Spis treści

Diody LED – rodzaje i oznaczenia

Na rynku największą popularnością cieszą się diody led rodzaje: SMD 2835 o wymiarze 2,8×3,5 mm jest to ulepszona wersja diody LED 3528 o wymiarach 3,5x,2,8 mm, która stosowana jest najczęściej w taśmach i żarówkach. W poszukiwaniu oszczędności coraz częściej sięgamy po oświetlenie LED.  Dlatego też warto poznać stosowane oznaczenia.

Diody LED – diody led rodzaje

 • SMD 2835 – dioda o wymiarze 2,8×3,5mm. Ulepszona wersja diody LED 3528, posiadająca większy radiator i większą efektywność świetlna. Jest niższa od swojej poprzedniczki, dzięki czemu emituje światło o znacznie lepszym kącie.
 • SMD 3528 – dioda o wymiarze 3,5x,28mm. Jedna z pierwszych diod LED stosowanych zarówno w taśmach i żarówkach ledowych. Jej małe rozmiary sprawiły, że stała się na tyle uniwersalna, że możemy spotkać ją nie tylko w żarówkach, ale także wyposażone zostały w nie oprawy meblowe które na małej powierzchni wymagają optymalnie dużej jasności światła.
 • SMD 5050 – o wymiarach 5,0×5,0mm. Ulepszona i rozwinięta dioda SMD 3528, która w tej wersji daje znacznie większą ilość światła.
 • SMD 5630 – wymiary 5,6×3,0mm. Dioda o mniejszej powierzchni niż 5050, ale o prostokątnym kształcie. Emituje dwukrotnie więcej światła od kwadratowej diody SMD 5050 i występuje główne w mocniejszych żarówkach i taśmach ledowych.
 • SMD 5730 – wymiary: 5,7×3,0mm. Jedna z najnowszych diod LED, będąca ulepszoną wersją diody SMD 5630. Najmocniejsza dioda LED, emitująca także największe ilości ciepła, dlatego w ich przypadku warto stosować wydajne radiatory. W tego typu źródło światła wyposażone zostały m.in. moduły LED, które od małej ilości diod, wymagają odpowiedniej jasności światła.
Szukasz oświetlenia LED?

Szukasz oświetlenia LED?

Najczęściej wybierane taśmy LED przez naszych klientów:

TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 3000 +/-100K / 95LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 3000KZobacz produkt
Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 4000KZobacz produkt
TAŚMA LED 24V / COB / 11W / 480LED / IP20 / 6000 +/-100K / 100LM/W / RA 90 / 8MM / 1MTAŚMA LED 24V / COB / 11W / 6000KZobacz produkt

Wiedza na temat diod pozwala sprawdzić, czy naświetlacz LED, czy też High Bay LED, który nas interesuje, oparty jest o nowoczesne technologie, czy raczej o przestarzałe rozwiązania. Co więcej, dzięki poznaniu podstawowej charakterystyki konkretnych modeli diod, zidentyfikujemy ich podstawowe zalety i wady. To z kolei pozwoli wybrać najlepsze diody LED do naszych potrzeb, a co za tym idzie najlepsze żarówki LED, czy też świetlówki LED. Artykuł, który Państwo czytają ma na celu przedstawienie podstawowej wiedzy dotyczącej diody LED. Poznamy typy i rodzaje diod, oraz kilka słów o znanych markach diod, które są zapewnieniem wysokiej jakości. Mamy nadzieję, że pomoże on dobrać odpowiednie rodzaje diody LED do tego, czego akurat Państwo potrzebują.

