Spis treści

Ile kosztuje kilowat prądu- kogo wybrać?

W ostatnim czasie temat podwyżek nie jest nam obcy. Na każdym kroku spotykamy się z coraz większymi rachunkami. Nie brakuje spekulacji na temat obecnych i nadchodzących cen za prąd. Warto więc zaznajomić się z aktualnymi cenami energii. Ile kosztuje kilowat prądu – kogo wybrać na swojego dostawcę? Koszt jaki zapłacimy za jeden kilowat prądu zależy od taryfy, przykładowo 1 kWh w taryfie G11 dla gospodarstw domowych w PGE wynosi 0,78 zł. Jakiego dostawcę najlepiej wybrać? Zależy to od indywidualnych potrzeb i miejsca zamieszkania. Rosnące ceny prądu bez wątpienia spędzają sen z oczu nie jednej osobie.

Ile kosztuje kilowat prądu- kogo wybrać?

Zastanawiasz się jak zmniejszyć rachunki za prąd?

W obecnych czasach, ilość zużytego prądu jest bardzo duża. Niemalże wszystkie urządzenia, których potrzebujemy na co dzień, wymagają zużycia energii elektrycznej. Nic więc dziwnego, że szukamy tańszego prądu i zastanawiamy się czy jeśli zmienimy sprzedawcę prądu rozwiąże to nasz problem.

Ile kosztuje 1kW prądu – podwyżka cen prądu

Ceny prądu stale rosną u każdego dostawcy energii elektrycznej, co bez cienia wątpliwości odbija się na każdym z nas. Sprawdźmy ile kosztuje 1kW prądu. Podwyżka cen prądu bez wątpienia będzie w najbliższym czasie jednym z głównych tematów rozmów. Do samych opłat za pobrany prąd musimy doliczyć opłaty dystrybucyjne, które stanowią 1/3 rachunku. W obecnej chwili opłaty za energię elektryczną przedstawiają się w następujący sposób:

Ile kosztuje 1kW prądu - podwyżka cen prądu

Ceny energii elektrycznej

Podwyżka cen prądu niesie za sobą zwiększenie cen niemal na każdej płaszczyźnie. Musimy liczyć się z podniesioną ceną żywności, gdyż piekarnie, jak i wszystkie inne zakłady i firmy również zapłacą więcej za produkcję. Wszelkie usługi, nie tylko gastronomiczne, zmuszone będą do podniesienia cen. Skąd biorą się zwiększone ceny prądu? Wyróżnić możemy takie przyczyny jak:

 • większa cena węgla (niedobór węgla)
 • próba zmniejszenia konsumpcji za pomocą zwiększenia cen surowców
 • wyższa cena uprawnień emisji CO2
 • większa cena paliwa
 • zwiększony popyt na energię elektryczną

Ile kosztuje kilowat prądu 2022 PGE?

W ostatnim czasie ceny prądu coraz bardziej wzrastają. Za co dokładnie płacimy i jak wyglądają stawki? Jeśli chcemy poznać odpowiedź na pytanie ile kosztuje kilowat prądu 2022 PGE, należy przede wszystkim wyszczególnić taryfę, z której będziemy korzystać. Średnio jeden kilowat prądu PGE kosztuje dla przykładu w Łodzi, Białymstoku, czy Lublinie ok. 0.78zł/kWh. Taryfy podzielone są na taryfy przeznaczone dla domu oraz dla firm. W zależności od wybranej taryfy, zmieni się cena za kilowat prądu. Najczęściej spotykane taryfy dla domu to: G11, G12, G12n, G12w, G13. Na Polskim rynku istnieje wielu dostawców prądu, ceny prądu w Polsce ciągle rosną, dlatego warto dobrze przeanalizować wszystkie ceny zarówno te za dystrybucję energii elektrycznej jak i sam pobór prądu liczony jako 1 kWh energii elektrycznej. To ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej zależy przede wszystkim od wybranej taryfy oraz dostawcy. Na cenę prądu składają się różnego rodzaju opłaty stałe, zmienne i faktyczny pobór energii.

Ile kosztuje kilowat prądu 2022 PGE?

