Spis treści

Doświetlanie roślin — czy jest potrzebne?

Już w czasie edukacji na poziomie szkoły podstawowej nauczani jesteśmy o procesie fotosyntezy. Każdy więc powinien wiedzieć, jak ważne dla życia roślin jest światło. Rośliny doniczkowe cierpią w okresie zimowym z powodu wysokiej temperatury w pomieszczeniu, a także z powodu niskiej wilgotności. Szczególnie problematyczna dla właściwego rozwoju roślin jest jednak niedostateczna ilość światła. Ta ostatnia bywa również problemem w okresach, kiedy światła na zewnątrz jest wystarczająca ilość, jednak niewłaściwe umiejscowienie rośliny ogranicza jego dostępność do niej. Dlatego warto zadbać o naszych zielonych przyjaciół i doświetlać ich sztucznym światłem, wtedy kiedy dostępność do światła naturalnego jest znikoma, świetnie sprawdzą się do tego lampy LED do uprawy roślin. Doświetlanie roślin czy jest potrzebne?

oświetlenie roślin

oświetlenie roślin

Najczęściej wybierana kategoria przez naszych klientów:

Zobacz więcej z kategorii

Lampy LED do uprawy roślinZobacz produkty

Jakie światło do roślin jest najlepsze?

Odpowiedź napytanie postawione w nagłówku jest banalnie prosta. Oczywiście najlepsze dla roślin jest światło naturalne. Jednak ponieważ mówimy dziś o sytuacjach, kiedy tego światła mamy niedobory, właściwym byłoby zadać pytanie: jakie światło sztuczne do uprawy roślin będzie najlepsze? Otóż zupełnie nie sprawdzi się oświetlenie do hodowli roślin w postaci zwykłego białego strumienia świetlnego. Za doświetlanie roślin odpowiedzialna powinna być specjalna żarówka przeznaczona do tego właśnie celu. Żarówki przeznaczone do doświetlania roślin emitują światło barwy czerwonej lub niebieskiej. Czemu akurat takie? Z krótkiego przypomnienia lekcji biologii wiemy, że do fotosyntezy rośliny potrzebują światła. Podczas samego procesu fotosyntezy rośliny produkują cukry, które są im niezbędne do życia. Kluczową rolę odgrywa tu chlorofil – zielony barwnik. Tak naprawdę, mówiąc chlorofil mamy na myśli kilka chlorofili, z których dwa (chlorofil, a i chlorofil b) odgrywają najważniejszą rolę. Obydwa te chlorofile odbijają światło zielone, a pochłaniają najwięcej światła czerwonego oraz niebieskiego. Dlatego właśnie w celu uzyskania dobrych warunków do rozwoju rośliny światło, którym je doświetlamy, powinno mieć barwę czerwoną lub niebieską. Czy obie te barwy działają na rośliny jednakowo? Nie, a każda z nich ma inne działanie na roślinę i inaczej wpływa na jej rozwój. I tak:

Światło czerwone:
– pobudza roślinę do kwitnienia i je przedłuża,
-wpływa pozytywnie na zawiązywanie nasion i owoców,
-korzystnie wpływa na smak owoców i warzyw.

Światło niebieskie:
-pobudza rozwój liści,
– wpływa korzystnie na rozwój liści,
-hamuje wydłużanie pędów.

Oświetlenie do hodowli roślin - doświetlanie roślin

Oświetlenie do hodowli roślin – doświetlanie roślin

Podsumowując, rośliny oświetlane światłem czerwonym będą kwitnąć, wydawać owoce i zawiążą nasiona. Z kolei oświetlanie światłem niebieskim, spowoduje, że roślina będzie niższa, zwarta i krępa o grubej łodydze, dobrze wybarwionych kwiatach i intensywnie zielonych liściach.

Jakie światło do roślin wybrać? – doświetlanie roślin

Rynek bogaty jest, jeśli chodzi o lampy służące do doświetlania roślin. Do wyboru mamy:

  • Lampy HPS – lampy sodowe, których światło zbliżone jest do światła dziennego. Emitują niestety dużą ilość ciepłą, więc ich użytkowanie wymaga dodatkowej, dobrej wentylacji pomieszczenia, w którym umieszczamy rośliny.
  • Lampy CFL – kompaktowe lampy fluorescencyjne. Ich zaletami są: niska cena, łatwość montażu oraz niski pobór energii elektrycznej. Niestety są to lampy dość awaryjne, a efekt wzrostu oświetlanych nimi roślin jest słabszy niż w przypadku oświetlenia HPS czy LED.
  • Lampy LED do uprawy roślin – Najnowszy, a zarazem najwydajniejszy sposób doświetlenia roślin. Oświetlenie LedGrow, dostępne także z waszej ofercie umożliwia uzyskanie idealnego do konkretnej fazy rozwoju rośliny światła. To wszystko dzięki możliwości dobrania spektrum długości fal świetlnych do wymagań rośliny. Ledy do roślin charakteryzują się wysoką trwałością oraz energooszczędnością. Żywotność lamp LED to nawet 50tys godzin. Oświetlenie LED do roślin nie emituje dużej ilości ciepła. Nie wpływa to więc na wzrost temperatury w pomieszczeniu z roślinami odparowywanie wody wraz z odżywkami. Oświetlenie roślin LED to obecnie najkorzystniejszy pod wieloma względami typ oświetlenia.