Diody LED - rodzaje i oznaczenia

Diody LED – rodzaje i oznaczenia

Dioda LED, czyli dioda elektroluminescencyjna została opracowana już w latach 60-tych przez amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka juniora. Jej działanie opiera się na zjawisku rekombinacji promienistej i po szeregu innych procesów otrzymujemy z niej światło. Diody LED SMD to najpopularniejszy rodzaj źródła światła, który możemy spotkać w większości żarówek, halogenów, czy innego rodzaju lamp. Zastosowanie diody LED jest dziś praktycznie standardem w większości produktów oświetleniowych. Nowa technologia LED przyniosła nam nie tylko ogromne oszczędności energii, ale także długą i bezawaryjną pracę. Żarówki wyposażone w najjaśniejsze diody LED możemy kupić dziś jedynie za kilkanaście złotych. Bardzo popularnym źródłem światła są także inne rodzaje diod LED. Są to m.in. te o oznaczeniu LED COB, CREE LED, czy High Power LED. Oznaczenie diody może być przeróżne dlatego warto choć trochę zapoznać się z ich specyfikacją, podczas wyboru naszego nowoczesnego i energooszczędnego oświetlenia. Pamiętajmy o tym, że wszystkie diody LED zasilane są prądem o obniżonym napięciu, dlatego lampy LED w większości przypadków wyposażone są w wewnętrzną lub zewnętrzną przetwornicę, umożliwiającą podłączenie ich prosto do prądu 230V.

W naszym sklepie znajdziesz produkty takie jak: naświetlacz LED, high Bay LED, żarówki LED, czy też świetlówki LEDdiody LED, a także oprawy meblowe. Sprawdź!

Rodzaje diody LED

Różne rodzaje diody LED sprawiły, że obecnie na rynku znajdziemy wiele modeli lamp wyposażonych w całkiem inne źródła światła, które nadal będą produktami wykonanymi w technologii LED. Do najpopularniejszych rodzajów diod LED możemy zaliczyć:

 1. Dioda SMD 2835
 2. Dioda SMD 3528
 3. Dioda SMD 5050
 4. Dioda SMD 5630
 5. Dioda SMD 5730

Dzisiaj prócz diody SMD, czy LED COB możemy spotkać także znacznie mniej popularne w ogólnym zastosowaniu źródła światła typu CREE LED, czy High Power LED (Power LED). Diody CREE i jej różne rodzaje możemy spotkać przede wszystkim w firmowych produktach. Ten rodzaj diody charakteryzuje się głównie jedną z najlepszych jakości i wydajności. Diody High Power LED możemy nazwać tymi o wysokiej mocy, które jednak do poprawnej pracy wymagają odpowiedniego chłodzenia i źródła zasilania. Jest to model, który najczęściej występuje u znanych i cenionych producentów oświetleniowych takich jak OSRAM. Philips, czy NICHIA.

Rodzaje diody LED

Rodzaje diody LED

Aby dokładniej zagłębić się w charakterystykę diod LED, poznać należy podstawy, a więc rodzaje diod LED. Rodzaje LED stosowanych w oświetleniu ledowym zmieniały się w czasie ze względu na ciągły rozwój tej technologii. Mimo tego każde ze stosowanych przez lata rozwiązań wciąż jest udoskonalane i znajduje swoją niszę w dziedzinie oświetlenia LED.

Diody LED DIP

Pierwszy stosowany w szerokim zakresie rodzaj diod oświetleniowych. Diody LED DIP, to właśnie na nich powstawały pierwsze żarówki i lampy LED. Diody LED DIP charakteryzują się dużą trwałością. Widać to po żarówkach opartych o tą technologię, które potrafią świecić do dziś nawet po 10 i więcej latach. Wymogiem jest jednak ich wysoka jakość. Niestety oparte o nie żarówki LED bywały bardzo awaryjne, w dużej mierze poprzez nieumiejętne ich wykorzystanie i wymuszanie dużych wartości świetlnych przez producentów. Obecnie często stosuje się je w różnego rodzaju wyświetlaczach LED, natomiast w produktach stricte oświetleniowych ich rolę przejęły diody SMD.

