Feng shui a kwestia oświetlenia

Praktyka feng shui jest bezpośrednio związana z planowaniem przestrzeni i wywodzi się ze starożytnych Chin. Jej celem jest osiągnięcie zgodności ze środowiskiem naturalnym – zarówno dzięki odpowiedniemu układowi wnętrza jak i doborze wyposażenia oraz dodatków. Wiele osób może zastanawiać się zatem jak – zgodnie z praktyką feng shui – rozplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Feng Shui oświetlenie

Oświetlenie zgodne z feng shui: główne źródło światła to za mało

Wbrew pozorom, feng shui to nie tylko właściwa adaptacja pomieszczeń, odpowiednie ustawienie mebli czy dobór kolorów i dodatków – tak, by w domu zagościła dobra energia. Równie istotna jest kwestia oświetlenia. Zgodnie z praktyką wywodzącą się ze starożytnych Chin, pomieszczenia powinny być dobrze doświetlone – najlepiej, jeśli w całym mieszkaniu znajduje się wiele mniejszych punktów świetlnych. Jedno główne źródło światła, na przykład w postaci dużej lampy, może okazać się niewystarczające. 

Wszystko przez to, że lampa lub żyrandol pod sufitem będą generować duże cienie wokół oświetlanych przedmiotów – co jest zdecydowanie niekorzystne. Z tego względu osoby, które nie chcą rezygnować z dużych, mocnych lamp na suficie powinny rozważyć zamontowanie kilku dodatkowych, mniejszych źródeł światła – najlepiej nie pod sufitem, a w różnych punktach pomieszczenia, również na niższej wysokości. W tym celu świetnie sprawdzą się lampy stojące, ale również – niewielkie lampki, które można postawić na stoliku czy regale. 

Innym ciekawym pomysłem – zgodnym z praktyką feng shui – jest wykorzystanie systemowego oświetlenia szynowego. Dzięki temu całe pomieszczenie jest bardzo dobrze doświetlone, a w dodatku szynę można poprowadzić według uznania – na przykład tak, by oświetlić każdy kąt pomieszczenia. 

Zobacz również nasze inne artykuły o stylowych wnętrzach

Oświetlenie zgodne z zasadą pięciu żywiołów

Przy planowaniu oświetlenia według zasad feng shui warto również wziąć pod uwagę zasadę pięciu żywiołów. Chodzi o podzielenie mieszkania na strefy, które powinny odpowiadać energiom wody, ognia, ziemi, drzewa oraz metalu. Dość łatwo zgadnąć, że np. w przypadku energii wody chodzi o łazienkę, z kolei ognia – ze względu na przygotowywanie posiłków – o kuchnię. Pozostałe energie związane są nie tyle z pomieszczeniami, ile z konkretnymi przedmiotami (np. energia drzewa będzie obecna w roślinach, drewnianych rzeczach, ale też – wiklinowych fotelach itd.). Mając tego świadomość, światło w poszczególnych strefach należy dopasować do obecnej tam energii. Na przykład, gdy mowa o energii wody, chodzi o wodę czystą, krystaliczną – taką energię najlepiej będzie podkreślać jasne, mocne światło (np. z plafonów). 

Rozmieszczenie oświetlenia zgodnie z zasadami feng shui – niezależnie, czy chodzi o segmenty Warszawa, czy o dopiero powstające mieszkania Tarchomin, Odolany lub Wilanów – jest sztuką trudną. Warto jednak ją opanować, by uzyskać pożądany efekt harmonii, na którym zależy wszystkim osobom kierującym się przy urządzaniu mieszkania starożytną praktyką. 

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl

Zobacz nasze pozostałe artykuły o oświetleniu do domu

przez

Post Author: Marcin Pietrasik