Jak dobrać oświetlenie Led do akwarium?

Planując stworzyć piękne akwarium, które stanie się dumą jego właściciela musimy zadbać o dobre przygotowanie, ale również o odpowiednie oświetlenie naszego zbiornika. Obecnie najczęściej wybieranym oświetleniem stało się oświetlenie akwarium w technologii LED. Jest ono preferowane przez wielu hobbystów akwarystyki z uwagi na zastosowaną technologię, wykonanie i jego atrakcyjny wygląd.

Najlepszym rozwiązaniem do oświetlenia jest świetlówka LED do akwarium, które są wykorzystywane w akwarystyce. Jak dobrać oświetlenie LED do akwarium? Chcąc wybrać idealne oświetlenie do akwarium, musimy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych czynników:

  • Moc wyrażoną w lumenach (na 1 litr wody) – zaleca się 40 lm/l w przypadku posiadania wymagającej roślinności
  • Temperatura barwowa w kelwinach (K) – optymalną barwą światła dla akwarium jest 6500K
  • Głębokość zbiornika – należy pamiętać, że widmo czerwone traci 75% mocy na głębokości 50 cm.
  • Współczynnik oddawania barw powinien wynosić co najmniej CRI 80.
jak dobrac oswietlenie led do akwarium, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl
Chcesz wyjątkowo oświetlić swoje akwarium? Razem z smd-led.pl dobierzemy idealne oświetlenie dla Ciebie

Rodzaj oświetlenia dobieramy nie tylko dla efektu wizualnego ale też do wielkości zbiornika, a także rodzaju ryb i roślin jakie posiadamy. Logiczne jest, że im większy zbiornik, tym większa ilość oświetlenia akwariowego będzie nam potrzebna. Do wykonania odpowiedniego oświetlenia w naszym akwarium możemy wybrać różnego typu świetlówki LED, w szczególności dedykowane dla akwarystyki taśmy i moduły LED do akwarium. Ich ilość i moc zależeć będzie od miejsca montażu i pojemności. Moc świetlna będzie również wzrastać wraz z jego wysokością. Jest to spowodowane odległością lamp od roślin zastosowanych w akwariach. Rośliny wodne nie różnią się niczym od tych lądowych i do prawidłowego wzrostu potrzebują światła  będącego składnikiem fotosyntezy. Dzięki nim w akwarium znajduje się  również więcej tlenu będącego jej skutkiem.

Światło zastosowane w pokrywach jest dodatkowo rozpraszane przez wodę. Dobór odpowiedniej mocy oświetlenia jest zatem bardzo istotna. Światło wpływa bowiem na kondycję roślin i ryb. Ilość lumenów zastosowanych w zbiornikach jest również uzależniona od rodzaju roślin, które zastosujemy w akwarium. Rośliny bardziej wymagające potrzebować będą więcej światła. Jeśli natomiast nie posiadasz żywych roślinek, a chcesz jedynie ładnie oświetlić, nie musisz posiadać aż tak dużego oświetlenia.

Jak dobrać oświetlenie Led do akwarium
Oświetlenie Led do akwarium

Jakie oświetlenie LED do akwarium?

W naszych akwariach możemy zastosować kilka różnych źródeł światła. Najpopularniejsze to świetlówki LED. Są one następcą standardowych świetlówek gazowych. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim energooszczędności. Tuby LED emitują również bardzo dużo światła w różnych barwach do wyboru. Są również pozbawione efektu migotania, co miało miejsce u ich poprzedników. Montaż świetlówek Led jest również bardzo prosty. Posiadają one zintegrowane zasilacze, które podłączamy bezpośrednio pod napięcie sieciowe 230V.  Oświetlenie LED do akwarium jakie powinniśmy wybrać musi być wodoszczelne. Do tego sprawdzą się oświetlenia o stopniu szczelności IP68.

Moduł LED to innowacyjne rozwiązania, stworzone na potrzeby tworzenia różnokolorowych aplikacji świetlnych. Występują w różnych odcieniach barwy białej oraz w kilku kolorach i wersji Led RGB. Moduły LED IP68 to bardzo uniwersalne produkty, które znajdą swoje zastosowanie zarówno w oświetleniu dekoracyjnym, jak i głównym.

Świetlówki Led T5 i T8 

Do oświetlenia akwarium wybrać możemy świetlówki Led. Są one jednymi z częściej wybieranych źródeł światła do oświetlenia zbiornika. Świetlówki montujemy w obudowie. Moc świetlówki dobieramy do wielkości i wysokości naszego akwarium. Pamiętajmy, że świetlówki Led generują nieco inne światło niż te standardowe, więc warto wybrać taką z większą liczbą lumenów. Mają one jednak dużą przewagę nad standardowymi, w ilości zużywanego prądu. Dzięki nim w dłuższym okresie na pewno uda nam się zaoszczędzić.  

