Na rynku największą popularnością cieszą się diody led rodzaje: SMD 2835 o wymiarze 2,8×3,5 mm jest to ulepszona wersja diody LED 3528 o wymiarach 3,5x,2,8 mm, która stosowana jest najczęściej w taśmach i żarówkach. W poszukiwaniu oszczędności coraz częściej sięgamy po oświetlenie LED. Dlatego też warto poznać stosowane oznaczenia.
Diody LED – diody led rodzaje
Szukasz oświetlenia LED?
Wiedza na temat diod pozwala sprawdzić, czy naświetlacz LED, czy też High Bay LED, który nas interesuje, oparty jest o nowoczesne technologie, czy raczej o przestarzałe rozwiązania. Co więcej, dzięki poznaniu podstawowej charakterystyki konkretnych modeli diod, zidentyfikujemy ich podstawowe zalety i wady. To z kolei pozwoli wybrać najlepsze diody LED do naszych potrzeb, a co za tym idzie najlepsze żarówki LED, czy też świetlówki LED. Artykuł, który Państwo czytają ma na celu przedstawienie podstawowej wiedzy dotyczącej diody LED. Poznamy typy i rodzaje diod, oraz kilka słów o znanych markach diod, które są zapewnieniem wysokiej jakości. Mamy nadzieję, że pomoże on dobrać odpowiednie rodzaje diody LED do tego, czego akurat Państwo potrzebują.
Diody LED – rodzaje i oznaczenia
Dioda LED, czyli dioda elektroluminescencyjna została opracowana już w latach 60-tych przez amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka juniora. Jej działanie opiera się na zjawisku rekombinacji promienistej i po szeregu innych procesów otrzymujemy z niej światło. Diody LED SMD to najpopularniejszy rodzaj źródła światła, który możemy spotkać w większości żarówek, halogenów, czy innego rodzaju lamp. Zastosowanie diody LED jest dziś praktycznie standardem w większości produktów oświetleniowych. Nowa technologia LED przyniosła nam nie tylko ogromne oszczędności energii, ale także długą i bezawaryjną pracę. Żarówki wyposażone w najjaśniejsze diody LED możemy kupić dziś jedynie za kilkanaście złotych. Bardzo popularnym źródłem światła są także inne rodzaje diod LED. Są to m.in. te o oznaczeniu LED COB, CREE LED, czy High Power LED. Oznaczenie diody może być przeróżne dlatego warto choć trochę zapoznać się z ich specyfikacją, podczas wyboru naszego nowoczesnego i energooszczędnego oświetlenia. Pamiętajmy o tym, że wszystkie diody LED zasilane są prądem o obniżonym napięciu, dlatego lampy LED w większości przypadków wyposażone są w wewnętrzną lub zewnętrzną przetwornicę, umożliwiającą podłączenie ich prosto do prądu 230V.
W naszym sklepie znajdziesz produkty takie jak: naświetlacz LED, high Bay LED, żarówki LED, czy też świetlówki LED, diody LED, a także oprawy meblowe. Sprawdź!
Różne rodzaje diody LED sprawiły, że obecnie na rynku znajdziemy wiele modeli lamp wyposażonych w całkiem inne źródła światła, które nadal będą produktami wykonanymi w technologii LED. Do najpopularniejszych rodzajów diod LED możemy zaliczyć:
Dzisiaj prócz diody SMD, czy LED COB możemy spotkać także znacznie mniej popularne w ogólnym zastosowaniu źródła światła typu CREE LED, czy High Power LED (Power LED). Diody CREE i jej różne rodzaje możemy spotkać przede wszystkim w firmowych produktach. Ten rodzaj diody charakteryzuje się głównie jedną z najlepszych jakości i wydajności. Diody High Power LED możemy nazwać tymi o wysokiej mocy, które jednak do poprawnej pracy wymagają odpowiedniego chłodzenia i źródła zasilania. Jest to model, który najczęściej występuje u znanych i cenionych producentów oświetleniowych takich jak OSRAM. Philips, czy NICHIA.
