Spis treści

Atest PZH w nowoczesnym oświetleniu

Podczas projektowania oświetlenia w Waszej firmie, warto dowiedzieć się, czy rodzaj oświetlenia, który wybierzecie, jest zgodny z pewnymi normami. Otóż stosowanie oświetlenia w specyficznych warunkach takich jak gabinety lekarskie, szpitale oraz inne placówki medyczne, czy miejsca, w których ważne jest bezpieczeństwo żywności, nie wymagają tylko podstawowych dokumentów. W takich miejscach nie wymagane są tylko takie certyfikaty jak CE, które dopuszczają lampy do obrotu. Budynki, w których panują specyficzne warunki pracy, wymagają dodatkowych dokumentów w postaci certyfikatów higienicznych. Często w aptekach czy gabinetach lekarskich możemy zauważyć panele LED, które posiadają certyfikat PZH. W tym wpisie dowiecie się co oznacza skrót PZH oraz co to jest atest PZH.

atest pzh w nowoczesnym oswietleniu, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl

SMD-LED.PL udzieli Ci fachowej pomocy w aspektach oświetlenia z atestem PZH. Razem znajdziemy idealne rozwiązanie!

Najczęściej kupowane panele LED przez naszych klientów:

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LMZobacz produkt
PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595Zobacz produkt
PANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNY NATYNKOWY/PODTYNKOWY VT-6139 4000K 3960LMPANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNYZobacz produkt

Atest PZH co to jest?

Zacznijmy najpierw od rozwinięcia samego skrótu PZH – Państwowy Zakład Higieny. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że mimo używania najczęściej nazwy „atest PZH”, to instytucja, która przyznaje ten certyfikat, kilka lat temu zmieniła nazwę na Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH). Jednak nie trzeba się martwić, ponieważ „atest PZH” oraz „atest NIZP-PZH” to ten sam dokument. Czyli jak łatwo można się domyślić, jest to certyfikat higieniczny wydawany przez wyżej wymienioną placówkę.

PANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNAZobacz produkt
PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAZobacz produkt
Panel LED 24W 30X30 2300LM 4000K EASYFIXZobacz produkt

Atest PZH jest certyfikatem świadczącym o ocenie danego produktu/wyrobu w dziedzinie bezpieczeństwa dla zdrowia i środowiska. Atest higieniczny PZH tłumaczy nam, czy produkt jest łatwy w utrzymaniu czystości oraz, czy przede wszystkim jest szczelny. W większości przypadków atestacja jest dobrowolna i zazwyczaj świadczy o jakości produktów. Jeżeli chcemy sami złożyć produkt do atestacji, zapewne konieczne będzie przekazanie dokumentów oraz próbek danego produktu.

Atest PZH co to jest?

Certyfikat PZH – w jakich lampach spotkamy atest higieniczny

Jeżeli mowa jest o oświetleniu podstawowym, to najczęściej atest higieniczny PZH jest spotykany w panelach LED. Gwarantuje on wtedy wysoką jakość szczelności oraz pyłoszczelności, przez co oprawa oświetleniowa jest łatwa w utrzymaniu czystości. Dlatego panele LED, które posiadają wyżej wymieniony certyfikat, są podstawową formą oświetlenia w szpitalach, gabinetach lekarskich czy aptekach.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Zobacz produkt

Na halach produkcyjnych, które zajmują się produkcją wszelkiego rodzaju produktami, które mają szczególny kontakt z ludzkim ciałem np. kosmetyki czy żywność często stosowane są lampy przemysłowe, które posiadają certyfikat PZH.

Certyfikat PZH - w jakich lapach spotkamy atest higieniczny

Dowiedz się więcej na temat paneli LED i ich montażu

Atest PZH czy jest wymagany?

Atest PZH czy jest wymagany? To pytanie, które stawia sobie mnóstwo początkujących firm, które dopiero projektują swoje budynki, instalacje elektryczne czy oświetlenie. Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od miejsca, w którym chcemy zastosować swoje oświetlenie. Atest, na pewno nie jest wymagany w pomieszczeniach użytku własnego, czyli w domu czy mieszkaniu.

Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

Zobacz produkt

Ponieważ najzwyczajniej w świecie, to my bierzemy na siebie odpowiedzialność z ewentualnych konsekwencji oraz nikt nam przecież nie będzie robił kontroli. Atest PZH, kiedy wymagany? Certyfikat higieniczny kategorycznie jest wymagany prawnie w przypadku, kiedy produkt, o którym mówimy, jest w kontakcie z wodą, która jest do spożycia przez ludzi.

Atest PZH w nowoczesnym oświetleniu

Natomiast w przypadku materiałów budowlanych, które nie są przeznaczone do kontaktu z wodą pitną, nie jest dokumentem wymaganym. To oznacza, że atest  oraz certyfikat PZH jest dokumentem dobrowolnym. Jednak w przypadku produktów, które mogą wpływać na zdrowie ludzi lub bezpieczeństwo środowiska, producent lub podmiot wprowadzający produkt w obrót, jest odpowiedzialny (w tym prawnie) za bezpieczeństwo swojego produktu. A więc proces atestacji będzie obejmował niezależną ocenę bezpieczeństwa produktu, które musi zapewnić producent lub podmiot wprowadzający w obrót.

