Ile kosztuje inteligentny dom i dlaczego warto?

Wraz z rozwojem technologii i podnoszącym się standardem życia coraz częściej słyszmy pojęcie inteligentny dom. Niejednokrotnie, nie spotykając się wcześniej z pojęciem automatyki domowej i inteligentnych rozwiązań smart natrafiamy na sporo pytań z tym związanych. Ile kosztuje inteligentny dom? Czy warto wprowadzać w swoim domu rozwiązania inteligentne? Jaki system wybrać? Wydawać by się mogło, że na każde z tych pytań można w prosty sposób udzielić odpowiedzi. Jest jednak wiele zmiennych, które wpływają na koszty takiego systemu czy chociażby wybór typu sterowania. Dlatego, aby odpowiedzieć na wiele pytań, np. ile kosztuje smartdom, musimy przeanalizować wszelkie za i przeciw dla konkretnego przypadku. Dlatego też poniższej postaramy się przeprowadzić dogłębną analizę jak zrobić inteligentny dom.

inteligentne oświetlenie
inteligentne oświetlenie

Jaki system inteligentnego domu wybrać

Pierwszym pytaniem, jakie należy postawić sobie przy decyzji o stworzeniu smart domu, jest to jaki system inteligentnego domu wybrać. Każdy system ma swoje wady i zalety dlatego też to, na jaki system domu inteligentnego się zdecydujemy, będzie mieć olbrzymi wpływ na całość inwestycji. Dlatego też na początek musimy zdecydować – inteligentny dom co wybrać – system przewodowy czy bezprzewodowy?

System inteligentnego domu

Pierwszym z typów sterowania jest system przewodowy. Jak sama nazwa wskazuje, opiera się on połączenie elementów systemu inteligentnego, za pomocą przewodów łączących je w jedną całość. Sterowanie odbywa się dzięki centralce fizycznie instalowanej w domu, która działa na zasadzie lokalnego serwera przetwarzającego dane. Rozwiązanie przewodowe ma swoje zalety. Co zyskujemy, korzystając z rozwiązań inteligentnego domu w systemie przewodowym? Otóż są to głównie indywidualne, bardzo zaawansowane systemy, pozwalające zautomatyzować bardzo dokładnie każdy wybrany przez nas element. Dzięki połączeniom przewodowym i lokalnej bazie centralnej ograniczamy również opóźnienia wynikłe z przetwarzania danych.

Wybierz z nami odpowiednie oświetlenie dla Twojego domu

Niestety przewodowy system inteligentnego sterowania posiada również swoje wady. Pierwszą z nich jest fakt, że rozwiązanie sprawdza się znacznie lepiej w nowo powstających budynkach, jako że dużo łatwiej wyprowadzić wszystkie połączenia przewodowe przez wykonanie tynków. W przypadku już wykończonych budynków niestety często musimy niszczyć ściany, aby schować przewody sterujące, co jeszcze bardziej podnosi koszta inwestycji. Właśnie koszty są drugą wadą systemów przewodowych. Sam koszt początkowy przewodów jest dość duży, a cały system potrafi kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego też musimy zastanowić się, budując inteligentny dom czy warto decydować się na kosztowną inwestycję.

Bezprzewodowy inteligentny dom

Jeśli myśląc o tym, ile kosztuje inteligentny dom, wolimy myśleć o znacznie niższych kosztach, to powinniśmy Myślec raczej o systemie bezprzewodowym. Jak sama nazwa wskazuje, opiera się on o przeróżne rodzaje transmisji danych bezprzewodowych jak ZigBee, WiFi, Z-wave, Bluetooh czy BLE. Jest to bardzo duża zaleta, jako że instalacja urządzeń nie wiąże się z planowaniem przewodów i można stopniowo wprowadzać je w miarę, jak rozwijamy swój inteligentny dom. Dlatego tez myśląc o tym, ile kosztuje smartdom, nie musimy od razu rozważać kosztu końcowego a planować etapowo, aby jak najmniej odczuć koszty rozwiązań smart na domowym budżecie. Co więcej, dzięki użyciu standardowych rozwiązań jak np. moduły Wi-Fi koszt samych urządzeń jest znacznie niższy, niż w przypadku systemów przewodowych co dodatkowo wpływa na całą sumę inwestycji. Dla przykładu ile kosztuje system Fibaro? Elementy kosztują po kilkaset złotych ale jest to realnie cały koszt inwestycji.

Kolejną bardzo dużą zaletą systemów bezprzewodowych jak np. Fibaro czy Tuya Smart jest prostota. Wiele elementów jesteśmy w stanie montować samemu, a całe sterowanie odbywa się z poziomu aplikacji, która działa w chmurze producenta. Niektórzy wskazują na to jako na wadę. Faktem jest, że działanie w chmurze może powodować większe opóźnienia niż w przypadku systemów przewodowych, lecz na chwile obecną ilość serwerów i szybkość transmisji danych jest na tyle duża, że nie jest to mocno zauważalne. Fakt, że są to systemy mocno uniwersalne, jest z jednej strony zaletą, jednak warto pamiętać o tym, że rozwiązania dedykowane potrafią mieć więcej możliwości właśnie dzięki brakowi konieczności dostosowania się do urządzeń innej produkcji.

