Spis treści

Co to jest smd led?

SMD LED (Surface-Mount Device Light Emitting Diode) to typ diody emitującej światło, która jest zaprojektowana do montażu na powierzchni płytki drukowanej (PCB). SMD LED różni się od tradycyjnych diod LED tym, że nie mają one wyprowadzeń przechodzących przez płytkę, ale są montowane bezpośrednio na jej powierzchni. Oto kilka kluczowych cech SMD LED:

 1. Małe rozmiary: SMD LED są znacznie mniejsze niż tradycyjne diody LED z wyprowadzeniami. Są dostępne w różnych rozmiarach, które są często określane kodem liczbowym, jak 5050, 3528 itd. Numer określa wymiary diody w milimetrach, np. dioda 5050 ma wymiary 5.0 x 5.0 mm.
 2. Wysoka wydajność: Mimo swoich małych rozmiarów, SMD LED oferują bardzo dobrą jasność i efektywność, dzięki czemu są szeroko stosowane w różnych zastosowaniach, od oświetlenia domowego po zaawansowane zastosowania przemysłowe i reklamowe.
 3. Niska emisja ciepła: SMD LED charakteryzują się relatywnie niską emisją ciepła, co pozwala na ich stosowanie w miejscach, gdzie ograniczone jest odprowadzanie ciepła.
 4. Wszechstronność zastosowań: Te diody znajdują zastosowanie w różnorodnych produktach, takich jak paski LED, oświetlenie samochodowe, wyświetlacze, a także w zaawansowanych urządzeniach takich jak telewizory typu backlight i smartfony.
 5. Montaż: Montaż SMD LED wymaga precyzyjnych maszyn do montażu powierzchniowego (SMT machines), które umieszczają diody na PCB. Technologia ta pozwala na szybką i efektywną produkcję masową.

Dzięki tym cechom, SMD LED stały się bardzo popularne w nowoczesnych technologiach oświetleniowych i elektronicznych, zastępując stopniowo starsze typy diod LED w wielu zastosowaniach.

Wszechstronne spojrzenie na technologię SMD LED: Co to jest i jak działa?

W dzisiejszych czasach, technologia LED zyskuje coraz większą popularność, a jednym z jej kluczowych elementów są diody SMD LED. Wiele osób zadaje sobie pytanie: co to jest SMD LED? W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej technologii, jej działaniu oraz zastosowaniom.

Podstawowe informacje o SMD LED

Diody SMD (Surface Mounted Device) to rodzaj diod LED (Light Emitting Diode), które są montowane bezpośrednio na powierzchni płytki drukowanej. Czym jest LED SMD? To technologia, która pozwala na miniaturyzację diod LED, dzięki czemu są one mniejsze, lżejsze i bardziej wydajne niż tradycyjne diody LED. W tej sekcji omówimy podstawowe cechy i funkcje diod LED oraz technologię SMD.

Budowa diody smd led i jej zastosowanie

Budowa diody smd led i jej zastosowanie

Co to jest SMD LED: Wstęp do technologii

Technologia SMD LED opiera się na użyciu chipów SMD, które są małymi, cienkimi i lekkimi elementami półprzewodnikowymi. Chip SMD jest montowany na powierzchni płytki drukowanej, co pozwala na osiągnięcie większej gęstości elementów na jednostkę powierzchni. Dzięki temu diody LED SMD są bardziej wydajne i mają lepsze parametry świetlne niż tradycyjne diody LED.

W jaki sposób drukowane są diody smd led?

