Spis treści

Halogeny LED – czym są i do czego służą?

Wśród wielu produktów wykonywanych w technologii LED nie ma chyba drugiego takiego typu jak naświetlacze LED. Tak jak wiele ma on zastosowań, tak również pod wieloma nazwami możemy go spotkać. Wśród wielu artykułów na temat naświetlaczy LED spotkaliśmy się z wieloma dotyczącymi ich zalet i sposobów użycia, ale nigdzie nie napotkałem informacji o tym, czym owe naświetlacze tak naprawdę są i jak są skonstruowane. Halogeny LED – czym są i do czego służą? Halogeny LED to szerokostrumieniowe lampy zewnętrzne wykonane w energooszczędnej technologii. Przystosowane są one do oświetlania dużych powierzchni, dzięki czemu idealnie sprawdzają się na parkingach, czy halach przemysłowych. Od pewnego już czasu stają się one powoli standardem i dziś praktycznie najczęściej spotkamy je na elewacjach naszych domów, hal, magazynów, czy wykorzystamy do oświetlenia reklam i bannerów. Są to w pełni szczelne lampy, dzięki czemu są odporne na działanie szkodliwych dla elektroniki substancji, jak pył, kurz i wilgoć i w pełni zabezpieczone przed wnikaniem ich wewnątrz obudowy.
baner reklamowy sklep z oswietleniem smd-led.pl

Razem z SMD-LED.PL dobierzmy wyjątkowy halogen dla Ciebie

Naświetlacz LED – czym jest i co zastępuje?

Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

Zobacz produkt

Naświetlacze LED spotkać można pod wieloma nazwami. Często określane są po prostu jako halogeny LED, ale spotkać można się też z określeniami takimi jak halopak LED, projektor LED, czy też reflektor LED. Wielu producentów stosuje swoje nazewnictwo dotyczące tej grupy produktów, która w języku angielskim występuje pod nazwą LED floodlight. Naświetlacz LED – czym jest i co zastępuje? Naświetlacz jest oświetleniem stanowiącym dobrą alternatywę dla lamp z tradycyjnymi żarówkami, a także tych halogenowych. Gdzie możemy je wykorzystać? Świetnie sprawdzą się m.in do oświetlenia posesji. W dużym uproszczeniu halogeny LED to szerokostrumieniowe reflektory wykonane w technologii LED, które przystosowane są do oświetlanie dużych powierzchni zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Dlatego też używa się ich do oświetlania wielu miejsc takich jak elewacje, parkingi, obiekty sportowe, czy hale przemysłowe. Innymi słowy, jest to naturalny zamiennik dla starych lamp metalohalogenowych R7S i im podobnych.

Halogen LED

Naświetlacz LED – czym jest i co zastępuje?

Wśród wielu produktów opartych na technologii LED, znaleźć możemy lampy nazywane potocznie halogenami LED. Nazywa się je tak dlatego, że są naturalnym zamiennikiem tradycyjnych lamp metalohalogenowych dużej mocy. Jakie są ich zalety w porównaniu do tradycyjnych lamp gazowych? Czy są one równie uniwersalne, jeśli chodzi o wykorzystanie?

Zanim przejdziemy do tego, gdzie wykorzystać halogeny LED, warto wymienić główne zalety tego typu oświetlenia. To właśnie one decydują o tym, że reflektory LED tego typu posiadają tak szerokie zastosowanie. Zatem co odróżnia halogeny LED od ich metalohalogenowych, gazowych odpowiedników?

Naświetlacz LED – czym jest i co zastępuje?

Naświetlacz LED – czym jest i co zastępuje?

Przede wszystkim wymienić należy o wiele niższy pobór mocy. Dzięki oparciu o technologię LED, oszczędności w zużyciu energii po wymianie lamp gazowych sięgać mogą nawet 90%. Jest to główny powód, dla którego coraz więcej osób decyduje się na naświetlacze tego typu. Mniejszy pobór energii = mniejsze koszty użytkowania.

Naświetlacz LED – czym jest i co zastępuje?

Naświetlacz LED – czym jest i co zastępuje?

