Spis treści

Ile prądu pobiera żarówka LED

Oświetlenie jest niezbędnym wyposażeniem każdego domu, biura a nawet obiektów handlowych i innych miejsc publicznych. Każdy z nas stara się wybrać jak najlepszą opcję oświetlenia. Nie dziwne więc, że szukamy źródła światła, które będzie energooszczędne i pozwoli zmniejszyć nasze rachunki za prąd. Częstym wyborem jest technologia LED. Jeśli zastanawiamy się ile prądu pobiera żarówka LED, każdy producent ma obowiązek podawania dokładnego poboru mocy na opakowaniu i na żarówce Led. Dla tego nie ma już tajemnicy jaki pobór mocy ma dana żarówka. Generalnie najczęściej używanymi żarówkami w zastosowaniu domowym są żarówki odm mocy 5 do 12W.

Potrzebujesz dobrego oświetlenia LED, zadzwoń!

Potrzebujesz dobrego oświetlenia LED, zadzwoń!

Najczęściej wybierane kategorie żarówek przez naszych klientów:

Wartości mocy, które są drukowane na pudełkach są tylko przybliżeniami. Aby uzyskać jak najbardziej precyzyjny wynik, konieczne byłoby uwzględnienie rodzaju materiału półprzewodnikowego, a także temperatury otaczającego środowiska. Prąd znamionowy jest parametrem, który odgrywa znaczącą rolę w osiągnięciu najwyższego możliwego stopnia dokładności w naszych pomiarach. Umiejętność samodzielnego oszacowania zużycia energii jest bardzo przydatna. Jesteś w stanie śledzić swoje koszty energii, ponieważ masz zdolność do samodzielnego określenia ilości zużytej energii elektrycznej. Musimy znać moc żarówki, a także jak długo działa, zanim będziemy mogli obliczyć, ile energii elektrycznej zużywa. Na przykład typowa żarówka o mocy 25 W jest odpowiednikiem żarówki LED o mocy zaledwie 5 W. Oszczędność energii elektrycznej to najczęściej główny powód zakupu żarówki LED i oświetlenia ledowego ogólnie. Ekologiczny i ekonomiczny styl życia gości już w prawie każdym domu. Szeroki asortyment jaki możesz wybierać pod siebie, dodatkowo uatrakcyjnia produkt. Żarówki LED doskonale sprawdzą się zarówno do użyteczności publicznej jak i oświetlenie typowo dekoracyjne w zaciszu domowym. Oprócz zapewnienia energooszczędności, żarówki LED działają kilka razy dłużej niż poprzedniczki.

Co to jest żarówka LED?

Pewnie nie jeden z nas zastanawiał się czasem co to jest żarówka LED? Otóż żarówka LED to dioda elektroluminescencyjna. Uznawana jest za element półprzewodnikowy. Żarówki LED pobierają prawie 8- krotnie mniej mocy. Może wydawać się dziwne, ze na stronie poświęconej oświetleniu LED znajdą Państwo artykuł wyjaśniający czym tak naprawdę jest żarówka LED. W końcu skoro znaleźli się tu Państwo, to przecież wiedzą czym są żarówki ledowe i do czego służą. To prawda, ale ile osób wie, w jaki sposób źródło tego typu emituje światło, oraz skąd wywodzi się geneza nazwy, która swoją drogą jest nieprawidłowa? Ano właśnie. Chętnych, którzy chcą dowiedzieć się więcej odnośnie ciekawostek tego typu zapraszam do poniższego artykułu.

Co to jest żarówka LED?

Co to jest żarówka LED?

Skąd wywodzi się nazwa żarówka LED?