Proces montażu diod SMD LED na płytkach drukowanych (PCB) odbywa się zazwyczaj za pomocą technologii montażu powierzchniowego (SMT, Surface-Mount Technology). Jest to skomplikowany, ale wysoce zautomatyzowany proces, który można opisać w kilku krokach:

Produkcja i montaż diod SMD LED

Produkcja i montaż diod SMD LED

 1. Przygotowanie płytki drukowanej (PCB):
  • Płytki PCB muszą być najpierw przygotowane, co obejmuje ich oczyszczenie i zastosowanie maski lutowniczej. Maska lutownicza pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się pasty lutowniczej poza określone strefy.
 2. Nakładanie pasty lutowniczej:
  • Za pomocą szablonu stalowego, przez który prasowana jest pasta lutownicza, pasta zostaje naniesiona na odpowiednie miejsca na płytce PCB, gdzie mają zostać zamontowane komponenty. Pasta lutownicza składa się z drobnych kulek lutu zmieszanych z topnikiem, które umożliwiają późniejsze połączenie metalowe.
 3. Umieszczanie komponentów:
  • Diody LED SMD są umieszczane na PCB z dużą precyzją przy użyciu automatycznych maszyn pick-and-place. Maszyny te używają wakuowych końcówek lub innych chwytaków do chwytania i umieszczania każdej diody na jej miejscu na płytkach zgodnie z projektowanym wzorem.
 4. Lutowanie:
  • Po umieszczeniu diod LED i innych komponentów na pastę lutowniczą, płytki są przesyłane przez piec lutowniczy. Ciepło w piecu powoduje stopienie pasty, co po zwolnieniu chłodzenia tworzy trwałe połączenia metalowe między nóżkami komponentów a ścieżkami na płytce PCB.
 5. Inspekcja i testowanie:
  • Po procesie lutowania płytki są inspekcjonowane w celu sprawdzenia, czy wszystkie połączenia są prawidłowe i czy nie ma żadnych zwarcia czy przerw. Można tego dokonać manualnie lub za pomocą automatycznych systemów inspekcyjnych (np. inspekcja optyczna). Dodatkowo, przeprowadza się testy funkcjonalne, aby upewnić się, że diody LED działają zgodnie z oczekiwaniami.
 6. Oczyszczanie i końcowe wykończenie:
  • Ostateczny etap może obejmować czyszczenie płytki w celu usunięcia wszelkich resztek pasty lub topnika oraz inne procesy wykończeniowe, które mogą być wymagane w zależności od specyfikacji produktu.

Cały proces jest wysoko zautomatyzowany i wymaga minimalnej interwencji człowieka, co zapewnia wysoką dokładność i powtarzalność w produkcji diod LED SMD.

Działanie diody LED: Jak to działa?

Działanie diody LED polega na emisji światła, gdy przez nią przepływa prąd elektryczny. W diodzie LED, prąd przepływa przez warstwę półprzewodnikową, która emituje światło o określonej długości fali. Długość fali światła zależy od materiału półprzewodnikowego użytego w diodzie LED. Dioda LED SMD działa na tej samej zasadzie, ale dzięki technologii SMD jest mniejsza i bardziej wydajna. Źródła światła białego, które korzystają z konwersji długości fali, wykorzystują promieniowanie emitowane przez diody LED do optycznego stymulowania różnych substancji, takich jak luminofory, struktury półprzewodnikowe lub barwniki organiczne. Podobnie jak w przypadku samej diody LED, im więcej składników potrzebnych do uzyskania białego światła, tym niższa wydajność źródła, ale zwiększa się jego zdolność do oddania różnorodności barw. Już w źródłach światła białego składających się z czterech elementów wskaźnik oddania barw (CRI) osiąga wartość bliską maksymalnej – 100.

Budowa i działanie diody LED

Budowa i działanie diody LED

Sprawność η konwertera, który zmienia długość fali światła z λ1 na λ2, zależy od strat energii podczas konwersji oraz od zewnętrznej sprawności kwantowej konwertera ηext. Im mniejsza różnica między długościami fal, tym wyższa sprawność konwertera. Wyraża się to jako iloczyn ηconv * ηext, gdzie ηconv to λ1 / λ2, a ηext to iloczyn kwantowej wydajności emisji w stosunku do absorpcji i wydajności ostatecznej emisji światła.

