Faktury za prąd – jak je czytać?

Dla większości z nas faktury wystawiane przez dostawców energii elektrycznej nie są jasne i zrozumiałe. Zawierają dużo informacji, które nie zawsze są zrozumiałe. Warto wiedzieć co oznaczają poszczególne pozycje. Jak więc wyglądają faktury za prąd – jak je czytać? Faktury wystawiane przez sprzedawcę energii elektrycznej zawierają szczegółowe informacje dotyczące opłat dystrybucyjnych, opłat za zużycie prądu, a także wszystkie dane sprzedawcy i nabywcy. Wyszczególniona jest taryfa np. C11 oraz terminy rozliczenia. Faktura pozwala nam na sprawdzenie odczytu licznika i poboru energii. Operator systemu dystrybucyjnego przedstawia nam pobraną energię elektryczną. Faktura zawiera dystrybucję energii, czyli koszt jaki ponosi dostawca za jej dostarczanie nabywcy, a także sprzedaż energii, która informuje nas o faktycznym zużyciu energii elektrycznej.

Faktury za prąd
Zastanawiasz się jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Informuje nas o zużyciu i cenie kilowata. Obeznanie w fakturach i wiedza o tym jak czytać fakturę za prąd jest niezwykle przydatna, szczególnie podczas kontraktów długoterminowych. Rozliczenia za energie nie są proste i często okres rozliczenia faktury za energię jest dość odległy, dlatego warto umieć właściwie odczytać datę należności wpłaty.

Faktury za prąd - jak je czytać?
Faktury za prąd – jak je czytać?

Jak czytać fakturę PGE?

Ceny prądu w Polsce różnią się ze względu na kilka czynników. Jednym z nich jest strefa, w której mamy wykupiony prąd od dostawcy. Rachunek za energię elektryczną nie jest prostą sprawą dla przeciętnej osoby. Jak czytać fakturę PGE? Od roku 2007 na fakturze znajdziemy między innymi dwa podstawowe elementy rozliczeniowe, takie jak sprzedaż oraz dystrybucja energii. Poza tym na fakturze znajdą się podstawowe dane takie jak:

 • Dane sprzedawcy
 • Dane klienta
 • Numer faktury
 • Okres rozliczeniowy
 • Grupa taryfowa
Faktury za prąd
Jak czytać fakturę PGE?

Jak czytać rachunek za prąd PGE fotowoltaika?

Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem w ciągu ostatnich lat, stały się panele słoneczne. Fotowoltaika to co prawda nie mały wydatek, jednak po czasie koszty zwracają się. Wytwarzanie energii elektrycznej i wykorzystywanie jej z własnego źródła to gwarancja dużo niższych opłat za energię. Warto jednak wiedzieć jak sprawdzić jak czytać rachunek za prąd PGE fotowoltaika? Rachunek za prąd jeśli mamy fotowoltaikę rozliczamy najczęściej co 1/2 roku. Znajdziemy tam informacje na temat wytworzonej oraz zużytej energii. Będziemy także poinformowani o nadwyżce jaką wyprodukowaliśmy. Co znajdzie się na fakturze? Tak jak na każdym dokumencie tego typu, znaleźć możemy dane korespondencyjne zarówno nabywcy jak i sprzedawcy, numery NIP, a także okres rozliczeniowy, którego dotyczy faktura. Ponad to, na fakturze widnieje taryfa, w przypadku domów prywatnych jest to zazwyczaj taryfa G11, natomiast dla firm C11. Jeszcze jedną ważną informacją znajdującą się na rachunku za prąd z fotowoltaiką, jest wyszczególniona umowna moc urządzeń elektrycznych, których używamy, a także moc instalacji fotowoltaicznej.

Faktura za prąd
Jak czytać rachunek za prąd PGE fotowoltaika?