Rodzaje diody LED
Aby dokładniej zagłębić się w charakterystykę diod LED, poznać należy podstawy, a więc rodzaje diod LED. Rodzaje LED stosowanych w oświetleniu ledowym zmieniały się w czasie ze względu na ciągły rozwój tej technologii. Mimo tego każde ze stosowanych przez lata rozwiązań wciąż jest udoskonalane i znajduje swoją niszę w dziedzinie oświetlenia LED.
Pierwszy stosowany w szerokim zakresie rodzaj diod oświetleniowych. Diody LED DIP, to właśnie na nich powstawały pierwsze żarówki i lampy LED. Diody LED DIP charakteryzują się dużą trwałością. Widać to po żarówkach opartych o tą technologię, które potrafią świecić do dziś nawet po 10 i więcej latach. Wymogiem jest jednak ich wysoka jakość. Niestety oparte o nie żarówki LED bywały bardzo awaryjne, w dużej mierze poprzez nieumiejętne ich wykorzystanie i wymuszanie dużych wartości świetlnych przez producentów. Obecnie często stosuje się je w różnego rodzaju wyświetlaczach LED, natomiast w produktach stricte oświetleniowych ich rolę przejęły diody SMD.
Dioda SMD czy też diody powierzchniowo montowane (surface mounted diode) stały się naturalnym następcą diod DIP w szeroko pojętym oświetleniu. Ze względu na ich różnorodność, wysokie wydajności i niezawodność, diody SMD stały się dominującym typem na rynku. Za najjaśniejsze diody LED SMD uznaje się te o oznaczeniu 5730, które są nawet kilkakrotnie jaśniejsze od tych o numerze 3528, czy 2835. Rodzaje diod SMD mogą się różnić znacząco między sobą, dzięki czemu znaleźć, zastosować je może zarówno mocny naświetlacz LED jak i taśma LED RGB. Innymi słowy, jest to obecnie najbardziej wszechstronny typ diody LED. Diody LED SMD to obecnie najpopularniejsze źródło światła wśród produktów wykonanych w nowoczesnej technologii.
Dioda SMD
Diody SMD swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim długiej żywotności, ale także bardzo atrakcyjnej, niskiej cenie. Ledy SMD swoje oznaczenie wzięły od rodzaju swojego montażu – Surface Mount Device, czyli urządzenia do montażu na powierzchniowego. Ich optymalna konstrukcja pozwoliła na zdecydowaną miniaturyzację podzespołów, ale także w odróżnieniu od diod LED pierwszej generacji, wysoką sprawność w momencie zmiany energii elektrycznej, na tę świetlną. Diody SMD i ich oznaczenia symbolizują głównie wielkość samej diody, dlatego SMD 2835 czy 5050 będą miały odpowiednio wielkość 2,8×3,5 i 5,0×5,0. Oczywiście są to wartości podane w milimetrach. Głównie od mocy świetlnej lampy zależy model użytych diod LED, ale także ich ilość.
Interesuje Cię taśma LED RGB lub moduły LED? Zapoznaj się z ofertą naszego sklepu!
Diody High Power LED to typ diod charakteryzujący się wysokim poborem mocy 1 chipu LED. O ile w przypadku SMD czy DIP na moc 1W składa się kilka, czy też kilkanaście diod, o tyle w przypadku diod high Power to jedna dioda ma moc 1W i więcej. Ze względu na ich wysokie moce dawniej często stosowały je naświetlacze LED, przemysłowe lampy high Bay, i inne modele wykorzystywane do ciężkiego przemysłu. Obecnie w dużej mierze wyparte zostały przez stosowane w większych grupach diody SMD wysokiej wydajności.
