Spis treści

Ile wytrzyma akumulator AGM?

 

Kupując akumulator, ważne dla nas jest, aby sprostał on zapotrzebowaniu na prąd przez każde urządzanie, które będzie do niego podłączone, a także jego trwałość. Kupując akumulator, z reguły nie zastanawiamy się, jak szybko będziemy musieli go wymienić na kolejny. Może się to zemścić zwiększonymi wydatkami w przyszłości. Jak tego uniknąć? Ile wytrzyma akumulator AGM?

  • Żywotność akumulatora przy zakupie to podstawa.
  • Przedłuż żywotność akumulatora AGM
  • Wzór na czas pracy akumulatora AGM
  • Czym jest praca buforowa akumulatora?
Poszukujesz akumulatoru, zadzwoń! - ile wytrzyma akumulator agm

Poszukujesz akumulatora, zadzwoń! – ile wytrzyma akumulator agm

Najczęściej wybierane akumulatory przez naszych klientów:

AKUMULATOR AGM 12V 7,2AH MWP 7.2-12LAKUMULATOR AGM 12V 7,2AH MWP 7.2-12LZobacz produkt
AKUMULATOR AGM MWS 18-12F 12V 18AH MW POWERAKUMULATOR AGM MWS 18-12F 12V 18AH MW POWERZobacz produkt
AKUMULATOR AGM 17AH 12V MB 17-12AKUMULATOR AGM 17AH 12V MB 17-12Zobacz produkt

Ile wytrzymuje akumulator AGM?

Trwałość akumulatora oszacować można jedynie orientacyjnie. Zależeć ona będzie od bardzo wielu czynników. Wpływ na żywotność akumulatora AGM ma przede wszystkim rodzaj obciążenia oraz sprawność urządzenia podłączonego do zasilania za pomocą akumulatora. Nie bez znaczenia jest również cykliczność pracy urządzeń zasilanych akumulatorem. Częstość i głębokość rozładowania nie pozostaną bez znaczenia dla długości okresu jego działania. Również stan techniczny akumulatora AGM będzie miał znaczenie dla długości pozostałego życia akumulatora. Kolejna istotną rzeczą dla długości życia akumulatora AGM są warunki, w jakich będzie on użytkowany. Niskie temperatury powodują spadek pojemności akumulatora i w efekcie mogą skrócić jego żywotność. Z kolei praca w wysokiej temperaturze jest także niekorzystna dla czasu życia akumulatora. Praca akumulatora AGM w podwyższonej temperaturze może znacznie skrócić jego żywotność. Na czas życia akumulatora wpływ ma także rodzaj jego pracy. W zależności czy będzie to praca buforowa, czy też cykliczna, czas życia tego samego akumulatora w tych samych warunkach może być zupełnie inny. Czas życia akumulatora oraz odpowiednia jego eksploatacja, sprawią że np. zasilacze UPS z takim akumulatorem będą dłużej, pewniej i sprawniej funkcjonować.

ile wytrzyma akumulator AGM

ile wytrzyma akumulator AGM

Trwałość akumulatora AGM

Częste wymiany akumulatora będą generować dodatkowe koszty, które z pewnością nie będą poprawiały nam samopoczucia. Jak więc określić, jak długo wytrzyma akumulator? Oczywiste jest, że akumulator nie jest urządzeniem kupowanym dożywotnio. Na czas jego działania wpływ ma wiele czynników. Jego szybsze zużycie spowodują częste, w tym głębokie rozładowania czy choćby niepoprawne ładowanie. Chcąc, aby akumulator służył jak najdłużej, musimy dołożyć wszelkich starań, aby był on odpowiednio użytkowany. Dbanie o akumulator z pewnością odwdzięczy się nam wydłużeniem czasu jego pracy i redukcją kosztów jego wymiany w przyszłości.

