Spis treści

Jak odnowić starą lampę stojącą, czy warto?

Renowacja historycznych opraw oświetleniowych, niezależnie od ich stanu, jest jednym z najlepszych sposobów na zachowanie oryginalnego charakteru domu utrzymanego w styl vintage. Odnowiona lampa retro często stanowi także ciekawy kontrastujący element wyposażenia domu nowoczesnego. Jak odnowić starą lampę stojącą i uzyskać nietuzinkowy efekt? Powiemy Ci o podstawach renowacji starej lampy stojącej.

  • Czy myślałeś o odnowieniu starej lampy zamiast o kupnie nowej? Może warto rozważyć taką opcję?
  • Lampy stojące z reguły mają drewnianą konstrukcję. Czy wiesz, jak ją odnowić?
  • Nie zapominaj o renowacji abażuru.
  • Powiemy Ci, jakie są możliwości odnawiania abażuru.
Potrzebujesz odpowiedniej lampy podłogowej? Zadzwoń!

Potrzebujesz odpowiedniej lampy podłogowej? Zadzwoń!

Jak przerobić starą lampę, aby pasowała do nowoczesnego domu?

To naturalne, że chcesz wyczyścić lampę oraz abażur, które zostały zasmarowane tłuszczem i kurzem. Oceń stan zabytkowej oprawy oświetleniowej przed dotknięciem. Czy oryginalne okablowanie jest nadal obecne? Jeśli nie, należy je profesjonalnie przygotować przed kontynuowaniem renowacji.

Drobne czyszczenie może być wszystkim, co jest wymagane do usunięcia brudu powierzchniowego, pozostawiając oryginalne lakierowane wykończenie nienaruszone. Pierwszym krokiem w renowacji zabytkowej lub zabytkowej oprawy oświetleniowej, jest delikatne, ale dokładne oczyszczenie, aby usunąć wszelkie zabrudzenia lub zanieczyszczenia. Wymieszaj trzy krople całkowicie naturalnego płynu do mycia naczyń z odrobiną wody i użyj wilgotnego, wyciśniętego ręcznika.

Większość lamp stojących to lampy wykonane z drewna. Niezbędna jest ocena stanu drewnianej konstrukcji. Może się okazać, że renowacja takiej lampy nie ma sensu i praktycznie trzeba byłoby ją zbudować od nowa. Mosiądz był używany w wielu oprawach oświetleniowych z początku XX wieku i zwykle był lakierowany. Zarówno lampy ogrodowe stojące, jak i lampy podłogowe wewnętrzne możemy spotkać w takiej wersji materiałowej. Ręczne polerowanie mosiężnej lampy, z ochronną powłoką woskową lub bez, aby pomóc chronić istniejącą patynę, można wykonać po oczyszczeniu powierzchni. W tym artykule nie będziemy jednak skupiać się na takich lampach. Ograniczymy się do lamp wykonanych z drewna.

Jak przerobić starą lampę

Jak przerobić starą lampę

Jak pomalować starą lampę stojącą?

Zakładając, że mówimy o renowacji lampy wykonanej z drewna, kolejnym po czyszczeniu i ocenie stanu lampy, etapem będzie oczyszczenie powierzchni lampy. Lampy vintage często pokryte były politura. Musimy ja usunąć, aby kontynuować odnawianie lampy. Wystarczą nam szczotki na wiertarce. Na czyszczenie musimy przeznaczyć troch e czasu i uzbroić się w cierpliwość. Czas i uwaga poświęcone czyszczeniu powierzchni zwrócą się nam z nawiązka w dalszym etapie renowacji i pomogą uzyskać zamierzony efekt. Jeśli mamy już samą konstrukcję drewnianą, przechodzimy do szlifowania powierzchni papierem ściernym. Jest to także praca wymagająca cierpliwości.

Sprawdź nasze rozwiązania do oświetlenia wnętrz

Gdy mamy dobrze oczyszczoną lampę, warto ją odtłuścić, aby farba nanoszona w dalszej kolejności dobrze trzymała się lampy. Po tej czynności możemy przejść do jej malowania. Najprostszym sposobem jest farba olejna, dzięki której otrzymamy efekt glamour. Modny obecnie jest kolor biały, więc to najczęściej wybierana opcja do malowania starych lamp. Po pomalowaniu lampy uzyskamy atrakcyjny, świeży i nowoczesny wygląd starej lampy.

Jak pomalować starą lampę stojącą?

Jak pomalować starą lampę stojącą?

Jak odnowić stary abażur i uzyskać niebanalną lampę?

Odmalowanie lampy to jednak nie wszystko. Pozostaje kwestia klosza. Stare lampy, niekoniecznie mają abażur pasujący do współczesnych trendów. Współczesne trendy na szczęście znajdują miejsca dla abażurów wykonanych samodzielnie, ale także nowoczesnych abażurów gotowych. Czasami wystarczy więc odnowić abażur, używając ciekawych materiałów pasujących do sposobu aranżacji naszego wnętrza. Odnowiona lampa z nowym abażurem odmieni całkowicie nasze wnętrze i nada mu przytulnego charakteru. Abażury możemy pomalować kredową emulsją, która zapewnia matowe, przyjemne wykończenie. Inną farbę musimy wybrać, jeśli mamy abażur z plastiku lub aluminium. Czasami abażur jest na tyle ciekawy i w dobrym stanie, że nie są mu potrzebne żadne zabiegi renowacyjne. Wystarczy go dobrze wyczyścić i wykorzystać specjalny spray do odnawiania materiałów. Abażur możemy także obszyć nowym materiałem. Inny kolor i faktura materiału może zapewnić nam zaskakujący efekt i sprawić, że lampa będzie niezwykle ciekawym elementem wystroju wnętrza. Jeżeli nie mamy odpowiednich umiejętności, boimy się podjąć próby odnawiania abażuru własnymi rękoma, możemy skorzystać z gotowych produktów. Współczesne abażury są często tworzone z myślą o fanach odnawiania starych lamp i przeznaczone do lamp odnawianych i wykonywanych samodzielnie.

Odnawianie starej lampy stojącej to zadanie dla osób lubiących tworzenie i odnawianie. Kilka godzin pracy poświęconej na renowacje takiej lampy skutkuje powstaniem oryginalnej i niebanalnej lampy, której bliźniaka nie znajdziemy w żadnym innym domu. Lampa dostosowana kolorystyką, kształtem abażuru do naszych potrzeb i oczekiwań będzie ciekawym elementem naszego pomieszczenia. Dodatkowa satysfakcja z wykonania lampy samodzielnie będzie dodatkową nagrodą za trud włożony w jej renowację. Pamiętajmy także, że gdy obecny wygląd lampy się nam znudzi, możemy przeprowadzić kolejną jej przemianę.

Jak odnowić starą lampę stojącą - jak odnowić starą lampę stojącą?

Jak odnowić starą lampę stojącą – jak odnowić starą lampę stojącą?

Artykuł napisany przez Rafał Brzeziński, 11 października 2021