Dioda SMD

Dioda SMD czy też diody powierzchniowo montowane (surface mounted diode) stały się naturalnym następcą diod DIP w szeroko pojętym oświetleniu. Ze względu na ich różnorodność, wysokie wydajności i niezawodność, diody SMD stały się dominującym typem na rynku. Za najjaśniejsze diody LED SMD uznaje się te o oznaczeniu 5730, które są nawet kilkakrotnie jaśniejsze od tych o numerze 3528, czy 2835. Rodzaje diod SMD mogą się różnić znacząco między sobą, dzięki czemu znaleźć, zastosować je może zarówno mocny naświetlacz LED jak i taśma LED RGB. Innymi słowy, jest to obecnie najbardziej wszechstronny typ diody LED. Diody LED SMD to obecnie najpopularniejsze źródło światła wśród produktów wykonanych w nowoczesnej technologii.

Dioda SMD

Dioda SMD

Diody SMD swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim długiej żywotności, ale także bardzo atrakcyjnej, niskiej cenie. Ledy SMD swoje oznaczenie wzięły od rodzaju swojego montażu – Surface Mount Device, czyli urządzenia do montażu na powierzchniowego. Ich optymalna konstrukcja pozwoliła na zdecydowaną miniaturyzację podzespołów, ale także w odróżnieniu od diod LED pierwszej generacji, wysoką sprawność w momencie zmiany energii elektrycznej, na tę świetlną. Diody SMD i ich oznaczenia symbolizują głównie wielkość samej diody, dlatego SMD 2835 czy 5050 będą miały odpowiednio wielkość 2,8×3,5 i 5,0×5,0. Oczywiście są to wartości podane w milimetrach. Głównie od mocy świetlnej lampy zależy model użytych diod LED, ale także ich ilość.

Interesuje Cię taśma LED RGB lub moduły LED? Zapoznaj się z ofertą naszego sklepu!

High Power LED

Diody High Power LED to typ diod charakteryzujący się wysokim poborem mocy 1 chipu LED. O ile w przypadku SMD czy DIP na moc 1W składa się kilka, czy też kilkanaście diod, o tyle w przypadku diod high Power to jedna dioda ma moc 1W i więcej. Ze względu na ich wysokie moce dawniej często stosowały je naświetlacze LED, przemysłowe lampy high Bay, i inne modele wykorzystywane do ciężkiego przemysłu. Obecnie w dużej mierze wyparte zostały przez stosowane w większych grupach diody SMD wysokiej wydajności.

Taśma Led 24V Cob 11W 480Led Ip20 4000 +-100K 100LmW Ra 90 1M 8MmTAŚMA LED 24V / COB / 11WZobacz produkt
zestaw-pilot-sterownik-mono-12v-24vdc-12a-fut036saZESTAW PILOT + STEROWNIK MONO 12V-24VDCZobacz produkt
ZASILACZ LED NAPIĘCIOWY 24V 36WZASILACZ LED NAPIĘCIOWY 24V 36WZobacz produkt

Dioda LED COB

Dioda COB do złudzenia przypomina jedną dużą diodę, ale tak naprawdę zawiera w sobie wiele pojedynczych diod co wskazuje nawet jej nazwa Chip on Board. Są to mocne diody LED, które cechują się wysoką jasnością światła, długą i bezawaryjną pracą, ale także dosyć wysoką ceną. Są one wykorzystywane najczęściej w żarówkach, czy innych lampach, w których producentowi zależy na wąskim, lecz długim strumieniu świetlnym. Dioda LED COB emituje światło, którego kąt świecenia wynosi zaledwie 45 lub 60 stopni, a wykorzystując do tego dodatkową soczewkę, będziemy w stanie uzyskać jeszcze węższą wiązke światła. Dioda LED COB jest także bardzo często wykorzystywana w innego rodzaju lampach na przykład taśmy LED COB, które posłużą nam głównie do punktowego oświetlenia. Ze względu na wysoką moc i wydzielane z tym ciepło dioda COB zawsze występuje razem z radiatorem. Taka konstrukcja sprawia, że nawet podczas długiej pracy, nasze źródło światła nie przegrzewa się i nie traci swoich parametrów świetlnych.

