Diody LED – rodzaje i oznaczenia

W poszukiwaniu oszczędności coraz częściej sięgamy po oświetlenie LED. Dlatego też warto poznać podstawową część w nim stosowaną, czyli diody LED – rodzaje i oznaczenia, które można na nich znaleźć, potrafią powiedzieć wiele na temat danego modelu lampy czy też taśmy LED. Wynika to z faktu, że diody LED zmieniały się wraz z rozwojem technologii. Wiedza na temat diod pozwala sprawdzić, czy naświetlacz LED, czy też high Bay LED, który nas interesuje, oparty jest o nowoczesne technologie, czy raczej o przestarzałe rozwiązania. Co więcej, dzięki poznaniu podstawowej charakterystyki konkretnych modeli diod, zidentyfikujemy ich podstawowe zalety i wady. To z kolei pozwoli wybrać najlepsze diody LED do naszych potrzeb, a co za tym idzie najlepsze żarówki LED czy też świetlówki LED. Artykuł, który Państwo czytają ma na celu przedstawienie podstawowej wiedzy dotyczącej diody LED. Poznamy typy i rodzaje diod, oraz kilka słów o znanych markach diod, które są zapewnieniem wysokiej jakości. Mamy nadzieję, że pomoże on dobrać odpowiednie rodzaje diody LED do tego, czego akurat Państwo potrzebują.

diody led

Rodzaje diod LED

 

Aby dokładniej zagłębić się w charakterystykę diod, poznać należy podstawy, a więc rodzaje diod LED. Rodzaje LED stosowanych w oświetleniu ledowym zmieniały się w czasie ze względu na ciągły rozwój tej technologii. Mimo tego każde ze stosowanych przez lata rozwiązań wciąż jest udoskonalane i znajduje swoją niszę w dziedzinie oświetlenia LED. Poniżej przedstawimy cztery najpopularniejsze typy diod LED stosowane w oświetleniu:
Diody LED DIP – pierwszy stosowany w szerokim zakresie rodzaj diod oświetleniowych. To właśnie na diodach DIP powstawały pierwsze żarówki i lampy LED. Diody LED DIP charakteryzują się dużą trwałością. Widać to po żarówkach opartych o tą technologię, które potrafią świecić do dziś nawet po dziesięciu i więcej latach. Wymogiem jest jednak ich wysoka jakość. Niestety oparte o nie żarówki LED bywały bardzo awaryjne, w dużej mierze poprzez nieumiejętne ich wykorzystanie i wymuszanie dużych wartości świetlnych przez producentów. Obecnie często stosuje się je w różnego rodzaju wyświetlaczach LED, natomiast w produktach stricte oświetleniowych ich rolę przejęły diody SMD;
Diody LED SMD – diody SMD czy też diody powierzchniowo montowane (surface mounted diode) stały się naturalnym następcą diod DIP w szeroko pojętym oświetleniu. Ze względu na ich różnorodność, wysokie wydajności i niezawodność, diody SMD stały się dominującym typem na rynku. Rodzaje diod SMD mogą się różnić znacząco między sobą, dzięki czemu znaleźć, zastosować je może zarówno mocny naświetlacz LED jak i taśma LED RGB. Innymi słowy, jest to obecnie najbardziej wszechstronny typ diody. Jeśli chodzi o LED SMD, rodzaje dokładniej omówimy dalej w artykule.
High Power LED – diody LED high Power to typ diod charakteryzujący się wysokim poborem mocy 1 chipu LED. O ile w przypadku SMD czy DIP na moc 1W składa się kilka, czy też kilkanaście diod, o tyle w przypadku diod high Power to jedna dioda ma moc 1W i więcej. Ze względu na ich wysokie moce dawniej często stosowały je naświetlacze LED, przemysłowe lampy high Bay, i inne modele wykorzystywane do ciężkiego przemysłu. Obecnie w dużej mierze wyparte zostały przez stosowane w większych grupach diody SMD wysokiej wydajności.
Diody LED COB – rodzaj dużej powierzchniowo diody, na którą składa się kilka chipów LED pokrytych jednolitą warstwą luminoforu. Pozwala to na tworzenie dużych powierzchni świecących. Dawniej diody COB stosowano głównie w downlightach LED. Obecnie przeżywają druga młodość – taśma LED COB to jeden z trendów zyskujących olbrzymią popularność

