System białych certyfikatów to coraz częściej słyszane zagadnienie w 2023 roku. Biały certyfikat, komu przysługuje i jak go pozyskać? Biały certyfikat to Świadectwo Efektywności Energetycznej, które wręczane jest firmom, które zdecydowały się na różnego rodzaju modernizacje zapewniające zmniejszenie poboru energii elektrycznej oraz pozwalające na większą efektywność pracy. Zaświadczenie to jest certyfikatem unijnym i wymaga spełnienia określonych warunków. Biały certyfikat będący swego rodzaju motywatorem do ochrony środowiska, stanowi nie tylko potwierdzenie przyczynienia się do zmniejszenia zanieczyszczenia świata, ale także stanowi wartość majątkową, gdyż są dopuszczone do obrotu na Towarowej Giełdzie Energii. Białe certyfikaty można również sprzedawać.
Czym jest biały certyfikat? Biały certyfikat to świadectwo unijne otrzymywane przez firmy za realizację przedsięwzięcia dotyczącego zmniejszenia zużycia energii. Biały certyfikat ma na celu spopularyzowanie ochrony środowiska. Zmiana w ustawie o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 roku mówi o optymalizacji zużycia energii, która ma na celu poprawę monitorowania i raportowania oszczędności energii.
Biały certyfikat możemy uzyskać za pomocą działań takich jak między innymi:
Biały certyfikat jest dokumentem, który możemy uzyskać decydując się na zmniejszenie poboru energii w wyniku realizacji inwestycji polegającej na zmodernizowaniu naszej firmy. Uzyskanie białego certyfikatu to możliwość zminimalizowania kosztów inwestycji. Otrzymany przez nas certyfikat pozwala na częściowy zwrot kosztów za sprawą sprzedaży certyfikatu. Do wydawania certyfikatów uprawniony jest prezes URE.
Czym jest biały certyfikat?
Biały certyfikat to program, który pozwala na wykorzystanie energii odnawialnej w celu zwiększenia efektywności energetycznej. W ramach programu przedsiębiorstwa, które inwestują w rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną, mogą uzyskać certyfikaty, które następnie mogą być sprzedawane przedsiębiorstwom, które nie mogą spełnić wymogów dotyczących odnawialnych źródeł energii. Program ten pozwala na rozwój odnawialnych źródeł energii poprzez stworzenie rynku dla certyfikatów, co z kolei przyciąga inwestycje do tej branży. Biały certyfikat, inaczej zwany Świadectwem Efektywności Energetycznej jest potwierdzeniem zaoszczędzenia znacznych ilości energii elektrycznej. Stanowią nie tylko dowód naszego zaangażowania w ochronę środowiska, ale są także swego rodzaju nagrodą, którą możemy spieniężyć. Świadectwo efektywności energetycznej wydawane jest przez prezesa URE. certyfikatami efektywności energetycznej można handlować, dlatego też są opłacalne pod wieloma względami. Sprzedaż białych certyfikatów jest całkowicie legalna. W celu pozyskania białych certyfikatów musimy podjąć się wykonania audytu efektywności. Warto jednak pamiętać, że samo podpisanie umowy z wykonawcą, który przeprowadzi audyt efektywności nie oznacza, że spełniliśmy warunki pozwalające na wydanie białych certyfikatów. Wybór przedsięwzięć służących do zwiększenia efektywności energetycznej przysługuje firmie. Inwestycje poprawiające efektywność energetyczną naszej firmy częściowo możemy zwrócić sobie handlując przyznanymi certyfikatami efektywności. Przyznane firmie białe certyfikaty dzięki wykonanej planowanej modernizacji są niezwykle cenne z wielu powodów. Białe certyfikaty stanowią wartość majątkową, a dzięki sprzedaży świadectw energetycznych możemy je spieniężyć. Minimalną wartością uzyskania planowanej oszczędności jest 10 toe. Dzięki takiej efektywności energetycznej minimum jakie zostało narzucone, zostanie spełnione.
Co daje biały certyfikat? Biały certyfikat wydawany przez prezesa URE, to świadectwa tzw. efekt energetyczny, czyli oszczędność energii uzyskaną poprzez zastosowanie odpowiednich działań. W 2023 roku uzyskanie chęć uzyskania białego certyfikatu jest coraz bardziej popularna.
Co daje biały certyfikat?
Kto może uzyskać białe certyfikaty?
