń!

Przelicznik Wat na LED

Jak obliczyć Wat na LED? To jedno z ważniejszych pytań, na które warto znać odpowiedź. Korzystając z naszego przelicznika tradycyjne oświetlenie o mocy 8.3W – 12.5W jest równe 1W LED. W tradycyjnych żarówkach źródłem światła był umieszczony wewnątrz szklanej bańki rozgrzany żarnik. Żarówki ledowe działają w inny sposób niż ich tradycyjne odpowiedniki i charakteryzują się innymi od nich parametrami. Ledy natomiast są to lampy półprzewodnikowe, wykorzystujące jako źródło światła diody elektroluminescencyjne.

Interesują Cię  Żarówki ledowe? Odwiedź nasz sklep!

 

Przelicznik Wat na LED

Przelicznik Wat na LED

Lumeny na Waty kalkulator

Lumeny na Waty kalkulator

Lampy LED zbudowane są z dużej ilości diod, co umożliwia osiągnięcie zamierzonego efektu świetlnego (jasności uzyskanego światła). A skąd wynika różnica w mocach żarówek tradycyjnych i ledowych i czemu do osiągnięcia podobnej jasności LEDY zużywaj mniejsze ilości energii? Różnica ta bierze się z powodu dużej straty energii w tradycyjnych żarówkach. Aby wyemitować światło, żarnik żarówki rozgrzewa się do ponad 2000°C. To powoduje, że znaczna część energii zużywanej na działanie takiej żarówki ucieka nam w postaci ciepła, jaką ta żarówka wyemituje. Wszyscy wiemy, jak rozgrzana jest żarówka, nawet po wyłączeniu oświetlenia. W przypadku żarówek LED strat takich nie mamy i stąd niższa potrzebna dostarczona do nich moc w celu uzyskania konkretnego, zamierzonego światła. No dobrze, ale skąd uzyskamy odpowiedź na pytanie w stylu: 1w led ile to wat tradycyjnej żarówki? Jak już napisaliśmy, nie ma konkretnego przelicznika. Korzystając z poniższej tabeli, możemy w przybliżeniu policzyć 1W leda na waty.

Jak widać odpowiednikiem tradycyjnej żarówki o określonej mocy, jest żarówka LED o mocy około 10-krotnie mniejszej. Brak dokładnego przelicznika wynika z faktu, że moc diod uzależniona jest od rodzaju diody, koloru i kąta świecenia. Żarówka LED o mocy 5W w zależności od jej rodzaju może być odpowiednikiem 50W, ale także 60W żarówki tradycyjnej. W przypadku ledów kierowanie się jednak tylko ich mocą jest niewłaściwe. Podana przez producenta moc, określa bowiem jedynie zużycie przez nie energii elektrycznej. Parametrem, którym powinniśmy się kierować przy wyborze żarówki LED, są lumeny. Jest to strumień świetlny, czyli moc świecenia danej żarówki.

Zobacz również nasze inne artykuły o żarówkach LED

Moc LED

Moc Led najczęściej powinniśmy określać w liczbie lumenów. Im większa jego wartość tym mocniejsze jest źródło światła. Czym mniej żarówka pobiera prądu (W) a mocniej świeci wtedy jest bardziej efektywna świetlnie. Gdy już decydujemy się na montaż oświetlenia LED, stajemy przed pytaniem: jakiej mocy żarówek potrzebujemy? Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Wymieniając dotychczasową tradycyjną żarówkę, możemy określić moc potrzebnego led, korzystając z tabeli przelicznika W na LED. A co w sytuacji, jeśli planujemy zakup żarówek do nowych pomieszczeń, dotychczas w oświetlenie niewyposażonych? Wówczas dobór właściwej mocy żarówek zależeć będzie od rodzaju pomieszczenia, jego wielkości, typu oświetlanej powierzchni, przeznaczenia lampy, ilości punktów świetlnych w pomieszczeniu, a także rodzaju żarówki. Innej mocy wymagać będzie oświetlenie sypialni, a innej kuchni czy salonu. Innej mocy żarówka będzie potrzebna dla pojedynczej lampy oświetlającej duże pomieszczenie, a innej dla jednej z kilku lamp znajdujących się w niewielkiej powierzchni pokoju.

