Jak dobrać oświetlenie Led do akwarium?

Planując stworzyć piękne akwarium, które stanie się duma jego właściciela musimy zadbać o dobre przygotowanie, ale również o odpowiednie oświetlenie naszego zbiornika. Obecnie najczęściej wybieranym oświetleniem stało się to w technologi Led. Jest ono preferowane przez wielu hobbystów akwarystyki z uwagi na zastosowaną technologię, wykonanie i jego atrakcyjny wygląd. Postanawiając oświetlić nasze akwarium, musimy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych czynników:
– wielkość zbiornika,
– wysokość zbiornika,
– rodzaj roślin,
– dekoracyjny aspekt światła.

 

Oświetlenie Led do akwarium -podstawy

 

Oświetlenie dobieramy oczywiście do wielkości zbiornika. Logiczne jest, że im większy zbiornik, tym większa ilość światła będzie nam potrzebna. Do wykonania odpowiedniego oświetlenia w naszym akwarium możemy wybrać różnego typu świetlówki Led, w szczególności dedykowane dla akwarystyki świetlowki LED do akwarium, lampy Led, taśmy i moduły Led. Ich ilość i moc zależeć będzie od miejsca montażu i pojemności. Moc świetlna będzie również wzrastać wraz z jego wysokością. Jest to spowodowane odległością lamp od roślin zastosowanych w akwariach. Rośliny wodne nie różnią się niczym od tych lądowych i do prawidłowego wzrostu potrzebują światła  będącego składnikiem fotosyntezy. Dzięki nim w akwarium znajduje się  również więcej tlenu będącego jej skutkiem.

 

Jak dobrać oświetlenie Led do akwarium
Oświetlenie Led do akwarium

 

Światło zastosowane w pokrywach jest dodatkowo rozpraszane przez wodę. Dobór odpowiedniej mocy oświetlenia jest zatem bardzo istotna. Światło wpływa bowiem na kondycję roślin i ryb. Ilość lumenów zastosowanych w zbiornikach jest również uzależniona od rodzaju roślin, które zastosujemy w akwarium. Rośliny bardziej wymagające potrzebować będą więcej światła. Jeśli natomiast nie posiadasz żywych roślinek, a chcesz jedynie ładnie oświetlić swoje akwarium, nie musisz posiadać aż tak dużego oświetlenia.

 

Zasady oświetlania akwarium ledami

 

Światło w akwariach spełnia różne funkcje i w zależności od tego, jakie efekty chcemy uzyskać, takie oświetlenie należy wybrać. Są jednak podstawowe zasady, których należy przestrzegać. Nie można narażać diod Led na zawilgocenie, ponieważ znacznie skraca to żywotność zastosowanego oświetlenia Led. Druga ważna rzecz to zapewnienie diodom odpowiedniego odprowadzania, generowanego przez nie, ciepła.

 

Jak dobrać oświetlenie Led do akwarium
Oświetlenie akwarium z koralowcem

 

Najlepiej zastosować Ledy z ochroną szczelności IP65 i więcej. Są one na tyle zabezpieczone, że pył i wilgoć nie będą wnikać do wnętrza zastosowanego oświetlenia. Co oznacza skrót IP65? To informacja o stopniu zabezpieczenia obudowy przed wodą i wszelkiego rodzaju pyłami. 6 oznacza tu ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych drutem i ochrona pyłoszczelna a 5 ochrona przed strugą wody (12,5 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony. Oznacza to, iż lampy, moduły czy taśmy o tej klasie szczelności bez problemu możemy montować w bliskim otoczeniu wody, jednak nie w formie zanurzenia. Gdybyśmy chcieli zamontować oświetlenie bezpośrednio w wodzie, musimy wybrać takie z klasą szczelności IP68 i więcej.

Jak dobrać oświetlenie do akwarium
Nocne oświetlenie Led do akwarium

Jeśli oświetlenie montujemy w obudowie, musimy zastosować się do kilku wskazówek. Źródło światła Led montujemy w taki sposób, aby ciepło mogło być odpowiednio odprowadzane. Ważne, aby zachować odpowiednia  odległość lampy od obudowy, najlepiej, aby obudowa posiadał otwór wentylacyjny, którym odprowadzany będzie nadmiar wilgoci. Zapewni on również odpowiednią cyrkulację powietrza i odprowadzanie ciepła.

