Spis treści

Jak odczytywać licznik prądu?

Każdego dnia korzystamy z prądu niemal bez przerwy. Obecna rzeczywistość jest niemalże niemożliwa bez stałego dopływu energii elektrycznej, bez względu na to, czy jesteśmy w domu, czy może w pracy, na zakupach, na wakacjach. Na co dzień większość z nas nie zaprząta sobie tym głowy, jednak każdy z nas powinien mieć podstawową wiedzę na temat otaczających go rzeczy. W tym przypadku mowa o liczniku energii elektrycznej. Jak odczytywać licznik prądu? W przypadku posiadania licznika indukcyjnego, aby odczytać licznik wystarczy podać liczby mówiące o zużyciu każdego 1 kWh cyfry mieszą się na liczydle, pamiętajmy, by wartość tą podawać bez zer znajdujących się z przodu. Jeśli jednak jesteśmy w posiadaniu licznika elektronicznego, należy wybrac odpowiedni kod OBIS. I tak dla taryfy jednostrefowej jest to kod OBIS 1.8.0, a dla taryfy dwu strefowej są to kody 1.8.1 i 1.8.2.   Na rynku istnieje wielu dostawców energii, możemy dobrać odpowiedniego dla nas dystrybutora wedle własnych wymagań i korzystnych dla nas ofert na przykład cenowych. Niezwykle ważną sprawą, jak wiemy, są opłaty. W obecnych czasach mamy wiele różnych sposobów na dokonywanie opłat w określonym wcześniej okresie rozliczeniowym.

Jak odczytywać licznik prądu?

Zastanawiasz się jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Zapłaty za prąd możemy dokonać za pomocą przelewu przez konto internetowe. Mamy także możliwość zapłacić kartą płatniczą.  Każdy z nas żyje obecnie w pośpiechu i brakuje nam na wszystko czasu. Nie bez powodu coraz więcej osób, planuje z wyprzedzeniem wszelkie opłaty, nie chcemy o niczym zapomnieć. Ciężko przewidzieć ile wyniesie nasz rachunek za prąd, dlatego zlecenie stałego przelewu nie byłoby najlepszym pomysłem. Mimo wszystko, sprzedawcy prądu wychodzą z coraz nowszymi pomysłami, ułatwiającymi nam zarządzanie płatnościami.

Jak odczytać stan licznika prądu?

Jak odczytać stan licznika prądu? To pytanie nurtuje nie jedną osobę. Aby odczytać prawidłowo stan licznika elektrycznego musimy wiedzieć jaki rodzaj licznika posiadamy.  W przypadku liczników elektrycznych indukcyjnych jest to napisane bezpośrednio na liczydle. Inaczej jest w elektrycznych licznikach elektronicznych, gdzie musimy wywołać odpowiedni kod OBIS, by wyświetlić funkcję odczytu zużycia prądu. I tak dla taryfy jednostrefowej jest to kod OBIS 1.8.0, a dla taryfy dwu strefowej są to kody 1.8.1 i 1.8.2. Cały wykaz kodów OBIS znajdziesz w naszym artykule. Liczniki indukcyjne w porównaniu do nowych liczników elektronicznych miały o wiele mniej możliwości konfiguracji i odczytu. Nowe liczniki do odczytu prądu są przystosowane do instalacji jedno lub wielofazowej. Oprócz obsługi wielu rodzajów przyłączy liczniki mogą działać dwukierunkowo. Liczniki potrafią pomianować energię wychodzącą i przychodząca. Liczniki takie stosuje się w instalacjach fotowoltaicznych. Tutaj można dokonać odczytu z licznika za pomocą kodów OBIS i odczytać ile energii wytworzyła nasza instalacja fotowoltaiczna, a ile my zużyliśmy w codziennym użytkowaniu.

Jak odczytać stan licznika prądu?

Jak odczytać stan licznika prądu? Licznik indukcyjny

Kody OBIS znajdziesz na stronie swojego dostawcy energii elektrycznej. Bieżące zużycie można kontrolować za pomocą dedykowanych, wyżej wspomnianych kodów. Dzięki nim odczyt licznika prądu elektrycznego jest przystępny i prosty dla każdego użytkownika. Istnieją różne rodzaje liczników prądu, jednak kody przeznaczone są do nich wszystkich.