Ile kosztuje 1kWh taryfa G11

Ile kosztuje 1kWh taryfa G11
Ile kosztuje 1 kWh w taryfie G11? Taryfa G11 jest to taryfa ze stałą ceną za prąd w ciągu doby. Za jedną kilowatogodzinę w taryfie G11 zapłacimy 0,4295 zł w strefie całodobowej. Taryfa G11 jest taryfą przeznaczoną głównie dla gospodarstw domowych. Jest jedną z najczęściej wybieranych, gdyż cechuje się tym, że jest uniwersalna , całodobowa i jednotaryfowa. Oprócz odbiorców indywidualnych korzystają z niej chętnie m.in akademiki, domy dziecka, klasztory. Co oznacza skrót G11? G – rodzaj odbiorcy (w tym przypadku gospodarstwa domowe), pierwsza „1” – wskazuje na moc, której nie należy przekraczać (40 kW), druga „1” – odpowiada za ilość stref.
Ile kosztuje 1kWh taryfa G12
Ile kosztuje 1 kWh w taryfie G12? Taryfa G12 jest to taryfa z dwoma stawkami cenowymi w ciągu doby. Taniej zapłacimy między 13:00 a 15:00 i między 22:00 a 6:00. Za jedną kilowatogodzinę w taryfie G12 zapłacimy w strefie dziennej 0,4901 zł, natomiast w strefie nocnej 0, 3082 zł. Taryfa G12 przeznaczona jest głównie dla odbiorców indywidualnych, najczęściej gospodarstw domowych. W taryfie G12 mniej zapłacimy korzystając z prądu w porze pozaszczytowej. Godziny obowiązujące taryfy G12 mogą różnić się w danym regionie. Określane są przez dystrybutorów.
Ile kosztuje kilowat prądu 2022 PGE?

Ile kosztuje 1kWh taryfa G12

Ile kosztuje 1kWh taryfa G12n
Ile kosztuje 1 kWh w taryfie G12n? Taryfa G12n jest to taryfa dwustrefowa, ze strefą pozaszczytową rozszerzoną o niedzielę.  Za jedną kilowatogodzinę w taryfie G12n zapłacimy w strefie dziennej 0,4779 zł i w strefie nocnej 0,3302 zł. W strefie G12n nocna (tańsza) stawka obowiązuje także w niedzielę. Jeśli chcemy korzystać z taryfy G12n należy zakupić dwustrefowy licznik. Co oznacza skrót G12n? „G” – rodzaj odbiorcy (w tym przypadku gospodarstwa domowe), „1” – wskazuje na moc, której nie należy przekraczać (40 kW), „2” – odpowiada za ilość stref, „n” – taryfa nocna (plus niedziela).
Ile kosztuje 1kWh taryfa G12w
Ile kosztuje 1 kWh w taryfie G12w? Taryfa G12w to taryfa dwustrefowa, ze strefami szczytową i pozaszczytową, rozszerzonymi o soboty i niedziele.  Za jedną kilowatogodzinę w taryfie G12w zapłacimy w strefie dziennej 0,5068 zł i w strefie nocnej 0,3548 zł. Godziny obowiązujące w taryfie G12w określane są przez dystrybutora. Najczęściej prąd jest tańszy w strefie nocnej o godz. od 13.00 do 15.00 i między 22.00, a 6.00. W strefie dziennej stawka jest wyższa w godz. od 6.00 do 13.00 i od 15.00 do 22.00.

Ile kosztuje kilowat prądu przemysłowego?

Wiemy już, że w zależności od miejsca do którego potrzebujemy energię elektryczną należy wybrać odpowiednią taryfę. W przypadku prądu przemysłowego, który sprzedawany jest podmiotom gospodarczym, dzieli się go na 3 taryfy: C, B oraz A. Ważnym pytaniem, na które zapewne większość z nas chciałaby znać odpowiedź jest cena. Ile kosztuje kilowat prądu przemysłowego? Cena prądu w taryfach B i A nie jest łatwa do ustalenia, gdyż nie jest ona regulowana odgórnie. Cena ustalana jest indywidualnie i zależy od sprzedawcy. W 2022 roku nastąpiły podwyżki, w wyniku czego prąd przemysłowy jest o około 50% droższy niż w ubiegłym roku.