dody led typy

Rodzaj diody – jak rozpoznać

Znamy już każdy podstawowy rodzaj diody – jak rozpoznać jednak diodę, którą właśnie widzimy? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Rodzaj diody w prosty sposób określić można wizualnie. Wynika to z faktu, że mimo podobnego przeznaczenia, powyższe rodzaje diod różnią się znacząco między sobą.
Diody DIP są to diody w formie przezroczystych kopułek. Wyróżniają się chyba najbardziej ze wszystkich właśnie ze względu na ten unikalny kształt.
Diody SMD przybierają natomiast kształt malutkich kwadracików, czy też prostokątów. Wbrew powszechnej opinii nie wszystkie diody SMD są żółte. Dotyczy to tylko diod świecących na kolor biały. Taśma LED RGB będzie mieć diodę białą, natomiast taśma LED RGBW – biało-żółtą (część diody odpowiedzialnej za kolor biały przybierze kolor żółty). W przypadku diod jednokolorowych żółty luminofor różnić się będzie odcieniem. Im bardziej nasycona jest żółć, tym cieplejsze światło będzie dawać dioda. Doskonale obrazuje to taśma LED CCT – elementy diod odpowiedzialne za kolor ciepły i zimny różnią się znacząco między sobą odcieniem.
Taśma High Power LED ze względu na wysoką moc najczęściej montowana jest na osobnym podkładzie PCB, co usprawnia odprowadzanie wydzielanego przez nią ciepła. Co więcej, ze względu na dużą moc, diody te są zwyczajnie większe niż klasyczne SMD.
Jeśli chodzi o taśmy COB to ciężko ich nie rozpoznać ze względu na dużą powierzchnię świecenia. Jeśli widzimy diodę świecącą równomiernym światłem na dużej powierzchni, pod którą po dokładnym przyjrzeniu się widoczne są niewielkie punkciki wskazujące rozmieszczenie chipów LED, to możemy być praktycznie pewni, że oglądamy właśnie diodę LED COB.

diody led typy

Diody CREE – rodzaje

Za działanie diody odpowiada nie tylko rodzaj, ale również jej jakość, co wiąże się z ich marką. Jednym z najczęściej wybieranych modeli, gdy poszukiwana jest wysoka jakość produktu, są diody CREE. Zapytać można, co wyróżnia diody CREE – rodzaje ich są w zasadzie podobne do klasycznych modeli. Różnica, jaka dzieli diody CREE od innych niemarkowych produktów to odpowiedni dobór podzespołów stosowanych w diodzie. Produkowane w Stanach Zjednoczonych, diody CREE posiadają pełną dokumentację, która jest dostępna na ich stornie internetowej. Dzięki temu producent lampy dobrać może optymalnie model pasujący do jego produktu.
Jeśli chodzi o diody CREE – rodzaje diod oświetleniowych można podzielić na 2 podstawowe grupy. Pierwszą z nich jest seria J, która składa się z różnych rozmiarów diod SMD średniej mocy. Jest to prawdopodobnie najczęściej stosowana seria diod, która znajduje zastosowanie w produktach takich jak świetlówki LED, żarówki LED, ale też panele LED czy lampy LED High Bay. Drugą grupą jest seria XLAMP, wśród której znaleźć można diody High Power i COB. Jest to seria stosowana głównie w lampach wymagających diod o wysokiej wydajności lumenów na wat. Rodzaje diod XLAMP potrafią sięgać 200 lm/W. W połączeniu z ich dużą mocą powala to osiągać zawrotne wartości świetlne nawet z jednej diody. Przykładem niech będzie model XHP70.2 osiągający ponad 4000lm przy wymiarze 7x7mm

taśma led

Diody LED SMD rodzaje

Obecnie najbardziej popularnym rodzajem diod stosowanych w oświetleniu są diody SMD. Jeśli chodzi o diody SMD, rodzaje dzieli się głównie ze względu na ich rozmiar. Najczęściej spotykane SMD LED rodzaje to:
Diody SMD 3528 – diody o dość niskiej wydajności, nieprzekraczającej przeważnie 100 lm/W. Jej wymiar to 3,5mm na 2,8mm. Obecnie coraz rzadziej spotykana, ze względu na zastąpienie jej nowocześniejszą wersja 2835 SMD
Diody SMD 2835 – nowsza wersja diody przedstawionej powyżej. Prawdopodobnie najczęściej stosowany model obecnie. Wynika to z dużej elastyczności diody, co umożliwia stosowanie jej w przeróżnych produktach, począwszy od taśm LED po lampy przemysłowe, czy tez naświetlacz LED.
Diody SMD 5050 – diody o wymiarze 5mm na 5mm. Charakteryzują się wyższym poborem mocy niż modele 3528. Dlatego też stosuje się je w lampach LED skupiających się nie tyle na obniżeniu poboru mocy, co na uzyskaniu wysokiego strumienia światła przy użyciu niewielu diod.
Diody SMD 5630 – naturalne rozwinięcie pojęcia diod 5050. Wymiary diody to 5,6mm na 3mm. Podobnie jak diody 5050 są to diody po wyższym poborze mocy, ale przy tym mają wyższą wydajność lm/W. Dlatego też coraz częściej zastępują chip 5050.
Powyższe modele to najczęściej stosowane typy diody SMD LED, jednak nie jedyne. Istnieją również inne typy diod LED SMD takie jak SMD 5730, SMD 2016, czy SMD 3030. Obecnie nie osiągnęły jednak jeszcze takiej popularności jak wyszczególnione wyższej modele.

