Jak kupować żarówki online?

Dobór odpowiedniej żarówki dla wielu osób stanowi skomplikowane zadanie. W dodatku teraz, w dobie koronawirusa, osobiste przejrzenie dostępnej w sklepie oferty jest utrudnione i w efekcie większość zakupów robimy online, a niepewność może być przez to większa. Czy światło będzie ciepłe czy białe? Czy dużo energii konsumuje? Czy zapali się natychmiast, czy będzie nabierać wyrazistości stopniowo?

 

Jak kupić odpowiednią żarówkę online?

Żarówka o mocy 60 W na cały okres eksploatacji odpowiada żarówce LED o mocy 13 W, a żarówka halogenowa o mocy 53 W to żarówka LED o mocy 15 W. Jak się w tym wszystkim połapać?

Temperatura światła jest wyrażana w stopniach kelwinów (K) i w zależności od pożądanego odcienia potrzebna będzie moc cieplejsza lub chłodniejsza. Ciepłe odcienie dają łagodniejsze światło i świetnie sprawdzą się w salonie lub sypialni, natomiast chłodniejsze odcienie dają intensywne białe światło i są wskazane do garaży lub miejsc pracy, które wymagają dużo silnego oświetlenia.

Istnieje wiele rodzajów żarówek i opraw oświetleniowych. Do określenia efektywności energetycznej służy ustalona przez Unię Europejską skala, która waha się pomiędzy A++ i E. Żarówki halogenowe to małe żarówki o dużej mocy. Mają nieco lepszą wydajność i dłuższą żywotność, dają lekko żółtawe światło. Od momentu włączenia dają całe możliwe światło, zapalając się natychmiast.

Jak kupić odpowiednią żarówkę online

Zobacz również nasze inne artykuły o żarówkach LED

Świetlówki i żarówki LED

Świetlówki są znacznie wydajniejsze od tradycyjnych żarówek, gdyż zużywają do 80% mniej niż zwykła żarówka, zapewniając taką samą ilość światła. Uzyskanie maksymalnej mocy światła może zająć chwilę. Nie zaleca się umieszczania tego typu lamp w miejscach, w których światło jest stale włączane i wyłączane, gdyż będą słabo wydajne, a sama żywotność żarówki może ulec skróceniu. Istnieją w sprzedaży świetlówki, które dają ciepłe jak i zimne światło.

Żarówki LED czyli diody elektroluminescencyjne . są droższe, ale ich żywotność jest zdecydowanie dłuższa (nawet około 50 000 godzin) i ostatecznie warto dopłacić różnicę. W przypadku hurtowych zakupów na większą kwotę, ceny porównać można na przykład za pomocą usługi VPN. Żarówki LED są jaśniejsze niż tradycyjne żarówki, a światło jest rozpraszane bardziej równomiernie dzięki dużej liczbie małych diod LED, które tworzą żarówkę.

Diody LED mogą też być wykorzystanie jako źródło światła w inteligentnych żarówkach. Łączenie różnych kolorów diod w dowolnych konfiguracjach i natężeniu może pozwolić na stworzenie kilkunastu milionów wariantów kolorystycznych światła.

 

Zobacz nasze pozostałe artykuły o rankingach żarówek LED

przez

Post Author: Marcin Pietrasik