Dioda COB do złudzenia przypomina jedną dużą diodę, ale tak naprawdę zawiera w sobie wiele pojedynczych diod co wskazuje nawet jej nazwa Chip on Board. Są to mocne diody LED, które cechują się wysoką jasnością światła, długą i bezawaryjną pracą, ale także dosyć wysoką ceną. Są one wykorzystywane najczęściej w żarówkach, czy innych lampach, w których producentowi zależy na wąskim, lecz długim strumieniu świetlnym. Dioda LED COB emituje światło, którego kąt świecenia wynosi zaledwie 45 lub 60 stopni, a wykorzystując do tego dodatkową soczewkę, będziemy w stanie uzyskać jeszcze węższą wiązke światła. Dioda LED COB jest także bardzo często wykorzystywana w innego rodzaju lampach na przykład taśmy LED COB, które posłużą nam głównie do punktowego oświetlenia. Ze względu na wysoką moc i wydzielane z tym ciepło dioda COB zawsze występuje razem z radiatorem. Taka konstrukcja sprawia, że nawet podczas długiej pracy, nasze źródło światła nie przegrzewa się i nie traci swoich parametrów świetlnych.
Dioda LED COB
Rodzaj dużej powierzchniowo diody LED COB, na którą składa się kilka chipów LED pokrytych jednolitą warstwą luminoforu. Pozwala to na tworzenie dużych powierzchni świecących. Dawniej diody LED COB wykorzystywały głównie lampy downlight LED. Obecnie przeżywają druga młodość – taśma LED COB to jeden z trendów zyskujących olbrzymią popularność
Dioda LED COB
Znamy już każdy podstawowy rodzaj diody – jak rozpoznać jednak diodę, którą właśnie widzimy? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Rodzaj diody – jak rozpoznać? Otóż w prosty sposób określić można wizualnie. Wynika to z faktu, że mimo podobnego przeznaczenia, powyższe rodzaje diod LED różnią się znacząco między sobą.
Rodzaj diody – jak rozpoznać
Za działanie diody LED odpowiada nie tylko rodzaj, ale również jej jakość, co wiąże się z ich marką. Jednym z najczęściej wybieranych modeli, gdy poszukiwana jest wysoka jakość produktu, są to diody CREE. Zapytać można, co wyróżnia diody CREE – rodzaje ich są w zasadzie podobne do klasycznych modeli. Różnica, jaka dzieli diody CREE od innych niemarkowych produktów to odpowiedni dobór podzespołów stosowanych w diodzie LED. Produkowane w Stanach Zjednoczonych, diody CREE posiadają pełną dokumentację, która jest dostępna na ich stornie internetowej. Dzięki temu producent lampy dobrać może optymalnie model pasujący do jego produktu. Diody CREE – rodzaje, co o nich wiemy? Jeśli chodzi o diody CREE – rodzaje diod oświetleniowych można podzielić na 2 podstawowe grupy:
Diody CREE – rodzaje
Sprawdź również nasze pozostałe artykuły o technologii LED
Obecnie najbardziej popularnym rodzajem diod stosowanych w oświetleniu są diody SMD. Jeśli chodzi o diody LED SMD, rodzaje dzieli się głównie ze względu na ich rozmiar. Najczęściej spotykane SMD LED rodzaje to:
Powyższe modele to najczęściej stosowane typy diody SMD LED, jednak nie jedyne. Istnieją również inne typy diod LED SMD takie jak SMD 5730, SMD 2016, czy SMD 3030. Obecnie nie osiągnęły jednak jeszcze takiej popularności jak wyszczególnione wyższej modele.