Kody OBIS jak odczytać stan licznika

Jak odczytać stan licznika prądu

Jak przepisać licznik prądu?

Czasem zdarza się tak, że z jakiejś przyczyny chcemy lub musimy przepisać licznik. Warto wiedzieć jak przebiegają wszelkie procedury. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie, jak przepisać licznik prądu? Wydaje się, że w 2022 roku nie powinno być to trudne i faktycznie u niektórych dostawców istnieje możliwość przepisania licznika przez internet, natomiast u innych należy udać się do biura obsługi klienta. Jeśli chcemy przepisać licznik konieczne będzie przygotowanie m.in aktu własności lub umowy najmu, dowodu osobistego, a także aktu zgonu/ postanowienia od spadku, jeśli wymaga tego sytuacja. Przepisywanie licznika zdarza się dość często. Następuje ono w przypadku, gdy zakupujemy mieszkanie, czy dom. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku odziedziczenia lokalu. Warto też wiedzieć, że przepisać licznik można podczas wynajmowania mieszkania.

Jak przepisać licznik prądu

Jak przepisać licznik prądu?

Pamiętajmy, że każdy z nas musi wybrać odpowiednią dla siebie taryfę. Większość osób wybiera taryfy całodobowe, ewentualnie te, w których w godzinach nocnych zapłacimy mniej. Wybór odpowiedniej taryfy ma wpływ na późniejsze opłaty. Zastanówmy się więc, kiedy najczęściej korzystamy z prądu i jakie są szanse, że właśnie ta, a nie inna oferta taryfowa jest dla nas właściwa.

Jak sprawdzić stan licznika prądu?

Co zrobić, gdy chcemy podać sprawdzić odczyt stanu licznika? Jak sprawdzić stan licznika prądu? W tym celu, w przypadku licznika indukcyjnego wystarczy odczytać podaną liczbę, wykluczając wszystkie „0” widniejące z przodu. Jeśli natomiast jesteśmy w posiadaniu licznika inteligentnego, wystarczy odczytać stan licznika za pomocą umieszczonego w lewym górnym rogu, kodu. Odczyt licznika energii elektrycznej nie jest procesem skomplikowanym. Jak już wiemy zdalny odczyt jest niezwykle prosty i nie wymaga większej wiedzy. Liczniki inteligentne występują obecnie znacznie częściej niż ich tradycyjne odpowiedniki. Jednak nawet jeśli posiadamy licznik tradycyjny i chcemy sprawdzić ile prądu zużywa, nie sprawi nam problemu odczytanie wskazań licznika, wystarczy odczytanie wyświetlającego się numeru.

Jak sprawdzić stan licznika prądu

Jak sprawdzić stan licznika prądu? – jak odczytywać licznik prądu?

Jak odczytać licznik prądu dwukierunkowy?

Jak odczytać licznik prądu dwukierunkowy? Należy pamiętać, że liczniki różnią się od siebie wyglądem, jednak nie ma to wpływu na odczyt. Aby odczytać licznik prądu dwukierunkowy należy posłużyć się słynnymi kodami OBIS. Przykładowo jeśli posiadamy taryfę G11, za pomocą kodu 1.8.0 sprawdzimy całkowite pobranie energii liczone od początku działania licznika, kod 2.8.0 pozwoli natomiast na sprawdzenie energii wprowadzonej do sieci od początku działania licznika. Rzeczą wartą zapamiętania jest fakt, że licznik pokazuje nam energię zużytą i wprowadzoną liczoną od początku założenia licznika. W przypadku, gdy chcemy sprawdzić ile energii pobraliśmy przez ostatni okres, należy porównać obecną ilość zużycia z tą z poprzedniego okresu.

Odczyt licznika dwukierunkowego

Jak odczytać licznik prądu dwukierunkowy?

Jak podać stan licznika prądu?