Jeśli zastanawiacie się skąd wywodzi się nazwa żarówka LED to jest to bardzo proste. Przyjęła się ona potocznie ze względu na fakt, że są one zamiennikami tradycyjnych żarówek. Żeby ułatwić klientom dobór oświetlenia w technologii LED zaczęto stosować właśnie to określenie. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że prawidłowa nazwa to lampa LED. Dlaczego nie żarówka? Jak sama nazwa wskazuje – żarówka pochodzi od słowa żar. Odnosi się to bezpośrednio do zasady działania tradycyjnego oświetlenia, gdzie tak zwany żarnik rozgrzewany jest do bardzo wysokiej temperatury, przez co emituje światło. W przypadku żarówek ledowych, nagrzewanie się jest bardziej efektem ubocznym, niż podstawowym powodem emisji światła. Dlatego też, nazwa żarówka LED jest nazwą nietrafioną i tak jak wspomniałem wcześniej – funkcjonuje tylko i wyłącznie ze względu na to, iż ludzie są przyczajeni do nazewnictwa tradycyjnego oświetlenia.

ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6.5W E27 A60 VT-265 4000K 806LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6.5W E27 A60 VT-265 4000K 806LM Zobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6,5W E27 KULKA G45 VT-290 4000K 600LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6,5W E27 KULKA G45 VT-290 4000K 600LMZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP GU10 6W 10ST 4000K 500LM 5 LAT GWARANCJI VT-249ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP GU10 6W 10ST 4000K 500LMZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 7W E14 ŚWIECZKA VT-268 4000K 600LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 7W E14 ŚWIECZKA VT-268 4000K 600LMZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 5.5W E14 P45 KULKA VT-236 4000K 470LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 5.5W E14 P45 KULKA VT-236 4000K 470LMZobacz produkt
Żarówki LED

Zobacz więcej z kategorii

Żarówki LED
Zobacz produkty

Jak świecą żarówki ledowe? ile prądu pobiera żarówka led?

Skoro wyjaśniliśmy już sobie, że nazwa żarówka nie jest najodpowiedniejsza dla oświetlenia LED, gdyż ma ono inną zasadę działania, niż oświetlenie żarowe, to nasuwa się inne pytanie. W jaki sposób żarówki LED emitują światło? Otóż ich działanie oparte jest o zjawisko elektroluminescencji. W prostych słowach – poprzez dostarczenie energii elektrycznej, elektrony niejako przeskakują na niższe poziomy energetyczne. Przejściu temu towarzyszy energia. To właśnie energia towarzysząca przesunięciu elektronu na inny poziom energetyczny jest źródłem światła w żarówkach LED. Jest to oczywiście duże uproszczenie, ale oddaje ono zasadę działania żarówek ledowych.

Jak świecą żarówki ledowe?

Jak świecą żarówki ledowe?

Rodzaje żarówek LED

Rodzaje żarówek LED są przeróżne, najczęściej spotykanym rodzajem jest jednak wkręcany, klasyczny gwint E27. Jednak często można spotkać się też, szczególnie w domach prywatnych, z żarówką LED E14.

Żarówki LED wykonywane są w przeróżnych wariantach – począwszy od kształtów klasycznych baniek, przez wersje przypominające energooszczędne spirale, po świeczki etc. Dlatego też wymienianie wszystkich mija się z celem. Dodając do tego fakt, że istnieje wiele gwintów, mamy do czynienia z chyba najbardziej zróżnicowanym typem oświetlenie LED. Dlatego też wspomnę po prostu, że większość żarówek ledowych robiona jest tak, aby być zamiennikiem tradycyjnego oświetlenia żarowego i dopasowuje się swoim kształtem właśnie do tego typu żarówek.

Rodzaje żarówek LED

Rodzaje żarówek LED

Specjalistyczne żarówki LED – ile prądu pobiera żarówka led

Oprócz standardowych modeli oświetlenia LED typu żarówka, znaleźć można rożne typy o specjalistycznym zastosowaniu. Idealnym przykładem jest tutaj żarówka LED typu flame, którą opisywaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Jednak jest ona jednym wielu przykładów, gdyż wśród żarówek LED znaleźć można takie, które odstraszają owady, sprawiają, że rośliny szybciej rosną, czy mają możliwość zmiany koloru świecenia (RGB, bądź multi white).