Diody LED SMD rodzaje
Podobnie jak w przypadku SMD istnieją również różne diody LED COB – typy w tym przypadku są jednak odrobinę inne. O ile w przypadku SMD definiująca wartością jest wymiar diody, o tyle w przypadku diody LED COB, ze względu na jej charakterystykę wymiar nie ma znaczenia (możliwe różne wymiary ze względu na pokrycie luminoforem wielu chipów jednocześnie). Dioda LED COB – typy, jakie możemy wyróżnić? Wyróżnić natomiast możemy 2 popularnie stosowane podtypy diody COB LED:
Dioda LED COB – typy
Jak widać, istnieje wiele różnorodnych modeli diod LED. Pamiętać należy jednak, że rodzaje diody LED to nie wszystko i modele tego samego typu mogą być różnej jakości. Wspominaliśmy wcześniej o tym, że jakość diody odgrywa istotną rolę w użytkowaniu lampy. Jakie są więc najlepsze diody LED pod względem jakości? Wspominaliśmy już diody LED CREE, jednak jakie modele powinny zwrócić naszą uwagę? Poniżej przedstawimy kilku przedstawicieli wysokiej jakości diod:
Diody LED CREE – po raz kolejny wspomnimy o amerykańskim producencie CREE LED, jednak szczegóły znajdziecie we wcześniejszym akapicie;
Diody LED Samsung – popularny producent sprzętu tworzy również wysokiej jakości diody LED Samsung. Cechuje je stosunkowo niska cena przy zachowaniu wysokiej jakości. Sprawia to, że stosowane są w wielu produktach użytku domowego jak np. żarówki LED, czy naświetlacze LED.
Diody LED Nichia – japońska marka cechująca się bardzo wysokimi parametrami. Stosowana głównie w oświetleniu przemysłowym.
Diody LED Lumileds – o ile na pierwszy rzut oka nazwa marki nie kojarzy się z czołowym producentem, o tyle diody LUMILEDS to nic innego jak marka firmy Philips. Są to jedne z najczęściej stosowanych diod LED w oświetleniu przemysłowym ze względu na wysokie wydajności. Wiele produktów opartych o diody LUMILEDS posiada wydajności rzędu 170 lm/W.
Diody LED Seoul Semiconductor – jeden z największych światowych producentów diod LED, pochodzący z Korei. Podobnie jak w powyższych przypadkach, diody Seoul Semiconductor cechują się wysoką jakością przy zachowaniu stosunkowo niskiej ceny.
Diody LED San’an Optolecetronics – prawdopodobnie największy producent diod LED na chińskim rynku. Posiada on bardzo szeroki zakres produkcyjny, co sprawia, że diody San’an stosowane są w szerokiej gamie produktów oświetleniowych LED.
Oczywiście to nie wszyscy producenci, a lista jest naszym subiektywnym zestawieniem. Dla innych najlepsze diody LED wyjdą spod ręki firmy LG, czy też Epistar. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że odpowiednio rozpoznawalny Brand często niesie ze sobą nie tylko nazwę i wyższą cenę. Często również wsparcie i pełną specyfikację diod, co pozwala producentom lamp idealnie dostosować je do swojego produktu. Dzięki temu z kolei, produkty oparte o takie diody częściej będą produktami niezawodnymi. Niezależnie od tego, jakie rodzaje diod LED wykorzystują.
Najlepsze diody LED
Różne rodzaje samych żarówek, jak i diod LED, w które zostały wyposażone, sprawiło, że oznaczenie diody LED, stało się na porządku dziennym i możemy je spotkać na opakowaniu każdego produktu, wykonanego w tej technologii. Oznaczenia diod wyglądają następująco:
Oznaczenie i rodzaje Diod schemat
Bardzo często spotykam się także z klientami, którzy szukają żarówek, czy innego rodzaju lamp, wyposażonych wyłącznie w dany model diody LED, który wcześniej w ich użytkowaniu okazał się tym najbardziej bezawaryjnym. Tak naprawdę na wydajność i trwałość lampy prócz samego źródła światła ma ogromny wpływ konstrukcja całej lampy, jej radiator, a także układ zasilający. Diody LED SMD, czy inne modele wydzielają ciepło, a nie preferują zbytnio wysokich temperatur, dlatego ważny jest użyty w całej lampie radiator. Bardzo często dotykając klosza żarówki LED nawet po dłuższym czasie pracy, zauważymy, że jest on chłodny, natomiast całe ciepłe gromadzone jest w jej radiatorze, znajdującym się nad samym trzonkiem.
