Spis treści

Co zrobić żeby ledy nie mrugały?

Oświetlenie LED jest standardem w nowoczesnym budownictwie. Choć ledy mają szereg niezaprzeczalnych zalet w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła, możemy spotkać się na przykład z ich migotaniem. W tym wpisie dowiesz się, jakie mogą być tego przyczyny. Powiemy Ci, także jak możesz rozwiązać problem mrugających ledów. Powodem, dla którego taśmy LED mrugają, bardzo często jest nieprawidłowo dobrany do nich zasilacz. Dobór zbyt słabego zasilacza sprawia, że do ledów nie dociera odpowiednia moc. Co zrobić żeby ledy nie mrugały? By nie popełnić tego błędu należy pamiętać, że należy obliczyć pobór mocy nie tylko samej taśmy, ale też sterowników, czy ściemniaczy oraz zostawić 10 – 15% rezerwy. Dobrej jakości i właściwie dobrany zasilacz, zapewni nam płynne świecenie ledów. Taśmy Led to bezsprzecznie jedne z najmodniejszych form oświetlenia pomieszczeń zarówno domowych jak i w miejscu pracy. Zdobywają coraz większą popularność. Jednak cały ich urok możemy stracić wybierając źle dobrany zasilacz. Mrugające ledy mogą powodować rozdrażnienie nie tylko nasze, ale i współpracowników lub w przypadku domu, współlokatorów. Warto dowiedzieć się wszystkich ważnych informacji zanim zdecydujemy się na dany produkt.

 • Czy wiesz co, jest najczęstszym powodem migotania ledów? Sprawdź, czytając tekst.
 • Powiemy Ci, jakie są powody mrugania ledów.
 • Dowiesz się jak sprawić, aby Twoje ledy nie mrugały.
 • Nauczysz się, jakie znaczenie dla migotania ledów ma właściwy dobór zasilacza.
 • Może szukasz sprawdzonych żarówek LED, które zapewnią Ci mniejszy pobór prądu oraz dłuższą żywotność?
Potrzebujesz odpowiedniego oświetlenia LED?

Potrzebujesz odpowiedniego oświetlenia LED?

Dlaczego ledy migają? Najczęstsza przyczyna

Źle dopasowany zasilacz LED lub sterownik LED, jest najczęstszą przyczyną migotania diod LED. Zasilacz LED prądu stałego lub o stałym napięciu są wymagane do oświetlenia LED. Nie ma twardej i szybkiej reguły, jeśli chodzi o rodzaj wejścia, którego wymagają poszczególne światła LED. Jest to całkowicie zdeterminowane przez konstrukcję oprawy oświetleniowej LED.  Z reguły oprawy downlight LED i innego rodzaju lampy wykorzystują zasilacze prądu stałego, a taśmy LED o stałym napięciu. Należy jednak dokładnie sprawdzić kartę katalogową producenta, aby upewnić się, że używasz właściwego.

Najczęściej wybierane taśmy LED przez naszych klientów:

TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 3000 +/-100K / 95LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 3000KZobacz produkt
Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 4000KZobacz produkt
TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 6000 +/-100K / 100LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 6000KZobacz produkt

Diody LED migoczą, gdy ich moc świetlna się zmienia. Ponieważ ściemnialne diody są zaprojektowane tak, aby włączać i wyłączać się z dużą szybkością, występuje ta fluktuacja. Wszystkie źródła światła zasilane z sieci, czy to żarowe, halogenowe, fluorescencyjne czy LED, migoczą, nawet jeśli nie zawsze je widzisz. Zasilanie sieciowe w Polsce to zasilanie prądem przemiennym (AC) o częstotliwości 50 herców. Oznacza to, że prąd elektryczny, który zasila Twoje światła, zmienia się 50 razy na sekundę. W przypadku tradycyjnych żarówek nie zauważaliśmy tego, ponieważ resztkowe ciepło żarówki utrzymywało żarnik świecący między migotaniem. Była to niezamierzona konsekwencja nieefektywności tradycyjnych żarówek. Około 90% energii wprowadzanej do tych starych żarówek było marnowane jako ciepło!

Dlaczego ledy migają?

Dlaczego ledy migają??

