Spis treści

Jak dobrać oświetlenie Led do akwarium?

Jak dobrać oświetlenie do akwarium? Planując stworzyć piękne akwarium, które stanie się dumą jego właściciela musimy zadbać o dobre przygotowanie, ale również o odpowiednie oświetlenie naszego zbiornika. Obecnie najczęściej wybieranym oświetleniem stało się oświetlenie akwarium w technologii LED. Jest ono preferowane przez wielu hobbystów akwarystyki z uwagi na zastosowaną technologię, wykonanie i jego atrakcyjny wygląd.
Najlepszym rozwiązaniem do oświetlenia jest świetlówka LED do akwarium, które są wykorzystywane w akwarystyce. Jak dobrać oświetlenie LED do akwarium? Chcąc wybrać idealne oświetlenie do akwarium, musimy wziąć pod uwagę 4 bardzo istotne czynniki:
 • Moc wyrażoną w lumenach (na 1 litr wody) – zaleca się 40 lm/l w przypadku posiadania wymagającej roślinności
 • Temperatura barwowa w kelwinach (K) – optymalną barwą światła dla akwarium jest 6500K
 • Głębokość zbiornika – należy pamiętać, że widmo czerwone traci 75% mocy na głębokości 50 cm.
 • Współczynnik oddawania barw powinien wynosić co najmniej CRI 80.
jak dobrac oswietlenie led do akwarium, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl

Chcesz wyjątkowo oświetlić swoje akwarium? Razem z smd-led.pl dobierzemy idealne oświetlenie dla Ciebie

Najczęściej wybierane świetlówki do akwarium przez klientów:

ŚWIETLÓWKA LED DO AKWARIUM T8 12W 6500K AQUAŚWIETLÓWKA LED DO AKWARIUM T8 12W 6500K AQUAZobacz produkt
ŚWIETLÓWKA LED DO AKWARIUM T8 9W 6500K AQUAŚWIETLÓWKA LED DO AKWARIUM T8 9W 6500K AQUAZobacz produkt
ŚWIETLÓWKA LED DO AKWARIUM T8 7W 6500K AQUAŚWIETLÓWKA LED DO AKWARIUM T8 7W 6500K AQUAZobacz produkt

Rodzaj oświetlenia dobieramy nie tylko dla efektu wizualnego ale też do wielkości zbiornika, a także rodzaju ryb i roślin jakie posiadamy. Logiczne jest, że im większy zbiornik, tym większa ilość oświetlenia akwariowego będzie nam potrzebna. Do wykonania odpowiedniego oświetlenia w naszym akwarium możemy wybrać różnego typu świetlówki LED, w szczególności dedykowane dla akwarystyki taśmy i moduły LED do akwarium. Ich ilość i moc zależeć będzie od miejsca montażu i pojemności. Moc świetlna będzie również wzrastać wraz z jego wysokością. Jest to spowodowane odległością lamp od roślin zastosowanych w akwariach. Rośliny wodne nie różnią się niczym od tych lądowych i do prawidłowego wzrostu potrzebują światła będącego składnikiem fotosyntezy. Dzięki nim w akwarium znajduje się również więcej tlenu będącego jej skutkiem.

Światło zastosowane w pokrywach jest dodatkowo rozpraszane przez wodę. Dobór odpowiedniej mocy oświetlenia jest zatem bardzo istotna. Światło wpływa bowiem na kondycję roślin i ryb. Ilość lumenów zastosowanych w zbiornikach jest również uzależniona od rodzaju roślin, które zastosujemy w akwarium. Rośliny bardziej wymagające potrzebować będą więcej światła. Jeśli natomiast nie posiadasz żywych roślinek, a chcesz jedynie ładnie oświetlić, nie musisz posiadać aż tak dużego oświetlenia.

Interesuje Cię świetlówka LED do akwarium? Znajdziesz ją w naszym sklepie!

Jak dobrać oświetlenie Led do akwarium?

Jak dobrać oświetlenie Led do akwarium?

Jakie oświetlenie LED do akwarium?

