Ładowanie akumulatorów AGM wbrew ogólnemu trendowi nie jest tak oczywiste. Akumulator AGM to akumulator, który bardzo często wykorzystuje się do zasilania awaryjnego. Zasilacze UPS bez dobrego akumulatora nie będą urządzeniami o oczekiwanym działaniu. Zasilacze UPS wyposażone w akumulatory AGM są to bardzo funkcjonalne urządzenia, mające za zadanie utrzymać na przykład napięcie zasilające dany sprzęt w przypadku zanika zasilania. Jak ładować akumulator AGM?
Najczęściej wybierane akumulatory AGM przez naszych klientów:
Do ładowania akumulatorów AGM należy wykorzystywać specjalne ładowarki lub prostownik elektroniczny. Akumulator AGM 6V – ładowanie odbywa się dzięki przystosowanym ładowarką do akumulatorów 6-voltowych. Są to ładowarki przystosowane są do konkretnego napięcia akumulatora. Z kolei akumulator 12V AGM naładujemy za pomocą ładowarek do akumulatorów 12-voltowych. Ładowarki do akumulatorów AGM to ładowarki inteligentne regulujące zmiany prądu oraz napięcia. Zmiany te odbywają się na przykład według zmian temperaturowych w akumulatorze AGM. Przy temperaturze 20 stopni akumulator powinno się ładować napięciem 13,6V. Wraz ze wzrostem temperatury napięcie należy obniżać. Z kolei w niższych temperaturach napięcie powinno wzrastać. Napięcie 14,5-15V jest jednak maksymalnym, jakim powinien być ładowany akumulator AGM 12V. Zalecanym przez producentów jest ładowanie akumulatorów AGM i żelowych metodą stałonapięciową z ograniczeniem prądowym. Zaleca się by prąd ładowania początkowy wynosił 0,1 pojemności akumulatora. Nie powinien on być większy niż 0,3 pojemności akumulatora.
AGM akumulator to doskonałe rozwiązanie do szerokich zastosowań. Są to akumulatory dedykowane do pracy buforowej. Mogą one pracować również cyklicznie, a ich wytrzymałość sięga około 500 rozładowań. Akumulator AGM przeznaczony jest główne do zasilania awaryjnego, jak i innych urządzeń pracujących cyklicznie. Jego zastosowanie jest wszechstronne i może stanowić zasilanie rezerwowe UPS, w systemach automatyki, czy kasach fiskalnych. Akumulator VRLA możemy spotkać również jako źródło energii w urządzeniach przenośnych, a także w silniach elektrycznych.
Zobacz wszystkie akumulatory AGMOdpowiadając na pytanie, jak naładować akumulator AGM, ograniczymy się więc do pracy cyklicznej akumulatora. Ładowanie akumulatora AGM, a także akumulatorów żelowych przebiega dwufazowo. W pierwszym etapie ładuje się go jest prądem stałym, a następnie zachodzi ładowanie przy zachowaniu stałego napięcia. Po tych dwóch etapach rozpoczyna się ładowanie spoczynkowe, czyli zakończenie procesu ładowania i uzyskanie maksymalnej możliwej pojemności akumulatora. Na końcu procesu ładowania, ładowarka przeprowadza analizę oraz konserwację. Jest to, ogólnie rzecz ujmując monitorowanie stanu akumulatora.
Podejmując się naładowania akumulatora, stajemy przed pytaniem, jak długo ładować akumulator AGM? Czas ładowania akumulatora AGM zależeć będzie bowiem do kilku czynników. Istotny dla określenia czasu ładowania akumulatora, przede wszystkim jest stopień jego rozładowania. Ważna, co wydaje się oczywiste, jest także pojemność ładowanego akumulatora. Rodzaj użytej ładowarki bądź prostownika także wpłynie na to, jak długo ładować akumulator AGM. Ponieważ akumulatory AGM ładowne są inteligentnymi ładowarkami, nie musimy wyjątkowo mocno stresować się, że nie odłączymy ich w odpowiednim czasie. Inteligentna, mikroprocesorowa ładowarka dba bowiem o odpowiedni przebieg ładowania akumulatora. Szereg zabezpieczeń, jakie posiadają ładowarki do akumulatorów AGM uchroni nas na przykład przed przeładowaniem akumulatora. Biorąc pod uwagę różne sytuacje ładowania akumulatora, określenie czasu jego ładowania jest praktycznie niemożliwe. Przyjęło się jednak uważać, że średni czas ładowania akumulatora to 10-12 godzin.
