Spis treści

Festiwal kolorów, czyli o oświetleniu RGB

W naszych domach zazwyczaj mamy do czynienia ze źródłem światła białego. Może być ono cieplejsze i wpadające w żółcienie, ale także może być zimniejsze i nieco bardziej niebieskie. Co do zasady jednak, zwykła żarówka, która znajduje się w większości naszych lamp, daje światło białe. Niewiele osób wie, że możliwości mamy znacznie więcej – wnętrze może wypełnić się całą masą barw, dzięki oświetleniu RGB.

Światło kolor

Oświetlenie RGB – co to jest?

Skrót RGB pochodzi z języka angielskiego i składa się z pierwszych liter kolorów:

 • czerwonego (ang. red),
 • zielonego (ang. green),
 • niebieskiego (ang. blue).

To właśnie z tych trzech kolorów możemy uzyskać niemal każdą barwę widzianą przez ludzkie oko. Ten efekt wykorzystywany jest w oświetleniu RGB za pomocą diod LED. Każda z nich może być jednobarwna lub wielokolorowa. Zmieniając natężenie świecenia poszczególnych diod, możemy uzyskać wspaniałe i efektowne aranżacje świetlne. Oświetlenie RGB cieszy się popularnością wśród architektów wnętrz.

Wypróbuj efektowne oświetlenie z wykorzystaniem taśmy LED

Taśmy LED, czyli jak wykorzystać oświetlenie RGB w domu

Wyżej opisany efekt wykorzystywany jest w taśmach LED – cienkiej taśmie lub listwie, w której znajdują się pojedyncze diody, stanowiące miejscowe punkty świetlne o niewielkim natężeniu. Taką taśmę można umieścić bezpośrednio na eksponowanej powierzchni lub zakryć matową płytką, by światło rozproszyć i stworzyć wyjątkową lampę. Czasem wykorzystuje się samą taśmę ze względu na możliwość jej dowolnego wyginania. W innych rozwiązaniach lepiej jest umieścić ją w aluminiowej listwie. Oświetlenie RGB najczęściej jest stosowane:

 • na suficie i ścianach,
 • do eksponowania mebli,
 • jako źródło światła podłogowego,
 • jako lampka wolnostojąca.

Dlaczego stosuje się takie oświetlenie RGB? Najczęściej za jego pomocą eksponuje się pewne elementy wystroju lub manipuluje się nastrojem w pomieszczeniu. Nie ma lepszej metody, by uzyskać romantyczny efekt. Takie rozwiązanie może być z powodzeniem stosowane także w pokojach dziecięcych. Ich montaż jest bardzo prosty – taśmy LED zostały zaprojektowane tak, by nie sprawiały nikomu trudności. Zazwyczaj wystarczy je jedynie przykleić na dobrze oczyszczonej powierzchni.

Oświetlenie RGB – wady i zalety

Do głównych zalet oświetlenia RGB należą przede wszystkim:
nowoczesność aranżacji i możliwość otrzymania niestandardowych barw światła,

 • ekologiczność rozwiązania,
 • wytrzymałość na uszkodzenia,
 • długa żywotność diod LED,
 • niewielka ilość pobieranej energii.

Oświetlenie za pomocą taśm z diodami LED nie ma wielu wad. Największą jest przede wszystkim brak możliwości wykorzystania go jako głównego źródła światła. Są dwa powody. Po pierwsze, kolorowe światło nie nadaje się do większości codziennych czynności – czytania, oglądania telewizji czy pracy przed komputerem. Po drugie, natężenie światła jest niewystarczające dla zdrowia oczu.

Oświetlenie RGB to sposób na stworzenie wyjątkowej atmosfery we własnych czterech ścianach. Wystarczy jeden ruch, by całkowicie zmienić wystrój tylko i wyłącznie za pomocą koloru światła. Jeśli zależy nam na nowoczesnej aranżacji wnętrza, to listwa LED RGB będzie niezbędna.

Materiał opracowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl.

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 18 lipca 2020