Oznaczenia diod
Najczęściej jest on wykonany z materiałów doskonale odprowadzających ciepło, takich jak aluminium, czy ceramika. Jak już dobrze wiemy. Jak już dobrze wiemy dioda świecąca LED, zawsze jest zasilana obniżonym napięciem, dlatego najczęściej posiada dodatkową przetwornicę. To właśnie ona jest bardzo ważną częścią całego układu elektrycznego i głównie wpływa na jakość pracy samego źródła światła. Dlatego w produktach z wyższej półki cenowej, np. tych do oświetlenia przemysłowego spotkamy się z zasilaczami markowych producentów, takich jak Philips, czy Mean Well. Ich wysoka odporność na drgania w sieci może mieć ogromny wpływ na długą i bezawaryjną pracę naszej lampy, które będzie służyć do oświetlenia hali, czy magazynu.
Jak podłączyć diody LED na 12V? Jeśli chcemy podłączyć naszą diodę, najlepszym sposobem jest podłączenie jej szeregowo z rezystorem o wartości rezystancji 4,7 ohm i mocy rezystora nie mniejszej niż 3W. Jeśli jasność światła będzie dla Ciebie zbyt mała, zmniejsz rezystancję pozostawiając moc rezystora na tym samym poziomie.
Jeśli zastanawiasz się jak sprawdzić diodę LED, wystarczy, że zastosujesz się do tych 5 porad:
Jak sprawdzić diodę LED?
Jak podłączyć diody LED? W tym celu pierwszą i podstawową czynnością jaką należy wykonać, jest dobranie rezystora. Niezwykle ważne jest także odpowiednie podłączenie. Pamiętajmy, że aby wszystko zadziałało, musimy podłączyć plusy do plusa i minusy do minusa. W przeciwnym razie, nie podłączymy diody LED.
Jeśli naszym wyborem jest dioda LED 12V jaki rezystor powinniśmy wybrać? Użycie rezystora zależy od dokładnej specyfikacji diody LED. Z diodą LED pracującą pod napięciem 12V można zastosować rezystor o oporności od 470 do 1 ohm.
Pewnie nie raz zastanawiali się państwo od czego zależy kolor diody LED. Otóż o kolorze diody decyduje charakterystyka półprzewodnika, który odpowiada za zamianę prądu w światło. Wpływ na kolor mają długości fal, które muszą przejść elektrony, by być na drugiej stronie diody.
Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat diody LED? Jakie napięcie jest potrzebne? Dla diod LED potrzebne jest stałe i stabilne napięcie zasilania. Do zasilania diod LED nie zaleca się napięcia sieciowego 230V (z nielicznymi wyjątkami). Najbardziej typowym napięciem zasilania jest 12V, dopuszczalne są również wyższe napięcia jak 24V czy 48V.
Diody LED jakie napięcie?
Jednym z często zadawanych pytań jest „czy diody LED się przepalają?”. Dioda jako dioda nie może się przepalić, taki efekt przypisywany jest do tradycyjnych żarówek posiadających zwornik. Diody mogą wypalić się np. z przegrzania lub zbyt długiej pracy, albo nieodpowiednich parametrów poddawanych na diodę.
Czy diody LED się przepalają?
Jak sprawdzić, gdzie jest plus („+”), a gdzie minus („-„) na diodzie? W diodzie plusem jest Anoda, natomiast jeśli chodzi o minus, przypisywany jest od do Katody.
Dioda LED który plus?
Artykuł napisany przez Emil Okrasa, 31 sierpnia 2022