Kolejny powód to większa dowolność w regulowaniu rozsyłu światła. Dzięki specyfice lamp LED z łatwością możemy wykorzystać przeróżne soczewki, które odpowiedni dostosują kąt świecenia lampy, bądź też zmienią rozsył na asymetryczny, pozwalający na redukcję ilości lamp przy oświetleniu tej samej powierzchni. Co więcej, standardowe halogeny LED posiadają szeroki promień świecenia, dzięki czemu pokrywają światłem duże połacie terenu.

Naświetlacz LED – czym jest i co zastępuje?

Naświetlacz LED – czym jest i co zastępuje?

Ważnym, choć często niedocenianym plusem halogenów ledowych są ich kompaktowe obudowy i niewielka waga. Pozwalają one na montaż produktów tego typu w wielu miejscach niedostępnych dla klasycznych lamp sodowych czy też metalohalogenowych. Można również montować je na lekkich konstrukcjach, gdzie waga każdego elementu ma duże znaczenie.

Naświetlacz LED – czym jest i co zastępuje?

Naświetlacz LED – czym jest i co zastępuje?

Ostatnim istotnym elementem charakteryzującym halogeny LED jest ich trwałość. Mowa tu zarówno o żywotności lamp, jak i ich odporności na warunki atmosferyczne, czy też uszkodzenia mechaniczne. Wysoka trwałość gwarantuje to, że naświetlacze tego typu będą funkcjonować przez wiele lat.

halogeny LED – znajdziesz je w naszym sklepie!

Halogeny LED – konstrukcja

Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

Zobacz produkt

Pomimo że naświetlacze LED posiadają bardzo wiele zastosowań, ich konstrukcja jest niezwykle prosta. Halogen LED – konstrukcja, jak wygląda? W dużym uproszczeniu powiedzieć można, że standardowy halogen LED składa się z 3 elementów: diody, przetwornicy (zasilacza), oraz szczelnej obudowy. Mimo tego wciąż spotkać możemy lampy wykonane w przeróżnych kształtach i rodzajach. Wynika to głównie z ewolucji technologii LED. Wraz ze zmianą parametrów produkowanych diod zmieniały się również same naświetlacze. W oparciu o to można wydzielić 2 generacje naświetlaczy różniące się zarówno samym źródłem światła, jak i wyglądem.

Konstrukcja halogenu LED

Halogeny LED – konstrukcja

Generacja pierwsza to przede wszystkim źródło światła oparte o wysokiej mocy matrycę diodową LED i zewnętrzny zasilacz (tj. oddzielną, schowaną wewnątrz lampy przetwornicę). Konstrukcja taka wynikała z ograniczeń, jakie miały przed sobą diody LED jeszcze kilka lat temu. Aby zapewnić optymalnie mocne światło, halogeny LED muszą mieć dużą moc i rozsądną wydajność, a w początkowych fazach rozwoju naświetlaczy LED nie dało się tego osiągnąć za pomocą diod SMD (przy zachowaniu rozsądnej ekonomicznie ceny oczywiście). Dlatego też, aby zapewnić dużą moc, stosowano właśnie matryce diodowe COB, które sięgały nawet 70W i więcej. Problemem matryc tego typu była zawsze wysoka temperatura pracy i mniejsza stabilność. Dlatego też naświetlacze LED tego typu wymagały dużej obudowy, która swoją powierzchnią odpowiednio odprowadzała ciepło. Dodatkowym elementem wpływającym na wymiar samej oprawy była właśnie przetwornica, która najczęściej schowana była z tyłu obudowy, w wydzielonej do tego kieszeni. To głównie te elementy sprawiały, że pierwsze naświetlacze często były duże i nieporęczne – przypominały zresztą bardzo często właśnie klasyczne lampy metalohalogenowe.