moduł led

Dioda LED COB – typy

Podobnie jak w przypadku SMD istnieją również różne diody LED COB – typy w tym przypadku są jednak odrobinę inne. O ile w przypadku SMD definiująca wartością jest wymiar diody, o tyle w przypadku diody LED COB, ze względu na jej charakterystykę wymiar nie ma znaczenia (możliwe różne wymiary ze względu na pokrycie luminoforem wielu chipów jednocześnie). Wyróżnić natomiast możemy 2 popularnie stosowane podtypy diody COB LED.
Pierwszym z nich jest dioda MCOB, czyli Multiple Chip-On-Board. Jest to rozwiązanie opierające się o wykorzystanie kilku odrębnych diod COB połączonych wspólnie w jeden obwód. Rozwiązanie to posiada wiele zalet, jednak ze względu na zwiększone wymogi dotyczące odprowadzania ciepła nie stosuje się ich w lampach dużej mocy. Mimo wszystko jest to technologia wciąż rozwijana.
Innym typem diody LED, o której warto wspomnieć, jest COG (Chip on Glass). W przeciwieństwie do diody COB diody montowane są tu nie tyle na płytce PCB, ile na przezroczystym szkle. Tworzy się z nich tzw. żarniki LED, które wykorzystują żarówki LED Filament. Jako że nie są to źródła małej mocy, a diody dzięki dużej ilości wykorzystują niskie natężenie prądu, generacja ciepła jest w ich przypadku znikoma, co bardzo pozytywnie wpływa na ich żywotność.

diody led cob

Najlepsze diody LED

Jak widać, istnieje wiele różnorodnych modeli diody LED. Pamiętać należy jednak, że rodzaje diody to nie wszystko i modele tego samego typu mogą być różnej jakości. Wspominaliśmy wcześniej o tym, że jakość diody odgrywa istotną rolę w użytkowaniu lampy. Jakie są więc najlepsze diody LED pod względem jakości? Wspominaliśmy już diody LED CREE, jednak jakie modele powinny zwrócić naszą uwagę? Poniżej przedstawimy kilku przedstawicieli wysokiej jakości diod:
Diody LED CREE – po raz kolejny wspomnimy o amerykańskim producencie CREE LED, jednak szczegóły znajdziecie we wcześniejszym akapicie;
Diody LED Samsung – popularny producent sprzętu tworzy również wysokiej jakości diody LED Samsung. Cechuje je stosunkowo niska cena przy zachowaniu wysokiej jakości. Sprawia to, że stosowane są w wielu produktach użytku domowego jak np. żarówki LED, czy naświetlacze LED.
Diody LED Nichia – japońska marka cechująca się bardzo wysokimi parametrami. Stosowana głównie w oświetleniu przemysłowym.
Diody LED Lumileds – o ile na pierwszy rzut oka nazwa marki nie kojarzy się z czołowym producentem, o tyle diody LUMILEDS to nic innego jak marka firmy Philips. Są to jedne z najczęściej stosowanych diod LED w oświetleniu przemysłowym ze względu na wysokie wydajności. Wiele produktów opartych o diody LUMILEDS posiada wydajności rzędu 170 lm/W.
Diody LED Seoul Semiconductor – jeden z największych światowych producentów diod, pochodzący z Korei. Podobnie jak w powyższych przypadkach, diody Seoul Semiconductor cechują się wysoką jakością przy zachowaniu stosunkowo niskiej ceny.
Diody LED San’an Optolecetronics – prawdopodobnie największy producent diod LED na chińskim rynku. Posiada on bardzo szeroki zakres produkcyjny, co sprawia, że diody San’an stosowane są w szerokiej gamie produktów oświetleniowych LED.
Oczywiście to nie wszyscy producenci, a lista jest naszym subiektywnym zestawieniem. Dla innych najlepsze diody LED wyjdą spod ręki firmy LG, czy też Epistar. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że odpowiednio rozpoznawalny Brand często niesie ze sobą nie tylko nazwę i wyższą cenę. Często również wsparcie i pełną specyfikację diod, co pozwala producentom lamp idealnie dostosować je do swojego produktu. Dzięki temu z kolei, produkty oparte o takie diody częściej będą produktami niezawodnymi. Niezależnie od tego, jakie rodzaje diod LED wykorzystują.

diody led rodzaje

Post Author: Emil Okrasa