1W LED ile to Wat – czyli przelicznik LED na Wat

Z przelicznika LED na Wat wynika w przybliżeniu, że 1W LED jest równy od 8.3W do 12.5W tradycyjnego oświetlenia. Upraszczając wynik, możemy założyć, że tradycyjne oświetlenie pobierze około 75W w stosunku do LED o mocy 10W. Przez lata byliśmy przyzwyczajeni do określania jasności świecenia żarówki poprzez jej moc. Wiadomo było, jak świeci żarówka 100W, jak 60W itp. Dziś, wraz ze zmieniającą się technologią i nadejściem ery ledów, sprawa nie jest już tak oczywista. Łatwo zauważyć, że ledy dają podobne do dotychczasowych żarówek światło przy mniejszym oznaczeniu ich mocy. Pojawiają się więc pytania typu: 6W, 8W czy 15 W led ile to wat tradycyjnej żarówki? Otóż nie da się tego przeliczyć dokładnie w 100%, używając jakiegoś przelicznika. Przelicznik led na wat będzie dość orientacyjny, jednak pomoże nam przy wymianie tradycyjnego oświetlenia na to ledowe.

Potrzebujesz dobrego oświetlenia LED, zadzwoń!
Potrzebujesz dobrego oświetlenia LED, zadzwoń!

Przelicznik Wat na LED

Z naszego uproszczonego przelicznika Wat na LED wynika, że 1W jest w przybliżeniu równy do 0,12W w LED. W tradycyjnych żarówkach źródłem światła był umieszczony wewnątrz szklanej bańki rozgrzany żarnik. Żarówki ledowe działają w inny sposób niż ich tradycyjne odpowiedniki i charakteryzują się innymi od nich parametrami. Ledy natomiast są to lampy półprzewodnikowe, wykorzystujące jako źródło światła diody elektroluminescencyjne.

Przelicznik Wat na LED

Lampy LED zbudowane są z dużej ilości diod, co umożliwia osiągnięcie zamierzonego efektu świetlnego (jasności uzyskanego światła). A skąd wynika różnica w mocach żarówek tradycyjnych i ledowych i czemu do osiągnięcia podobnej jasności LEDY zużywaj mniejsze ilości energii? Różnica ta bierze się z powodu dużej straty energii w tradycyjnych żarówkach. Aby wyemitować światło, żarnik żarówki rozgrzewa się do ponad 2000°C. To powoduje, że znaczna część energii zużywanej na działanie takiej żarówki ucieka nam w postaci ciepła, jaką ta żarówka wyemituje. Wszyscy wiemy, jak rozgrzana jest żarówka, nawet po wyłączeniu oświetlenia. W przypadku żarówek LED strat takich nie mamy i stąd niższa potrzebna dostarczona do nich moc w celu uzyskania konkretnego, zamierzonego światła. No dobrze, ale skąd uzyskamy odpowiedź na pytanie w stylu: 1w led ile to wat tradycyjnej żarówki? Jak już napisaliśmy, nie ma konkretnego przelicznika. Korzystając z poniższej tabeli, możemy w przybliżeniu policzyć 1W leda na waty.
Lumeny na Waty kalkulator

Jak widać odpowiednikiem tradycyjnej żarówki o określonej mocy, jest żarówka LED o mocy około 10-krotnie mniejszej. Brak dokładnego przelicznika wynika z faktu, że moc diod uzależniona jest od rodzaju diody, koloru i kąta świecenia. Żarówka LED o mocy 5W w zależności od jej rodzaju może być odpowiednikiem 50W, ale także 60W żarówki tradycyjnej. W przypadku ledów kierowanie się jednak tylko ich mocą jest niewłaściwe. Podana przez producenta moc, określa bowiem jedynie zużycie przez nie energii elektrycznej. Parametrem, którym powinniśmy się kierować przy wyborze żarówki LED, są lumeny. Jest to strumień świetlny, czyli moc świecenia danej żarówki.