W naszych akwariach możemy zastosować kilka różnych źródeł światła. Najpopularniejsze to świetlówki LED. Są one następcą standardowych świetlówek gazowych. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim energooszczędności. Jakie oświetlenie LED do akwarium powinniśmy wybrać? Oświetlenie LED do akwarium jakie powinniśmy wybrać musi być wodoszczelne. Do tego sprawdzą się oświetlenia o stopniu szczelności IP68. Tuby LED emitują również bardzo dużo światła w różnych barwach do wyboru. Są również pozbawione efektu migotania, co miało miejsce u ich poprzedników. Montaż świetlówek Led jest również bardzo prosty. Posiadają one zintegrowane zasilacze, które podłączamy bezpośrednio pod napięcie sieciowe 230V.

Jakie oświetlenie LED do akwarium - jak dobrać oświetlenie do akwarium?

Jakie oświetlenie LED do akwarium – jak dobrać oświetlenie do akwarium?

Moduł LED to innowacyjne rozwiązania, stworzone na potrzeby tworzenia różnokolorowych aplikacji świetlnych. Występują w różnych odcieniach barwy białej oraz w kilku kolorach i wersji Led RGB. Moduły LED IP68 to bardzo uniwersalne produkty, które znajdą swoje zastosowanie zarówno w oświetleniu dekoracyjnym, jak i głównym.

MODUŁ LED V-TAC 3 X LED - RGBMODUŁ LED V-TAC 3 X LED - RGBZobacz produkt
MODUŁ LED V-TAC 4 X LED 1.44W - ZIELONAMODUŁ LED V-TAC 4 X LED 1.44W - ZIELONAZobacz produkt
MODUŁ LED V-TAC 4 X LED 1.44W - CZERWONAMODUŁ LED V-TAC 4 X LED 1.44W - CZERWONAZobacz produkt
MODUŁ LED V-TAC 4 X LED 1.44W - NIEBIESKAMODUŁ LED V-TAC 4 X LED 1.44W - NIEBIESKAZobacz produkt
MODUŁ OPTO LED LINE SMD2835 12V 2,5W 6000-6500K 170°MODUŁ OPTO LED LINE SMD2835 12V 2,5W 6000-6500K 170°Zobacz produkt

Zobacz więcej z kategorii

Moduły LED
Zobacz produkty

Świetlówki Led T5 i T8 – dobry wybór?

Do oświetlenia akwarium wybrać możemy świetlówki Led. Są one jednymi z częściej wybieranych źródeł światła do oświetlenia zbiornika. Świetlówki montujemy w obudowie. Świetlówki Led T5 i T8 – dobry wybór? Świetlówki Led T5 są energooszczędnymi zamiennikami tradycyjnych fluorescencyjnych świetlówek. Świetlówki Led T8 natomiast są zamiennikiem świetlówek gazowych. Moc świetlówki dobieramy do wielkości i wysokości naszego akwarium. Pamiętajmy, że świetlówki Led generują nieco inne światło niż te standardowe, więc warto wybrać taką z większą liczbą lumenów. Mają one jednak dużą przewagę nad standardowymi, w ilości zużywanego prądu. Dzięki nim w dłuższym okresie na pewno uda nam się zaoszczędzić.

Świetlówki Led T5 i T8 - dobry wybór

Świetlówki Led T5 i T8 – dobry wybór

Do wyboru mamy świetlówki Led T5 energooszczędne zamienniki tradycyjnych świetlówek fluorescencyjnych. Są to najczęściej wybierane świetlówki Led ze względu na swoje gabaryty. Posiadają wbudowany wewnętrzny układ sterujący, nie ma więc konieczności podłączania jej do dodatkowych urządzeń w oprawie. Można montować je w tradycyjnych oprawach liniowych.

Sprawdź jakie są rodzaje świetlówek LED i jak je podłączyć

Świetlówki Led T8 to zamiennik tradycyjnych świetlówek gazowych, a dokładnie ich energooszczędny brat. Występują one w różnych mocach i długościach. Znajdziemy tu takie o długości 60 cm, ale i takie 120-centymetrowe i więcej. Zatem nadają się one do mniejszych zbiorników, jak i tych naprawdę dużych.

Moduły Led i Moduły Led RGB do akwarium

Szukając odpowiedniego oświetlenia do naszego akwarium, warto zwrócić uwagę na moduły Led i Moduły Led RGB do akwarium. Moduły Led możemy spotkać między innymi z więcej niż 2 diodami, a także o różnych kształtach. Moduły Led RGB to doskonały wybór jeśli zależy nam na barwie innej niż standardowa.