Jak podać odczyt licznika prądu? W dzisiejszych czasach wiele czynności jest zautomatyzowanych. Często nie musimy posiadać większej wiedzy, by odpowiednio poradzić sobie z daną czynnością. Dzieje się tak, ponieważ znaczną większość obowiązków, sprzedawcy biorą na siebie. Jak podać stan licznika prądu? Licznik elektroniczny odczytamy bez problemu za pomocą umieszczonych w nim kodów (np. 0.2.2). Odczyt licznika możemy uzyskać poprzez aplikacje mobilne dostosowane do użytkowników, a także drogą telefoniczną. Bez względu na to jaki licznik posiadamy, pamiętajmy, że zawsze w razie problemów możemy zgłosić się do dostawcy. Upoważnione osoby odpowiedzą na nasze ewentualne wątpliwości.

Jak podać stan licznika prądu

Jak odczytywać licznik prądu?

Podlicznik prądu jak rozliczyć?

Często w gospodarstwach domowych mamy do czynienia z więcej niż jednym domem na posesji. Instalowany jest wtedy zazwyczaj podlicznik prądu. Zapewne zastanawiamy się jak odczytywać w takich przypadkach stan licznika energii elektrycznej. Jeśli mamy podlicznik prądu, jak rozliczyć go prawidłowo? Właściciel licznika prądu otrzymuje 1 rachunek za całkowite zużycie energii elektrycznej. Z otrzymanej faktury za prąd należy odjąć zużycie prądu z ukazane na podliczniku. Pamiętajmy, że jeśli chcemy założyć podlicznik, należy uzyskać na to zgodę. Jeśli chcemy obliczyć dokładne zużycie i koszt jaki poniosła osoba posiadająca podlicznik, należy pamiętać o doliczeniu kosztów dystrybucyjnych.

Podlicznik prądu jak rozliczyć?

Podlicznik prądu

Jak sprawdzić elektroniczny licznik prądu?

Jak sprawdzić elektroniczny licznik prądu? Jak możemy sprawdzić, czy działa w prawidłowy sposób? Jeśli chcemy sprawdzić, czy nasz elektroniczny licznik prądu działa prawidłowo, należy zaobserwować, czy w liczniku miga dioda zielona. Mrugająca dioda zielona oznacza prawidłowe działanie licznika. Natomiast mrugająca dioda pomarańczowa oznacza brak jednej z faz. Natomiast, gdy jest brak mrugania, jakiejkolwiek diody do licznika nie dociera prąd. Oczywiście nie jest to regułą zależy od typu licznika trzeba dobrze zapoznać się z instrukcja danego licznika.

Jak sprawdzić elektroniczny licznik prądu

Jak sprawdzić elektroniczny licznik prądu

Prąd wsteczny na liczniku co to znaczy?

Często spotykamy się z różnymi mniej lub bardziej zrozumiałymi stwierdzeniami. Oczywiście nie wszystkie musimy znać, szczególnie, gdy nie jest to „nasz bajka”. Warto jednak znać co najmniej podstawowe określenia, z którymi możemy spotkać się w codziennym życiu. Prąd wsteczny na liczniku co to znaczy? Prąd wsteczny występuje w łańcuchach modułów fotowoltaicznych. Dzieje się tak podczas stanu zwarcia, które jest wynikiem błędnego podłączenia, zwarcia w module PV lub innych uszkodzeń. Zwarcie następuje, gdy napięcie obwodu otwartego jest różne od obwodu równoległych łańcuchów.

Co to jest prąd wsteczny?

Prąd wsteczny na liczniku co to znaczy?

Jak spisać stan licznika prądu?