Ile kosztuje kilowat prądu przemysłowego?

Ile kosztuje kilowat prądu przemysłowego?

Ile kosztuje kilowat prądu dla firm?

Zastanawiasz się ile kosztuje kilowat prądu dla firm? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie musimy wiedzieć w jakiej taryfie mamy dostarczaną energię elektryczną. Średnia cena prądu dla firm za 1kWh w taryfie C11 wynosi około 1,1986 zł, na które składają się zarówno cena prądu jak i opłaty dystrybucyjne.

Ile kosztują poszczególne taryfy dla firm? Oto ceny taryf podane bez uwzględnienia opłat dystrybucyjnych:

Ile kosztuje 1MWh taryfa A21
Ile kosztuje 1 MWh w taryfie A21? Taryfa A21 to jednostrefowa ze stała stawką za energię elektryczną w ciągu doby. W tej taryfie za jedną kilowatogodzinę zapłacimy 1152,60 zł/ MWh. Taryfy A są przeznaczone dla podmiotów zasilających siecią wysokiego napięcia. W przypadku taryfy A21 obowiązuje rozliczenie jednostrefowe całodobowe. Z taryfy A21 najczęściej korzystają m.in huty. Warto wspomnieć, że taryfa A nie jest regulowana przez URE.
Ile kosztuje 1MWh taryfa A22
Ile kosztuje 1 MWh w taryfie A22? Taryfa A 22 jest to taryfa dwustrefowa (podział na godziny szczytowe i pozaszczytowe). W tej taryfie za jedną kilowatogodzinę zapłacimy w szczycie 1308,60 zł, poza szczytem 1103,60zł. Z taryfy A22 najczęściej korzystają takie miejsca jak stocznie i kopalnie. Odbiorcy taryfy A22 pobierają prąd z sieci wysokiego napięcia. W taryfie A22 obowiązuje rozliczenie w dwóch strefach godzinowych.
Ile kosztuje 1MWh taryfa A23
Ile kosztuje 1 MWh w taryfie A23? Taryfa A23 to taryfa, w której doba podzielona jest na trzy części: przedpołudniową, popołudniową i pozostała część doby. W taryfie tej za jedną kilowatogodzinę zapłacimy w szczycie przedpołudniowym 1309,60 zł, w szczycie popołudniowym 1371,60 zł i w pozostałe godziny 1033,60 zł. W taryfie A23 obowiązuje rozliczenie w trzech strefach czasowych, czyli: okres popołudniowy, okres przedpołudniowy, pozostałe godziny. Taryfę A23 najczęściej wybierają tacy odbiorcy jak fabryki i duże zakłady produkcyjne.
Ile kosztuje 1MWh taryfa A24
Ile kosztuje 1 MWh w taryfie A24? Taryfa A24 to taryfa (doba podzielona jest na cztery strefy czasowe). W takiej taryfie za jedną kilowatogodzinę zapłacimy w szczycie przedpołudniowym 1360,60 zł, w szczycie popołudniowym 1440,60 zł, pozostałe godziny doby 1126,60 zł i dolina obciążenia 907,60 zł. Taryfa A24 przeznaczona jest dla największych odbiorów energii. Wyróżnia się w niej cztery strefy, których cena jest różna od siebie. Z taryf A korzystają całe strefy ekonomiczne. Odbiorcy tych taryf często korzystają rezerwowo z dwóch linii wysokiego napięcia.
Ile kosztuje 1MWh taryfa B11
Ile kosztuje 1 MWh w taryfie B11? Taryfa B11 to taryfa jednostrefowa (jednakowa stawka za prąd przez całą dobę). W takiej taryfie za jedną kilowatogodzinę zapłacimy 1145,60 zł. Taryfa B11 przeznaczona jest dla dużych firm. Jest to taryfa jednostrefowa, w ciągu doby stawka nie ulega zmianie niezależnie od godziny. Taryfa B11 przeznaczona jest dla odbiorców, których zużycie energii elektrycznej wynosi mniej niż 30% w tańszych godzinach taryfy B12.
Ile kosztuje 1MWh taryfa B22
Ile kosztuje 1 MWh w taryfie B22? Taryfa B22 to taryfa dwustrefowa taryfa (doba podzielona jest na dwie strefy: szczytową i pozaszczytową). W taryfie B22 za jedną kilowatogodzinę zapłacimy w szczycie/ dzienna 1311,60 zł oraz poza szczytem/ nocna 1105,60 zł. Taryfa B22 jest dwustrefowa, czyli podzielona jest na strefy takie jak pozaszczytowa i szczytowa. W taryfie B22 cena za prąd zależna jest od godziny. Idealnym odbiorcom taryfy B22 jest firma, której zużycie prądu w godzinach pozaszczytowych nie wynosi mniej niż 30% całej energii.
Ile kosztuje 1MWh taryfa B23
Ile kosztuje 1 MWh w taryfie B23? Taryfa B23 to taryfa trójstrefowa, doba podzielona jest na: szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy oraz pozostałe godziny doby. W tej taryfie za jedną kilowatogodzinę zapłacimy w szczycie przedpołudniowym 1323,60 zł, w szczycie popołudniowym 1386,60 zł i w pozostałe godziny 1044,60 zł. Taryfa B23 jest taryfą trójstrefową. Korzystają z niej duże firmy, których zużycie prądu w godzinach poza szczytem, nie jest mniejsze niż 30% całej zużywanej energii. Dla taryf B nie ma jednej konkretnej oferty. Ceny są indywidualnie negocjowane z dostawcą.
Ile kosztuje 1kWh taryfa C11
Ile kosztuje 1 kWh w taryfie C11? Taryfa C11 to stała stawka w ciągu doby. W takim przypadku za jedną kilowatogodzinę zapłacimy 1,1986 zł. Taryfa C11 ma podwójne znaczenie. Kierowana jest do firm, a także jej oznaczenie wykorzystywane jest do prądu budowlanego. Jeśli chcemy korzystać z prądu budowlanego należy podpisać umowę przed zakończeniem budowy. Wcześniej mamy możliwość podpisania umowy tymczasowej. Cena prądu różni się w zależności od dostawcy. Warto wspomnieć, że ceny te mogą znacznie się różnić.
Ile kosztuje kilowat prądu dla firm?