Dlaczego żarówki LED migają? Wpływ zasilania na migotanie

Migotanie diod LED było kiedyś powszechnym problemem. Diody LED, w przeciwieństwie do żarówek, halogenów i fluorescencyjnych, nie reagują z opóźnieniem na zasilanie. Gdy zasilanie diody LED jest wyłączone, moc świetlna nagle ustaje. Jeśli dioda LED jest podłączona bezpośrednio do zasilania sieciowego, włącza się i wyłącza 50 razy na sekundę, co wystarczy, aby było widoczne gołym okiem. Niektórzy uważają, że diody LED migoczą z tego powodu bardziej niż tradycyjne źródła światła. Kiedyś tak było, jednak tak już nie jest. Nowoczesne projekty instalacji LED nie muszą się martwić o migotanie diod LED. Wynika to z faktu, że diody LED nie są już podłączone bezpośrednio do zasilania. Zamiast tego używamy zasilacza LED, który został specjalnie opracowany do tego celu do zasilania naszych diod LED.

Oświetlenie LED działa na zasilaniu prądem stałym (DC), a nie prądem przemiennym (AC). Co jest dobrą wiadomością, ponieważ rodzaj zasilacza używanego do obsługi świateł ma kluczowe znaczenie dla zminimalizowania migotania diod LED. Chociaż zasilacze (znane również jako „sterowniki”) są powszechnie określane jako „transformatory LED” w branży oświetleniowej, jest ich znacznie więcej. Napięcie sterownika LED nie jest po prostu obniżane (przekształcane). Przekształca również prąd z prądu przemiennego (AC) na prąd stały (DC). Wybierz wysokiej jakości zasilacz LED, który zapewni diodom LED stały prąd. W rezultacie nie będzie wyraźnego migotania w świetle.

ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6.5W E27 A60 VT-265 4000K 806LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6.5W E27 A60 VT-265 4000K 806LM Zobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6,5W E27 KULKA G45 VT-290 4000K 600LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6,5W E27 KULKA G45 VT-290 4000K 600LMZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP GU10 6W 10ST 4000K 500LM 5 LAT GWARANCJI VT-249ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP GU10 6W 10ST 4000K 500LMZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 7W E14 ŚWIECZKA VT-268 4000K 600LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 7W E14 ŚWIECZKA VT-268 4000K 600LMZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 5.5W E14 P45 KULKA VT-236 4000K 470LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 5.5W E14 P45 KULKA VT-236 4000K 470LMZobacz produkt
Żarówki LED

Zobacz więcej z kategorii

Żarówki LED
Zobacz wszystkie żarówki

Z drugiej strony tani zasilacz LED nie wytwarza stałego prądu. Zamiast tego po prostu konwertuje prąd przemienny na prąd stały. Jest to najbardziej podstawowy rodzaj konwersji zasilania, który powoduje oscylujący prąd dwukrotnie większy niż częstotliwość napięcia wejściowego. Spowoduje to częstotliwość 100 możliwych migotań na sekundę. 100 migotań na sekundę jest wyraźnie lepsze od 50 migotań na sekundę. Czy to nadal nie brzmi jak problem? Na szczęście większość ludzi nie jest tego świadoma, ponieważ ludzkie oko nie jest wystarczająco wrażliwe, aby to zauważyć. Większość z nas zauważa tylko migotanie światła z prędkością mniejszą niż 100 razy na sekundę – zwykle 50 lub wolniej. (Ekrany komputerowe często migoczą z częstotliwością od 60 do 70 herców, których ludzie nie wykrywają.)

W technologii LED wykorzystuje się dwa rodzaje zasilaczy. Są nimi zasilacze LED napięciowe i prądowe. W pierwszych napięcie jest stabilizowane, a prąd uzależniony jest od rezystancji obciążenia. W drugich, to prąd jest stabilizowany na skutek zmiany napięcia. Zasilacze napięciowe stosowane są najczęściej w taśmach i modułach LED.

Jeżeli szukasz idealnego rozwiązania do oświetlenia panel ledowy sufitowy jest idealny do oświetlenia pomieszczeń biurowych.

Dlaczego żarówki LED migają

Dlaczego żarówki LED migają?