Źródła światła białego oparte na konwersji długości fali, ze względu na kwantowe mechanizmy, które zmniejszają sprawność procesu, mają mniejszą całkowitą wydajność niż te, które korzystają tylko z diod LED. Na przykład konwersja światła z diody UV o długości fali 405 nm na światło czerwone o długości 625 nm może osiągnąć maksymalną sprawność η = 65%. Dlatego też w efektywnych źródłach światła lepiej jest używać czerwonych diod niż luminoforów. Niemniej jednak, niższe koszty produkcji i większa stabilność temperaturowa źródeł światła białego opartych na konwerterach długości fali sprawiają, że takie rozwiązania dominują na rynku.

Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest zastosowanie niebieskich diod GaInN/GaN, których promieniowanie jest częściowo absorbowane przez luminofor, emitujący światło w obszarze żółtym. Proporcje intensywności światła emitowanego przez diodę niebieską i luminofor są kontrolowane przez grubość warstwy luminoforu i jego rozpuszczalność w materiale obudowy diody, co umożliwia optymalizację wydajności i oddania barw źródła światła. Również rozkład przestrzenny luminoforu ma istotne znaczenie dla jednorodności intensywności i składu widma emitowanego światła, co sprawia, że dystrybucja luminoforu w obudowie diody jest kluczowym zagadnieniem technicznym.

Najczęściej stosowanym luminoforem w takich układach jest domieszkowany granat itrowo-aluminiowy YAG (YAG:Ce). Warto zauważyć, że modyfikacja składu chemicznego granatu może zmieniać jego widmo emisyjne, co pozwala dostosować źródło światła białego do konkretnych potrzeb.

Alternatywnie, źródła światła białego mogą być produkowane z wykorzystaniem diod ultrafioletowych. Korzystając z diod w dalekim ultrafiolecie (200-20 nm), można stosować te same luminofory i mieszaniny luminoforów, co w lampach fluorescencyjnych, co zapewnia bardzo wysoki indeks odwzorowania barw. Niestety, wydajność tych źródeł jest ograniczona ze względu na duże przesunięcie Stokesa.

Innym rodzajem konwerterów są półprzewodniki, które emitują światło po wcześniejszej absorpcji energii z diody źródłowej. Na przykład diody PRS-LED (photon-recycling semiconductor LED) wykorzystują tę zasadę. Emisja światła w półprzewodniku zależy od przejść promienistych elektronów między pasmem przewodnictwa a pasmem walencyjnym, co determinuje kolor światła w zależności od szerokości przerwy energetycznej.

Diody PRS-LED mają dobrą wydajność, ale z uwagi na wąskie widma emisyjne półprzewodników, mają stosunkowo niski indeks oddania barw.

Można również produkować białe diody z zastosowaniem barwników organicznych jako konwerterów. Jednak niska żywotność tych barwników, które z czasem tracą swoją aktywność optyczną, oraz mała różnica między długością fali absorbowaną i emitowaną mogą stanowić wyzwanie dla uzyskania trwałego i skutecznego źródła światła białego.

Rodzaje diod LED: Różnice i zastosowania

Na rynku dostępne są różne rodzaje diod LED, które różnią się między sobą m.in. wielkością, kształtem, mocą i zastosowaniem. Najpopularniejsze rodzaje diod LED to:

 • Diody SMD LED – charakteryzują się małymi rozmiarami i wysoką wydajnością świetlną, stosowane są m.in. w oświetleniu wnętrz, taśmach LED czy wyświetlaczach.
 • Diody DIP LED – to starsza technologia, która jest większa i mniej wydajna niż diody SMD LED, stosowane są głównie w oświetleniu zewnętrznym i sygnalizacji świetlnej.
 • Diody COB LED – to diody o dużej mocy, które składają się z wielu małych diod LED zamontowanych na jednej płytce, stosowane są w oświetleniu przemysłowym i samochodowym, ale dzięki postępowi technologicznemu rok 2024 jest przełomem i można powiedzieć że jest to rok technologii COB.
Rodzaje diod LED

Rodzaje diod LED

 

Montaż powierzchniowy: Klucz do zrozumienia SMD LED

Montaż powierzchniowy to technika montowania elementów elektronicznych bezpośrednio na powierzchni płytki drukowanej. W przypadku diod SMD LED, montaż powierzchniowy pozwala na osiągnięcie większej gęstości elementów na jednostkę powierzchni, co przekłada się na lepsze parametry świetlne i wydajność diod. Montaż powierzchniowy jest kluczowy dla technologii SMD LED, ponieważ pozwala na miniaturyzację diod LED i ich zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak oświetlenie, elektronika czy telekomunikacja.