Dioda LED COB

Dioda LED COB

Rodzaj dużej powierzchniowo diody LED COB, na którą składa się kilka chipów LED pokrytych jednolitą warstwą luminoforu. Pozwala to na tworzenie dużych powierzchni świecących. Dawniej diody LED COB wykorzystywały głównie lampy downlight LED. Obecnie przeżywają druga młodość – taśma LED COB to jeden z trendów zyskujących olbrzymią popularność

W naszym sklepie znajdziesz lampy downlight LED, panele LED oraz taśmy LED COB!
Dioda LED COB

Dioda LED COB

Rodzaj diody – jak rozpoznać

Znamy już każdy podstawowy rodzaj diody – jak rozpoznać jednak diodę, którą właśnie widzimy? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Rodzaj diody – jak rozpoznać? Otóż w prosty sposób określić można wizualnie. Wynika to z faktu, że mimo podobnego przeznaczenia, powyższe rodzaje diod LED różnią się znacząco między sobą.

 • Diody DIP są to diody w formie przezroczystych kopułek. Wyróżniają się chyba najbardziej ze wszystkich właśnie ze względu na ten unikalny kształt.
 • Diody SMD przybierają natomiast kształt malutkich kwadracików, czy też prostokątów. Wbrew powszechnej opinii nie wszystkie diody SMD są żółte. Dotyczy to tylko diod świecących na kolor biały.
 • Taśma LED RGB będzie mieć diodę białą, natomiast taśma LED RGBW – biało-żółtą (część diody odpowiedzialnej za kolor biały przybierze kolor żółty). W przypadku diod jednokolorowych żółty luminofor różnić się będzie odcieniem. Im bardziej nasycona jest żółć, tym cieplejsze światło będzie dawać dioda LED. Doskonale obrazuje to taśma LED CCT – elementy diod odpowiedzialne za kolor ciepły i zimny różnią się znacząco między sobą odcieniem.
 • Taśma High Power LED ze względu na wysoką moc najczęściej montowana jest na osobnym podkładzie PCB, co usprawnia odprowadzanie wydzielanego przez nią ciepła. Co więcej, ze względu na dużą moc, diody te są zwyczajnie większe niż klasyczne SMD.
 • Taśmy LED COB – ciężko ich nie rozpoznać ze względu na dużą powierzchnię świecenia. Jeśli widzimy diodę świecącą równomiernym światłem na dużej powierzchni, pod którą po dokładnym przyjrzeniu się widoczne są niewielkie punkciki wskazujące rozmieszczenie chipów LED, to możemy być praktycznie pewni, że oglądamy właśnie diodę LED COB.
Rodzaj diody – jak rozpoznać

Rodzaj diody – jak rozpoznać

Diody CREE – rodzaje

Za działanie diody LED odpowiada nie tylko rodzaj, ale również jej jakość, co wiąże się z ich marką. Jednym z najczęściej wybieranych modeli, gdy poszukiwana jest wysoka jakość produktu, są to diody CREE. Zapytać można, co wyróżnia diody CREE – rodzaje ich są w zasadzie podobne do klasycznych modeli. Różnica, jaka dzieli diody CREE od innych niemarkowych produktów to odpowiedni dobór podzespołów stosowanych w diodzie LED. Produkowane w Stanach Zjednoczonych, diody CREE posiadają pełną dokumentację, która jest dostępna na ich stornie internetowej. Dzięki temu producent lampy dobrać może optymalnie model pasujący do jego produktu. Diody CREE – rodzaje, co o nich wiemy? Jeśli chodzi o diody CREE – rodzaje diod oświetleniowych można podzielić na 2 podstawowe grupy:

 • Pierwszą z nich jest seria J, która składa się z różnych rozmiarów diod SMD średniej mocy. Jest to prawdopodobnie najczęściej stosowana seria diod, która znajduje zastosowanie w produktach takich jak świetlówki LED, żarówki LED, ale też panele LED czy lampy LED High Bay.
 • Drugą grupą jest seria XLAMP, wśród której znaleźć można diody High Power i COB. Jest to seria stosowana głównie w lampach wymagających diod o wysokiej wydajności lumenów na wat. Rodzaje diod XLAMP potrafią sięgać 200 lm/W. W połączeniu z ich dużą mocą powala to osiągać zawrotne wartości świetlne nawet z jednej diody. Przykładem niech będzie model XHP70.2 osiągający ponad 4000lm przy wymiarze 7x7mm
taśma led

Diody CREE – rodzaje

Sprawdź również nasze pozostałe artykuły o technologii LED

Diody LED SMD rodzaje

Obecnie najbardziej popularnym rodzajem diod stosowanych w oświetleniu są diody SMD. Jeśli chodzi o diody LED SMD, rodzaje dzieli się głównie ze względu na ich rozmiar. Najczęściej spotykane SMD LED rodzaje to:

 1. Diody SMD 3528 – diody o dość niskiej wydajności, nieprzekraczającej przeważnie 100 lm/W. Jej wymiar to 3,5mm na 2,8mm. Obecnie coraz rzadziej spotykana, ze względu na zastąpienie jej nowocześniejszą wersja 2835 SMD
 2. Diody SMD 2835 – nowsza wersja diody przedstawionej powyżej. Prawdopodobnie najczęściej stosowany model obecnie. Wynika to z dużej elastyczności diody LED, co umożliwia stosowanie jej w przeróżnych produktach, począwszy od taśm LED po lampy przemysłowe, czy tez naświetlacz LED.
 3. Diody SMD 5050 – diody o wymiarze 5mm na 5mm. Charakteryzują się wyższym poborem mocy niż modele 3528. Dlatego też stosuje się je w lampach LED skupiających się nie tyle na obniżeniu poboru mocy, co na uzyskaniu wysokiego strumienia światła przy użyciu niewielu diod.
 4. Diody SMD 5630 – naturalne rozwinięcie pojęcia diod 5050. Wymiary diody to 5,6mm na 3mm. Podobnie jak diody 5050 są to diody po wyższym poborze mocy, ale przy tym mają wyższą wydajność lm/W. Dlatego też coraz częściej zastępują chip 5050.

Powyższe modele to najczęściej stosowane typy diody SMD LED, jednak nie jedyne. Istnieją również inne typy diod LED SMD takie jak SMD 5730, SMD 2016, czy SMD 3030. Obecnie nie osiągnęły jednak jeszcze takiej popularności jak wyszczególnione wyższej modele.

moduł led

Diody LED SMD rodzaje

Dioda LED COB – typy

Podobnie jak w przypadku SMD istnieją również różne diody LED COB – typy w tym przypadku są jednak odrobinę inne. O ile w przypadku SMD definiująca wartością jest wymiar diody, o tyle w przypadku diody LED COB, ze względu na jej charakterystykę wymiar nie ma znaczenia (możliwe różne wymiary ze względu na pokrycie luminoforem wielu chipów jednocześnie). Dioda LED COB – typy, jakie możemy wyróżnić? Wyróżnić natomiast możemy 2 popularnie stosowane podtypy diody COB LED:

 • Pierwszym z nich jest dioda MCOB, czyli Multiple Chip-On-Board. Jest to rozwiązanie opierające się o wykorzystanie kilku odrębnych diod COB połączonych wspólnie w jeden obwód. Rozwiązanie to posiada wiele zalet, jednak ze względu na zwiększone wymogi dotyczące odprowadzania ciepła nie stosuje się ich w lampach dużej mocy. Mimo wszystko jest to technologia wciąż rozwijana.
 • Innym typem diody LED, o której warto wspomnieć, jest COG (Chip on Glass). W przeciwieństwie do diody COB diody montowane są tu nie tyle na płytce PCB, ile na przezroczystym szkle. Tworzy się z nich tzw. żarniki LED, które wykorzystują żarówki LED Filament. Jako że nie są to źródła małej mocy, a diody dzięki dużej ilości wykorzystują niskie natężenie prądu, generacja ciepła jest w ich przypadku znikoma, co bardzo pozytywnie wpływa na ich żywotność.
Dioda LED COB – typy

Dioda LED COB – typy

Najlepsze diody LED

Jak widać, istnieje wiele różnorodnych modeli diod LED. Pamiętać należy jednak, że rodzaje diody LED to nie wszystko i modele tego samego typu mogą być różnej jakości. Wspominaliśmy wcześniej o tym, że jakość diody odgrywa istotną rolę w użytkowaniu lampy. Jakie są więc najlepsze diody LED pod względem jakości? Wspominaliśmy już diody LED CREE, jednak jakie modele powinny zwrócić naszą uwagę? Poniżej przedstawimy kilku przedstawicieli wysokiej jakości diod:

Diody LED CREE – po raz kolejny wspomnimy o amerykańskim producencie CREE LED, jednak szczegóły znajdziecie we wcześniejszym akapicie;

Diody LED Samsung – popularny producent sprzętu tworzy również wysokiej jakości diody LED Samsung. Cechuje je stosunkowo niska cena przy zachowaniu wysokiej jakości. Sprawia to, że stosowane są w wielu produktach użytku domowego jak np. żarówki LED, czy naświetlacze LED.

Diody LED Nichia – japońska marka cechująca się bardzo wysokimi parametrami. Stosowana głównie w oświetleniu przemysłowym.

Diody LED Lumileds – o ile na pierwszy rzut oka nazwa marki nie kojarzy się z czołowym producentem, o tyle diody LUMILEDS to nic innego jak marka firmy Philips. Są to jedne z najczęściej stosowanych diod LED w oświetleniu przemysłowym ze względu na wysokie wydajności. Wiele produktów opartych o diody LUMILEDS posiada wydajności rzędu 170 lm/W.

Diody LED Seoul Semiconductor – jeden z największych światowych producentów diod LED, pochodzący z Korei. Podobnie jak w powyższych przypadkach, diody Seoul Semiconductor cechują się wysoką jakością przy zachowaniu stosunkowo niskiej ceny.

Diody LED San’an Optolecetronics – prawdopodobnie największy producent diod LED na chińskim rynku. Posiada on bardzo szeroki zakres produkcyjny, co sprawia, że diody San’an stosowane są w szerokiej gamie produktów oświetleniowych LED.

Oczywiście to nie wszyscy producenci, a lista jest naszym subiektywnym zestawieniem. Dla innych najlepsze diody LED wyjdą spod ręki firmy LG, czy też Epistar. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że odpowiednio rozpoznawalny Brand często niesie ze sobą nie tylko nazwę i wyższą cenę. Często również wsparcie i pełną specyfikację diod, co pozwala producentom lamp idealnie dostosować je do swojego produktu. Dzięki temu z kolei, produkty oparte o takie diody częściej będą produktami niezawodnymi. Niezależnie od tego, jakie rodzaje diod LED wykorzystują.