Zobacz również

Ile prądu pobiera żarówka LED?

Ilość prądu pobieranego przez żarówkę LED zależy od jej mocy oraz napięcia roboczego. Aby dokładnie określić, ile prądu pobiera dana żarówka LED, można skorzystać z następującego wzoru:

I=V/P

​Gdzie:

  • I to prąd w amperach (A),
  • P to moc żarówki w watach (W),
  • V to napięcie w woltach (V).

Dla przykładu, jeśli masz żarówkę LED o mocy 10W przeznaczoną do pracy z napięciem 230V (typowe domowe napięcie w wielu krajach), prąd pobierany przez żarówkę wynosi:

I=230V/10W=0,0435A

Warto jednak pamiętać, że producenci żarówek LED zwykle podają moc nominalną i rzeczywisty pobór mocy może się nieznacznie różnić. Ponadto, żarówki LED są znacznie bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki żarowe. Dla porównania, tradycyjna żarówka żarowa o tej samej jasności co 10W żarówka LED może pobierać nawet 60W mocy. Jeśli chcesz poznać dokładny pobór prądu przez konkretną żarówkę LED, najlepiej skonsultować się z jej specyfikacją techniczną lub dokonać pomiaru przy użyciu miernika.

Gdzie wyrzucić żarówki LED

Starego typu tradycyjne żarówki traktowane są jako zwykłe odpady, więc ich utylizacja nie była utrudniona. Zużytą żarówkę tradycyjną można wyrzucić do kosza z odpadami zmieszanymi. A co z zamiennikami tradycyjnych żarówek? Gdzie wyrzucić żarówki LED? Otóż żarówki LED należy oddać do skupu elektrośmieci lub zostawić w sklepie podczas zakupu nowej żarówki. Sklep ma obowiązek przyjąć od nas żarówkę LED. Ponieważ żarówki LED i świetlówki są uważane za niebezpieczne śmieci, podczas ich wnoszenia do utylizacji należy przestrzegać ścisłych wytycznych. Jeśli masz starą żarówkę LED, której chcesz się pozbyć, możesz wybrać kilka różnych dróg. Pamiętaj, że nie powinieneś wyrzucać jej do zwykłego kosza. Sposobów na utylizację żarówki LED jest kilka, przykładowo możemy oddać ją podczas specjalnej zbiórki rzeczy elektrycznych. W porównaniu z tradycyjnym rodzajem żarówek, może wydawać się, że utylizacja ledów jest problematyczna. Co prawda nie możemy wrzucić zużytego produktu po prostu do kosza, ale segregowanie śmieci w 2022 roku nie jest niczym dziwnym, ani specjalnie niewygodnym.

Gdzie wyrzucić żarówki LED

Gdzie wyrzucić żarówki LED

Czy żarówki LED się nagrzewają

Interesującą sprawą jest kwestia nagrzewania żarówki. Jak to wygląda w przypadku technologii ledowej, czy żarówki LED się nagrzewają? Owszem! Żarówki LED mimo, że są najchętniej wybieranym rodzajem w 2022 roku, nie są wyjątkowe w tej kwestii i tak jak każda żarówka nagrzewają się i muszą odprowadzić ciepło, by nie uszkodzić elementów. Żarówki LED potrafią nagrzać się nawet do 60 stopni Celsjusza. A w środku temperatura na diodzie często waha się około 80 stopni.