Jak spisać stan licznika prądu? Jeśli sami chcemy spisać stan licznika prądu, pamiętajmy o 3 podstawach. Po pierwsze pamiętajmy, że należy podać pełne kilowatogodziny. Po drugie, jeśli nasz licznik jest licznikiem indukcyjnym, nie podajemy zer (0) znajdujących się z przodu. Trzecia ważna sprawa dotyczy taryfy dwustrefowej. Jeśli posiadamy więcej niż jedną strefę, podajemy osobny stan dla każdej z nich. Samodzielnie podając stan licznika prądu należy dokładnie sprawdzać, czy podajemy odpowiednie wartości. Posiadanie więcej niż jedna taryfa utrudnia nam to zadanie, jednak nie jest czym nadzwyczaj trudnym. Aby zrobić to w prawidłowy sposób, wystarczy dokładnie i ze skupieniem czytać kody OBIS.

spisanie licznika prądu

Jak spisać stan licznika prądu?

Jak się odczytuje licznik prądu?

Wielu z nas ma problemy z prawidłowym odczytywaniem licznika prądu. Mimo, że na co dzień nie zajmujemy sobie tym tematem głowy, warto zapoznać się podstawami w tej dziedzinie, kiedyś ta wiedza może okazać się przydatna. Jak się odczytuje licznik prądu? Aby ułatwić odczytywanie prądu na liczniku, powstały specjalne oznaczenia i kody. Znajdziemy tam kody takie jak na przykład: 0.9.2 – oznaczający datę, 0.9.1 – oznaczający czas, 1.8.1 – oznaczający stan energii czynnej w pierwszej strefie czasowej itp. Dzięki kodom, które możemy znaleźć na stronie internetowej u swojego dostawcy, odczytywanie licznika prądu nie powinno sprawiać większych problemów. Kody podają bardzo szczegółowe informację, stąd ich duża ilość. Wszystkie kody opisane są w jasny i zrozumiały sposób.

Odczytywanie licznika prądu

Jak się odczytuje licznik prądu?

 

Gdzie znajduje się numer licznika prądu?

Jak poprawnie sprawdzić oznaczenia znajdujące się na licznikach? Gdzie znajduje się numer licznika prądu? Numer seryjny licznika prądu znajduje się pod kodem kreskowym. Natomiast określenie typu licznika znajdziesz na górze po środku. Wszystkie oznaczenia znajdujące się na liczniku prądu są dokładnie przemyślane i opisane. Dzięki nim korzystanie z liczników jest proste nie tylko dla profesjonalistów, ale dla każdego użytkownika.

Gdzie jest numer licznika prądu?

Gdzie znajduje się numer licznika prądu?

Jak sprawdzić stan licznika prądu na kartę?

Obecnie na rynku istnieje kilka ciekawych możliwości opłat za prąd. Jedną z nowszych jest posiadanie licznika przedpłatowego. Jest to inaczej mówiąc licznik na kartę. Jego sposób działania podobny jest do doładowań telefonu komórkowego. Jak sprawdzić stan licznika prądu na kartę? Stan naszego licznika przedpłatowego sprawdzimy bezpośrednio na wyświetlaczu, gdzie pokaże nam się ilość każdego 1 kWh do wykorzystania. Liczniki przedpłatowe mogą posiadać bardzo przydatną funkcję jaką jest alarm o niskim kredycie. Dzięki temu, zostaniemy ostrzeżeni o wyczerpaniu opłaconego prądu. Pozwoli nam to na niezwłoczne doładowanie.

Jak sprawdzić stan licznika prądu na kartę?

Oznaczenia na liczniku przedpłatowym – jak odczytywać licznik prądu

Jak odczytać licznik prądu elektroniczny?

Jeśli chcesz z jakiegoś powodu sprawdzić stan licznika, warto znać podstawy. Aby zabrać się do prób odczytywania licznika, należy zapoznać się z podstawową wiedzą na ten temat. W większości przypadków możemy spotkać się z licznikami inteligentnymi. Jak odczytywać licznik prądu elektroniczny? Odczytanie licznika prądu elektronicznego są dość proste, gdyż na ich wyświetlaczach możemy znaleźć informacje tzw. kody OBIS, które informują nas o znaczeniu poszczególnych wartości (np. 0.9.1, czy 0.9.2). Dane te to m.in ilość pobranej energii, czas, czy data. Odczytywanie licznika elektronicznego jest dla wielu osób o wiele bardziej zrozumiałe. W przypadku licznika indukcyjnego, by prawidłowo odczytać stan licznika w danym okresie rozliczeniowym, należy podać stan licznika zawsze w pełnych kWh. Pamiętajmy, że podając cyfry mówiące o całkowitym zużyciu, należy podawać liczbę bez zer z przodu. W przypadku licznika elektronicznego, aby w właściwy sposób podawać stan licznika należy podać kod znajdujący się w górnym lewym rogu licznika elektronicznego.