Panele LED stanowią doskonałe i energooszczędne oświetlenie do każdego rodzaju wnętrz. Sprawdź naszą ofertę!

Lumeny na Waty

Przelicznik lumeny na waty

Ile wat ma 1 LED?

Wiele osób zastanawia się ile wat ma 1 LED. Według przelicznika 1 LED odpowiada wartości 10-15W tradycyjnej żarówki. Inaczej wygląda przeliczanie w przypadku tych żarówek, których moc jest duża. Wtedy należy zwracać uwagę na lumeny, które są wyznacznikiem ilości emitowanego światła.

 

Ile lumenów z 1W LED?

Wszystko zależy od rodzaju diody i jej skuteczność świetlnej. Im większy prąd tym mocnej świeci dioda, oczywiście wszystko zależy od typu. I tak dla przykładu z jednego wata można osiągnąć np 60lm na 1W, ale równie dobrze można to wartość nawet potroić i wtedy wynik będzie 180lm z jednego wata. Jak obliczyć ile lumenów z 1W LED? Jeśli interesuje nas odpowiedź na to pytanie, 1W LED wytwarza strumień świetlny o wartości 100 lumenów. Porównując ze starym rodzajem żarówki, taką ilość lumenów, jaka znajduje się w 1W LED, znaleźlibyśmy w tradycyjnej żarówce o mocy 15W.

 

Jak przeliczyc waty na ledy?

Jeśli chcemy mieć dokładniejszy i bardziej dla nas zrozumiały wgląd na moc żarówek LED, możemy mniej więcej przeliczyć Waty na LED-y. Jak to zrobić? Jak przeliczyć Waty na ledy? W przeliczeniu: jeśli mamy żarówkę 100 W, będzie ona równa żarówce 10-15W LED.

Ile to 7W?

Ile to 7W? W przeliczeniu na lumeny, żarówka o mocy 7W zawierać będzie ok. 570 lumenów. Warto też wiedzieć, że 7W żarówki LED to w przeliczeniu na tradycyjną moc żarówki starszej generacji 55W.

Ile to 10W LED?

Jak to wygląda w żarówce 10-cio watowej? Ile to 10W LED? Otóż, w tym przypadku przeliczając 10W LED na moc żarówki tradycyjnej, otrzymamy 60W. Co z strumieniem świetlnym? Jeśli chodzi o wartość lumenów jaka znajduje się w żarówce 10W LED, będzie to 840.

Ile Wat do lampy?

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do pomieszczenia? Przede wszystkim należy ustalić jakiej mocy oświetlenie jest nam potrzebne. Ile Wat do lampy? Do lampy na biurko będziemy potrzebować żarówki 40W, ponieważ posiada ona około 400-500 lumenów, co jest optymalnym oświetleniem potrzebnym do oświetlenia biurka.

Jak wybrać odpowiednią moc żarówek do swojej lampy? To pytanie nie jest tak proste, jak mogłoby się początkowo wydawać. Odpowiedzi na te pytania zależą od wielu różnych aspektów, takich jak charakter powierzchni, która zostanie oświetlona, a także od jej funkcji, którą będzie obsługiwała.

Ile prądu pobiera jedna dioda LED?

Ile prądu pobiera jedna dioda LED? Jedna dioda LED przyjmuje się, że pobiera mniej niż 10mA. Chodzi tu o diodę LED z soczewką. Prąd przewodzenia jest parametrem określającym maksymalny prąd, który może bezpiecznie przejść przez diodę, zanim pojawi się ryzyko uszkodzenia diody. Jest to zależne od rodzaju materiału, z którego wykonana jest dioda.

Ile to 60W?

Co powinniśmy wiedzieć o żarówce LED, która ma 60W? Ile to 60W? Możemy przeliczać moc żarówek LED na lumeny. 60W to 806 lumenów.

Ile wat pobiera dioda LED?