Czy żarówki LED się nagrzewają

Czy żarówki LED się nagrzewają

Zapewne wszystkie osoby, które miały do czynienia z tradycyjną formą żarówek, niejednokrotnie poparzyły się nimi. Stare żarówki znane były z wysokiej temperatury jaką potrafiły osiągnąć. Wynikało to z jej konstrukcji. Żarnik rozgrzewał się do strasznie wysokich temperatur. W przypadku żarówek LED mamy zupełnie inną sytuację. W technologii LED produkcja ciepła stanowi niewielki ułamek całkowitej energii. Nawet jeśli są używane przez dłuższy czas, większość modeli źródeł światła LED, które są obecnie dostępne na rynku, nie osiąga temperatur wyższych niż 60 stopni Celsjusza. Dzieje się tak nawet w przypadku mocnych żarówek LED. Ze względu na wysoką temperaturę, w której pracują, klasyczne żarówki i świetlówki halogenowe nie nadają się do instalacji we wszystkich lokalizacjach. Jeśli chodzi o diody LED, tego rodzaju problemy nie powstają. Żarówki LED nie wytwarzają znacznej ilości ciepła i mogą być łatwo umieszczane w miejscach, w których stosowanie tradycyjnych źródeł światła było poważnie odradzane ze względów związanych z bezpieczeństwem.

zarowka-led-gu10-5w-premium-barwa-neutralna-samsungŻARÓWKA LED GU10 5W PREMIUM BARWA NEUTRALNA SAMSUNGZobacz produkt
zarowka-led-line-gu10-smd-220-260v-5w-450lm-120-biala-dzienna-4000kŻARÓWKA LED LINE GU10 SMD 220-260V 5W 450LMZobacz produkt
zarowka-led-v-tac-samsung-chip-45w-gu10-110st-vt-205-4000k-400lm-5-lat-gwarancji (1)ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 4,5WZobacz produkt

Dlaczego żarówki LED migają

Jeśli jesteśmy posiadaczem diod ledowych, zapewne zastanawialiśmy się dlaczego żarówki LED migają? Odpowiedź jest bardzo prosta. Żarówki LED są bardziej czułe niż ich poprzedniczki, a co za tym idzie w przypadku zmiany napięcia w sieci elektrycznej możemy zaobserwować zjawisko migania.

Dlaczego żarówki LED migają

Dlaczego żarówki LED migają

Jest kilka odpowiedzi na to dla czego żarówki migają:

  • Częstym powodem migania żarówek jest uszkodzona przetwornica we wnętrzu żarówki. Najlepiej zgłosić ten fakt do sprzedawcy. Wynikiem takiego uszkodzenia często jest słaba jakość przesyłanego prądu lub niska jakość żarówek.
  • Kolejną przyczyną jest np. kiedy w obwodzie mamy mamy włącznik ze światełkiem następuje wtedy indukowanie się napięcia. I przy wyładowaniu uwalniana jest energia żarówka potrafi zamigotać.
  • Kolejnym scenariuszem, który może spowodować ten efekt, jest sytuacja, w której żarówka otrzymuje fazę bezpośrednio, podczas gdy przełącznik otrzymuje zero. Łatwo to zweryfikować, ponieważ tester neonów nie zapali się na oprawce, gdy lampa jest wyłączona.

Dlaczego żarówki LED świecą po wyłączeniu

Odpowiadając na pytanie dlaczego żarówki LED świecą po wyłączeniu mamy co najmniej 2 możliwe odpowiedzi. Odpowiedź numer 1 to prąd zasilający podświetlenie w włączniku światła oddziałuje na żarówkę i powoduje jej lekkie świecenie. Drugą możliwością jest sytuacja, gdy wyłącznik lampy rozłącza przewód neutralny. Dowiedzenie się, w jaki sposób funkcjonowanie źródeł światła LED różni się od typowych żarówek, jest czymś, co należy zrobić na początku. Dioda elektroluminescencyjna, często znana jako dioda LED, jest skonstruowana przy użyciu przewodów, które są dwukrotnie warstwowane. Elektrony schodzą na poziom energii, gdy są prezentowane z energią elektryczną, ponieważ powoduje to ich migrację z wyższego poziomu energii na niższy poziom energii.