Różne typy diod SMD LED

Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów diod SMD LED, takich jak SMD 3014, SMD 5060, SMD 5730, SMD 5630, SMD 2835, SMD 5050, SMD 3528 oraz dioda LED COB. W tej sekcji przyjrzymy się bliżej tym diodom, porównamy je ze sobą oraz omówimy ich zastosowania.

rodzaje i typy diod smd led

rodzaje i typy diod smd led

SMD 3014, 5060, 5730, 5630, 2835: Co oznaczają te liczby?

Oznaczenia diod SMD składają się z trzech lub czterech cyfr, które informują o rozmiarze diody. Pierwsze dwie cyfry oznaczają szerokość diody, natomiast dwie kolejne – długość. Wszystkie wymiary podawane są w milimetrach. Przykładowo, dioda SMD 3014 ma 3,0 mm szerokości i 1,4 mm długości. Podobnie, dioda SMD 5060 ma 5,0 mm szerokości i 6,0 mm długości.

Diody SMD 5050 i SMD 3528: Porównanie i zastosowanie

Diody SMD 5050 i dioda SMD 3528 to dwa popularne typy diod SMD LED. Dioda SMD 5050 ma wymiary 5,0 x 5,0 mm, natomiast dioda SMD 3528 ma wymiary 3,5 x 2,8 mm. Dioda SMD 5050 jest większa i oferuje wyższą moc oraz jasność światła w porównaniu do diody SMD 3528. Z tego powodu diody SMD 5050 często stosowane są w taśmach LED o większej mocy, oświetleniu zewnętrznym oraz w miejscach, gdzie potrzebna jest duża jasność. Dioda SMD 3528 natomiast jest mniejsza i mniej wydajna, ale również tańsza. Stosuje się ją głównie w taśmach LED o mniejszej mocy oraz w oświetleniu wnętrz.

TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 3000 +/-100K / 95LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 3000KZobacz produkt
Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 4000KZobacz produkt
TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 6000 +/-100K / 100LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 6000KZobacz produkt

Taśma LED SMD 5630 i taśma LED SMD 2835: Czym się różnią?

Taśma LED SMD 5630 i taśma LED SMD 2835 to dwa popularne typy taśm LED, które różnią się używanymi diodami. Taśma LED SMD 5630 wykorzystuje diody SMD 5630 o wymiarach 5,6 x 3,0 mm, natomiast taśma LED SMD 2835 używa diod SMD 2835 o wymiarach 2,8 x 3,5 mm. Dioda SMD 5630 oferuje wyższą moc i jasność światła w porównaniu do diody SMD 2835, co sprawia, że taśma LED SMD 5630 jest często stosowana w oświetleniu zewnętrznym, przemysłowym oraz w miejscach, gdzie potrzebna jest duża jasność. Taśma LED SMD 2835 natomiast jest bardziej energooszczędna i często stosowana w oświetleniu wnętrz oraz w miejscach, gdzie nie jest wymagana duża jasność.

Dioda LED COB: Alternatywa dla SMD LED

Dioda LED COB (Chip on Board) to alternatywa dla diod SMD LED. W diodzie LED COB, wiele małych diod LED zamontowanych jest na jednej płytce, co pozwala na osiągnięcie większej mocy i jasności światła. Oznaczenia LED COB różnią się od oznaczeń diod SMD, ponieważ opisują liczbę diod LED na płytce oraz ich układ. Dioda LED COB oferuje wyższą moc i jasność światła w porównaniu do diod SMD LED, co sprawia, że jest często stosowana w oświetleniu przemysłowym, samochodowym oraz w miejscach, gdzie potrzebna jest duża jasność. Diody COB są również bardziej wytrzymałe i mają dłuższą żywotność niż diody SMD LED.

