Oświetlenie kino domowe

Domowe kino – jak dobrać oświetlenie?

Oświetlenie to jeden z najważniejszych czynników wpływających na stworzenie niezapomnianych wrażeń w kinie domowym. Oczywiście najłatwiej powierzyć to zadanie wykwalifikowanemu projektantowi oświetlenia, jednak nie każdy dysponuje odpowiednim budżetem. Podpowiadamy, jakie kroki można podjąć we własnym zakresie, aby oglądanie filmów w domu było jak najprzyjemniejsze.

Domowe kino dostosowane do indywidualnych potrzeb

Przebywanie w całkowitej ciemności tak jak w kinie komercyjnym nie jest konieczne, ekran zazwyczaj jest mniejszy, a dobranie odpowiedniego oświetlenia nada pomieszczeniu indywidualną osobowość. Przykładowo, na sufitach zainstalować można światłowody przypominające rozgwieżdżone niebo w nocy lub zamontować dyskretne akcenty świetlne na ścianach.
W sprzedaży dostępne są specjalne ekrany projekcyjne z już istniejącym podświetleniem. Wyglądają imponująco w wystroju wnętrza również gdy nie są w użyciu, a jednocześnie zapewniają odpoczynek oczom podczas oglądania filmów.

Oświetlenie domowego kina

Nie mieszaj rodzajów światła. Większość producentów wysokiej jakości oświetlenia ma w ofercie najróżniejsze typy lamp w ramach jednej serii. Jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż lampy te mają takie same specyfikacje jeśli chodzi o współczynnik oddawania barw i temperatury światła. Lampy powinny być ustawione na 6500 stopni Kelvina, aby uniknąć odchyleń od kolorów ekranu.

Wyjątkowych wrażeń dostarczy zintegrowanie natężenia światła z dźwiękiem. Sprawdzą się tu niskie światła i niektóre lampy skierowane w stronę głośników przednich. Aby uniknąć wibracji dźwięku, lampy i szafki, na których są zainstalowane muszą być dobrej jakości i być stabilnie przymocowane do ścian, podłogi lub sufitu. Można też zastosować kilka kropli silikonu, które skutecznie wyeliminują irytujący pogłos.

Idealny wieczór filmowy w domu

Posiadając wyjątkowe kino domowe, zadbaj o większą gamę filmów. Jedynie jedna trzecia produkcji Netflixa dostępna jest poza Stanami Zjednoczonymi, jednak dzięki usłudze VPN Netflix można odblokować pełen katalog filmów i seriali również przebywając w Polsce. Przygotuj stertę wygodnych poduszek i kocyk. Zamów coś dobrego do jedzenia, kup napoje. W domowym kinie możesz zjeść wszystko, na co tylko masz ochotę.

Kino domowe oświetlenie

Nie wiesz na jaki film się zdecydować? Netflix proponuje produkcje w oparciu o poprzednio obejrzane tytuły. Aby sugestie były dokładniejsze, zacznij oceniać filmy i seriale – wówczas system dostosuje kolejność propozycji do Twoich preferencji.

Jeśli żadna z rekomendacji platformy nie przypadła Ci do gustu, możesz wyszukać tytuły za pomocą specjalnej funkcji w serwisie lub aplikacji mobilnej. Główne typy wyszukiwania to tytuły, obsada, reżyseria, gatunek, jakość wideo i język. Netflix oferuje również możliwość zasugerowania tytułów, których nie ma w katalogu.