Ile kosztuje 1kWh taryfa C11

Ile kosztuje 1kWh taryfa C11o
Ile kosztuje 1 kWh w taryfie C11o? Taryfa C11o to jednostrefowa (taka sama cena w ciągu doby). W takiej taryfie za jedną kilowatogodzinę zapłacimy 1,1646 zł. Taryfa C11o jest taryfą kierowaną do urzędów miast i gmin, które korzystają z włączników czasowych, które uruchamiają się zawsze o stałej porze. Idealnie sprawdza się dla oświetlenia włączanego w sposób automatyczny po zmroku. Taryfa C11o charakteryzuje się jednakową ceną prądu we wszystkie dni tygodnia i wszystkie godziny.
Ile kosztuje 1kWh taryfa C12a
Ile kosztuje 1 kWh w taryfie C12a? Taryfa C12a jest to taryfa dwustrefowa (podział doby na strefy: pozaszczytowa oraz szczytowa). W taryfie tej za jedną kilowatogodzinę zapłacimy w szczycie 1,3366 zł i poza szczytem 1,1416 zł. Taryfa C12a jest to elastyczna taryfa, która została podzielona na dwie strefy: droższą oraz tańszą. Taryfa C12a jest idealna jeśli: korzystasz z ogrzewania elektrycznego, a także jeśli Twój pobór prądu jest zwiększony w czasie stref pozaszczytowych.
Ile kosztuje kilowat prądu dla firm?

Ile kosztuje 1kWh taryfa C12a

Ile kosztuje 1kWh taryfa C12b
Ile kosztuje 1 kWh w taryfie C12b? Taryfa C12b to taryfa dwustrefowa (podzielona na dzienną i nocną). W takiej taryfie za jedną kilowatogodzinę zapłacimy w dzień 1,3216 zł i w nocy 1,0236 zł. Taryfa C12b jest taryfą idealną dla firm, które najwięcej energii zużywają nocą. Jest to taryfa dla Ciebie jeśli nie przekraczasz mocy umownej 40 kW, a urządzenia wykorzystujące energię elektryczną działają głównie w nocy.
Ile kosztuje kilowat prądu dla firm?