Najlepsze diody LED

Najlepsze diody LED

tasma-led-cob-rgb-cct-24v-16w-840-led-m-highlight-1m (1)TAŚMA LED COB RGB CCT 24V 16WZobacz produkt
STEROWNIK RGB/CCT 12V-24VDC 10A MIBOXER FUT039STEROWNIK RGB/CCT 12V-24VDC 10A MIBOXER FUT039Zobacz produkt
PILOT FUT092 DO STEROWNIKA LED RGB/CCT MI LIGHTPILOT FUT092 DO STEROWNIKA LED RGB/CCT MI LIGHTZobacz produkt

Oznaczenia diod

Różne rodzaje samych żarówek, jak i diod LED, w które zostały wyposażone, sprawiło, że oznaczenie diody LED, stało się na porządku dziennym i możemy je spotkać na opakowaniu każdego produktu, wykonanego w tej technologii. Oznaczenia diod wyglądają następująco:

Rodzaje diod i ich oznaczenia

Oznaczenie i rodzaje Diod schemat

Bardzo często spotykam się także z klientami, którzy szukają żarówek, czy innego rodzaju lamp, wyposażonych wyłącznie w dany model diody LED, który wcześniej w ich użytkowaniu okazał się tym najbardziej bezawaryjnym. Tak naprawdę na wydajność i trwałość lampy prócz samego źródła światła ma ogromny wpływ konstrukcja całej lampy, jej radiator, a także układ zasilający. Diody LED SMD, czy inne modele wydzielają ciepło, a nie preferują zbytnio wysokich temperatur, dlatego ważny jest użyty w całej lampie radiator. Bardzo często dotykając klosza żarówki LED nawet po dłuższym czasie pracy, zauważymy, że jest on chłodny, natomiast całe ciepłe gromadzone jest w jej radiatorze, znajdującym się nad samym trzonkiem.

Oznaczenia diod

Oznaczenia diod

Najczęściej jest on wykonany z materiałów doskonale odprowadzających ciepło, takich jak aluminium, czy ceramika. Jak już dobrze wiemy. Jak już dobrze wiemy dioda świecąca LED, zawsze jest zasilana obniżonym napięciem, dlatego najczęściej posiada dodatkową przetwornicę. To właśnie ona jest bardzo ważną częścią całego układu elektrycznego i głównie wpływa na jakość pracy samego źródła światła. Dlatego w produktach z wyższej półki cenowej, np. tych do oświetlenia przemysłowego spotkamy się z zasilaczami markowych producentów, takich jak Philips, czy Mean Well. Ich wysoka odporność na drgania w sieci może mieć ogromny wpływ na długą i bezawaryjną pracę naszej lampy, które będzie służyć do oświetlenia hali, czy magazynu.

Jak podłączyć diody LED na 12V?

Jak podłączyć diody LED na 12V? Jeśli chcemy podłączyć naszą diodę, najlepszym sposobem jest podłączenie jej szeregowo z rezystorem o wartości rezystancji 4,7 ohm i mocy rezystora nie mniejszej niż 3W. Jeśli jasność światła będzie dla Ciebie zbyt mała, zmniejsz rezystancję pozostawiając moc rezystora na tym samym poziomie.

Jak sprawdzić diodę LED?

Jeśli zastanawiasz się jak sprawdzić diodę LED, wystarczy, że zastosujesz się do tych 5 porad:

 • do sprawdzenia diod LED potrzebny będzie Ci multimetr, nawet zwykły za ok. 10zł
 • ustaw multimetr na znaczek odpowiadający za diody
 • znajdź na diodzie plus i minus. Plus, czyli Anoda to dłuższa nóżka, natomiast minus, czyli Katoda, cechuje się krótszą nóżką. Jeśli z jakiegoś powodu są tej samej długości, minus łatwo rozpoznać po nacięciu na diodzie
 • przyłóż czerwoną sondę do plusa oraz czarną do minusa
 • dioda świeci? Jeśli tak, jest w pełni sprawna
Jak sprawdzić diodę LED?

Jak sprawdzić diodę LED?

Jak podłączyć diody LED?