Do wyboru mamy świetlówki Led T5 energooszczędne zamienniki tradycyjnych świetlówek fluorescencyjnych. Są to najczęściej wybierane świetlówki Led ze względu na swoje gabaryty. Posiadają wbudowany wewnętrzny układ sterujący, nie ma więc konieczności podłączania jej do dodatkowych urządzeń w oprawie. Można montować je w tradycyjnych oprawach liniowych.

Sprawdź jakie są rodzaje świetlówek LED i jak je podłączyć

Świetlówki Led T8 to zamiennik tradycyjnych świetlówek gazowych, a dokładnie ich energooszczędny brat. Występują one w różnych mocach i długościach. Znajdziemy tu takie o długości 60 cm, ale i takie 120-centymetrowe i więcej. Zatem nadają się one do mniejszych zbiorników, jak i tych naprawdę dużych.

Moduły Led i Led RGB

 Jednym z najchętniej wybieranych źródeł światła do akwariów, są moduły Led. Pojawiają się one w różnych wersjach:

– z 2 diodami Led

– z 3 diodami Led

– z 4 diodami Led

– prostokątne,

– kwadratowe

Występują również w różnych barwach światła:

– ciepła

– neutralna

– zimna

– pomarańczowa

– czerwona

– niebieska

– zielona

– RGB

Wybór, jest więc bardzo duży. Ich dużą zaletą jest również 5-letni okres gwarancji oraz szeroki kąt świecenia. Moduły występują też z wysoką klasą szczelności IP68, więc dają nam dużo możliwości montażu. Moduły Led nadają się zarówno do oświetlenia funkcjonalnego, jak i tego dekoracyjnego. Mamy do wyboru moduły w różnych barwach, ale także te zmieniające kolor. Niebieska barwa światła będzie ładnie podkreślać roślinne kompozycje i kolor wody. Barwa światła w kolorze niebieskim, stworzy nam również morski klimat.

Zobacz również nasze inne artykuły na temat oświetlenia akwarium

Możemy oczywiście zastosować oświetlenie Led RGB i zmieniać kolor wedle naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak o tym, że światło nie może stresować ryb. Stworzenie iluminacji szybko zmieniających kolor, na pewno nie będzie im służyć. Nie ma przeszkód do tego, aby stworzyć 2 rodzaje światła: dzienne i nocne. 

Jak dobrać oświetlenie Led do akwarium
Oświetlenie akwarium z koralowcem

Oświetlenie LED a rośliny w akwarium

Przy wyborze oświetlenia jednym z najważniejszych aspektów jest to, by dobrać odpowiednie natężenie światła właściwe do rozwoju roślin. Oświetlenie Led a rośliny w akwarium. Jaki jest główny plus tego połączenia? Oświetlenie ledowe pozwala nam na regulację emitowanego światła. Umożliwia sterowanie natężeniem światła i intensywnością barwy. Dzięki temu możemy wybrać oświetlenie w danym momencie takie, jakie jest najwłaściwsze. Dla mieszkańców akwarium istotne jest zarówno natężenie jak i kolor oświetlenia. Dzięki lampom do akwarium z możliwością sterowania, możemy przestawiać oświetlenie dzienne na oświetlenie nocne itd.

Jak dobrać oświetlenie do akwarium
Nocne oświetlenie Led do akwarium

Czy oświetlenie LED jest dobre do akwarium?

Światło w akwariach spełnia różne funkcje i w zależności od tego, jakie efekty chcemy uzyskać, takie oświetlenie należy wybrać. Są jednak podstawowe zasady, których należy przestrzegać. Nie można narażać diod Led na zawilgocenie, ponieważ znacznie skraca to żywotność zastosowanego oświetlenia Led. Druga ważna rzecz to zapewnienie diodom odpowiedniego odprowadzania, generowanego przez nie, ciepła. Czy oświetlenie LED jest dobre do akwarium? Jak najbardziej. Stosując oświetlenie ledowe z ochroną szczelności powyżej IP65 możemy być spokojni.

Są one na tyle zabezpieczone, że pył i wilgoć nie będą wnikać do wnętrza zastosowanego oświetlenia. Co oznacza skrót IP65? To informacja o stopniu zabezpieczenia obudowy przed wodą i wszelkiego rodzaju pyłami. 6 oznacza tu ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych drutem i ochrona pyłoszczelna a 5 ochrona przed strugą wody (12,5 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony. Oznacza to, iż lampy, moduły czy taśmy o tej klasie szczelności bez problemu możemy montować w bliskim otoczeniu wody, jednak nie w formie zanurzenia. Gdybyśmy chcieli zamontować oświetlenie bezpośrednio w wodzie, musimy wybrać takie z klasą szczelności IP68 i więcej.

Jeśli oświetlenie montujemy w obudowie, musimy zastosować się do kilku wskazówek. Źródło światła Led montujemy w taki sposób, aby ciepło mogło być odpowiednio odprowadzane. Ważne, aby zachować odpowiednia  odległość lampy od obudowy, najlepiej, aby obudowa posiadał otwór wentylacyjny, którym odprowadzany będzie nadmiar wilgoci. Zapewni on również odpowiednią cyrkulację powietrza i odprowadzanie ciepła.