Jeśli posiadamy fotowoltaikę, rozliczamy się z dwukierunkowego licznika. Rejestrowana jest w nim ilość energii pobranej i oddanej. W tej części faktury znajdziemy informacje takie jak numer licznika, a także daty jego odczytu. Po co tak naprawdę nam fotowoltaika? Głównym założeniem jest wykorzystywanie energii przez prosumenta. Ze względu na różne zapotrzebowanie na energię elektryczną w ciągu roku, szczególnie w okresie letnim zostaje nadwyżka. Co wtedy? W takim przypadku nadwyżka wytworzonej energii przekazywana jest zakładowi energetycznemu, który będzie ją magazynował. Mamy prawo wykorzystać nadwyżkę w ciągu roku od dokonania odczytów rozliczeniowych.

Jak czytać rachunek za prąd PGE?

Rachunki, szczególnie te dotyczące energii elektrycznej, zazwyczaj spędzają sen z powiek. Dlaczego? Odczytanie ich jest zazwyczaj problematyczne! Dlatego zastanówmy się jak czytać rachunek za prąd PGE? Przede wszystkim musimy wiedzieć co możemy znaleźć na fakturze. Znajdziemy tam co najmniej 7 ważnych elementów:

 • dane korespondencyjne sprzedawcy energii elektrycznej
 • dane korespondencyjne nabywcy energii
 • adres punktu poboru
 • numer wystawionej faktury
 • moc źródła (fotowoltaiki)
 • taryfa
 • okres rozliczeniowy
Jak czytać rachunek za prąd PGE?
Jak czytać rachunek za prąd PGE?

Jak sprawdzić fakturę za prąd?

Jak sprawdzić fakturę za prąd? Aby poprawnie odczytać i sprawdzić fakturę za prąd, dobrze wiedzieć z czego składa się rachunek. W 2022 roku każdy powinien posiadać taką wiedzę. Możemy znaleźć takie pozycje na fakturze jak opłata stała, opłata handlowa, opłaty dystrybucyjne, opłaty abonamentowe. Opłaty za energię elektryczną, wystawiane są w danym okresie rozliczeniowym. Sprzedawcy energii mają obowiązek przestawić nam za co dokładnie płacimy. Z czego składają się opłaty? Na sumę opłat za prąd w danej taryfie składają się między innymi:

 1. Opłata abonamentowa
 2. Opłata OZE całodobowa
 3. Opłata dystrybucyjna zmienna
 4. Opłata dystrybucyjna stała
 5. Opłata końcowa
Jak sprawdzić fakturę za prąd?
Jak sprawdzić fakturę za prąd?

Jak odczytać fakturę za prąd?

Zastanówmy się jak odczytać fakturę za prąd? Na fakturze znajduje się dużo czynników jakie złożyły się na wysokość rachunku. Oczywiście wysokość należności zależy od zużycia energii, jednak należy też pamiętać o opłatach stałych. Ważnym czynnikiem jest taryfa z jakiej korzystamy. Faktura za prąd zawiera zarówno koszt faktycznej zużytej energii, a także jej dystrybucję. Na dokumencie znajduje się wiele istotnych informacji dotyczących m.in realnego zużycia. Ilość zużytej energii różni się zależnie od miejsca. Inną taryfę należy wybrać w przypadku firmy, a zupełnie inna przypisana jest do prywatnej posiadłości. Jeśli posiadamy budynek firmowy, należy wybrać jedną z taryf firmowych. Najczęściej spotykaną taryfą dla firm jest taryfa C11, która posiada stałą stawkę w ciągu doby. Jeśli chodzi o najczęściej spotykane taryfy wybierane dla domu są to m.in. G11 – taryfa ze stałą ceną za prąd w ciągu doby, czy G12 – taryfa z dwoma stawkami cenowymi w ciągu doby. Taniej zapłacimy między 13:00 a 15:00 oraz między 22:00 a 6:00.
Jak odczytać fakturę za prąd?
Jak odczytać fakturę za prąd?
przez

Post Author: Edyta Kawnik