Atest PZH w nowoczesnym oświetleniu

Podczas projektowania oświetlenia w Waszej firmie, warto dowiedzieć się, czy rodzaj oświetlenia, który wybierzecie, jest zgodny z pewnymi normami. Otóż stosowanie oświetlenia w specyficznych warunkach takich jak gabinety lekarskie, szpitale oraz inne placówki medyczne, czy miejsca, w których ważne jest bezpieczeństwo żywności, nie wymagają tylko podstawowych dokumentów. W takich miejscach nie wymagane są tylko takie certyfikaty jak CE, które dopuszczają lampy do obrotu. Budynki, w których panują specyficzne warunki pracy, wymagają dodatkowych dokumentów w postaci certyfikatów higienicznych. Często w aptekach czy gabinetach lekarskich możemy zauważyć panele LED, które posiadają certyfikat PZH. W tym wpisie dowiecie się co oznacza skrót PZH oraz co to jest atest PZH.

atest pzh w nowoczesnym oswietleniu, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl
SMD-LED.PL udzieli Ci fachowej pomocy w aspektach oświetlenia z atestem PZH. Razem znajdziemy idealne rozwiązanie!

 

Atest PZH co to jest?

Atest PZH co to jest? Zacznijmy najpierw od rozwinięcia samego skrótu PZH – Państwowy Zakład Higieny. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że mimo używania najczęściej nazwy „atest PZH”, to instytucja, która przyznaje ten certyfikat, kilka lat temu zmieniła nazwę na Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH). Jednak nie trzeba się martwić, ponieważ „atest PZH” oraz „atest NIZP-PZH” to ten sam dokument. Czyli jak łatwo można się domyślić, jest to certyfikat higieniczny wydawany przez wyżej wymienioną placówkę. Atest PZH jest certyfikatem świadczącym o ocenie danego produktu/wyrobu w dziedzinie bezpieczeństwa dla zdrowia i środowiska. Atest higieniczny PZH tłumaczy nam, czy produkt jest łatwy w utrzymaniu czystości oraz, czy przede wszystkim jest szczelny. W większości przypadków atestacja jest dobrowolna i zazwyczaj świadczy o jakości produktów. Jeżeli chcemy sami złożyć produkt do atestacji, zapewne konieczne będzie przekazanie dokumentów oraz próbek danego produktu.

Atest PZH co to jest?

Certyfikat PZH – w jakich lampach spotkamy atest higieniczny

Jeżeli mowa jest o oświetleniu podstawowym, to najczęściej atest higieniczny PZH jest spotykany w panelach LED. Gwarantuje on wtedy wysoką jakość szczelności oraz pyłoszczelności, przez co oprawa oświetleniowa jest łatwa w utrzymaniu czystości. Dlatego panele LED, które posiadają wyżej wymieniony certyfikat, są podstawową formą oświetlenia w szpitalach, gabinetach lekarskich czy aptekach. Na halach produkcyjnych, które zajmują się produkcją wszelkiego rodzaju produktami, które mają szczególny kontakt z ludzkim ciałem np. kosmetyki czy żywność często stosowane są lampy przemysłowe, które posiadają certyfikat PZH.

Certyfikat PZH - w jakich lapach spotkamy atest higieniczny

Zobacz również nasze inne artykuły o panelach LED

Atest PZH czy jest wymagany?

Atest PZH czy jest wymagany? To pytanie, które stawia sobie mnóstwo początkujących firm, które dopiero projektują swoje budynki, instalacje elektryczne czy oświetlenie. Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od miejsca, w którym chcemy zastosować swoje oświetlenie. Atest PZH, na pewno nie jest wymagany w pomieszczeniach użytku własnego, czyli w domu czy mieszkaniu. Ponieważ najzwyczajniej w świecie, to my bierzemy na siebie odpowiedzialność z ewentualnych konsekwencji oraz nikt nam przecież nie będzie robił kontroli. Atest PZH, kiedy wymagany? Certyfikat higieniczny kategorycznie jest wymagany prawnie w przypadku, kiedy produkt, o którym mówimy, jest w kontakcie z wodą, która jest do spożycia przez ludzi.

Atest PZH w nowoczesnym oświetleniu

Natomiast w przypadku materiałów budowlanych, które nie są przeznaczone do kontaktu z wodą pitną, nie jest dokumentem wymaganym. To oznacza, że atest PZH jest dokumentem dobrowolnym. Jednak w przypadku produktów, które mogą wpływać na zdrowie ludzi lub bezpieczeństwo środowiska, producent lub podmiot wprowadzający produkt w obrót, jest odpowiedzialny (w tym prawnie) za bezpieczeństwo swojego produktu. A więc proces atestacji będzie obejmował niezależną ocenę bezpieczeństwa produktu, które musi zapewnić producent lub podmiot wprowadzający w obrót.

Atest PZH czy jest wymagany?

Czy atest PZH jest obowiązkowy?

Czy atest PZH jest obowiązkowy? Teraz wiecie, że certyfikat higieniczny jest wymagany w zależności od miejsca, w którym chcemy zastosować oświetlenie. Natomiast kiedy potrzebny jest certyfikat higieniczny? Bardzo często jest on szczególnym dokumentem wymaganym podczas przetargów czy procesach wyboru dostawców. Zastosowanie produktów określonych certyfikatem PZH gwarantuje Klientom wysoki stopień zaufania oraz wiarygodności.

Informacja o wykorzystaniu produktów z certyfikatem higienicznym jest jasną informacją dla Klientów, że dbamy o ich zdrowie oraz bezpieczeństwo środowiska. W dzisiejszych czasach większość gabinetów lekarskich, aptek czy szpitali, wykorzystuje oświetlenie objęte atestem PZH. Dodatkowo tak jak wspomniałem, oświetlenie objęte certyfikatem PZH, jest łatwe w utrzymaniu czystości, co przy dużej ilości paneli LED, może pozwoli na wysoką oszczędność czasu podczas sprzątania. Ile kosztuje atest PZH? Wszystko zależne jest od produktu, jaki chcemy poddać atestacji oraz w jakim zakresie czasu chcemy ją wykonać. Uśredniając jednak w przypadku terminu do 2 tygodni, będzie to kwota 2-3 tys. netto, natomiast do 3 miesięcy będzie to 1-2 tys. netto.

Czy atest PZH jest obowiązkowy?

Atest PZH do kontaktu z żywnością

Od 2002 roku w przypadku produktów wchodzących w kontakt z żywnością, atest PZH jest również dobrowolny, oczywiście z wyjątkiem omówionych wcześniej produktów, które wchodzą w bezpośredni kontakt z wodą pitną. Natomiast tak jak wcześniej wspomniałem atest PZH do kontaktu z żywnością, jest jasną informacją dla Klientów, że dbamy o ich zdrowie oraz bezpieczeństwo środowiska. Teraz już wiecie co to jest atest PZH oraz jak uzyskać certyfikat PZH. Jest to ważny dokument, który czasem wymagany jest w specyficznych warunkach. Dlatego przed projektowaniem swojej firmy, gabinetu lekarskiego, apteki warto dokładnie dopytać się w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego PZH.

 

Atest PZH do kontaktu z żywnością

Zobacz nasze pozostałe artykuły o oświetleniu biura

przez

Post Author: Marcin Pietrasik