Oświetlenie LED do akwarium, jaka moc?

Jaka moc powinna zostać użyta oświetlając akwarium za pomocą oświetlenia LED? Nie można jednoznacznie zdefiniować w przypadku ledów jakiej mocy użyć do danego akwarium. Cała tajemnica tkwi w tym, że nie moc jest ważna, a strumień świetlny wmontowany do danego oświetlenia. Dla przykładu ta sama moc lampy może emitować o wiele mniej lumenów jedna będzie miała sprawność 80 lumenów na 1W, natomiast druga np. 140 lumenów. Wszystko zależy od komponentów, z jakich została złożona dana lampa.

Jeśli zależy nam na oświetleniu zwykłego akwarium, które posiada roślinność i chcemy pomóc w jej rozwoju, musimy mieć około 40 lumenów / litr wody. Poza tym należy dołączyć czerwone i niebieskie diody. Jaki wpływ ma kolorowe światło na rośliny?

Rośliny często mają kolor zielony, ponieważ odbijają większość światła zielonego, a pochłaniają niebieskie, fioletowe oraz czerwone o większym natężeniu. Różne kolory są wykorzystywane przez rośliny w inny sposób. W związku z tym należy je łączyć, uwzględniając przy tym elementy takie jak czas naświetlania, którego zadaniem jest kontra cyklu wzrostu i kwitnienia. Tworzenie się materiału zielonego przyspiesza światło niebieskie, które jest szybko absorbowane i w ogromnych ilościach. Kiełkowanie, rozwój pąków i kwitnienie są stymulowane przez światło czerwone. Światło ultrafioletowe wpływa na grubienie liści.

Oświetlenie Led do akwarium
Akwarium roślinne

Ile światła LED w akwarium?

Oświetlenie do akwarium roślinnego nie jest najprostszą sprawą. Rozmyślając o tym jakie oświetlenie wybrać, musimy brać pod uwagę wiele aspektów. Warto znać głębokość akwarium, które chcemy oświetlić. Musimy wiedzieć o tym, że jednym z podstawowych czynników na jakie zwraca się uwagę jest widmo. Ile światła LED w akwarium potrzebujemy? Jest to zależne od zbiornika, który chcemy zaopatrzyć w oświetlenie. Dla przykładu jeśli nasze akwarium mamy o głębokości 70cm, zaleca się przyjąć 40 lumenów na litr wody. Wtedy przykładowo używając modułu LED, który posiada 120lm/W i mając akwarium mieszczące 100 litrów wody wyjdzie nam, że potrzebujemy ok. 33 moduły do prawidłowego oświetlenia.

Widmo czerwone traci aż 75% swojej mocy na głębokości 50 cm. Natomiast jeśli chodzi o widmo niebieskie, w tym przypadku nie ma takiego spadku, gdyż traci ono jedynie 2% mocy na głębokości sięgającej 12m. Są to ważne kwestie, o których należy pamiętać. Jest to szczególnie ważne przy procesie fotosyntezy. Musimy zdawać sobie sprawę z tego jaka ilość światła dociera na daną głębokość.

Światło czerwone i niebieskie jest ważne dla wzrostu roślin. Według przeprowadzonych doświadczeń można stwierdzić, że rośliny z mieszaniną światła białego i czerwonego mają najlepiej rozwinięty system korzeniowy oraz dużą liczbę kwiatów. W przypadku roślin naświetlanych mieszaniną światła białego, czerwonego i niebieskiego wykazują one znaczny przyrost masy zielonej i umiarkowaną liczbę kwiatów. Rośliny naświetlane tylko za pomocą światła białego bez żadnych dodatków barwnych są tylko w połowie tak rozwinięte jak pozostałe. Rośliny absorbują tylko światło o określonej długości fali.

Jak dobrać oświetlenie Led do akwarium
Jak dobrać oświetlenie Led do akwarium?

Jakie światło LED do akwarium?

Czym powinniśmy kierować się inwestując w oświetlenie akwarystyczne? Typ oświetlenia jaki wybierzemy jest zależny od samego akwarium, tego czego potrzebujemy i wymagamy. Jeśli nie posiadamy żywych roślin akwariowych, bez problemu możemy użyć taśmy LED IP68. A jakie światło LED do akwarium wybrać jeśli mamy bardziej wymagające rośliny oraz zależy nam na oszczędności energii elektrycznej? Oświetlenie LED akwarium, które jest zaopatrzone w wymagające organizmy, powinno cechować się mocnym oświetleniem I temperaturą barwową co najmniej 6500K. Dobrze sprawdzi się taśma LED do akwarium oraz przede wszystkim moduł LED do akwarium wodoszczelne IP68. Dobre oświetlenie w akwarium to także zaopatrzenie się w dodatkowe oświetlenie, czyli czerwone i niebieskie lampy. Dzięki nim ułatwimy fotosyntezę i wzrost roślin. W takim przypadku możemy zastosować moduły LED RGB.

przez

Post Author: Marcin Pietrasik