Spis treści

Ile lumenów na m2?

Projektując swoje oświetlenie i wykorzystując do tego halogeny w suficie, czy inne ledy w salonie, powinniśmy zwrócić uwagę na ich moc świetlną, czyli to ile lumenów na m2? światła otrzymamy (luksów). Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie punktowe w sufitach podwieszanych, jest w stanie równomiernie oświetlić całe nasze wnętrze. Oczywiście ogromny wpływ będzie miało na to nie tylko odpowiednie rozmieszczenie halogenów, ale także ich optymalna moc świetlna.

Ile lumenów na m2

Ile lumenów na m2

Najczęściej wybierane panele LED przez naszych klientów:

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LMZobacz produkt
PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595Zobacz produkt
PANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNY NATYNKOWY/PODTYNKOWY VT-6139 4000K 3960LMPANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNYZobacz produkt

Pamiętaj, że wybierając lampy do sufitów podwieszanych takie jak panele LED, czy oprawy downlight powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale także funkcjonalność świetlną. Halogeny w salonie, czy inne halogeny ledowe sufitowe powinny przede wszystkim pełnić rolę oświetleniową, ponieważ inwestycja w stylowe lampy, które nie oświetlą nam równomiernie oświetlenia, jest praktycznie bezcelowa.

halogeny w suficie

Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

Zobacz produkt

oświetlenie ile lumenów na m2

Ilość lumenów na metr kwadratowy (lm/m²), znana również jako poziom oświetlenia lub iluminancja, może różnić się w zależności od funkcji danego pomieszczenia, jego wielkości, koloru ścian i podłogi, a także innych czynników jak obecność naturalnego światła. Oto kilka ogólnych wytycznych:

  • Pomieszczenia gospodarcze, schowki: około 50-100 lm/m²
  • Korytarze i inne miejsca przejściowe: około 100-150 lm/m²
  • Sypialnia: 100-300 lm/m² (zależy od preferencji i potrzeb)
  • Łazienka: 300-800 lm/m² (więcej w strefie lustra)
  • Kuchnia: 300-800 lm/m² (więcej w strefie blatu roboczego)
  • Salon, jadalnia: 200-400 lm/m²
  • Biuro, miejsce do nauki czy pracy: 300-500 lm/m²
  • Warsztat, miejsce wymagające precyzyjnej pracy: 700-1200 lm/m²

Warto pamiętać, że te wartości są przybliżonymi wytycznymi i ostateczny wybór zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Możesz też zastosować dimmery, aby regulować ilość światła w zależności od potrzeb. Jeżeli planujesz precyzyjne oświetlenie, dobrze jest skonsultować się z ekspertem ds. oświetlenia.

Halogeny w suficie – Ile lumenów na m2?

Montaż halogenów w suficie nie stanowi zbyt dużego wyzwania, a atrakcyjna cena, bardzo pozytywnie wpływa na ich obecną popularność. Oświetlenie pokoju LED z wykorzystaniem halogenów sufitowych może stać się nie tylko energooszczędnym źródłem światła, ale także tanim w zakupie. Oprawy halogenowe wraz z żarówkami zakupimy dzisiaj już za niecałe 9 zł. Kiedy zdecydujemy się już na halogeny ledowe sufitowe powinniśmy pamiętać o wyborze odpowiednich żarówek. Przeliczanie mocy żarówek LED, których moc świetlna podana jest w lumenach, może stanowić często nie lada problem dla laików oświetleniowych.

przeliczanie mocy żarówek led - ile lumenów na m2

przeliczanie mocy żarówek led – ile lumenów na m2

Powyższa tabelka „przelicznik lumenów” przedstawia wartość strumienia świetlnego tradycyjnych żarówek, którą z łatwością jesteśmy w stanie porównać z żarówkami ledowymi. Nigdy nie mamy jednak jednoznacznej odpowiedzi odnośnie do tego ile halogenów do łazienki powinniśmy użyć, czy na jakiej mocy halogeny w pokoju się zdecydować. Obecnie w internecie jest dużo aplikacji, które nazwać możemy „kalkulator oświetlenia LED”, które w szybki sposób obliczą nam ile lumenów na m2, czyli luksów światła otrzymamy. Jest to między innymi program Dialux, który po podaniu odpowiednich wymiarów pomieszczenia, mocy źródeł światła oraz ich rozmieszczeniu poda nam jak najbardziej zbliżone dane odnośnie do mocy świetlnej na danej przestrzeni. Nieco inaczej jest w przypadku oświetlenia pomieszczeń, w których na co dzień pracujemy. Od tego ile luksów w biurze będziemy potrzebować, będzie zależeć przede wszystkim od rodzaju pracy, jaki w nim wykonujemy.

ile lumenów na m2

Powyższa tabelka przedstawia minimalną wartość strumienia świetlnego na m2, jakie powinno mieć oświetlenie w wymienionych pomieszczeniach. Pamiętajmy o tym, aby zaprojektowane przez nas oświetlenie nie przestrzegało tylko wyżej wymienionych norm, ale także było w pełni przyjazne i komfortowe podczas pracy.

