Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne jej zadaniem jest chronić ludzi w razie zagrożenia . Wskazywać im drogę ewakuacyjną by mogli w miarę bezpiecznie się wydostać się np. z płonącego obiektu. Oświetlenie takie musi być podłączone do tzw. baterii centralnej, ewentualnie posiadać w sobie baterię. Która zapewni przez odpowiedni poziom czasu możliwość świecenia lampie awaryjnej. Nowoczesna technologia Led pomogła stworzyć lampy awaryjne nowej generacji. Ich sprawność jest znacznie lepsza niż ich starych zamienników. Oświetlenie awaryjne, zaraz obok oświetlenia tzw. głównego stanowi integralną część każdego oświetlenia. Od wielu lat każdy nowy obiekt oddany do użytku, powinien być wyposażony w odpowiednią instalację oświetleniową. Musi być to zarówno instalacja elektryczna ognioodporna oraz oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne. Prawo Polskie wskazuje właściciela obiektu do zapewnienia odpowiedniej ochrony przeciw pożarowej. Na nim spoczywa cały obowiązek i oczywiście i odpowiedzialność. Wszystkie lampy zarówno awaryjne, jak i ewakuacyjne powinny posiadać aktualny certyfikat CNBOP . Jeżeli już obiekt był budowany w latach wcześniejszych, przed zrodzeniem przepisów nakazujących montaż takiego oświetlenia. Przy modernizacji obecnego dobrze jest pomyśleć, o dostosowaniu starej instalacji do nowych przepisów.
Zadbaj o bezpieczne oświetlenie razem z smd-led.pl
W zależności od rodzaju obiektów ustawodawca podaje odpowiednie normy w zależności od rodzaju i zastosowaniu obiektu. Inne obwarowania są na halach produkcyjnych, a inne w szkołach, czy przedszkolach. Każdy administrator obiektu oczywiście powinien ściśle określić przynależność swojego obiektu do odpowiedniej grupy. Kategorię ustawodawca oznaczył symbolami zaczynającymi się od ZL I do ZL V.
Co to jest oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne
Dokładniejsze informacje można wyczytać w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury § 209 ust. 2 z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wymienia się tam dokładnie jakie typy budynków zalicza się do danej kategorii. I jak dzieli obiekt na różne strefy. W skrócie napiszemy jakie obiekty gdzie można zakwalifikować.
W zależności w jakiej kategorii mieści się nasz budynek to zakwalifikowanie budynku lub jego części do kategorii zagrożenia ludzi wpływa na to jakie wymagania ppoż będzie musiał spełniać ten budynek. Teraz kiedy już wiemy do jakiej kategorii należymy musimy dostosować się odpowiednio do danej grupy.
Dowiedz się więcej na temat oświetlenia awaryjnego czytając nasze artykuły
Schemat podziału oświetlenia awaryjnego
Na tym rysunku widzimy ogólny podział oświetlenia. w skład oświetlenia awaryjnego wchodzi oświetlenie ewakuacyjne i zapasowe. Rozbijając to jeszcze dokładniej w oświetleniu ewakuacyjnym możemy wyodrębnić jeszcze trzy kategorie: oświetlenie dróg ewakuacyjnych, oświetlenie strefy wysokiego ryzyka i oświetlenie tref otwartych.
przepisy dotyczące strefy otwartej
Oświetlenie drogi ewakuacyjnej- korytarz
– zwiększenie bezpieczeństwa osób biorących udział w potencjalnie niebezpiecznym procesie
– Zwiększenie bezpieczeństwa osób znajdujących się w potencjalnie niebezpiecznej sytuacji
– Umożliwienie właściwego zakończenia działań w sposób bezpieczny dla osób przebywających w tej strefie.
W strefach wysokiego ryzyka eksploatacyjne natężenie oświetlenia na płaszczyźnie odniesienia nie powinno być mniejsze niż 10% eksploatacyjnego natężenia oświetlenia wymaganego dla danych czynności, jednakże nie powinno być mniejsze niż 15 lx. Należy wyeliminować efekt stroboskopowy. Równomierność natężenia oświetlenia w strefie wysokiego ryzyka nie powinna być większa niż 10:1. Minimalny czas stosowania oświetlenia powinien być wyznaczony okresem, w którym występuje ryzyko niebezpieczeństwa dla ludzi. Oświetlenie strefy wysokiego ryzyka powinno zapewniać pełne, wymagane natężenie oświetlenia w sposób ciągły lub w ciągu 0,5 s, w zależności od zastosowania. Luminancja każdej części barwnej znaku bezpieczeństwa powinna wynosić co najmniej 2 cd/m² we wszystkich kierunkach widzenia mających znaczenie dla bezpieczeństwa.
Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 13 grudnia 2018