Jak podłączyć diody LED? W tym celu pierwszą i podstawową czynnością jaką należy wykonać, jest dobranie rezystora. Niezwykle ważne jest także odpowiednie podłączenie. Pamiętajmy, że aby wszystko zadziałało, musimy podłączyć plusy do plusa i minusy do minusa. W przeciwnym razie, nie podłączymy diody LED.

Dioda LED 12V jaki rezystor?

Jeśli naszym wyborem jest dioda LED 12V jaki rezystor powinniśmy wybrać? Użycie rezystora zależy od dokładnej specyfikacji diody LED. Z diodą LED pracującą pod napięciem 12V można zastosować rezystor o oporności od 470 do 1 ohm.

Od czego zależy kolor diody LED?

Pewnie nie raz zastanawiali się państwo od czego zależy kolor diody LED. Otóż o kolorze diody decyduje charakterystyka półprzewodnika, który odpowiada za zamianę prądu w światło. Wpływ na kolor mają długości fal, które muszą przejść elektrony, by być na drugiej stronie diody.

Diody LED jakie napięcie?

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat diody LED? Jakie napięcie jest potrzebne? Dla diod LED potrzebne jest stałe i stabilne napięcie zasilania. Do zasilania diod LED nie zaleca się napięcia sieciowego 230V (z nielicznymi wyjątkami). Najbardziej typowym napięciem zasilania jest 12V, dopuszczalne są również wyższe napięcia jak 24V czy 48V.

Diody LED jakie napięcie?

Diody LED jakie napięcie?

Czy diody LED się przepalają?

Jednym z często zadawanych pytań jest „czy diody LED się przepalają?”. Dioda jako dioda nie może się przepalić, taki efekt przypisywany jest do tradycyjnych żarówek posiadających zwornik. Diody mogą wypalić się np. z przegrzania lub zbyt długiej pracy, albo nieodpowiednich parametrów poddawanych na diodę.

Czy diody LED się przepalają?

Czy diody LED się przepalają?

Dioda LED który plus?

Jak sprawdzić, gdzie jest plus („+”), a gdzie minus („-„) na diodzie? W diodzie plusem jest Anoda, natomiast jeśli chodzi o minus, przypisywany jest od do Katody.

Dioda LED który plus?

Dioda LED który plus?

W artykule poruszono temat diod LED, ich rodzajów i zastosowań, skupiając się na diodach LED SMD, które ze względu na swoją różnorodność, wydajność i niezawodność, są obecnie dominującym typem na rynku oświetleniowym. Przedstawiono kilka popularnych rodzajów diod SMD, w tym SMD 2835, SMD 3528, SMD 5050, SMD 5630, oraz SMD 5730, każda charakteryzująca się różnymi cechami i zastosowaniami.

Oprócz tego, artykuł omawia również inne rodzaje diod, takie jak High Power LED i LED COB, wskazując na ich zastosowania i cechy. Szczególną uwagę zwrócono na nowoczesną taśmę LED COB, która zdobywa coraz większą popularność na rynku oświetleniowym. Taśma LED COB, dzięki swojej konstrukcji z wieloma chipami LED pokrytymi jednolitą warstwą luminoforu, oferuje równomierne i intensywne światło, co czyni ją preferowanym wyborem wśród nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych.

Artykuł podkreśla również znaczenie jakości diod LED, wskazując na marki takie jak CREE, Samsung, Nichia, Lumileds, Seoul Semiconductor oraz San’an Optolecetronics jako przykłady wysokiej jakości producentów. Poruszono tematy związane z podłączaniem diod LED, ich napięciem zasilania, kolorami, a także wyjaśniono, jak sprawdzić diodę LED i jak rozpoznać różne rodzaje diod. Wreszcie, zaznaczono, że diody LED są bardziej niezawodne i trwałe niż tradycyjne żarówki, co czyni je preferowanym wyborem w nowoczesnym oświetleniu.

Szukasz oświetlenia LED?

Artykuł napisany przez Emil Okrasa, 31 sierpnia 2022