Jednym z najchętniej wybieranych źródeł światła do akwariów, są moduły Led. Pojawiają się one w różnych wersjach:

– z 2 diodami Led

– z 3 diodami Led

– z 4 diodami Led

– prostokątne,

– kwadratowe

Występują również w różnych barwach światła:

– ciepła

– neutralna

– zimna

– pomarańczowa

– czerwona

– niebieska

– zielona

– RGB

Wybór, jest więc bardzo duży. Ich dużą zaletą jest również 5-letni okres gwarancji oraz szeroki kąt świecenia. Moduły występują też z wysoką klasą szczelności IP68, więc dają nam dużo możliwości montażu. Moduły Led nadają się zarówno do oświetlenia funkcjonalnego, jak i tego dekoracyjnego. Mamy do wyboru moduły w różnych barwach, ale także te zmieniające kolor. Niebieska barwa światła będzie ładnie podkreślać roślinne kompozycje i kolor wody. Barwa światła w kolorze niebieskim, stworzy nam również morski klimat.

Zobacz również nasze inne artykuły na temat oświetlenia akwarium

Możemy oczywiście zastosować oświetlenie Led RGB i zmieniać kolor wedle naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak o tym, że światło nie może stresować ryb. Stworzenie iluminacji szybko zmieniających kolor, na pewno nie będzie im służyć. Nie ma przeszkód do tego, aby stworzyć 2 rodzaje światła: dzienne i nocne. 

Moduły Led i Moduły Led RGB do akwarium

Moduły Led i Moduły Led RGB do akwarium

Oświetlenie LED a rośliny w akwarium

Przy wyborze oświetlenia jednym z najważniejszych aspektów jest to, by dobrać odpowiednie natężenie światła właściwe do rozwoju roślin. Oświetlenie Led a rośliny w akwarium, jaki wpływ ma oświetlenie na rośliny? Oświetlenie ledowe pozwala nam na regulację emitowanego światła. Umożliwia sterowanie natężeniem światła i intensywnością barwy, dzięki czemu mamy wpływ na wzrost roślin. Za wzrost odpowiada widmo 400 – 470 nm (barwa niebieska) i 620 – 720 (barwa czerwona). Możemy wybrać oświetlenie w danym momencie takie, jakie jest najwłaściwsze. Dla mieszkańców akwarium istotne jest zarówno natężenie jak i kolor oświetlenia. Dzięki lampom do akwarium z możliwością sterowania, możemy przestawiać oświetlenie dzienne na oświetlenie nocne itd.

Oświetlenie LED a rośliny w akwarium

Oświetlenie LED a rośliny w akwarium

ŚWIETLÓWKA LED DO AKWARIUM T8 6W 6500K AQUA
ŚWIETLÓWKA LED DO AKWARIUM T8 6W 6500K AQUA

Specjalistyczna świetlówka LED 6W 361 mm do oświetlenia akwariów. Poprawia atrakcyjność wizualną akwarium i służy rozwojowi ryb. Kod produktu HB29121.

Zobacz produkt

Czy oświetlenie LED jest dobre do akwarium?

Światło w akwariach spełnia różne funkcje i w zależności od tego, jakie efekty chcemy uzyskać, takie oświetlenie należy wybrać. Są jednak podstawowe zasady, których należy przestrzegać. Nie można narażać diod Led na zawilgocenie, ponieważ znacznie skraca to żywotność zastosowanego oświetlenia Led. Druga ważna rzecz to zapewnienie diodom odpowiedniego odprowadzania, generowanego przez nie, ciepła. Czy oświetlenie LED jest dobre do akwarium? Jak najbardziej. Stosując oświetlenie ledowe z ochroną szczelności powyżej IP65 mamy pewność, że nasze oświetlenie nie ucierpi. Są one na tyle zabezpieczone, że pył i wilgoć nie będą wnikać do wnętrza zastosowanego oświetlenia. Co oznacza skrót IP65? To informacja o stopniu zabezpieczenia obudowy przed wodą i wszelkiego rodzaju pyłami. 6 oznacza tu ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych drutem i ochrona pyłoszczelna a 5 ochrona przed strugą wody (12,5 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony. Oznacza to, iż lampy, moduły czy taśmy o tej klasie szczelności bez problemu możemy montować w bliskim otoczeniu wody, jednak nie w formie zanurzenia. Gdybyśmy chcieli zamontować oświetlenie bezpośrednio w wodzie, musimy wybrać takie z klasą szczelności IP68 i więcej.