Zasilacz LED stałoprądowy

Wyjście będzie w amperach (A) lub miliamperach (mA). Na przykład na sterowniku LED zobaczysz coś w stylu „Wyjście: 350mA”. Zasilacz gniazdka ściennego zmienia się od czasu do czasu. Sterownik LED o stałym prądzie zapewnia, że prąd dostarczany do oprawy oświetleniowej LED pozostaje stały, nawet jeśli zasilanie ulega wahaniom. Osiąga to poprzez zmianę napięcia wyjściowego. Zakres napięcia, w którym można podać prąd stały, zostanie pokazany na arkuszu danych sterownika LED. Ten zakres napięcia musi być wystarczająco duży, aby pomieścić najniższe i maksymalne wymagania dotyczące napięcia oprawy LED.

Zasilacz stałoprądowy

Zasilacz stałoprądowy to specjalny rodzaj transformatora do LED, który doskonale sprawdzi się w przypadku źródeł światła o specyficznych parametrach. Są to najczęściej Ledy, które nie zostały wyposażone w dodatkowy układ elektroniki dopasowujący prąd do ich pracy. Zasilacz stałoprądowy LED podobnie jak inne transformatory dostępne w ofercie naszego sklepu internetowego posiada liczne zabezpieczenia gwarantujące jego długą i bezawaryjną pracę oraz bezpieczeństwo całego układu.

Zobacz wszystkie zasilacze

Zasilacz LED stałonapięciowy

Wyjście będzie w postaci napięcia (V). Na przykład na sterowniku LED zobaczysz coś w stylu „Wyjście: 12 V”. Sterownik LED o stałym napięciu zapewnia, że napięcie dostarczane do oprawy oświetleniowej LED pozostaje stałe, nawet jeśli zasilacz ulega wahaniom. Osiąga to poprzez zmianę prądu wyjściowego. Musisz dowiedzieć się, ile energii elektrycznej powinno być podane to napięcie. Można to wyrazić w WATACH lub Amperach.

Nawet jeśli niewielka część ludzi widzi szybsze stroboskopy, nie jest to problem dla większości z nas. W wielu projektach wystarczy prosty dobry zasilacz LED. Stały prąd równa się stałemu poziomowi jasności. Jeśli proste źródło zasilania LED nie wystarcza do Twojego projektu, porządny zasilacz prądem stałym byłby idealnym wyborem. Oświetlenie LED jest często tylko tak dobre, jak jego zasilacz. Możesz kupić kilka kolejnych lat działania żarówki, zastępując zepsuty zasilacz.

Dostosowując napięcie w całym obwodzie w celu zapewnienia stałego prądu elektrycznego, te zasilacze LED o wyższej specyfikacji mogą prawie wyeliminować migotanie. Gwarantuje to, że prąd podawany do diod LED pozostaje stały, co zmniejsza konsekwencje konwersji AC/DC.

zasilacze ledowe
Zasilacze Ledowe

Zasilacze ledowe są najważniejszym elementem instalacji zasilającej system oświetleniowy LED. Dzięki zasilaczom LED cały system będzie zasilany w sposób pewny, bezpieczny i bezawaryjny. Zasilacze LED zapewniają stały dopływ prądu o odpowiednim napięciu do ledowych źródeł światła.

Zobacz wszystkie zasilacze LED

Sprawdź również nasze pozostałe artykuły o technologii LED

Migające ledy i inne przyczyny ich mrugania

Nawet zasilacz LED o stałym prądzie nie może całkowicie zapobiec migotaniu w niektórych warunkach. Jedną z najczęstszych przyczyn zakłóceń są problemy z niekompatybilnością obwodów sterujących; przed instalacją upewnij się, że produkty LED są kompatybilne z obwodami sterującymi i zasilaczem, którego używasz.

Jeśli migoczące diody LED są spowodowane zakłóceniami lub niekompatybilnością, efekt migotania będzie nierówny. Możliwe jednak, że nie jest to problem, który masz. Jeśli światła migoczą w regularny, powtarzalny wzór (na przykład co sekundę), prawdopodobnie wymagają więcej mocy, niż sterownik LED może obsłużyć. Efekt migotania działa jako ostrzeżenie. Regularne migotanie sugeruje, że diody LED potrzebują większego zasilacza o wyższej specyfikacji (lub kilku mniejszych).

Problemy mogą być również spowodowane luźnym okablowaniem i innymi słabymi połączeniami.