Charakterystyka i zastosowanie diod SMD LED

Charakterystyka diod LED opiera się na ich zdolności do emitowania światła pod wpływem przepływu prądu elektrycznego. Dioda LED SMD (Surface Mounted Device) to rodzaj diody LED, która jest montowana na powierzchni płytki drukowanej. Zastosowanie LED SMD obejmuje szeroki zakres aplikacji, takich jak oświetlenie wnętrz, oświetlenie zewnętrzne, oświetlenie samochodowe, a także w taśmach LED. W tej sekcji omówimy wpływ mocy pobieranej przez diody LED na ich wydajność, energooszczędność, efektywność świetlną oraz zastosowanie diod LED SMD w różnych produktach.

Moc pobierania diod LED: Jak to wpływa na wydajność?

Moc pobierania diod LED ma bezpośredni wpływ na ich wydajność. Im większa moc, tym większa jasność światła emitowanego przez diodę. Jednak zwiększenie mocy może również prowadzić do większego wydzielania ciepła, co może wpłynąć na żywotność diody. Dlatego ważne jest, aby znaleźć odpowiednią równowagę między mocą a wydajnością, aby uzyskać optymalne rezultaty.

Energooszczędność i efektywność świetlna diod SMD LED

Energooszczędność diod SMD LED wynika z ich wysokiej efektywności świetlnej oraz niskiego poboru mocy. Skuteczność świetlna diod LED jest mierzona w lumenach na watt (lm/W) i określa ilość światła emitowanego przez diodę w stosunku do pobranej mocy. Im wyższa skuteczność świetlna, tym większa energooszczędność. Minimalna skuteczność świetlna diod SMD LED wynosi zwykle około 100 lm/W, ale może sięgać nawet 200 lm/W w przypadku diod wysokiej jakości.

Zastosowanie LED SMD: Gdzie najczęściej je spotykamy?

Wykorzystanie diod LED SMD obejmuje szeroki zakres zastosowań, takich jak:

 • Oświetlenie wnętrz (np. żarówki, lampy, taśmy LED)
 • Oświetlenie zewnętrzne (np. lampy uliczne, oświetlenie ogrodowe)
 • Oświetlenie samochodowe (np. światła przednie, tylne, sygnalizacyjne)
 • Stosowanie diod LED w urządzeniach elektronicznych (np. telewizory, monitory, smartfony)
profil led p11-2 inspiracje
PROFIL LED HERMETYCZNY P11-2PROFIL LED HERMETYCZNY P11-2Zobacz produkt

Produkty LED SMD: Przykłady i zastosowania

Na rynku dostępne są różne produkty LED SMD, takie jak:

 • Diody SMD wysokiej jakości – oferujące wyższą skuteczność świetlną, dłuższą żywotność i lepszą stabilność termiczną
 • Taśma LED wyposażona w diody SMD – stosowana w oświetleniu wnętrz, zewnętrznym oraz dekoracyjnym
 • Rodzaje taśm LED – dostępne w różnych kolorach, długościach i mocach, dostosowanych do różnych zastosowań
 • Produkcja diod SMD – obejmuje procesy technologiczne, takie jak montaż powierzchniowy, lutowanie oraz testowanie jakości

W związku z tym, diody LED SMD są wszechstronnym i energooszczędnym rozwiązaniem, które można stosować w różnych aplikacjach i produktach.

profil W montaż
PROFIL LED WPUSZCZANY TYP WPROFIL LED WPUSZCZANY TYP WZobacz produkt

Porównanie diod SMD LED z innymi technologiami LED

W tej sekcji porównamy diody SMD LED z innymi technologiami LED, takimi jak LED DIP, Power LED, High Power LED, diodami LED Cree, Samsung i CSP. Każda z tych technologii ma swoje unikalne cechy i zastosowania, które warto poznać przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniego rodzaju diod LED.