Biały certyfikat, jak go zdobyć? Jeśli zależy nam na zdobyciu białego certyfikatu musimy wykazać określoną ilość spadku wykorzystania energii, w tym przypadku nie mniej niż 10 toe. Jak się za to zabrać?:
Pamiętajmy, że samo podpisanie umowy z wykonawcą prac modernizacyjnych nie jest uznawane za rozpoczęcie inwestycji. Należy zakupić potrzebne materiały. W ciągu 45 dni od zakończenia inwestycji musimy złożyć pismo do URE.
Jednym z najczęściej wybieranych sposobów na uzyskanie białego certyfikatu jest modernizacja oświetlenia. Wymiana starych i mało oszczędnych opraw świetlnych stanowi duży problem, który przyczynia się nie tylko do zbędnego wykorzystywania energii elektrycznej, ale także wpływa negatywnie na działanie całej firmy. Komfort i wydajność pracowników w bardzo dużym stopni uzależniony jest od zainstalowania odpowiednich źródeł światła. Uzyskanie oszczędności energii oraz przyznanie białych certyfikatów za odniesiony sukces to nie jedyne „nagrody”, których możemy się spodziewać. Pozyskanie białych certyfikatów przyniesie nam finanse, które mogą stanowić pokrycie lub częściowe pokrycie poniesionych przez nas kosztów zainwestowanych w przeprowadzenie modernizacji oświetlenia. Rozpoczęcie przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej to także doskonała reklama naszej firmy ukazująca nasze zaangażowanie w ochronę środowiska. Wspieranie środowiska na pewno zostanie docenione przez naszych klientów. Certyfikaty energetyczne to także zwiększenie swojej atrakcyjności na rynku. Kolejnym plusem wynikającym ze sporządzenia szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu i trzymania się jego wykonania jest oszczędność w codziennych czynnościach.
Ile kosztują białe certyfikaty? Aby otrzymać biały certyfikat należy wykazać oszczędność nie mniej niż 1 toe na rok. Natomiast 1 toe (Tona Oleju Ekwiwalentnego – jest to jednostka używana do opisu dużych wartości energii) wynosi mniej więcej 2000 zł. Wartość białych certyfikatów systematycznie rośnie każdego roku o około 5% poprzedniej wartości. Jak obliczyć opłatę zastępczą za białe certyfikaty? Jeśli jesteśmy ciekawi ile warte są nasze białe certyfikaty, należy oszczędności uzyskane w wyniku przedsięwzięcia zamienić na jednostkę toe oraz pomnożyć uzyskaną ilość przez obowiązującą wartość na giełdzie TGE.
Jak obliczyć opłatę zastępczą za białe certyfikaty – przykład
Jeśli chcemy obliczyć opłatę zastępczą za białe certyfikaty musimy wykonać następujące obliczenia: Wiedząc, że minimalnie należy zaoszczędzić 10toe, a także że obecna wartość 1toe wynosi około 2000 zł wiemy, że minimalna kwota, którą uzyskamy to około 20 tysięcy złotych. Nasz sklep SMD-LED podczas realizacji zamówienia wspomaga klientów w uzyskaniu białego certyfikatu, a także doradzamy w kwestii innych rodzajów dofinansowań opłacalnych dla naszych klientów.
Jak kupić białe certyfikaty?
Jeśli jesteśmy zainteresowani kupnem białego certyfikatu musimy wiedzieć, że prawo do posiadania takiego dokumentu nabywa się poprzez decyzję Urzędu Regulacji Energetyki. Białe certyfikaty nabierają wartości zbywalnych praw majątkowych po zrealizowaniu inwestycji.
Zapewne wiele osób pierwszy raz słyszy o przyznawaniu tego rodzaju certyfikatów. Białe certyfikaty jak księgować? Jeśli chcemy zaksięgować biały certyfikat warto wiedzieć, że są one formą dotacji rządowej, co sprawia, że biały certyfikat jest kwalifikowany jako dotacja do aktywów. Wynika tak z Międzynarodowego Standardu Rachunkowości.
Wydanie świadectwa efektywności energetycznej jest ważną sprawą z wielu punktów widzenia. System świadectw efektywności energetycznej jest pewnego rodzaju komunikatem dla klientów firmy, że działamy rozważnie i dbamy o naszą wspólną planetę. Jest więc doskonałym chwytem marketingowym. Korzyścią z uzyskania białego certyfikatu jest także możliwość sprzedania certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii. Korzyści finansowe są ważnym czynnikiem, szczególnie, gdy zdamy sobie sprawę z faktu, iż przeprowadzenie modernizacji pozwoliło nam nie tylko na odnowienie swojej firmy, ale także mogliśmy zrobić to z pieniędzy, które w jakimś stopniu nam się zwrócą.
Jakie są korzyści z uzyskania białego certyfikatu?
Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 18 stycznia 2023