Jeśli w pobliżu zainstalowano wiele urządzeń elektronicznych (na przykład na tej samej płycie rozdzielczej), połączone ciepło może spowodować przegrzanie ściemniacza diody LED. W wyniku tego spodziewane jest przerywane migotanie.

Nawet w przypadku bezbłędnej instalacji oświetlenia LED ściemnianie może powodować problemy. Ponieważ typowe ściemniacze ograniczają całkowitą ilość światła poprzez wydłużenie sekcji „wyłączonej” każdego cyklu migotania włączania i wyłączania, tak właśnie jest. Modulacja szerokości impulsu to nazwa tej technologii (PWM). PWM jest dość skuteczny – o ile częstotliwość przełączania nie idzie poniżej tego, co może być postrzegane przez ludzkie oko.

Niektórzy producenci pracują nad ściemniaczami LED o znacznie szybszym cyklu migotania, aby przezwyciężyć ten problem. Celem jest osiągnięcie cyklu tysięcy herców. Byłoby to podobne do rozwiązania stosowanego przez stateczniki elektroniczne, które od dawna zasilają oświetlenie fluorescencyjne. Istnieje jednak wada: im wyższa częstotliwość migotania, tym bliżej transformatora muszą znajdować się diody LED. Nie zawsze jest to możliwe.

Możesz łatwo uniknąć widocznego migotania spowodowanego modulacją szerokości impulsu, używając lepszych ściemniaczy. Zaledwie kilka lat temu oświetlenie nie zanikało poniżej około 50% maksymalnej jasności. Teraz jednak wszystkie ściemniacze obecnym asortymencie zapewniają znacznie większą elastyczność. Może się okazać, że możesz przyciemnić ledy aż do samego końca, nie widząc żadnego migotania!

Migające ledy i inne przyczyny ich mrugania

Migające ledy i przyczyny ich mrugania

Nie tylko o tym, dlaczego ledy migają

Czy żarówki LED migoczą, zanim się wypalą? Nie, zwykle nie – żarówki LED przyciemniają się wraz z wiekiem, ale migoczące światła nie zawsze wskazują, że należy je wymienić. Rozważ wymianę żarówek LED, jeśli stają się ciemniejsze, a następnie migoczą. Jeśli migoczą, ale nie zanikają, najprawdopodobniej jest to spowodowane innym problemem, o którym wspomniałem wcześniej.

Diody LED zostały uznane przez branżę oświetleniową za przyszłą energooszczędną opcję oświetleniową w ciągu ostatniej dekady. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę korzyści, jakie zapewniają. Jednak, aby uniknąć negatywnego wpływu migotania diod LED, Ty i Twój elektryk będziecie musieli mieć podstawową świadomość omawianych problemów. Dlatego zawsze pamiętaj o następujących kwestiach:

 • Zawsze używaj specjalnie zaprojektowanego źródła zasilania LED do zasilania przedmiotów LED. Używaj tylko taśm LED, które nie są zasilane przez sieci AC.
 • Sprawdź dokładnie, czy wszystkie elementy LED są kompatybilne z obwodami sterującymi i zasilaczem.
 • Poszukaj uszkodzonych połączeń i luźnego okablowania. Sprawdź również, czy ściemniacze LED nie są przytłoczone.
 • Jeśli to możliwe, użyj zasilacza LED o stałym prądzie.
 • Podczas instalowania systemu ściemniania sprawdź, czy istnieje minimalny poziom ściemniania, poniżej którego nie powinieneś iść.
 • Zamiast stosować system ściemniania TRIAC, rozważ użycie systemu 1-10 V lub cyfrowego systemu ściemniania.

Nic nie rujnuje aranżacji pokoju bardziej niż migocząca lampa. Światła migoczą z powodu trzech powodów. Problem może dotyczyć żarówki LED, okablowania lub regulacji prądu. Kiedy zauważysz, że oświetlenie LED migocze, wiesz, że nadszedł czas, aby podjąć działania.

Migotanie żarówek jest czasami niewidoczne gołym okiem, ale jest rejestrowane przez mózg i ma na niego szkodliwy wpływ. Skierowanie aparatu telefonu na migoczące światło, którego nie widać na własne oczy, jest prostym sposobem, aby je znaleźć. Żarówka stopniowo migocze, jeśli widzisz ciąg świateł i czarnych pasków poruszających się powoli po ekranie.

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 8 października 2021