LED DIP vs SMD LED: Które są lepsze?

LED DIP (Dual In-line Package) to starsza technologia diod LED, która polega na montażu diod na dwóch równoległych szeregach wyprowadzeń. W porównaniu do SMD LED, diody DIP mają niższą gęstość montażu, co może wpłynąć na ich wydajność świetlną. Podłączenie diod LED DIP jest również bardziej skomplikowane niż w przypadku SMD LED, co może wpłynąć na czas montażu i koszty produkcji. W praktyce, diody DIP są częściej stosowane w starszych urządzeniach i taśmach LED, podczas gdy SMD LED są preferowane w nowoczesnych rozwiązaniach oświetleniowych.

Kto lepszy dioda smd czy dip

Kto lepszy dioda smd czy dip

Power LED i High Power LED: Jak się porównują do SMD LED?

Power LED i High Power LED to diody o większej mocy światła, które są stosowane w miejscach, gdzie wymagana jest duża jasność. W porównaniu do SMD LED, diody Power LED i High Power LED mają wyższą temperaturę barwową i moc światła, co sprawia, że są one odpowiednie do zastosowań, takich jak oświetlenie przemysłowe czy uliczne. Jednakże, większa moc tych diod może prowadzić do większego wydzielania ciepła, co może wpłynąć na żywotność diod LED. W związku z tym, wybór między Power LED, High Power LED a SMD LED zależy od konkretnego zastosowania i wymagań dotyczących wydajności świetlnej.

Diody LED Cree, Samsung i CSP: Jak się mierzą z SMD LED?

Diody LED Cree, Samsung i CSP (Chip Scale Package) to kolejne rodzaje diod LED, które różnią się od SMD LED pod względem konstrukcji i właściwości. Diody Cree są znane z wysokiej jakości i wydajności, podczas gdy diody Samsung oferują szeroką gamę kolorów diod LED i wysoką strumień światła LED. Diody CSP, z kolei, charakteryzują się bardzo małymi rozmiarami i wysoką strumień świetlny diod LED, co sprawia, że są one odpowiednie do zastosowań wymagających miniaturyzacji, takich jak oświetlenie samochodowe czy smartfony.

Podsumowując, każda z porównywanych technologii LED ma swoje unikalne cechy i zastosowania. Wybór odpowiedniego rodzaju diod LED zależy od konkretnego zastosowania, wymagań dotyczących wydajności świetlnej oraz budżetu. SMD LED są wszechstronnym i energooszczędnym rozwiązaniem, które sprawdzi się w większości zastosowań oświetleniowych, jednak warto rozważyć również inne technologie LED, takie jak LED DIP, Power LED, High Power LED, diody LED Cree, Samsung i CSP, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Podsumowanie

W artykule przedstawiliśmy wszechstronne spojrzenie na technologię SMD LED, omawiając jej podstawowe informacje, różne typy diod, charakterystykę i zastosowanie, a także porównanie z innymi technologiami LED. SMD LED to energooszczędne i wszechstronne rozwiązanie, które sprawdzi się w większości zastosowań oświetleniowych. Warto jednak rozważyć również inne technologie LED, takie jak LED DIP, Power LED, High Power LED, diody LED Cree, Samsung i CSP, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Podsumowując, SMD LED to popularna technologia diod LED, która oferuje wiele zalet, takich jak wysoka efektywność świetlna, energooszczędność, małe rozmiary i łatwość montażu. Dzięki temu, diody SMD LED są często stosowane w różnych zastosowaniach, takich jak oświetlenie domowe, biurowe, przemysłowe czy uliczne. Wybór odpowiedniego rodzaju diod LED zależy od konkretnego zastosowania, wymagań dotyczących wydajności świetlnej oraz budżetu. Warto zatem dokładnie przeanalizować dostępne opcje i wybrać technologię LED, która najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 12 maja 2024