Halogeny LED – konstrukcja

Dioda SMD

Wszystko zmieniło się, gdy do powszechnego użytku weszły niskonapięciowe diody SMD wysokiej wydajności. Można uznać je za przełomowy element, który doprowadził do wykształcenia się generacji drugiej naświetlaczy – opartej o diody SMD właśnie. Fakt zmiany głównego elementu każdej lampy wpłynął również na same lampy. Diody SMD wydzielają o wiele mniej ciepła, dzięki czemu sama obudowa znacząco się zmniejszyła – szczególnie przy mniejszych mocach. Co więcej, coraz częściej za często stosować elektronikę zintegrowaną z samymi diodami, co niwelowało dodatkowy element – zewnętrzną przetwornicę, którą trzeba gdzieś schować. To właśnie tego typu naświetlacze królują na rynku na chwilę obecną, wypierając praktycznie całkowicie reflektory LED oparte o matryce diodowe. Wyglądają one zupełnie inaczej niż te, które rozpoczynały erę LED dla tego typu oświetlenia. Są mniejsze, lżejsze, a przy tym bardziej stabilne w działaniu.

Halogeny LED – konstrukcja

Halogeny LED – konstrukcja

Zapoznaj się także z naszymi innymi artykułami na temat naświetlaczy i halogenów LED

Naświetlacze LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu – do czego służą

Ze względu na specyfikę pracy naświetlaczy LED, na rynku wykształcił się podtyp wyróżniający się zintegrowanym czujnikiem ruchowo-zmierzchowym. Naświetlacze LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu – do czego służą? Stosuje się go głównie wtedy, gdy halogeny LED z czujnikiem ruchu służą do oświetlenia terenów zewnętrznych takich jak np. podwórko, czy plac zewnętrzny przed firmą i domem. Naświetlacz z czujnikiem dba także o nasz portfel, możemy zaoszczędzić nawet do 50% na prądzie, gdyż światło uwalniane jest tylko, gdy jest potrzebne. Zintegrowanie czujnika pozwala na zmaksymalizowanie oszczędności płynących z instalacji naświetlacza LED, gdyż załącza się on jedynie wtedy, gdy jest taka potrzeba. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że w przypadku gdy chcielibyśmy zmienić sposób działania na ciągły, to niestety ze względu na integrację samego czujnika konieczne jest albo ingerowanie wewnątrz lampy i usunięcie go, albo po prostu wymiana lampy na inną.

Interesują Cię halogeny LED z czujnikiem ruchu? Sprawdź ofertę naszego sklepu!

Naświetlacze LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu - do czego służą

Naświetlacze LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu – do czego służą

Sprawdź również nasze artykuły na temat czujników ruchu

Halogeny LED jako oświetlenie zewnętrzne

Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

Zobacz produkt

Halogeny LED są naturalnym odpowiednikiem lamp metalohalogenowych, dlatego też ich naturalnym środowiskiem pracy są tereny zewnętrzne. Halogeny LED jako oświetlenie zewnętrzne sprawdza się doskonale ze względu na kilka czynników:

  • Praktycznie wszystkie halogeny ledowe posiadają obudowy w klasie szczelności co najmniej IP65.
  • Posiadają szeroki zakres padania światła, dzięki czemu idealnie sprawdzają się do oświetlenia dużych powierzchni. Reflektory LED spotkać można praktycznie wszędzie, jednak poniżej przedstawię kilka podstawowych miejsc, w których się je wykorzystuje.
Halogeny LED jako oświetlenie zewnętrzne

Halogeny LED jako oświetlenie zewnętrzne

Pierwszym i prawdopodobnie najczęściej stosowanym miejscem, w których używa się naświetlaczy LED, są elewacje budynków przemysłowych, z których doświetlają one wszelkiego rodzaju place firmowe, czy drogi bezpieczeństwa. Naturalny sposobem montażu halogenów LED jest właśnie montaż do elewacji, a szeroki kąt świecenia zapewnia światło na dużym obszarze. Większość dużych obiektów, które potrzebują chociaż trochę światła na zewnątrz, stosuje właśnie ten typ oświetlenia. Najczęściej widać je na dużych obiektach magazynowych, jednak nawet mniejsze obiekty jak warsztaty, chłodnie itp. korzystają z lamp LED tego typu.