Atest PZH czy jest wymagany?

Czy atest PZH jest obowiązkowy?

Czy atest PZH jest obowiązkowy? Teraz wiecie, że certyfikat higieniczny jest wymagany w zależności od miejsca, w którym chcemy zastosować oświetlenie. Natomiast kiedy potrzebny jest certyfikat higieniczny? Bardzo często jest on szczególnym dokumentem wymaganym podczas przetargów czy procesach wyboru dostawców. Zastosowanie produktów określonych certyfikatem PZH gwarantuje Klientom wysoki stopień zaufania oraz wiarygodności.

Zapoznaj się z najważniejszymi parametrami oświetlenia

Informacja o wykorzystaniu produktów z certyfikatem higienicznym jest jasną informacją dla Klientów, że dbamy o ich zdrowie oraz bezpieczeństwo środowiska. W dzisiejszych czasach większość gabinetów lekarskich, aptek czy szpitali, wykorzystuje oświetlenie objęte atestem PZH. Dodatkowo tak jak wspomniałem, oświetlenie objęte certyfikatem PZH, jest łatwe w utrzymaniu czystości, co przy dużej ilości paneli LED, może pozwoli na wysoką oszczędność czasu podczas sprzątania. Ile kosztuje atest oraz certyfikat PZH? Wszystko zależne jest od produktu, jaki chcemy poddać atestacji oraz w jakim zakresie czasu chcemy ją wykonać. Uśredniając jednak w przypadku terminu do 2 tygodni, będzie to kwota 2-3 tys. netto, natomiast do 3 miesięcy będzie to 1-2 tys. netto.

Panel LED atest PZH
Panel LED atest PZH

Zapewnij bezpieczeństwo i spokój ducha dzięki naszym certyfikowanym panelom z atestem PZH! Nasze produkty spełniają rygorystyczne normy Państwowego Zakładu Higieny, co gwarantuje najwyższą jakość i niezawodność. Idealne dla każdego, kto ceni sobie bezpieczeństwo i zdrowie swoje oraz swoich bliskich. Wybierając nasze panele, inwestujesz nie tylko w trwałość i efektywność, ale przede wszystkim w zdrowie i dobre samopoczucie. Nie ryzykuj – wybierz sprawdzone rozwiązania i ciesz się bezpiecznym oraz zdrowym środowiskiem w swoim domu czy miejscu pracy. Kup już dziś i dołącz do grona świadomych i zadowolonych klientów

Zobacz produkty

Czy atest PZH jest obowiązkowy?

Atest PZH do kontaktu z żywnością

Od 2002 roku w przypadku produktów wchodzących w kontakt z żywnością, atest jest również dobrowolny, oczywiście z wyjątkiem omówionych wcześniej produktów, które wchodzą w bezpośredni kontakt z wodą pitną. Natomiast tak jak wcześniej wspomniałem atest PZH do kontaktu z żywnością, jest jasną informacją dla Klientów, że dbamy o ich zdrowie oraz bezpieczeństwo środowiska. Teraz już wiecie co to jest oraz jak uzyskać certyfikat PZH. Jest to ważny dokument, który czasem wymagany jest w specyficznych warunkach. Dlatego przed projektowaniem swojej firmy, gabinetu lekarskiego, apteki warto dokładnie dopytać się w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego PZH.

 

Atest PZH do kontaktu z żywnością

Podsumowując, atest PZH (Państwowy Zakład Higieny) to certyfikat higieniczny, który potwierdza bezpieczeństwo produktu dla zdrowia i środowiska. Jest szczególnie ważny w miejscach, gdzie wymagana jest szczególna dbałość o higienę, takich jak placówki medyczne, apteki, czy przestrzenie związane z produkcją żywności. Panel LED z atestem PZH zapewnia wysoką jakość szczelności i pyłoszczelności, co ułatwia utrzymanie czystości i jest zgodne z wymogami higieny. Atestacja PZH jest zazwyczaj procesem dobrowolnym, ale może być wymagana w specyficznych warunkach, szczególnie w kontakcie z wodą pitną lub w przetargach i procesach wyboru dostawców. Posiadanie certyfikatu PZH jest sygnałem dla klientów, że firma dba o ich zdrowie i bezpieczeństwo środowiska. Koszt uzyskania atestu zależy od produktu i zakresu badania, ale jest to inwestycja w wiarygodność i jakość oferowanych produktów. Przed dokonaniem wyboru oświetlenia warto więc zwrócić uwagę na obecność certyfikatu PZH, szczególnie w miejscach, gdzie dbałość o higienę i bezpieczeństwo jest priorytetem.

atest pzh w nowoczesnym oswietleniu, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 14 sierpnia 2019