Halogeny LED – czym są i do czego służą?

Wśród wielu produktów wykonywanych w technologii LED nie ma chyba drugiego takiego typu jak naświetlacze LED. Tak jak wiele ma on zastosowań, tak również pod wieloma nazwami możemy go spotkać. Wśród wielu artykułów na temat naświetlaczy LED spotkaliśmy się z wieloma dotyczącymi ich zalet i sposobów użycia, ale nigdzie nie napotkałem informacji o tym, czym owe naświetlacze tak naprawdę są i jak są skonstruowane. Jeśli jesteście zainteresowani zgłębieniem tego tematu, to zapraszam do czytania.

baner reklamowy sklep z oswietleniem smd-led.pl
Razem z SMD-LED.PL dobierzmy wyjątkowy halogen dla Ciebie

Naświetlacz LED – czym jest i co zastępuje?

Naświetlacze LED spotkać można pod wieloma nazwami. Często określane są po prostu jako halogeny LED, ale spotkać można się też z określeniami takimi jak halopak LED, projektor LED, czy też reflektor LED. Wielu producentów stosuje swoje nazewnictwo dotyczące tej grupy produktów, która w języku angielskim występuje pod nazwą LED floodlight. W dużym uproszczeniu halogeny LED to szerokostrumieniowe reflektory wykonane w technologii LED, które przystosowane są do oświetlanie dużych powierzchni zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Dlatego też używa się ich do oświetlania wielu miejsc takich jak elewacje, parkingi, obiekty sportowe, czy hale przemysłowe. Innymi słowy, jest to naturalny zamiennik dla starych lamp metalohalogenowych R7S i im podobnych.

Halogen LED

Halogeny LED – konstrukcja

Pomimo że naświetlacze LED posiadają bardzo wiele zastosowań, ich konstrukcja jest niezwykle prosta. W dużym uproszczeniu powiedzieć można, że standardowy reflektor szerokostrumieniowy LED składa się z 3 elementów: diody, przetwornicy (zasilacza), oraz szczelnej obudowy. Mimo tego wciąż spotkać możemy lampy wykonane w przeróżnych kształtach i rodzajach. Wynika to głównie z ewolucji technologii LED. Wraz ze zmianą parametrów produkowanych diod zmieniały się również same naświetlacze. W oparciu o to można wydzielić 2 generacje naświetlaczy różniące się zarówno samym źródłem światła, jak i wyglądem.

Konstrukcja halogenu LED

Generacja pierwsza to przede wszystkim źródło światła oparte o wysokiej mocy matrycę diodową LED i zewnętrzny zasilacz (tj. oddzielną, schowaną wewnątrz lampy przetwornicę). Konstrukcja taka wynikała z ograniczeń, jakie miały przed sobą diody LED jeszcze kilka lat temu. Aby zapewnić optymalnie mocne światło, halogeny LED muszą mieć dużą moc i rozsądną wydajność, a w początkowych fazach rozwoju naświetlaczy LED nie dało się tego osiągnąć za pomocą diod SMD (przy zachowaniu rozsądnej ekonomicznie ceny oczywiście). Dlatego też, aby zapewnić dużą moc, stosowano właśnie matryce diodowe COB, które sięgały nawet 70W i więcej. Problemem matryc tego typu była zawsze wysoka temperatura pracy i mniejsza stabilność. Dlatego też naświetlacze LED tego typu wymagały dużej obudowy, która swoją powierzchnią odpowiednio odprowadzała ciepło. Dodatkowym elementem wpływającym na wymiar samej oprawy była właśnie przetwornica, która najczęściej schowana była z tyłu obudowy, w wydzielonej do tego kieszeni. To głównie te elementy sprawiały, że pierwsze naświetlacze często były duże i nieporęczne – przypominały zresztą bardzo często właśnie klasyczne lampy metalohalogenowe.

Dioda SMD

Wszystko zmieniło się, gdy do powszechnego użytku weszły niskonapięciowe diody SMD wysokiej wydajności. Można uznać je za przełomowy element, który doprowadził do wykształcenia się generacji drugiej naświetlaczy – opartej o diody SMD właśnie. Fakt zmiany głównego elementu każdej lampy wpłynął również na same lampy. Diody SMD wydzielają o wiele mniej ciepła, dzięki czemu sama obudowa znacząco się zmniejszyła – szczególnie przy mniejszych mocach. Co więcej, coraz częściej za często stosować elektronikę zintegrowaną z samymi diodami, co niwelowało dodatkowy element – zewnętrzną przetwornicę, którą trzeba gdzieś schować. To właśnie tego typu naświetlacze królują na rynku na chwilę obecną, wypierając praktycznie całkowicie reflektory LED oparte o matryce diodowe. Wyglądają one zupełnie inaczej niż te, które rozpoczynały erę LED dla tego typu oświetlenia. Są mniejsze, lżejsze, a przy tym bardziej stabilne w działaniu.

Naświetlacz LED

Zapoznaj się także z naszymi innymi artykułami na temat naświetlaczy i halogenów LED

Naświetlacze LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu

Ze względu na specyfikę pracy naświetlaczy LED, na rynku wykształcił się podtyp wyróżniający się zintegrowanym czujnikiem ruchowo-zmierzchowym. Stosuje się go głównie wtedy, gdy halogeny LED z czujnikiem ruchu służą do oświetlenia terenów zewnętrznych takich jak np. Podwórko, czy plac zewnętrzny przed firmą. Zintegrowanie czujnika pozwala na zmaksymalizowanie oszczędności płynących z instalacji naświetlacza LED, gdyż załącza się on jedynie wtedy, gdy jest taka potrzeba. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że w przypadku gdy chcielibyśmy zmienić sposób działania na ciągły, to niestety ze względu na integrację samego czujnika konieczne jest albo ingerowanie wewnątrz lampy i usunięcie go, albo po prostu wymiana lampy na inną.

Halogeny LED z czujnikiem ruchu

Sprawdź również nasze artykuły na temat czujników ruchu

Reflektory szerokostrumieniowe LED – podsumowanie

Podsumowując, naświetlacze LED to nic innego jak ledowy zamiennik tradycyjnych lamp metalohalogenowych i im podobnych, który podobnie jak inne produkty w technologii LED z czasem ewoluował i zmieniał się w mniejszym bądź większym stopniu. Nie ważne jakby je nazywać, ich założenie jest takie samo – oświetlić dużą powierzchnię przy maksymalnie niskim poborze mocy. Są oczywiście projektory LED o zawężanym strumieniu bądź też sceniczne, których założenie jest odrobinę inne, ale jest to zupełnie inny podtyp oświetlenia. Sprawdź także ranking halogenów LED, tak aby wybrać najlepszą lampę do własnych, indywidualnych zastosowań.

Lampy zewnętrzne LED

przez

Post Author: Marcin Pietrasik