Jakie światło do roślin wybrać

Sztuczne światło dla kwiatów

Światło sztuczne dopieści nasze rośliny i zadba o ich właściwy rozwój w okresach, gdy będzie im brakować światła słonecznego. Stosując ledowe doświetlanie roślin, możemy kontrolować proces ich kwitnienia, wspomagać produkcję soków odżywczych i witamin. Dzięki sztucznemu doświetleniu możemy uzyskać nawet kilkukrotnie większy wzrost rośliny. Niezależnie czy będzie to niewielka hodowla domowa, czy duża uprawa szklarniowa, dzięki ledom możemy teraz uzyskiwać zaskakująco dobre wyniki wzrostu roślin, nie rujnując jednocześnie budżetu nadmiernie wysokimi rachunkami za energię elektryczną. Nasza oferta oprócz samych lamp składa się także z żarówek LED do uprawy. Żarówki do hodowli roślin możemy zamontować w zwykłych oprawach zasilanych prądem o napięciu 230 V. Oferowane przez nasz sklep żarówki mogą emitować strumień świetlny o różnym spektrum długości linii światła. Umożliwi to optymalny dla danej hodowli dobór źródła światła.

Oświetlenie do roślin - doświetlanie roślin

Oświetlenie do roślin – doświetlanie roślin

Światło do uprawy roślin

Jak już wspomnieliśmy, obecnie najkorzystniejsze obecnie jest wykorzystanie lamp Led do doświetlania hodowli roślin. Główna przewaga ledów nad innymi rodzajami lamp bierze się z faktu, że w przypadku ledów mamy możliwość regulacji natężenia emitowanego światła, jego barwy oraz innych parametrów. Mamy również możliwość zaprogramowania stopnia doświetlania w zależności od pory dnia i sterowania doświetlania dostosowanego do konkretnych gatunków roślin i jego odmian. Nie można zapomnieć o energooszczędności ledów, mającej znaczenie szczególnie w przypadku dużych upraw i plantacji

Światło do uprawy rośłin

Oświetlenie do hodowli roślin – doświetlanie roślin

Właściwy dobór oświetlenia hodowli LED zależeć będzie od rodzaju hodowli. Fakt czy roślina posiada kwiaty, owoce, kiedy i jak długo kwitnie oraz inne czynniki mają wpływ na to, jakie lampy lub panele wybierzemy. Dostępne są trzy podstawowe rodzaje oświetlenia LED dedykowanego do doświetlania hodowli roślin. Mamy więc lampy na wzrost, na kwitnienie oraz lampy uniwersalne. Wszystko to powoduje, że lampy LED stały się wyjątkowo atrakcyjną alternatywą dla dotychczas stosowanych lamp i są coraz częściej wykorzystywane w celu doświetlania roślin, zapewniając im możliwie najlepsze warunki wzrostu i rozwoju. Dbając o nasze roślinki, zarówno te duże, jak i małe nie zapominajmy o zapewnieniu im odpowiedniego oświetlenia przez cały rok i mocno zastanówmy się nad wyborem oświetlenia ledowego do doświetlenia naszej hodowli. Inwestycja ta zwróci się nam w postaci pięknych roślin, kwitnących i wdających owoce w sposób nieosiągalny bez wspomagania ich rozwoju oświetleniem sztucznym.

Sztuczne światło do kwiatów

Oświetlenie może być również wyjątkową dekoracją w naszym ogrodzie. Sprawdź nasze propozycje do dekoracyjnego oświetlenia roślin w ogrodzie

Doświetlanie roślin jest niezbędne, szczególnie w okresach ograniczonego dostępu do światła naturalnego. Rośliny doniczkowe często cierpią z powodu niedostatecznego oświetlenia, co może negatywnie wpływać na ich rozwój. Sztuczne światło, szczególnie LED, jest efektywnym rozwiązaniem do doświetlania roślin, umożliwiającym kontrolę nad ich wzrostem i kwitnieniem. Lampy LED do uprawy roślin oferują regulację natężenia światła, barwy oraz innych parametrów, co jest kluczowe dla różnych gatunków roślin. Zapewniają one także znaczną oszczędność energii, co jest istotne zwłaszcza w przypadku dużych hodowli. Wybierając oświetlenie do roślin, warto zwrócić uwagę na rodzaj hodowli i specyficzne wymagania roślin. Inwestycja w doświetlanie LED to nie tylko poprawa warunków wzrostu roślin, ale także długoterminowa oszczędność i satysfakcja z pięknie rozwijających się roślin przez cały rok.

oświetlenie roślin

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 19 lipca 2020