Zobacz również nasze inne artykuły poradnikowe o akumulatorach
Akumulatory wykonane w technologii AGM (VRLA) uważa się za najlepsze obecnie dostępne akumulatory na rynku. Elektrolit uwięziony w akumulatorze AGM znajduje się w matach szklanych. Są to akumulatory o dużych pojemnościach przy zachowaniu niewielkich rozmiarów. Są to całkowicie bezobsługowe akumulatory, niewymagające uzupełniania elektrolitu. Akumulatory typu AGM są doskonałe zarówno do użytku w samochodach (szczególnie wyposażonych w systemy start/stop), jak i do zastosowań w systemach zasilania awaryjnego, monitoringu, zabawkach, kasach fiskalnych itp. Musimy pamiętać, żeby akumulatorów AGM nie ładować za pomocą zwykłych prostowników i ładowarek przeznaczonych do klasycznych akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Tylko wykorzystanie dedykowanych do nich urządzeń ładujących, zagwarantuje poprawny proces ładowania i uniknięcie potencjalnych problemów związanych z nieodpowiednim ładowaniem akumulatora AGM. Pamiętajmy o tym zawsze, gdy będziemy podchodzić do tematu ładowania akumulatora AGM.
Akumulatory AGM doskonale współpracują także z zasilaczami UPS
Bezobsługowy akumulator AGM jest nowoczesnym produktem, oferującym niespotykane jeszcze kilka lat temu parametry i właściwości. Mimo iż akumulator AGM nie wymaga uzupełniania elektrolitu i stałej kontroli, warto eksploatować go tak, aby jego żywotność była, jak najdłuższa. Akumulator najlepiej, jeśli umiejscowimy w miejscu zapewniającym najlepszą temperaturę do jego pracy, czyli ok. 20 stopni Celsjusza. Za niska i zbyt wysoka temperatura nie będzie korzystna dla długości życia akumulatora i jakości jego pracy. Warto także zagwarantować miejsce wokół akumulatora w celu dobrego jego chłodzenia. Nie należy nigdy doprowadzać do głębokiego rozładowania, co może być zgubne dla akumulatora AGM. Dlatego od czasu do czasu dobrze jest przeprowadzić podładowanie akumulatora AGM. Dzięki temu akumulator zawsze jest w stanie gotowości do pracy, a jego życie zostanie wydłużone. Jak podładować akumulator AGM? Podobnie jak w przypadku pełnego ładownia, wykorzystujmy tylko dedykowane do tego celu ładowarki i prostowniki. One praktycznie same przeprowadzą proces ładowania. Pamiętajmy, że odpowiednie dbanie o każdy akumulator, w tym i akumulator AGM z pewnością odwdzięczy się nam czasem życia akumulatora.
Wysokiej klasy akumulator AGM 7,2Ah 12V o żywotności 6 do 9 lat. Całkowicie bezobsługowa praca akumulatora. Bardzo wysoka jakość produktu. Kod IPSH 7,2-12L.
Zobacz produktArtykuł omawia proces ładowania akumulatorów AGM, które często wykorzystywane są do zasilania awaryjnego, zwłaszcza w zasilaczach UPS. Zaznacza się, że ładowanie akumulatorów AGM nie jest oczywiste i wymaga pewnych wytycznych. Wyjaśniono, że do ładowania akumulatorów AGM należy używać specjalnych ładowarek lub prostowników elektronicznych, które są dostosowane do konkretnego napięcia akumulatora. Ważne jest także monitorowanie i regulowanie napięcia ładowania w zależności od temperatury otoczenia. Autor podkreśla, że zalecane jest ładowanie akumulatorów AGM metodą stałonapięciową z ograniczeniem prądowym oraz podaje wskazówki dotyczące czasu ładowania, który zależy od pojemności akumulatora i stopnia jego rozładowania. Artykuł informuje także o zastosowaniach akumulatorów AGM, które są wysoce wszechstronne i nadają się do pracy buforowej oraz cyklicznej. Przytacza się, że akumulatory AGM są idealne do zastosowań w zasilaczach UPS, monitoringu, kasach fiskalnych, systemach automatyki i innych. Zaleca się również korzystanie tylko z dedykowanych ładowarek do akumulatorów AGM, aby uniknąć problemów związanych z nieodpowiednim ładowaniem. Podsumowując, artykuł zawiera informacje dotyczące prawidłowego ładowania akumulatorów AGM, ich zastosowań i zaleceń dotyczących eksploatacji, co pozwala na utrzymanie tych akumulatorów w dobrym stanie i przedłużenie ich żywotności.
Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 15 marca 2021