Licznik elektryczny oznaczenia

oznaczenia na liczniku energii elektrycznej

Jak odczytać licznik prądu G11?

Jak dobrze wiemy istnieją różne rodzaje taryf, które obowiązują danego nabywcę energii elektrycznej. Jak odczytać licznik prądu G11? Do odczytania licznika prądu znajdziemy wiele przydatnych oznaczeń. Znajdziemy takie oznaczenia jak np. rodzaj licznika (na górze), obowiązująca taryfa (niżej po lewej), numer seryjny i rok produkcji licznika (z prawej strony). W odczytaniu stanu licznika pomoże nam Kod OBIS. Odczytywanie licznika prądu taryfy G11 jest niezwykle proste i przejrzyste, przy pomocy niżej przedstawionych kodów.

Jak odczytać licznik prądu G11

Jak odczytać licznik prądu G11?

Jak działa licznik dwukierunkowy prądu?

Posiadanie instalacji fotowoltaicznej ma wiele plusów. Nie tylko możemy używać prądu „wyprodukowanego przez nas”, ale też mamy możliwość magazynowania go. Jeśli posiadamy fotowoltaikę, potrzebny nam będzie inny niż standardowy rodzaj licznika. Jak działa licznik dwukierunkowy prądu? jak odczytywać licznik prądu dwukierunkowy? Jak możemy domyślać się po nazwie licznik dwukierunkowy działa w 2 strony. Tak jak standardowy licznik, oblicza ilość prądu pobranego z sieci energetycznej, a także oblicza ilość prądu wytworzonego, czyli oddanego do sieci.  Licznik dwukierunkowy jest zasadniczo taki sam jak zwykły licznik, z wyjątkiem tego, że wykrywa przepływ prądu w obu kierunkach. Licznik ma za zadanie ciągłego pomiaru napięcia i prądu przepływającego w linii elektrycznej do naszego domu czy firmy. System uzyskuje moc chwilową (w watach) poprzez pomnożenie tych wartości przez siebie. Następnie oblicza pobór mocy w czasie, co zapewnia pomiar energii wydatkowanej przez system. Licznik dwukierunkowy ma za zadanie mierzyć prąd w obu kierunkach. Zarówno prąd konsumowany jak i produkowany. Wszystko to po to by nasz operator mógł rzetelnie rozliczyć się z odbiorcą końcowym.

Działanie licznika dwukierunkowego

Jak działa licznik dwukierunkowy prądu?

Jak odczytać licznik prądu dwutaryfowy?

Wiemy już na czym polega odczytywanie liczników prądu energii elektrycznej. Bez wątpienia liczniki elektroniczne są dużo łatwiejsze do odczytania niż te zwykłe. Jak odczytać licznik dwutaryfowy? Jeśli zależy nam na odczytaniu licznika dwutaryfowego Tauron, ułatwią nam to kody OBIS (PN-EN 62056-6-1:2014 (IEC 62056)) . W przypadku licznika dwutaryfowego spotkamy się z kodami: 15.8.1, 15.8.2, 0.9.1, 0.9.2 oraz 0.2.2. Odczytywanie liczników posiadających wyżej wymienione kody, to bezsprzecznie duże ułatwienie. Takie rozwiązanie, pomaga każdemu bezproblemowo zapoznać się ze stanem licznika. Nie powinniśmy więc mieć żadnych przeszkód podczas podawania stanu licznika, co dla niektórych do tej pory było utrapieniem.

Jak odczytać licznik prądu dwutaryfowy?

Jak odczytać licznik prądu dwutaryfowy? – jak odczytywać licznik prądu?

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 21 września 2022