Ile kosztuje 1kWh taryfa C12b

Ile kosztuje 1kWh taryfa C12o
Ile kosztuje 1 kWh w taryfie C12o? Taryfa C12o to dwustrefowa ze stała cena w ciągu doby, lub z podziałem na strefy (szczytowa, pozaszczytowa). W tej taryfie za jedną kilowatogodzinę zapłacimy w dzień 1,4076 zł oraz w nocy 1,0036 zł.
Ile kosztuje 1kWh taryfa C12w
Ile kosztuje 1 kWh w taryfie C12w? Taryfa C12w to taryfa dwustrefowa, wydłużona o soboty i niedziele. W taryfie C12w za jedną kilowatogodzinę zapłacimy w dzień 1,4036 zł oraz w nocy i weekend 1,0296 zł. Taryfa C12w jest taryfą dwustrefową podzieloną na dzień i noc. Ponad to do strefy nocnej zaliczane są wszystkie dni ustawowo wolne od pracy, a także soboty i niedziele.
Ile kosztuje 1kWh taryfa C22a
Ile kosztuje 1 kWh w taryfie C22a? Taryfa C12a to taryfa dwustrefowa z dobą podzieloną na godziny szczytowe i pozaszczytowe. W tej taryfie za jedną kilowatogodzinę zapłacimy w szczycie 1,3236 zł i 1,1176 zł poza szczytem. Taryfa C22a przeznaczona jest dla małych i średnich firm. Cena prądu zależna jest od godziny i pory roku. Dla przykładu:
 • W miesiącach styczeń, luty, listopad i grudzień strefa szczytowa przypada na godziny od 8.00 do 11.00 i od 16.00 do 21.00. Natomiast strefa pozaszczytowa to godziny od 11.00 do 16.00, a także od 21.00 do 08.00.
 • W marcu i październiku strefa szczytowa to godziny 0d 08.00 do 11.00 i od 18.00 do 21.00. Strefa pozaszczytowa to od 11.00 do 18.00 i od 21.00 do 08.00.
 • W kwietniu i wrześniu strefa szczytowa to godziny od 08.00 do 11.00 i od 19.00 do 21.00. Strefa pozaszczytowa natomiast to godziny od 11.00 do 19.00 i od 21.00 do 08.00.
 • W miesiącach takich jak maj, czerwiec, lipiec i sierpień strefa szczytowa to godziny od 08.00 do 11.00 oraz 20.00 do 21.00. Strefa pozaszczytowa to godziny od 11.00 do 20.00, a także od 21.00 do 08.00.
Ile kosztuje 1kWh taryfa C21
Ile kosztuje 1 kWh w taryfie C21? Taryfa C21 to taryfa jednostrefowa, ze stałą stawką za prąd w ciągu doby. W tej taryfie za jedną kilowatogodzinę zapłacimy 1,1706 zł. Taryfa C21 jest przeznaczona dla firm średniej wielkości. Jest idealna dla firm, które większość pobieranego prądu wykorzystują w godzinach szczytu. Na taryfę C21 zazwyczaj decydują się firmy, które zużywają prąd w godzinach pozaszczytowych w nie większej ilości niż 40%.
Ile kosztuje kilowat prądu dla firm?

Ile kosztuje 1kWh taryfa C21

Ile kosztuje 1kWh taryfa C22b
Ile kosztuje 1 kWh w taryfie C22b? Taryfa C22b to taryfa dwustrefowa z dobą podzieloną na strefę dzienną i nocną. Wybierając tę taryfę za jedną kilowatogodzinę zapłacimy 1,2916 zł w ciągu dnia oraz 0,9806 zł w nocy. Taryfa C22b jest taryfą dwustrefową. Doba podzielona jest na dwie strefy dzienną i nocną, a cena prądu jest zmienna. W taryfie C22b strefa dzienna trwa od godziny 06.00 do godziny 21.00. Jeśli chodzi o strefę nocną trwa ona od godziny 21.00 do 06.00.
Ile kosztuje kilowat prądu dla firm?