Rozmieszczenie halogenów na suficie

Montaż halogenów w suficie powinniśmy rozpocząć od ich odpowiedniego rozmieszczenia. Od tego, jak rozmieścić oświetlenie w suficie podwieszanym będzie miał ogromny wpływ wymiar pomieszczenia, jak i jego budowa. Równomiernie rozmieszczone oświetlenie halogenowe w suficie podwieszanym będzie w stanie rozświetlić całe nasze pomieszczenie, takie jak pokój, biuro, czy korytarz. Pamiętać powinniśmy także o tym, aby montaż lampek halogenowych zawsze rozpoczynać przy odłączonym zasilaniu.

oświetlenie pokoju led

Ledy w salonie, czy innym pomieszczeniu powinny być także w ten sposób rozmieszczone, aby w żadnych stopniu nas nie oślepiały. W przypadku, kiedy będziemy musieli często spoglądać w źródła światła, ciekawym rozwiązaniem będzie specjalistyczne oświetlenie LED. Lampy o UGR < 19 (antyolśnieniowe) zostały w specjalny sposób zaprojektowane, aby nawet po dłuższym czasie bezpośredniego patrzenia w lampę, nie oślepiały, ani nie powodowały olśnienia przykrego.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Zobacz produkt

Minimalna wysokość sufitu podwieszanego

Zabudowa sufitu pod halogeny powinna być spuszczona na odpowiednią wysokość, tak abyśmy swobodnie mogli dobierać do nich źródła światła. Żarówki użyte w oprawkach sufitowych powinny mieć odpowiednią przestrzeń do tego, aby móc je spokojnie zamontować, czy później w razie potrzeby zdemontować. Minimalna wysokość sufitu podwieszanego powinna wynosić więc nie mniej niż 15cm. Bardzo często niewielka wysokość, na którą spuścimy sufit, stworzy nam bardzo ciekawy i elegancki efekt po ukończeniu pomieszczenia i zainstalowaniu w nim oświetlenia. W przypadku kiedy nasz sufit jest na tyle wysoki, że zamontowane w nim źródła światła LED, mogą być zbyt słabe do oświetlenia powierzchni pomieszczenia, warto pokusić się o jeszcze niższe jego spuszczenie. Oczywiście zachowując przy tym zdrowy rozsądek, będziemy w stanie zaoszczędzić nieco na użytych lampach, przez to, że będą musiały oświetlić nieco mniejszą przestrzeń.

halogeny do sufitu podwieszanego

Wykorzystując halogeny ledowe sufitowe nie musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu, przeznaczonego na odprowadzanie ciepła. W przypadku tradycyjnych halogenów, których temperatura pracy była bardzo wysoka, bardzo często musieliśmy zachować optymalny odstęp (około 30cm), tak, aby swobodny obieg powietrza mógł je w każdej chwili schłodzić. Żarówki LED nie grzeją się, dlatego w tym przypadku wystarczy nam dużo mniejszy odstęp, który pozwoli nam jedynie na swobodny montaż źródeł światła LED.

Zobacz nasze inne artykuły na temat barwy światła i jej znaczenia w różnych pomieszczeniach: 

Ile halogenów na m2?

Nie ma dokładnego schematu ile halogenów LED na m2 powinniśmy wykorzystać. Bardzo duży wpływ będzie miało na to oczywiście ilość źródeł światła, wielkość pomieszczenia, oraz jego kształt. Zawsze lepiej zadbać o to, aby światła było więcej, niż potrzebujemy, aniżeli było go zbyt mało. Czasami odpowiednie operowanie podwójnym lub potrójnym włącznikiem światła, przyniesie nam znacznie lepszy efekt, niż wieczorne spacery z latarką, czy inną przenośną lampką po pokoju.

halogeny ledowe sufitowe

Wymieniając tradycyjne halogeny w suficie na te wykonane w technologii LED, możemy wykorzystać przedstawiony przez nas kalkulator lumenów. Przeliczanie mocy żarówek LED, na te tradycyjne i odwrotnie nie jest zbyt trudne, a korzystając z powyższej tabeli będziemy w stanie niedużym kosztem, wymienić nasze oświetlenie, nie tracąc przy tym na parametrach świetlnych, a zyskując ogromną ilość oszczędności energii.

 

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 13 maja 2019