Czy oświetlenie LED jest dobre do akwarium

Czy oświetlenie LED jest dobre do akwarium

Jeśli oświetlenie montujemy w obudowie, musimy zastosować się do kilku wskazówek. Źródło światła Led montujemy w taki sposób, aby ciepło mogło być odpowiednio odprowadzane. Ważne, aby zachować odpowiednia odległość lampy od obudowy, najlepiej, aby obudowa posiadał otwór wentylacyjny, którym odprowadzany będzie nadmiar wilgoci. Zapewni on również odpowiednią cyrkulację powietrza i odprowadzanie ciepła.

Oświetlenie LED do akwarium, jaka moc?

Jaka moc powinna zostać użyta oświetlając akwarium za pomocą oświetlenia LED? Nie można jednoznacznie zdefiniować w przypadku ledów jakiej mocy użyć do danego akwarium. Cała tajemnica tkwi w tym, że nie moc jest ważna, a strumień świetlny wmontowany do danego oświetlenia. Dla przykładu ta sama moc lampy może emitować o wiele mniej lumenów jedna będzie miała sprawność 80 lumenów na 1W, natomiast druga np. 140 lumenów. Wszystko zależy od komponentów, z jakich została złożona dana lampa. Jeśli zależy nam na oświetleniu zwykłego akwarium, które posiada roślinność i chcemy pomóc w jej rozwoju, musimy mieć około 40 lumenów / litr wody. Poza tym należy dołączyć czerwone i niebieskie diody. Jaki wpływ ma kolorowe światło na rośliny?

Rośliny często mają kolor zielony, ponieważ odbijają większość światła zielonego, a pochłaniają niebieskie, fioletowe oraz czerwone o większym natężeniu. Różne kolory są wykorzystywane przez rośliny w inny sposób. W związku z tym należy je łączyć, uwzględniając przy tym elementy takie jak czas naświetlania, którego zadaniem jest kontra cyklu wzrostu i kwitnienia. Tworzenie się materiału zielonego przyspiesza światło niebieskie, które jest szybko absorbowane i w ogromnych ilościach. Kiełkowanie, rozwój pąków i kwitnienie są stymulowane przez światło czerwone. Światło ultrafioletowe wpływa na grubienie liści.

Oświetlenie LED do akwarium, jaka moc?

Oświetlenie LED do akwarium, jaka moc?

Ile światła LED w akwarium?

Oświetlenie do akwarium roślinnego nie jest najprostszą sprawą. Rozmyślając o tym jakie oświetlenie wybrać, musimy brać pod uwagę wiele aspektów. Warto znać głębokość akwarium, które chcemy oświetlić. Musimy wiedzieć o tym, że jednym z podstawowych czynników na jakie zwraca się uwagę jest widmo. Ile światła LED w akwarium potrzebujemy? Jest to zależne od zbiornika, który chcemy zaopatrzyć w oświetlenie. Dla przykładu jeśli nasze akwarium mamy o głębokości 70cm, zaleca się przyjąć 40 lumenów na litr wody. Wtedy przykładowo używając modułu LED, który posiada 120lm/W i mając akwarium mieszczące 100 litrów wody wyjdzie nam, że potrzebujemy ok. 33 moduły do prawidłowego oświetlenia.

Widmo czerwone traci aż 75% swojej mocy na głębokości 50 cm. Natomiast jeśli chodzi o widmo niebieskie, w tym przypadku nie ma takiego spadku, gdyż traci ono jedynie 2% mocy na głębokości sięgającej 12m. Są to ważne kwestie, o których należy pamiętać. Jest to szczególnie ważne przy procesie fotosyntezy. Musimy zdawać sobie sprawę z tego jaka ilość światła dociera na daną głębokość.

Światło czerwone i niebieskie jest ważne dla wzrostu roślin. Według przeprowadzonych doświadczeń można stwierdzić, że rośliny z mieszaniną światła białego i czerwonego mają najlepiej rozwinięty system korzeniowy oraz dużą liczbę kwiatów. W przypadku roślin naświetlanych mieszaniną światła białego, czerwonego i niebieskiego wykazują one znaczny przyrost masy zielonej i umiarkowaną liczbę kwiatów. Rośliny naświetlane tylko za pomocą światła białego bez żadnych dodatków barwnych są tylko w połowie tak rozwinięte jak pozostałe. Rośliny absorbują tylko światło o określonej długości fali.