Przelicznik lumenów na waty

Poniżej przedstawimy przelicznik lumenów na waty, tymczasem przeczytajmy czym lumeny są. Otóż lumeny to jednostki strumienia świetlnego, określające moc świetlną danej żarówki. Inaczej niż w przypadku tradycyjnych żarówek, gdzie Ilość wat określała moc żarówki oraz to jaką mocą świetlną ona dysponuje, w przypadku ledów takiej zależności już nie musi być. Oczywiście im większa moc żarówki LED tym prawdopodobieństwo większego strumienia świetlnego jest większe. Jednak może być i tak, że żarówka o niższej mocy może emitować światło o mocy świetlnej wyższej niż żarówka o mocy większej. Dlatego musimy zwracać uwagę na oznaczenia znajdujące się na opakowaniu kupowanej żarówki. Znajdziemy tam również i informacje o emitowanym strumieniu świetlnym wyrażone w lumenach właśnie. Ilość lumenów zależy w głównej mierze od użytych w danej żarówce diod, ale także i od np. kąta świecenia.

Przejdźmy więc do przelicznika mocy LED na lumeny. Z naszych wyliczeń wynika, że żarówka LED mająca 200lm ma moc 3W. Poniższa tabela zawiera takie informacje i pomoże Państwu określić jaką żarówkę LED będą Państwo potrzebować miejscu dotychczas stosowanej tradycyjnej. Oto nasz przelicznik lumenów na waty w rozszerzonej edycji:
Moc LED

Łatwo zauważyć, że wraz ze wzrostem mocy żarówki LED zwiększa się ilość lumenów, Jednak wzrost ten nie jest proporcjonalny, lecz ilość lumenów emitowanych z 1W zwiększa się wraz ze wzrostem mocy żarówki.

Zobacz również nasze inne artykuły o żarówkach LED

Moc LED

Moc Led najczęściej powinniśmy określać w liczbie lumenów. Im większa jego watość tym mocniejsze jest źródło światła. Czym mniej żarówka pobiera prądu (W) a mocnjej świeci wtedy jest bardziej efektywna świetlnie. Gdy już decydujemy się na montaż oświetlenia LED, stajemy przed pytaniem: jakiej mocy żarówek potrzebujemy? Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Wymieniając dotychczasową tradycyjną żarówkę, możemy określić moc potrzebnego led, korzystając z tabeli przelicznika W na LED. A co w sytuacji, jeśli planujemy zakup żarówek do nowych pomieszczeń, dotychczas w oświetlenie niewyposażonych? Wówczas dobór właściwej mocy żarówek zależeć będzie od rodzaju pomieszczenia, jego wielkości, typu oświetlanej powierzchni, przeznaczenia lampy, ilości punktów świetlnych w pomieszczeniu, a także rodzaju żarówki. Innej mocy wymagać będzie oświetlenie sypialni, a innej kuchni czy salonu. Innej mocy żarówka będzie potrzebna dla pojedynczej lampy oświetlającej duże pomieszczenie, a innej dla jednej z kilku lamp znajdujących się w niewielkiej powierzchni pokoju.

Lumeny na Waty
Moc Led

Lumeny na Waty – kalkulator

Podstawowym sposobem przeliczania lumen na wat jest podzielenie liczby lumenów przez waty. Dla przykładu żarówka o mocy 60W posiada moc świetlną 806 lumenów. Czyli 806lm : 60W=13,43lm/1W w przypadku żarówki o mocy 60w jej moc świetlna z 1w wynosi 13,43 lumenów. Teoretycznie można znaleźć tabele przedstawiające zależność mocy od rodzaju pomieszczenia, jednak w praktyce pozostałe, wymienione czynniki, sprawiają, że nie do końca możemy być zadowoleni z efektu stosowania się do nich. Dlatego też, przed wyborem właściwej żarówki zachęcamy do przeanalizowania Państwa potrzeb razem z naszymi wykwalifikowanymi pracownikami. Doświadczenie, wiedza i znajomość Państwa potrzeb i oczekiwań umożliwi wybór optymalnego rozwiązania i zakup żarówek odpowiedniego rodzaju i o mocy właściwej dla Państwa sytuacji. Wówczas w naszym sklepie zakupią Państwo te odpowiednie dla Państwa. W naszej ofercie znajdują się żarówki o najczęściej stosowanych typach trzonków, różnych mocach czy barwach emitowanego światła. Podobnie służymy pomocą i ofertą w sytuacji, gdy poszukują Państwo nie tylko żarówek, a także świetlówek ledowych, naświetlaczy LED, czy lamp przemysłowych. Zawsze znajdziemy wspólnie idealny produkt do każdej indywidualnej sytuacji.

Przelicznik Wat LED
Tabela norm natężenia oświetlenia
przez

Post Author: Marcin Pietrasik