Halogeny LED jako oświetlenie zewnętrzne

Halogeny LED jako oświetlenie zewnętrzne

Kolejnym miejscem, w którym często korzysta się z halogenów LED są parkingi. Wiele parkingów nie posiada wystarczającej ilości słupów z wysięgnikiem, aby skorzystać wyłącznie z lamp ulicznych, dlatego też parkingi doświetla się właśnie halogenami. Często wykorzystuje się specjalne maszty, czasem, znajdujące się w okolicy elementy zabudowy. Wszystko zależy od indywidualnych warunków zabudowy w danym miejscu.

Halogeny LED jako oświetlenie zewnętrzne

Halogeny LED jako oświetlenie zewnętrzne

Inne miejsce w dużym stopniu wykorzystujące halogeny ledowe to różnego rodzaju obiekty sportowe, które wyposażone są w specjalne maszty, na których używa się naświetlaczy LED dużej mocy. Dzięki wysokiej wydajności i odpowiednio szerokiemu strumieniowi światła, lampy LED zapewniają równomierne pokrycie światłem, które jest bardzo istotne na obiektach tego typu. Najczęstszy sposób montażu halogenów LED na obiektach sportowych to wysokie maszty, dzięki czemu pokrycie światłem jest bardzo duże, a zawodnicy nie są oślepiani przez sztuczne źródło światła.

Halogeny LED jako oświetlenie zewnętrzne

Halogeny LED jako oświetlenie zewnętrzne

Halogeny LED można nazwać uniwersalnymi lampami, które w zależności od miejsca zastosowania doskonale je rozświetlą i poradzą sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Oczywiście halogen o innych specyfikacjach posłuży nam do oświetlenia garażu, czy elewacji budynku, a nieco innej lampy użyjemy do oświetlenia hali, czy obiektu sportowego. Wybierając jednak naświetlacze LED, decydujemy się na energooszczędne lampy o długiej żywotności, których zakup wiąże się ze zwrotem kosztów w postaci niższych rachunków, nawet w ciągu kilku lat.

Przy zakupie naświetlaczy LED pamiętajmy o najważniejszych jego cechach jak:

  • moc świetlna w lumenach
  • barwa światła: ciepła, neutralna, czy zimna
  • kąt świecenia

Wybór odpowiedniej lampy zewnętrznej, pozwoli nam zdecydowanie zmniejszyć wydatki na energię, ale także odpowiednio rozświetli wybraną przez nas przestrzeń.

Dlaczego halogen LED się żarzy?

Zapewne prawie każdy z nas, osób posiadających halogen LED, zauważył jego świecenie po wyłączeniu. Jaka jest przyczyna? Dlaczego halogen LED się żarzy? Dzieje się tak, ponieważ w halogenie występuje połączenie szeregowe, które nawet po wyłączeniu, nie zamyka obwodu. Sprawia to, że na sterowniku pojawia się niskie napięcie, a lampa świeci.

Dlaczego halogen LED się żarzy?

Dlaczego halogen LED się żarzy?

Naświetlacze LED – podsumowanie

Naświetlacze LED – podsumowanie. Czym są naświetlacze LED? To nic innego jak ledowy zamiennik tradycyjnych lamp metalohalogenowych i im podobnych, który podobnie jak inne produkty w technologii LED z czasem ewoluował i zmieniał się w mniejszym bądź większym stopniu. Naświetlacze najlepiej sprawdzają się na dużych powierzchniach takich jak hale, należy pamiętać, że klasa szczelności nie powinna być mniejsza niż IP65. Nie ważne jakby je nazywać, ich założenie jest takie samo – oświetlić dużą powierzchnię przy maksymalnie niskim poborze mocy. Są oczywiście projektory LED o zawężanym strumieniu bądź też sceniczne, których założenie jest odrobinę inne, ale jest to zupełnie inny podtyp oświetlenia. Sprawdź także ranking halogenów LED, tak aby wybrać najlepszą lampę do własnych, indywidualnych zastosowań.

Reflektory szerokostrumieniowe LED – podsumowanie

Reflektory szerokostrumieniowe LED – podsumowanie

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 1 września 2022