akumulator agm - ile wytrzyma

Przybliżony czas życia akumulatora AGM można wyliczyć z następującego wzoru:
h = [(Ah*V)/W)]/ 1,6
Gdzie:
h – czas pracy w godzinach
Ah – pojemność akumulatora
V – napięcie akumulatora
W – moc pobierana przez urządzenie
1,6 – współczynnik rozładowania akumulatora
Widzimy wyraźnie, że czas pracy zależy w bezpośredni sposób od pojemności i napięcia akumulatora oraz mocy pobieranej przez urządzenia do niego podłączone. Im większa pojemność i napięcie akumulatora, tym dłuższy będzie czas jego życia. Z kolei zwiększenie zapotrzebowania mocy pobieranej przez zasilane urządzenia, skróci ten czas. Wybierając akumulator AGM do konkretnego zastosowania, możemy oszacować czas, przez jaki nam on posłuży. Znając zapotrzebowanie na moc, możemy tak dobrać akumulator by jego parametry, czyli pojemność i napięcie skutecznie wydłużyły czas jego eksploatacji. Oczywiście poza tymi łatwymi do określenia parametrami, pozostają wymienione wcześniej warunki pracy mające wpływ na żywotność akumulatora.

trwałość akumulatora AGM

Zobacz również nasze inne artykuły poradnikowe o akumulatorach

Żywotność akumulatora AGM

Akumulatory AGM wśród swoich parametrów posiadają podawaną przez producenta żywotność. Producenci podają również przewidywaną ilość cykli pełnych rozładowań. Akumulatory AGM posiadają żywotność w zależności od producenta i serii sięgającą nawet 15 lat. Ponieważ wspomniany wcześniej rodzaj pracy akumulatora ma wpływ na czas jego życia, ta deklarowana żywotność akumulatora AGM odnosi się jedynie do pracy buforowej. Praca buforowa to taki rodzaj pracy, w której akumulator rozładowywany całkowicie lub częściowo jest jedynie incydentalnie. Przez większość swojej pracy pozostaje stale pod napięciem. Takie zastosowanie akumulatora sprawia, że pozostanie on sprawny do użytku przez tak długi okres. W przypadku pracy cyklicznej ważniejszym parametrem jest ilość cykli pełnych rozładowań. Częstotliwość występowania takiego rozładowania wpłynie zdecydowanie na czas pracy akumulatora. Dla prostego przykładu, akumulator, w którego przypadku cykle rozładowania będą się powtarzały codziennie, będzie miał żywotność krótszą w przybliżeniu siedmiokrotnie od takiego, którego cykle będą tygodniowe. Dlatego też producenci rozgraniczają okres gwarancji udzielnej na akumulator w zależności od rodzaju pracy, w jakiej są używane.

ile wytrzymuje akumulator AGM

AKUMULATOR AGM MWS 1.3-12 12V 1.3AH MW POWER
AKUMULATOR AGM MWS 1.3-12 12V 1.3AH MW POWER

Akumulator AGM MWS1.3-12 to urządzenie stosowane głównie jako źródło podtrzymania energii czy akumulator buforowy. Wykonany w technologii VRLA, został wyposażony w obudowę z włókna szklanego, która szczelnie przechowuje elektrolit. Jest to w pełni bezobsługowe urządzenie, które nie wymaga napełniania elektrolitem.

Zobacz produkt

Jak dbać o akumulator AGM?

Odpowiednie dbanie o akumulator może wpłynąć bardzo pozytywnie na czas jego pracy. Jak dbać o akumulator AGM, aby służył on jak najdłużej? Przede wszystkim dobrze jest nie doprowadzać do bardzo głębokiego jego rozładowania – sprawdź jak ładować akumulator AGM. Rozładowanie akumulatora 12-voltowego poniżej 9,5V może prowadzić do znacznego spadku pojemności akumulatora, jego nieodwracalnego uszkodzenia i utraty gwarancji. Korzystnym jest więc stosowanie wszelkich zabezpieczeń przed głębokim rozładowaniem lub regularne kontrolowanie stanu naładowania akumulatora. Akumulator AGM najlepiej, jeśli będzie pracował w temperaturze ok. 20 stopni. Znaczne odstępstwa od takiej temperatury, zarówno w górę, jak i w dół również mogą prowadzić do szybszego jego zużywania się i skrócenia czasu pracy. Nawet stałe podłączenie do prądu w niskiej, minusowej temperaturze pracy nie stworzy dobrych warunków składowania akumulatora. Skrócenie żywotności powoduje również praca w podwyższonej temperaturze. Dlatego należy zapewnić naturalną lub wymuszoną wentylację pracującego akumulatora, nie umieszczać go w bezpośredniej bliskości urządzeń emitujących duże ilości ciepła i zachować odstęp wokół akumulatora ułatwiający jego chłodzenie. Dla czasu życia akumulatora ważny jest także sposób jego ładowania. Nie może on być ładowany zbyt dużym prądem. Takie ładowanie nie tylko nie przyspieszy jego naładowania, ale także skróci jego żywotność. Warto również pamiętać o tzw. ładowaniu wstępnym. Zapewnia ono pełne naładowanie akumulatora i wyrównanie napięć na poszczególnych ogniwach.