Dlaczego żarówki LED świecą po wyłączeniu - ile prądu pobiera żarówka led

Dlaczego żarówki LED świecą po wyłączeniu – ile prądu pobiera żarówka led

Problem świecenia żarówek LED mimo ich wyłączenia, pojawia się dosyć często i ma wiele przyczyn. Żarówki te skonstruowane są tak, że wystarczy mała ilość prądu, aby spowodować świecenie. Doprowadzając zasilanie pamiętajmy, że jeśli użyjemy zbyt wysokiego napięcia, żarówki będą świecić po jej wyłączeniu. A co, gdy upewnimy się, że powyższe odpowiedzi nie są przyczyną świecenia żarówki LED po wyłączeniu zasilania? Możemy poszukać innej przyczyny:

  • sprawdźmy, czy żarówka nie jest uszkodzona
  • upewnij się, że włącznik, puszka oraz oprawa lampy są w dobrym stanie
  • zobacz, czy włącznik nie jest zawilgocony
  • sprawdź izolację przewodów elektrycznych

Zobacz więcej z kategorii

Żarówki LEDZobacz produkty

Czy żarówki LED można ściemniać

Bardzo często dostajemy pytanie czy żarówkę LED można ściemniać. Odpowiedź jest bardzo prosta, oczywiście można żarówkę LED ściemniać, ale wyłącznie stosując żarówkę dedykowaną do tego. Żarówki LED tradycyjne nie są przystosowane pod ściemniacz, jedynie specjalnie dedykowane mają taką możliwość. Żarówki ściemnialne można podzielić na dwa typy pierwszy rodzaj to z dedykowanym systemem smart np. Milight czy Tuya, tu działa wszystko najpłynniej i intuicyjnie poziom ściemniania jest wprogramowany i waha się często miedzy 10-100 procentami. Drugi rodzaj to żarówki np. typu filament i tak nie wszystkie można w niektórych przypadkach używać ściemniaczy napięciowych. Tutaj odbywa się to bardziej skokowo ale wszystko zależy od ściemniacza i żarówki. Światło może być przyciemnione, co jest korzystną funkcją tworzenia przytulniejszej atmosfery w mieszkaniu, która nadaje się do odpoczynku lub spotykania się z przyjaciółmi i rodziną. W przypadku konwencjonalnych żarówek specyfika tych żarówek ułatwia wdrożenie takiego rozwiązania. Ilość dostarczanego prądu określa moc wyjściową takiego źródła światła. Dlatego zastosowanie specjalistycznego narzędzia znanego jako ściemniacz jest wszystkim, co jest wymagane.

Czy żarówki LED można ściemniać - ile prądu pobiera żarówka led

Czy żarówki LED można ściemniać – ile prądu pobiera żarówka led

Każdy rodzaj żarówki, która wykorzystuje żarnik, może być oświetlony za jego pomocą. Jeśli chodzi o żarówki LED, okoliczności są bardzo różne. Proces przyciemniania tych świateł utrudnia fakt, że ich moc nie jest proporcjonalna do ilości zużywanej energii. Ściemnianie nie jest możliwe w przypadku większości żarówek LED. Jak zatem zidentyfikować żarówki LED, które można przyciemnić? Ponieważ tego rodzaju informacje są zawsze zawarte w pudełku, nie powinno to powodować zbyt wielu trudności. Jego brak wskazuje, że produkt nie może być w żaden sposób przyciemniony. W takim przypadku należy powstrzymać się od używania go w połączeniu ze ściemniaczem, ponieważ naraża to urządzenie na ryzyko nieprawidłowego działania i powoduje zwęglenie żarówki. Ściemniacz, który może być używany z żarówką LED, jest jedynym realnym rozwiązaniem. Funkcją tych gadżetów jest zapewnienie kontroli nad poziomem jasności emitowanego przez światło. Podejmując decyzję o udekorowaniu wnętrza za pomocą stonowanego energooszczędnego oświetlenia, które pozwoli stworzyć przyjemną atmosferę w pomieszczeniu, powinieneś zwrócić uwagę na parametry urządzenia. Na rynku jest bardzo duży wybór żarówek LED. Jaką markę i model ściemnialnej diody LED warto kupić? Sugeruje się, aby wybrać urządzenie, które jest odpowiednie dla napięcia, które jest zwykle obecne w większości domów, dostosowane do napięcia 230V.

