Spis treści

Ile kosztuje atest PZH tj. certyfikat higieniczny i czy jest wymagany?

Atest PZH (Państwowego Zakładu Higieny) to dokument potwierdzający zgodność danego produktu z wymaganiami dotyczącymi zdrowia i bezpieczeństwa. Dla przedsiębiorców i producentów, którzy wprowadzają produkty na rynek, uzyskanie atestu PZH może być kluczowe. W poniższym artykule omówimy, ile kosztuje atest PZH, jakie są jego korzyści oraz jakie są kroki do jego uzyskania.

Ile kosztuje atest PZH tj. certyfikat higieniczny i czy jest wymagany?

Ile kosztuje atest PZH tj. certyfikat higieniczny i czy jest wymagany?

Czym jest atest PZH

Atest PZH to dokument potwierdzający zgodność produktu z wymaganiami sanitarno-higienicznymi. Jest to ważne świadectwo, szczególnie dla producentów artykułów spożywczych, kosmetyków, czy środków chemicznych. Elementy stosowane w tego typu miejscach jak np. panele ledowe natynkowe często muszą posiadać atest higieniczny. Atest PZH wydawany jest po przeprowadzeniu badań i analiz laboratoryjnych, które mają na celu potwierdzenie, że dany produkt nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Najczęściej wybierane lampy z atestem PZH klientów: 

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LMZobacz produkt
PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595Zobacz produkt
PANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNY NATYNKOWY/PODTYNKOWY VT-6139 4000K 3960LMPANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNYZobacz produkt

Korzyści posiadania atestu PZH

Posiadanie Atestu PZH niesie ze sobą wiele korzyści dla przedsiębiorców i producentów. Przede wszystkim potwierdza to wysoki standard sanitarno-higieniczny produktu, co buduje zaufanie klientów. Ponadto, posiadanie atestu może być wymagane przez instytucje nadzorujące rynek, co ułatwia wprowadzenie produktu do obrotu.

Koszty związane z atestem PZH

Koszty uzyskania atestu PZH zależą od rodzaju produktu oraz zakresu badań, które są konieczne do jego uzyskania. Opłaty za atestacja mogą obejmować koszty przeprowadzenia badań laboratoryjnych, analizy dokumentacji technicznej, a także koszty związane z procesem uzyskania atestu. Kwoty te mogą być zróżnicowane w zależności od laboratorium oraz zakresu badań.

Atest PZH w nowoczesnym oświetleniu

Rodzaje produktów, dla których wymagany jest atest PZH

Atest PZH jest szczególnie istotny dla produktów, które mają kontakt z ludzkim organizmem, takich jak artykuły spożywcze, suplementy diety, kosmetyki, środki higieniczne czy środki chemiczne. Podobnie elementy stosowane na zagrożonych obszarach powinny posiadać atest higieniczny pzh. Dla przykładu panel ledowy 60×60 powinien mieć certyfikat zdrowia publicznego pzh jeśli ma być montowany np. w miejscu gdzie będzie kontakt z wodą przeznaczoną do picia. W przypadku nowych produktów, wprowadzanych na rynek, warto wcześniej sprawdzić, czy wymagany jest atest PZH.

Zobacz więcej z kategorii

Panel LED 60x60Zobacz produkty

Procedura uzyskania atestu PZH

Procedura uzyskania atestu PZH obejmuje kilka kluczowych kroków.

  • Po pierwsze, producent lub przedsiębiorca musi zgłosić produkt do badań w akredytowanym laboratorium.
  • Następnie przeprowadza się niezbędne testy laboratoryjne oraz analizę dokumentacji technicznej.
  • Po pozytywnym przejściu wszystkich etapów, laboratorium wystawia atest PZH potwierdzający zgodność produktu z normami higienicznymi.

Czas trwania procesu atestacji

Czas trwania procesu uzyskania atestu PZH może być zróżnicowany i zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj produktu, skomplikowanie badań czy dostępność laboratorium. W praktyce może to być kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy. Dlatego ważne jest, aby planować ten proces odpowiednio z wyprzedzeniem.

Wpływ pandemii na proces atestacji

W kontekście globalnej pandemii COVID-19, procedury atestacyjne mogą być pod wpływem pewnych zmian. Warto monitorować informacje ze strony Państwowego Zakładu Higieny oraz laboratoriów, aby być na bieżąco z aktualnymi procedurami i zaleceniami.

Wsparcie finansowe na atest PZH

W niektórych przypadkach istnieje możliwość uzyskania wsparcia finansowego na uzyskanie atestu PZH. Instytucje rządowe lub organizacje wspierające rozwój przedsiębiorczości mogą udzielać dotacji czy zwrotów kosztów związanych z procesem atestacji.

Ile kosztuje atest PZH

Ile kosztuje atest PZH

Ile kosztuje atest PZH – podsumowanie

Atest PZH jest kluczowym dokumentem potwierdzającym zgodność produktu z normami sanitarno-higienicznymi. Koszty związane z uzyskaniem tego atestu zależą od wielu czynników, ale korzyści z jego posiadania są znaczące. Przedsiębiorcy i producenci powinni dokładnie planować proces atestacji, biorąc pod uwagę rodzaj produktu, procedury laboratoryjne oraz dostępność wsparcia finansowego. Działając zgodnie z wymaganiami PZH, przedsiębiorcy mogą budować zaufanie klientów oraz zabezpieczać się przed ewentualnymi problemami prawno-sanitarnymi.

Artykuł napisany przez Emil Okrasa, 29 grudnia 2023