Ile światła LED w akwarium?

Ile światła LED w akwarium?

MODUŁ OPTO LED LINE SMD2835 12V 2W 6000-6500K 170°MODUŁ OPTO LED LINE SMD2835 12V 2W 6000-6500K 170°Zobacz produkt
MODUŁ LED V-TAC 3 X LED 1.5W - ZIELONAMODUŁ LED V-TAC 3 X LED 1.5W - ZIELONAZobacz produkt
MODUŁ LED V-TAC 3 X LED 1.5W - CZERWONAMODUŁ LED V-TAC 3 X LED 1.5W - CZERWONAZobacz produkt

Jakie światło LED do akwarium?

Czym powinniśmy kierować się inwestując w oświetlenie akwarystyczne? Typ oświetlenia jaki wybierzemy jest zależny od samego akwarium, tego czego potrzebujemy i wymagamy. Jeśli nie posiadamy żywych roślin akwariowych, bez problemu możemy użyć taśmy LED IP68. A jakie światło LED do akwarium wybrać jeśli mamy bardziej wymagające rośliny oraz zależy nam na oszczędności energii elektrycznej? Oświetlenie LED akwarium, które jest zaopatrzone w wymagające organizmy, powinno cechować się mocnym oświetleniem I temperaturą barwową co najmniej 6500K. Dobrze sprawdzi się taśma LED do akwarium oraz przede wszystkim moduł LED do akwarium wodoszczelne IP68. Dobre oświetlenie w akwarium to także zaopatrzenie się w dodatkowe oświetlenie, czyli czerwone i niebieskie lampy. Dzięki nim ułatwimy fotosyntezę i wzrost roślin. W takim przypadku możemy zastosować moduły LED RGB.

Jakie światło LED do akwarium - Jak dobrać oświetlenie do akwarium?

Jakie światło LED do akwarium – Jak dobrać oświetlenie do akwarium?

Nasze inne artykuły: Taśma LED do akwarium oraz Moduł LED do akwarium mogą Cię zainteresować. Sprawdź!

Lampa LED do akwarium – jaką wybrać?

Każdy akwarysta początkujący czy zaawansowany wie, jak ważną rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie akwarium. Dobre oświetlenie zbiornika pełni funkcję dekoracyjną, ale również praktyczną, zwłaszcza gdy w naszym akwarium znajdują się rośliny. Postęp technologii pozwala nam zapewnić odpowiednie oświetlenie również w technologii Led i zaoszczędzić na ilości zużywanego prądu. Lampy Led są prostym i zarazem bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, które stosować możemy bez względu na wielkość naszego zbiornika. Lampa LED do akwarium – jaką wybrać? Lampa LED musi być odpowiednio dobrana. Musimy zatem wziąć pod uwagę kilka najistotniejszych czynników. Przede wszystkim są to wymiary naszego zbiornika, wielkość naszego zbiornika, ale również jego wysokość. Na 1 litr wody należy zastosować 40 lumenów. Dzięki odpowiednim obliczeniom wiemy, jakie i ile żarówek Led do akwarium wybrać. Im większy zbiornik posiadamy, tym większa ilość światła będzie nam potrzebna. Moc danego oświetlenia zależna jest od rodzaju wybranej lampy, jak i miejsca montażu lampy Led akwariowej. Im większa pojemność zbiornika, tym więcej światła będziemy potrzebować.

Lampa LED do akwarium - jaką wybrać?

Lampa LED do akwarium – jaką wybrać?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, bardzo istotne jest również jego wysokość. Im wyższy zbiornik, tym mocniejszych lamp do akwarium Led będziemy potrzebować. Jest to spowodowane odległością źródła światła od roślin znajdujących się w naszym akwarium. Oświetlenie jest bardzo istotne głównie z uwagi na znajdujące się w nim rośliny, które potrzebują odpowiedniej ilości światła do wzrostu odżywiania. Przy oświetleniu diodowym akwarium liczy się nie tylko moc świetlna, ale również barwa światła, która wybierzemy.

TAŚMA LED COB 24V | 9W | 480 LED/1M | IP68 | 7100K +/-300K | 100LM/W | RA 90 | 5M | 12,5MM | PROF+
TAŚMA LED COB 24V | 9W

Wodoszczelna taśma COB IP68 9W od firmy PolskiLED o kodzie AA-343-COB-9W-5144. Barwa światła biała zimna 7100K.