Ile kosztuje 1kWh taryfa C22b

Ile kosztuje 1kWh taryfa C23
Ile kosztuje 1 kWh w taryfie C23? Taryfa C23 jest to taryfa trójstrefowa dla klientów zasilanych z sieci średniego i wysokiego napięcia. W taryfie C23 za jedną kilowatogodzinę zapłacimy w szczycie przedpołudniowym 1,3586 zł, w szczycie popołudniowym 1,4236 zł oraz w pozostałych godzinach doby 1,0696 zł. Taryfa C23 jest taryfą trójstrefową, często wybieraną przez firmy. Rozróżnia się w niej:
 • szczyt przedpołudniowy w godzinach od 07.00 do 13.00
 • szczyt popołudniowy (najdroższa strefa) w godzinach od 19.00 do 22.00
 • pozostałe godziny doby (najtańsza strefa)
Ile kosztuje 1kWh taryfa C24
Ile kosztuje 1 kWh w taryfie C24? Taryfa C24 jest to taryfa czterostrefowa dla klientów zasilanych z sieci średniego i wysokiego napięcia. W taryfie C24 za jedną kilowatogodzinę zapłacimy 1,4126 zł w szczycie przedpołudniowym, w szczycie popołudniowym 1,5066 zł, w pozostałych godzinach doby 1,1486 zł oraz w godzinach doliny obciążenia 0,9406 zł.

Jaka taryfa prądu do domu?

Jeśli zastanawiamy się nad podłączeniem energii elektrycznej do naszego domu, przed wszystkim należy zastanowić się nad wyborem taryfy, który będzie dla nas najkorzystniejszy. Pomyślmy więc, jaka taryfa prądu do domu będzie najlepsza i najbardziej opłacalna? Najczęściej wybieranymi taryfami do domu są taryfy G, takie jak: G11, G12, G12w. Korzystając z taryfy G jesteśmy chronieni przed zawyżonymi cenami, dzięki nadzorowi Urzędu Regulacji Energetyki. Duża część gospodarstw domowych w Polsce decyduje się na fotowoltaikę, dzięki temu rachunek za energię elektryczną jest dużo mniejszy. Odnawialne źródła energii to dobrodziejstwo nie tylko dla nas, ale i dla natury. Jeśli zdarzy się nam wyprodukowanie nadwyżki, sprzedaż mocy i energii elektrycznej jest wtedy możliwa, innym sposobem jest wykorzystanie nadmiaru w określonym czasie.

Jaka taryfa prądu do domu?

Jaka taryfa prądu do domu?

Ile kosztuje kilowat prądu budowlanego

Jak dobrze wiemy, prąd podzielony jest na taryfy które przeznaczone są do poszczególnych rodzajów odbiorców. Decydując się na budowę domu, nie możemy korzystać z innej taryfy niż specjalnie do tego przeznaczona taryfa budowlana. Jedna z najważniejszych rzeczy to ile kosztuje kilowat prądu budowlanego? Cena zależna jest od wybranej taryfy:

 • Taryfa C11 (jednostrefowa), około 0,5166 zł za 1 kWh – stała stawka za kWh przez całą dobę. Możemy korzystać z maszyn i sprzętu budowlanego zarówno w dzień, jak i w nocy bez obaw o wzrost rachunku. Z tego powodu jest to najpopularniejsza opcja,
 • Taryfa C12a (dwustrefowa), około 0,6988 zł w godzinach szczytu i 0,4577 zł poza godzinami szczytu – stawki za kWh są dwie i zależą od pory dnia, w której korzystamy z prądu (tzw. szczytowa i pozaszczytowa). Najlepiej sprawdzi się dla osób, które mają plan budowy i wiedzą, w jakich godzinach będą się odbywały prace i ile energii do niej potrzebują,
 • Taryfa C12b (dwustrefowa), około 0,6108 zł w godzinach szczytu i 0,4344 zł poza godzinami – stawki za kWh są dwie, ale w godzinach nocnych jest ona znacznie niższa. To rozwiązanie dla inwestorów planujących większość prac budowlanych w nocy.
Ile kosztuje kilowat prądu budowlanego

Ile kosztuje kilowat prądu budowlanego

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 22 września 2022