Żarówka G9Żarówka G9Zobacz produkty
Żarówki LED RGBŻarówki LED RGBZobacz produkty
Żarówka FilamentŻarówka FilamentZobacz produkty

Jaki kabel do żarówek LED

Bez wątpienia wpływ na to jaki kabel do żarówek LED należy wybrać ma wielkość instalacji. Jednym z ważniejszych aspektów jest grubość, która odpowiada za bezpieczeństwo. Należy dobrać kabel odpowiedni dla mocy żarówek LED i pobieranego prądu. Najpopularniejszym przewodem jest YDY3*1,5. Do pojedynczych żarówek w zupełności wystarcza przewód w oplocie 2*0,75mm. Jakie mogą być konsekwencje źle dobranego kabla do żarówek LED? Używając źle dobranego przewodu może wystąpić przegrzewanie się kabla, co jest niezwykle niebezpieczne i może prowadzić do pożaru instalacji. Wybierając kabel do żarówek LED, ważne jest gdzie planujemy go użyć. Przewody układane w ścianach, na ścianach czy w podłodze, to zazwyczaj kable YDYp i YDY. W przypadku, gdy przewody będą znajdowały się w domu, najczęściej wybierane są kable z powłoką izolacyjną, która chroni przed porażeniem prądem.

Jaki kabel do żarówek LED

Jaki kabel do żarówek LED

Jak podłączyć żarówki LED szeregowo czy równolegle

Decydując się na oświetlenie pomieszczenia za pomocą żarówek LED, zapewne zastanowimy się jak podłączyć żarówki LED, szeregowo czy równolegle? Zdecydowanie lepszą metodą jest podłączenie żarówki LED równolegle, z tych 2 opcji to zdecydowanie lepsza alternatywa. Aby zrozumieć odpowiedź na to pytanie musimy zrozumieć różnicę między tymi sposobami. Aby połączyć światła LED szeregowo, należy najpierw podłączyć każdą pojedynczą żarówkę do tego samego pojedynczego przewodu, zanim przejdziesz do następnej żarówki. Doskonałą ilustrację połączenia szeregowego widać w tradycyjnych lampkach choinkowych. Na pojedynczym przewodzie odbiorniki, które w tym przykładzie są kolorowymi żarówkami choinkowymi, są ustawiane sekwencyjnie. Przepływ prądu jest spójny w całym komponencie zestawu. Z tego powodu wystarczy, że tylko jedna z żarówek z serii wypali się, aby wszystkie lampy stały się niesprawne. Napięcie obecne w połączeniu szeregowym w każdym odbiorniku jest mnożone przez liczbę odbiorników. W rezultacie możliwe jest, że odbiorniki nie będą działać, ponieważ w obwodzie jest zbyt wiele komponentów i nie ma wystarczającego napięcia wyjściowego.

Jak podłączyć żarówki LED szeregowo czy równolegle - ile prądu pobiera żarówka led

Jak podłączyć żarówki LED szeregowo czy równolegle – ile prądu pobiera żarówka led

Jeśli chodzi o instalację tego rodzaju urządzeń, równoległe połączenie żarówek LED jest zdecydowanie najczęstszą metodą. Zapewnia świetlówkom większe bezpieczeństwo, dlatego istnieje mniejsze prawdopodobieństwo awarii lamp, co jest jednym z powodów, dla których jest powszechnie stosowany. Każda żarówka ma swoje indywidualne połączenie z bezpośrednim zasilaniem. Jest podłączony do obwodu pierwotnego, ale dodatkowe zabezpieczenie zapewnia, że nawet jeśli jedno ze świateł ulegnie awarii, pozostałe nie zgasną ze względu na fakt, że nie będą narażone na takie samo ryzyko przegrzania.

Potrzebujesz dobrego oświetlenia LED, zadzwoń!

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 24 czerwca 2022