Zobacz produkt

Jaka barwa światła do akwarium

Jaka barwa światła do akwarium jest odpowiednia? Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie zimnej lub neutralnej barwy z jednego ważnego względu. Jakiego? Bez względu na głębokość zbiornika, jest to barwa, która najlepiej dotrze do roślin. Optymalna barwa światła do akwarium to 4000 K lub 6000 K. Oświetlenie akwarystyczne Led to nowy sposób oświetlenia akwarium i wypiera ono tradycyjne lampy akwariowe z wielu praktycznych względów. Tak jak wspomnieliśmy, jednym z jego dużych zalet jest fakt, że oświetlenie diodowe do akwarium ma wiele barw, które łatwo można ze sobą mieszać. Jaką barwę światła do akwarium wybrać? Po pierwsze musimy zastanowić się, jaką rolę ma ono spełniać. Czy będzie to oświetlenie typowo dekoracyjne, czy funkcjonalne? Barwa światła w akwarium to sprawa indywidualna, aczkolwiek polecamy zastanowić się nad zastosowanie kilku źródeł lub takiego z oświetleniem zmiennym. Coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się moduły LED, które posiadają wiele zalet. Jest to między innymi mnogość wyboru barwy światła do akwarium, ale także stopień zabezpieczenia źródła światła przed wilgocią.

Jaka barwa światła do akwarium - jak dobrać oświetlenie do akwarium?

Jaka barwa światła do akwarium – jak dobrać oświetlenie do akwarium?

Moduły posiadają klasę szczelności w IP68, czyli mamy pewność, że nawet w przypadku zachlapania wodą nie zostaną uszkodzone. W ofercie producentów znajdziemy moduły w standardowych barwach odcieni białego, ale również te kolorowe. Moduły Led to bogaty wybór oświetlenia i znajdziemy tu takie z różną ilością diod, 2, 3 i 4. Tak jak wspomnieliśmy, ich największą zaletą jest duży wybór, jaką barwa światła w akwarium zastosować. Do wyboru mamy barwę białą ciepła, neutralna, zimna w różnych temperaturach barwowych więc możemy precyzyjnie dobrać pożądaną barwę. Na tym wybór się nie kończy, moduły to także mnogość kolorów jak:

 • pomarańczowa
 • czerwona
 • niebieska
 • zielona
 • RGB

Jeśli planujemy zastosować w akwarium rośliny, polecamy wybrać barwę światła w odcieniach bieli. Do prawidłowego wzrostu roślin wodnych potrzebujemy światła w odpowiedniej ilości. Jest ono niezbędne do procesów fotosyntezy, co skutkuje dodatkową ilością tlenu w zbiorniku. W przypadku akwarium roślinnego zadbać musimy nie tylko o ilość światła, ale również o jego odpowiednią temperaturę. Jaka barwa światła Led do akwarium roślinnego będzie najlepsza? Polecamy wybrać neutralna lub zimną, ponieważ bez względu na wysokość zbiornika wiązki światła najlepiej dotrą do twoich roślin pomimo rozpraszania światła przez wodę. Dokonując wyboru, jaka barwa światła do akwarium roślinnego będzie najlepsza, weźmy pod uwagę również to, że czym bardziej zimna barwa tym wzrost rośli lepszy, ale również więcej glonów będzie pojawiało się w naszym zbiorniku. Do oświetlenia akwarium roślinnego potrzebować będziemy znacznie większej ilości światła niż w przypadku tego bez roślin. Nie zapominajmy, jednak że światło jest niezbędnym czynnikiem również do dobrej kondycji ryb. Jak zainstalować światło w akwariach roślinnych aby najlepiej spełniało swoje funkcje?

Jaka barwa światła do akwarium

Jaka barwa światła do akwarium

Moduły LED – znajdziesz je u nas! Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu!