 

Jakie oświetlenie Led do akwarium wybrać

 

W naszych akwariach możemy zastosować kilka różnych źródeł światła. Najpopularniejsze to świetlówki LED. Są one następcą standardowych świetlówek gazowych. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim energooszczędności. Tuby LED emitują również bardzo dużo światła w różnych barwach do wyboru. Są również pozbawione efektu migotania, co miało miejsce u ich poprzedników. Montaż świetlówek Led jest również bardzo prosty. Posiadają one zintegrowane zasilacze, które podłączamy bezpośrednio pod napięcie sieciowe 230V

Moduł LED to innowacyjne rozwiązania, stworzone na potrzeby tworzenia różnokolorowych aplikacji świetlnych. Występują w różnych odcieniach barwy białej oraz w kilku kolorach i wersji Led RGB. Moduły LED IP68 to bardzo uniwersalne produkty, które znajdą swoje zastosowanie zarówno w oświetleniu dekoracyjnym, jak i głównym.

Świetlówki Led T5 i T8

 

Do oświetlenia akwarium wybrać możemy świetlówki Led.  Są one jednymi z częściej wybieranych źródeł światła do oświetlenia zbiornika. Świetlówki montujemy w obudowie. Moc świetlówki dobieramy do wielkości i wysokości naszego akwarium. Pamiętajmy, że świetlówki Led generują nieco inne światło niż te standardowe, więc warto wybrać taką z większą liczbą lumenów. Mają one jednak dużą przewagę nad standardowymi, w ilości zużywanego prądu. Dzięki nim w dłuższym okresie na pewno uda nam się zaoszczędzić.  

Oświetlenie Led do akwarium
Akwarium roślinne

Do wyboru mamy świetlówki Led T5 energooszczędne zamienniki tradycyjnych świetlówek fluorescencyjnych. Są to najczęściej wybierane świetlówki Led ze względu na swoje gabaryty. Posiadają wbudowany wewnętrzny układ sterujący, nie ma więc konieczności podłączania jej do dodatkowych urządzeń w oprawie. Można montować je w tradycyjnych oprawach liniowych.

Świetlówki Led T8 to zamiennik tradycyjnych świetlówek gazowych, a dokładnie ich energooszczędny brat. Występują one w różnych mocach i długościach. Znajdziemy tu takie o długości 60 cm, ale i takie 120-centymetrowe i więcej. Zatem nadają się one do mniejszych zbiorników, jak i tych naprawdę dużych.

Moduły Led i Led RGB

 

Jednym z najchętniej wybieranych źródeł światła do akwariów, są moduły Led. Pojawiają się one w różnych wersjach:
– z 2 diodami Led
– z 3 diodami Led
– z 4 diodami Led
– prostokątne,
– kwadratowe
Występują również w różnych barwach światła:
ciepła
– neutralna
zimna
– pomarańczowa
czerwona
– niebieska
zielona
– RGB
Wybór, jest więc bardzo duży.
Ich dużą zaletą jest również 5-letni okres gwarancji oraz szeroki kąt świecenia. Moduły występują też z wysoką klasą szczelności IP68, więc dają nam dużo możliwości montażu. Moduły Led nadają się zarówno do oświetlenia funkcjonalnego, jak i tego dekoracyjnego. Mamy do wyboru moduły w różnych barwach, ale także te zmieniające kolor. Niebieska barwa światła będzie ładnie podkreślać roślinne kompozycje i kolor wody. Barwa światła w kolorze niebieskim, stworzy nam również morski klimat.

Możemy oczywiście zastosować oświetlenie Led RGB i zmieniać kolor wedle naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak o tym, że światło nie może stresować ryb. Stworzenie iluminacji szybko zmieniających kolor, na pewno nie będzie im służyć. Nie ma przeszkód do tego, aby stworzyć 2 rodzaje światła: dzienne i nocne. Oświetlenie Led do akwarium posiada również dużą zaletę z jego sterowaniem. W łatwy sposób, za pomocą pilota możemy zmienić jedno oświetlenie na drugie. 

Post Author: admin