jak długo wytrzyma akuulator AGM

Akumulator AGM

Odpowiednie dbanie o akumulatory AGM, stan ich naładowania, zapewnienie możliwie najlepszych warunków do pracy, odwdzięczy się nam wydłużeniem czasu pracy akumulatora. Dzięki dbaniu o akumulator, mamy również pewność jego stałej gotowości do pracy i pewność długiego utrzymywania parametrów. Dopasowanie kupowanego akumulatora do rodzaju pracy, do jakiej będzie on przeznaczony, także zagwarantuje pewność poprawnego jego działania. Dobieranie parametrów akumulatora do potrzeb, poprawne jego użytkowanie i wybór akumulatora podchodzącego od renomowanego producenta to podstawa przy zapewnieniu trwałego i niezawodnego źródła zasilania we wszelkiego rodzaju instalacjach czy urządzeniach. Zachęcamy do zadawania pytań wyspecjalizowanej ekipie sklepu internetowego smd-led.pl drogą mailową lub telefoniczną. Udzielimy Państwu fachowego doradztwa, rozwiejemy wszelkie wątpliwości, pomożemy w wyborze odpowiednich dla Państwa rozwiązań. Akumulator AGM 6V, a także akumulator 12V AGM z naszej oferty spełni nawet największe wymagania i zapewni pełne zadowolenie z jego użytkowania.

AKUMULATOR AGM MWS 2.3-12 12V 2.3AH MW POWERAKUMULATOR AGM MWS 2.3-12 12V 2.3AH MW POWERZobacz produkt
AKUMULATOR AGM 12V 9AH MWP 9-12L MW POWERAKUMULATOR AGM 12V 9AH MWP 9-12L MW POWER
AKUMULATOR AGM 12V 33AH MB 33-12AKUMULATOR AGM 12V 33AH MB 33-12Zobacz produkt

akumulatory AGM

W artykule omówiono ważne kwestie związane z żywotnością akumulatora AGM, który jest często wykorzystywany w zasilaczach awaryjnych, systemach buforowych i innych aplikacjach wymagających nieprzerwanej dostawy energii. Autor zaznacza, że żywotność akumulatora AGM zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj obciążenia, cykliczność pracy, głębokość rozładowania oraz warunki środowiskowe, w jakich pracuje. W tekście przedstawiono również wzór, który pozwala szacować czas pracy akumulatora AGM w zależności od jego pojemności, napięcia, mocy pobieranej przez urządzenia i współczynnika rozładowania. Autor podkreśla, że odpowiednie dbanie o akumulator, unikanie głębokich rozładowań, utrzymywanie go w odpowiednich temperaturach oraz właściwe ładowanie mogą znacząco wydłużyć jego żywotność. Podsumowując, artykuł dostarcza cennych informacji dotyczących tego, jak oszacować i przedłużyć żywotność akumulatora AGM. Dbając o akumulator zgodnie z zaleceniami, użytkownicy mogą cieszyć się dłuższym czasem pracy swoich urządzeń zasilanych tym rodzajem akumulatora oraz unikać nieoczekiwanych kosztów związanych z częstą wymianą.

Poszukujesz akumulatoru, zadzwoń! - ile wytrzyma akumulator agm

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 15 marca 2021