Diody LED całkowicie zmieniły branżę oświetleniową, otwierając ogromne możliwości w zakresie i energooszczędności i możliwości budowy przeróżnych form zarówno minimalistycznych jak i designerskich. Możemy teraz oświetlać wnętrza, ulice, ogrody, pomniki, czy piętra budynków w sposób znacznie bardziej przystępny i korzystny dla środowiska dzięki technologii stworzonej w 1962 roku przez Nicka Holonyaka. Profesor Nick Hokinyaka Wykłada na University of Illinois at Urbana-Champaign, amerykańskiej uczelni. John Bardeen, wynalazca tranzystora, zapisał Holonyaka jako swojego pierwszego doktoranta na University of Illinois. W 1989 roku otrzymał od IEEE Medal Edisona za wyjątkową karierę w naukach elektrycznych, która obejmowała wkład w kluczowe problemy materiałów i elementów półprzewodnikowych.
Nowoczesne oświetlenie Led nadaje się do zastosowania w domach, biurach i innych obiektów. Należy mieć świadomość, że technologia ta wykorzystuje różne diody LED. Ważne jest, aby zastanowić się, które diody będą funkcjonować najlepiej i które będą najbardziej ekonomicznym wyborem w oparciu o przeznaczenie źródła światła.
„Dioda emitująca światło” to potoczna nazwa diod LED. Diody możemy sklasyfikować na kilka grup na podstawie ich budowy zewnętrznej i sposobów montażu. Każda z nich jest inna pod względem budowy. Sprawność każdej diody jest różna, ale są też inne zmienne, takie jak regulacje kąta padania światła, CRI, czy potencjalna barwa światła. Jak można się spodziewać, istnieją różnice w kosztach źródeł światła opartych na poszczególnych diodach.
Ważne jest, aby przed wyborem technologii oświetleniowej zapoznać się z wieloma rodzajami diod LED. Poniżej przedstawiamy podstawy:

Dioda LED DIP (Dual In-Line Package) jest najczęściej stosowaną formą diody LED. Ponieważ są tańsze niż ich zamienniki, diody, które są dostępne na rynku od ponad 50 lat, są nadal powszechnie stosowane. Ich wygląd zewnętrzny sprawia, że są proste do zidentyfikowania. Mają dwie nóżki i kształtem przypominają malutką kapsułkę. Diody DIP LED są proste w montażu, ponieważ nóżki wystarczy przylutować lub połączyć w układzie scalonym. Ich żywotność jest czasami mocno zaskakująca, nie raz widzieliśmy np. ze złomowane auto które np. to 30 latach eksploatacji stało już na szrocie jedyne co w nim zostało to mała mrugająca dioda od alarmu. Diody DIP LED są dość wydajne i mają wysoki poziom odporności na utlenianie i korozję. Ich najwyższy strumień świetlny wynosi około 5/6 [lm]. Niestety, wypadają też dość słabo pod względem wydajności świetlnej i są mniej efektywne w wyniku małej mocy w porównaniu z innymi diodami LED. Im więcej diod DIP zostanie umieszczonych w lampie (żarówce) LED, tym więcej światła będzie ona emitować. Do budowy lampy LED o zwiększonej mocy można użyć nawet 80 diod DIP. Żarówki te mają potencjał do 3-4 watów mocy. Żywotność diod LED DIP wynosi do 35 000 godzin. Dodatkowo współczynnik CRI jest niski, co daje żarówkom opartym na diodach DIP słabe możliwości odtwarzania naturalnych kolorów. Jednak diody DIP LED nadal są szeroko stosowane i znajdują różne aplikacje ze względu na korzyści obejmujące solidność, prostotę instalacji i energooszczędność.

Diody LED SMD
Montaż powierzchniowy przeznaczony jest dla diod LED SMD (Surface Mounted Device). Są to maleńkie chipy, które są płaskie, kwadratowe lub prostokątne. Choć są znacznie mniejsze od diod DIP LED, diody SMD osiągają lepsze wyniki pod względem wydajności i strumienia świetlnego. Wyróżniają się współczynnikiem CRI dobrej jakości diod SMD LED, który może być powyżej Ra>95 oraz stosunkowo silnym strumieniem świetlnym o wartości kilkunastu lumenów (średnio 5 -30 lumenów na jedną diodę na chipie). Wszystko zależy od efektywności świetlnej diody. Przy dobrym odprowadzaniu ciepła czas pracy wynosi około 50 000 godzin rocznie. Diody LED SMD mają duży kąt świecenia 180 stopni, jednak ze względu na niewielką ilość dostępnych soczewek, nie jest możliwe stworzenie lamp (żarówek) LED opartych na diodach LED SMD, które mają zróżnicowany kąt świecenia.