MODUŁ LED GOQ SAMSUNG 3 X SMD 150 STOPNI IP68 - NIEBIESKIMODUŁ LED GOQ SAMSUNG 3 X SMD 150 STOPNI IP68 - NIEBIESKIZobacz produkt
MODUŁ LED GOQ SAMSUNG 3 X SMD 150 STOPNI IP68 - ZIELONYMODUŁ LED GOQ SAMSUNG 3 X SMD 150 STOPNI IP68 - ZIELONYZobacz produkt
MODUŁ LED GOQ SAMSUNG 3 X SMD 150 STOPNI IP68 - CZERWONYMODUŁ LED GOQ SAMSUNG 3 X SMD 150 STOPNI IP68 - CZERWONYZobacz produkt

Oświetlenie akwarium roślinnego

Oświetlenie akwarium roślinnego instalujemy tak jak w przypadku tego nie posiadającego roślinności. Najlepsze rozwiązanie to zainstalowanie go w pokrywie. Oświetlenie akwarium roślinnego spełnia przede wszystkim funkcję niezbędną dla wzrostu roślin. Pamiętajmy, że oświetlenie do akwarium musi być wodoszczelne, IP nie powinno być mniejsze niż 65. Jakie Ledy do akwarium roślinnego najlepiej wybrać? Najpopularniejsze z nich to świetlówki LED. Są one nowoczesną wersją świetlówek gazowych. Są one proste w montażu i charakteryzują się wysoką energooszczędnością. Tuby LED emitują również bardzo dużo światła w różnych barwach do wyboru. Posiadają one wbudowane zasilacze, które podłączamy bezpośrednio pod napięcie sieciowe 230V, więc montaż jest całkowicie bezproblemowy. Jak dobrać oświetlenie do akwarium? Nie tylko barwa światła jest tak istotna w oświetleniu do akwarium roślinnego, równie istotna Ilość lumenów zastosowanych w akwarium roślinnym dobieramy również od rodzaju roślin, które w nim zastosujemy. Rośliny bardziej wymagające potrzebować będą więcej światła. Jeśli natomiast nie posiadasz żywych roślin, a chcesz jedynie ładnie oświetlić swoje akwarium, nie musisz posiadać aż tak dużego oświetlenia i barwa światła nie będzie miała aż tak dużego znaczenia.

Oświetlenie akwarium roślinnego

Oświetlenie akwarium roślinnego – jak dobrać oświetlenie do akwarium?

Światło w akwariach spełnia różne funkcje, więc planując je oświetlić, zastanówmy się na kilkoma kwestiami:

 • czy planujemy żywe rośliny,
 • jaki rodzaj roślin zastosujemy,
 • ilość światła niezbędna dla roślin i ryb,
 • ozdobną funkcję oświetlenia,
 • oświetlenie akwarium w nocy.

Bez względu na rodzaj i funkcję oświetlenia Led roślinnego mamy kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać. Ledy w akwarium roślinnym nie mogą zawilgotnieć. Jeśli do tego dojdzie, znacznie skróci to żywotność zastosowanego oświetlenia Led. Druga podstawowa rzecz to zapewnienie diodom LED odpowiedniego odprowadzania ciepła. Bez względu czy zdecydujemy się na świetlówki LED do akwarium, żarówki LED czy moduły wybierajmy te z ochroną IP65 i więcej. Są one na tyle zabezpieczone, że pył i wilgoć nie będą wnikać do wnętrza zastosowanego oświetlenia. Tego typu lampy, moduły czy taśmy LED bez problemu możemy montować w bliskim otoczeniu wody. W przypadku montażu Taśmy, zalecamy skorzystanie z profili aluminiowych do taśm które odprowadzają ciepło i przedłużą żywotność zastosowanego paska. Gdybyśmy chcieli zamontować oświetlenie bezpośrednio w wodzie, musimy wybrać takie z klasą szczelności IP68 i więcej. Nie polecamy jednak takiego rozwiązania. Najlepiej zamontować oświetlenie w pokrywie, pozwoli to na odpowiednie odprowadzanie ciepła, generowanego przez diody Led. Warto zachować odpowiednie odległości źródła światła. Najlepiej, aby obudowa miała otwór wentylacyjny, którym odprowadzany będzie dodatkowo nadmiar wilgoci. Zapewni to również odpowiedni przepływ powietrza. Pomijając kwestie techniczne, oświetlenie pełni również funkcję dekoracyjną. Oświetlenie akwarium diodami Led RGB to świetny i tani sposób na oryginalne i ozdobne światło.

Do oświetlenia akwarium przydadzą się takie produkty jak:   świetlówka LED, świetlówka LED do akwarium, taśmy ledowe, profil aluminiowy LED oraz taśma LED RGB – znajdziesz je w naszym sklepie!

Oświetlenie akwarium roślinnego - jak dobrać oświetlenie do akwarium?

