Inteligentne oświetlenie – sterowanie oświetleniem w domu

Wiele lat temu w filmach science fiction pokazywali inteligentne domy, zazwyczaj przewidywania te były na okolice 2100 roku. Natomiast większość ludzi jeszcze nie wie, że już w naszych czasach istnieje inteligentne oświetlenie domu, które wprowadza wysoki komfort oraz wygodę naszego życia. Jeszcze parę lat temu nikt nie przewidywał, że będziemy mogli sterować oświetleniem naszego domu z dosłownie naszej kieszeni, bo przecież każdy z nas w dzisiejszych czasach posiada smartfon. W dzisiejszym wpisie przedstawię Państwu inteligentne oświetlenie, które może każdy z Was posiadać. Przeczytacie tutaj o wadach i zaletach takiego rozwiązania. Co mogą Państwo dzięki temu rozwiązaniu zyskać? Zapraszam do lektury.

inteligentne oswietlenie sterowanie oswietleniem w domu
Inteligentne oświetlenie – sterowanie oświetleniem w domu

 

Inteligentne oświetlenie – rodzaje i możliwości

inteligentne oswietlenie sterowanie oswietleniem w domu, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led
SMD-LED.PL udzieli Ci fachowej pomocy w aspektach inteligentnego oświetlenia. Razem znajdziemy idealne rozwiązanie!

Sterowanie światłem pozwala przede wszystkim na wygodę i spore oszczędności finansowe. Zastosowanie sterowania oświetleniem w domu pozwoli na funkcjonowanie oświetlenia zgodnie z naszym trybem życia oraz pomoże na maksymalne zminimalizowanie rachunków za prąd. Sterowanie oświetleniem pozwoli na wyłączenie oświetlenia w całym domu za pomocą jednego przycisku. Zaprogramowany sterownik oświetlenia domowego będzie czujnie sprawdzał, jaka jest pora dnia i dostosowywał odpowiednie oświetlenie.

Inteligentne oświetlenie - sterowanie oświetleniem w domu
Inteligentne oświetlenie – sterowanie oświetleniem w domu

Tak więc w momencie, gdy wstaniecie w nocy do kuchni po szklankę wody lub będą Państwo chcieli zajrzeć do pokoju dziecka, unikniecie efektu oślepienia. Wystarczy ustawić, aby lampy emitowały oświetlenie w 30% swojej mocy w godzinach wieczornych. W momencie, gdy będą Państwo chcieli obejrzeć film, wygodnie się rozsiądziecie, będziecie mieli ulubione picie i przekąskę, ale irytujące światło nie pozwoli Wam na pełne zaangażowanie się w seans, a przecież nikomu się nie chce wstawać po ułożeniu się w wygodnej pozycji. Takiej sytuacji nikt nie chce, dlatego z inteligentnym oświetleniem możecie dostroić oświetlenie jednym ruchem palca, aby móc poczuć się jak w kinie.

Inteligentne oświetlenie - rodzaje i możliwości

Oświetlenie bezprzewodowe

Wszystkie rzeczy, które opisałem, brzmią cudownie, natomiast jak cała ta magia działa? O dziwo bardzo łatwo, to dzisiejsze oświetlenie bezprzewodowe pozwala na sterowanie z każdego miejsca na ziemi. Zazwyczaj całe sterowanie odbywa się za pomocą radiowego przesyłania sygnału. Odbiorniki i nadajniki pozwalają na przesyłanie informacji z naszych urządzeń sterowania do docelowych lamp lub opraw oświetleniowych.

Popularnymi standardami sterowania są też na podczerwień (IR), która przystosowana jest do najprostszych i najtańszych rozwiązań, dzięki niej można sterować oświetleniem za pomocą pilota w obrębie 5-10 metrów. Sterowanie Bluetooth pozwoli na sterowanie oświetleniem w odległości 10 do 100 metrów, w przypadku sterowania inteligentnego Bluetooth istnieje możliwość komunikowania się za pomocą smartfona lub tabletu. Sterowanie sieciowe takie jak WiFi, Z-Wave czy ZigBee, pozwoli na komunikację z dowolnego miejsca z dostępem do sieci. Wszystko to pozwala na inteligentne łączenie się z urządzeniami i bezprzewodowe sterowanie oświetleniem.

Oświetlenie bezprzewodowe

Zdalne sterowanie oświetleniem

Zdalne sterowanie oświetleniem nie odbyłoby się bez specjalnych aplikacji. Jeżeli chcemy sterować oświetleniem za pomocą naszego smartfona, niezbędne będą dedykowane aplikacje. Wiele firm posiada własne aplikacje, np. sterowanie sieciowe ZigBee posiada zintegrowane aplikacje dostępne na systemy android oraz IOS. Sterowanie oświetleniem android czy IOS to nie jedyne rozwiązanie. Marka Mi Light zapewnia sterowanie pilotem oraz źródła światła Mi Light, które sterowane są przez system sterowania Mi Light. Takie rozwiązanie pozwoli na stworzenie kompleksowego systemu inteligentnego domu, gdzie jednym ruchem możecie sterować całym oświetleniem domu.

Zdalne sterowanie oświetleniem

Sterowanie oświetleniem w domu

Jeżeli myślimy o sterowaniu oświetleniem naszego domu, to warto tę przygodę zacząć od samego projektowania domu. Mimo tego, że sama w sobie technologia jest stosunkowo prosta w działaniu i montażu, to wymaga ona odpowiedniego przygotowania. Dlatego projektowanie oświetlenia najlepiej rozpocząć na etapie budowy samego domu, przez co łatwo poprowadzicie odpowiednie okablowanie oraz umieścicie potrzebny sterownik LED. Aby inteligentny dom prawidłowo funkcjonował wymaganym elementem są zasilacze Ledowe, które muszą być skutecznie rozprowadzone po instalacji elektrycznej. Zdalne sterowanie oświetleniem w domu jest oczywiście możliwe w przypadku już gotowych konstrukcji, wtedy, jeżeli nie chcemy rozkuwać ścian i przeprowadzać remontu, wartym uwagi rozwiązaniem są bezprzewodowe systemy uruchamiania i wykorzystania lamp. Wtedy oszczędzimy masy pracy i remontów, niestety na rzecz trochę prostszego systemu sterowania.

Sterowanie oświetleniem w domu

Inteligentne oświetlenie domu

Podsumowując, można powiedzieć, że sterowanie oświetleniem w domu to wygodna i komfortowa usługa, która w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej popularna. Jest to energooszczędna inwestycja, która może nie należy do najtańszych, natomiast w bardzo szybkim tempie się zwraca. Inteligentne oświetlenie w domu pozwala na spore oszczędności finansowe na rachunkach za prąd oraz gwarantuje wolniejszą eksploatację lamp lub opraw oświetleniowych. Inteligentne oświetlenie daje nam możliwości sterowania z każdego miejsca z dostępem do sieci, co pozwoli na uruchomienie oświetlenia jeszcze przed przyjściem do domu. Sterownik LED pozwoli na zaprogramowanie oświetlenia zgodnego z porą dnia, tak więc można ustawić oświetlenie na moc minimalną po godzinach wieczornych, dzięki czemu unikamy efektu oślepienia.

Inteligentne oświetlenie domu

Post Author: admin