Technologia SMD jest wykorzystywana w oświetleniu dekoracyjnym, ponieważ oferuje duży wybór kolorów. Na przykład, szeroko stosowane diody LED SMD 5050 mogą obsługiwać zdolność RGB na poszczególnych chipach, co pozwala nam produkować kolorowe światło poprzez mieszanie czerwonego, zielonego i niebieskiego.

LED COB
Na pytanie ile pobiera prądu dioda cob w szystko zalezy od jej rodzaju dla przykładu: Dioda LED COB Optoflash  o wymiarze 13,5×13,5 mm jej moc maksymalna to 4,72W a prąd Diody Prąd diody LED: 300 ~ 450 mA. Napięcie jej pracy napięcie pracy: 8.5 ~ 10.5 V DC   Niedawny rozwój w technologii oświetleniowej. Podobnie jak chipy w technologii LED SMD, które również mogą mieć więcej niż jedną diodę, chipy LED COB (Chip on Board) mogą mieć więcej niż jedną diodę na płytce. W przeciwieństwie do tego, każda dioda w SMD wymaga własnego obwodu, który został usunięty w płytkach LED COB. Niezależnie od tego, ile diod znajduje się na płytce, chipy COB mają tylko jeden obwód i dwa złącza. W efekcie zarówno projektowanie, jak i montaż produktów opartych na LED COB są znacznie uproszczone. Łatwo przewidzieć, że podobnie znacznie poprawi się wydajność tego rozwiązania, a uzyskanie dużej mocy stanie się prostsze. Lampy (żarówki) LED zasilane diodami COB mogą świecić z większą mocą niż 100W. W przypadku źródeł światła opartych na diodach LED COB wystarczy jedna dioda o określonej mocy. Podstawową zaletą tej technologii jest zdolność do wytwarzania wysokiego strumienia świetlnego przy użyciu tylko jednego chipa. Podobnie jak LED SMD, LED COB posiada szeroki kąt świecenia. Jednak w tym przypadku jest on regulowany, co jest kolejną zaletą. Ponadto, komercyjnie oferowane są źródła światła COB z soczewkami skupiającymi. Na rynku pokazały się taśmy Led o wykonane w technologii COB. Charakteryzuje je ciągła linia światła z nieprzerwanym strumieniem. Diody LED o dużej mocy, które zużywają znikomą ilość energii elektrycznej. niezwykle skuteczne, trwałe i wytwarzające wysokiej jakości światło Wyróżniają się minimalnym odprowadzaniem ciepła i szybką reakcją. Podano dane o ich wysokim strumieniu wyjściowym, który wynosi od 60 do 100 [lm]/[Watt]. Wysoki CRI, powyżej Ra>80, jest cechą definiującą wysokiej jakości diody LED mocy. W tej technologii diody LED mają żywotność nawet do 80 000 godzin.

Diody LED RGB
Diody LED wytwarzają światło w trzech kolorach: czerwonym (Red), zielonym (Green) i niebieskim (Blue). Biały kolor powstaje z połączenia tych trzech odcieni. Istnieje możliwość swobodnej regulacji natężenia każdego z kolorów poprzez sterownik, dzięki czemu realne jest stworzenie dowolnej barwy światła poprzez zmieszanie różnych kolorów w odpowiednich proporcjach. Zakres aranżacji świetlnych i aranżacji wnętrz, a także podświetlania elewacji budynków czy terenów zielonych jest znacznie rozszerzony dzięki technologii RGB LED. Naświetlacze LED, taśmy LED oraz żarówki LED – wszystkie zawierają diody LED RGB.

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 1 lipca 2022