Oświetlenie akwarium roślinnego – jak dobrać oświetlenie do akwarium?

MODUŁ LED GOQ SAMSUNG 3 X LED RGB - 150 STOPNI
MODUŁ LED GOQ SAMSUNG 3 X LED RGB - 150 STOPNI

Moduł liniowy LED RGB 3 diody świecące firmy Samsung. Produkt przeznaczony do tworzenia dekoracyjnego oświetlenia reklam, banerów, liter przestrzennych, akwariów etc. Wysoka jakość i niezawodność – 5 lat gwarancji. Moduł wodoodporny – może byc wykorzystany do oświetlenia fontanny czy oczka wodnego.

Zobacz produkt

Oświetlenie RGB akwarium

Najczęściej wybieranym w 2022 roku jest oświetlenie RGB akwarium są moduły Led, rzadziej stosujemy do tego taśmy LED RGB. Moduł LED to innowacyjne rozwiązania, stworzone na potrzeby tworzenia różnokolorowych iluminacji świetlnychModuły LED posiadają klasę szczelności IP68 więc problem ewentualnego zawilgocenia diod nie występuje. Moduły to bardzo uniwersalne produkty, które znajdą swoje zastosowanie zarówno w oświetleniu dekoracyjnym, jak i głównym. Do wyboru moduły w różnych barwach białych, jednokolorowych, ale także te zmieniające kolor, czyli RGB. Niebieska barwa światła będzie ładnie podkreślać roślinne kompozycje i kolor wody. Ta światła stworzy nam również morski klimat. Wykorzystując oświetlenie RGB do akwarium mamy możliwości zmiany barwy światła w zależności od nastroju lub pory dnia. Pamiętajmy jednak o tym, że światło nie może straszyć rybek. Stworzenie oświetlenia i szybkie zmienianie kolorów, na pewno nie będzie im służyć. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie 2 rodzaje światła: dziennego i nocnego. Oświetlenie Led RGB do akwarium posiada również dużą zaletę z jego sterowaniem. W łatwy sposób, za pomocą pilota możemy zmienić jego kolor.

Oświetlenie RGB akwarium - jak dobrać oświetlenie do akwarium

Oświetlenie RGB akwarium – jak dobrać oświetlenie do akwarium

Oświetlenie akwarium – LED czy świetlówka?

Do oświetlenia akwarium wybrać możemy standardowe świetlówki lub tradycyjne żarówki, lub to na bazie diod Led. Bez różnicy, czy będą to moduły Led taśmy, czy świetlówki Led, warto zapoznać się z całą gamą możliwości. Pamiętajmy, że zwłaszcza w przypadku akwarium roślinnego nasz zbiornik będzie stale oświetlony więc zużycie prądu jest bardzo istotnym kryterium doboru odpowiedniego oświetlenia. Jak dobrać oświetlenie do akwarium? Tak jak wspomnieliśmy, jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań są nowoczesne tuby Led.

Montujemy je bezpośrednio w obudowie. Moc i długość świetlówki Led dobieramy oczywiście do wielkości pojemnika. Oświetlenie akwarium – LED czy świetlówka? Jakie świetlówki Led do akwarium mamy do wyboru? W ofercie znajdziemy świetlówki LED T5. Są to energooszczędny następca tradycyjnej świetlówki fluorescencyjnej. Są one chętnie wybierane ze względu na niewielki wymiar i łatwy montaż. Dzięki swojej konstrukcji nie potrzebują dodatkowych urządzeń sterujących. Bez problemu zamontujemy je w zwyczajnej oprawie liniowej.

Oświetlenie akwarium - LED czy świetlówka

Oświetlenie akwarium – LED czy świetlówka

Znacznie rzadziej do oświetlenia akwarium stosowane są świetlówki Led T8. Są one znacznie większe i zastąpiły tradycyjne świetlówki gazowe. Świetlówki Led T8 również występują w różnych długościach mocach i barwach światła. Podstawową przewagą oświetlenia Led jest jego energooszczędność. Zatem zastanawiając się jakie oświetlenie do akwarium wybrać, Led czy tradycyjna świetlówka warto przemyśleć ten czysto praktyczny akcent.

Interesuje Cię świetlówka T5 LED? Znajdziesz ją u nas!

jak dobrac oswietlenie led do akwarium, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 9 sierpnia 2022