Sprawdź również inne inteligentne i energooszczędne rozwiązania do oświetlenia domu

Inteligentny dom jak zrobić samemu

Wiele rzeczy w swoim domu robimy sami. Dlatego myśląc o automatyzacji, warto rozważyć jak zrobić inteligentny dom swoimi siłami. Po pierwsze należy przeanalizować typ systemu. Jeśli myślimy o systemie przewodowym, raczej warto oddać się w ręce profesjonalistów. Samo położenie przewodów, odpowiednie ich pospinanie i dostosowanie do prawidłowego działania wymaga sporej wiedzy i umiejętności. Dlatego planując inteligentny dom jak zrobić samemu, to raczej wybierając system bezprzewodowy. Wtedy wiele problemów rozwiązuje się samo (przewody sterujące, a raczej ich brak). Większość produktów w prosty sposób ustawić można w tryb parowania, dzięki czemu w prosty sposób możemy dodać je do systemu. Reszta to tylko odpowiednie zaplanowanie całej automatyzacji. W przypadku Tuya Smart całość ustawiamy z dedykowanej darmowej aplikacji, podobnie jest w większości tego typu systemów. Tworząc więc inteligentny dom jak zrobić we własnym zakresie to właśnie w systemie tego typu. Będzie to wielokrotnie mniej skomplikowane dla zwykłego użytkownika.

Ile kosztuje inteligentny dom

Co to jest inteligentny dom?

Rozważając jednak o tym, ile kosztuje inteligentny dom i czy warto go mieć, należy wspomnieć kilka słów o tym, co to jest inteligentny dom. Wielokrotnie spotykamy się z pytaniem – wyjaśnij, czym jest inteligentny dom. Wbrew pozorom odpowiedź jest prosta. Jest to dom, w którym pewne procesy mogą w prosty sposób zostać zautomatyzowane i do których mamy dostęp z urządzeń nowej generacji. Jednak co oznacza inteligentny dom trak naprawdę. Samym zamysłem Smart domu jest po prostu ułatwianie życia jego użytkownikom. Automatyzacja temperatury, którą reguluje termostat, czy żarówka inteligentna, która zmieni barwę światła w zależności od pory dnia. Wszystko to służy temu, aby jak najbardziej odciążyć nas, ze żmudnych zadań które mogą być wykonywane z automatu. Inaczej mówiąc – inteligentny dom co to jest? Jest to twój dodatkowy pomocnik w codziennych zajęciach domowych, dający Ci więcej czasu dla siebie i sprawiający, że codzienne czynności są po prostu prostsze i wygodniejsze.

SMARTDOM

Jakie są produkty inteligentnego domu

Zadaniem inteligentnego domu, jest ułatwianie życia, dlatego też istnieje cała gama produktów pozwalających na automatyzacje wielu procesów wykorzystywanych w domu na co dzień. Jakie są produkty inteligentnego domu? Sterowanie oświetleniem opieramy o bezprzewodowe włączniki światła Tuya SMART. Wykorzystać możemy również źródła światła jak żarówka inteligentna czy lampa inteligentna, którymi można sterować bezpośrednio. Wykorzystać możemy również najzwyklejszy przekaźnik włącz/wyłącz, który również umożliwi włączenie innych, dowolnych produktów, nie tylko oświetlenia. Jeśli mamy w domu rolety, to za pomocą specjalnego sterownika rolet TUYA SMART możemy wpiąć je w system automatyki domowej. Sterowanie temperaturą odbywa się poprzez termostat TUYA SMART lub głowice termostatyczne SMART. Gniazdka inteligentne pozwolą na automatyzację urządzeń, spoza systemu po prostu wpinając je do prądu. Dzięki systemowi czujników, syren i kamery Smart stworzyć możemy prosty i skuteczny system alarmowy. Są to jedynie podstawowe elementy systemu i istnieje wiele więcej możliwości rozbudowy inteligentnego domu jak dedykowane urządzenia RTV i AGD

Produkty inteligentnego domu

Co zyskujemy korzystając z rozwiązań inteligentnego domu

Po przedstawieniu przeróżnych elementów, które zastosować możemy w inteligentnym domu, zadać należy pytanie – co zyskujemy korzystając z rozwiązań domu inteligentnego? Akurat tutaj odpowiedź jest prosta. Zyskujemy czas i wygodę w używaniu wielu domowych urządzeń. Odpowiednio automatyzując elementy domu, zaoszczędzić możemy bardzo dużo czasu, natomiast możliwość sterowania z dowolnego miejsca w domu jest najzwyczajniej w świecie wygodna. Co więcej, inteligentne rozwiązania SMART pozwalają wprowadzić do domu dodatkowe oszczędności. Automatyczne wyłączanie urządzeń nocą, czy też integracja z czujkami by działały tylko wtedy gdy jest to niezbędne, pozwala zaoszczędzić niespodziewanie dużo pieniędzy.

Inteligentny dom czy warto

Inteligentny dom od czego zacząć

Decydujemy, więc że chcemy inteligentny dom jak zacząć? Otóż rozważając pierwsze elementy systemu, warto rozpocząć od rzeczy najprostszych. Tak więc tworząc nasz inteligentny dom, od czego zacząć? Naszą sugestią są gniazdka inteligentne, które są proste w użytkowaniu i pozwalają w łatwy sposób wprowadzić pierwsze automatyzacje. Co więcej, warto rozpocząć również od oświetlenia Smart. Żarówka inteligentna nie jest dużym kosztem, a nie potrzebuje żadnych dodatkowych elementów, żeby w bardziej zaawansowanym stopniu poznać korzyści płynące z automatyki domowej.

przez

Post Author: Emil Okrasa