Spis treści

Jak oświetlić balkon?

Oświetlenie balkonu znacząco różni się od oświetlenia, które stosujemy w domu. Oświetlenie balkonowe powinno być znacznie bardziej stonowane. Powinno dawać nam odpowiedni nastrój, ale nie przeszkadzać naszym sąsiadom. Do oświetlenia balkonu możemy użyć małe oprawy wbijane solarne na przykład w jakąś doniczkę z kwiatami, co wieczorem pozowli nam uzyskać przyjemny klimat. Również ciekawy rozwiązaniem będą kinkiety solarne. Tworząc oświetlenie na balkon, trafiamy również, na zupełnie inne przeszkody.

jak oswietlic balkon, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl

Chcesz wyjątkowo oświetlić balkon? Razem z smd-led.pl znajdziemy idealne rozwiązanie dla Ciebie

Najczęściej wybierane lampy na balkon przez naszych klientów:

SŁUPEK OGRODOWY SOLARNY V-TAC 2W LED 2-FUNKCJE IP65 BIAŁYSŁUPEK OGRODOWY SOLARNY V-TAC 2W LED 2-FUNKCJE IP65 BIAŁYZobacz produkt
LAMPA OGRODOWA LED SOLARIS 2 5,5W BARWA NEUTRALNALAMPA OGRODOWA LED SOLARIS 2 5,5W BARWA NEUTRALNAZobacz produkt
NAŚWIETLACZ SOLAR LED Z CZUJNIKIEM RUCHU 1080LMNAŚWIETLACZ SOLAR LED Z CZUJNIKIEM RUCHU 1080LMZobacz produkt

Oświetlenie balkonu – czym się kierować

jak oswietlic balkon

Jak oświetlić balkon

 

Oświetlenie na balkon dobierać powinniśmy do jego metrażu. Balkony w blokach zazwyczaj nie są zbyt duże, zatem dobre zaplanowanie aranżacji i oświetlenia to kluczowe czynniki, które pozwalają nam na spędzanie na nim jak najwięcej czasu. Dobrze zaplanowana aranżacja i oświetlenie balkonowe pozwolą nam zrelaksować się na nim po długim, męczącym dniu. Na dobrze oświetlonym i rozplanowanym balkonie możemy zjeść wspólną kolację czy poczytać ulubioną książkę.

Jakie oświetlenie balkonowe wybrać

 

Planując oświetlenie balkonu, pod uwagę weźmy:

  • Wielkość powierzchni do oświetlenia
  • położenie balkonu
  • możliwość podłączenia do stałego źródła prądu
  • klimat, jaki chcemy uzyskać.

 

Wielkość balkonu

Wielkość powierzchni, którą należy oświetlić to podstawowe kryterium wyboru ilości oraz rodzaju oświetlenia. Mały balkon nie wymaga od nas wielu różnych źródeł światła i wystarczy niewielkiej mocy żarówka, aby oświetlić cała przestrzeń. W przypadku dużego balkonu możemy zdecydować się na kilka rodzai oświetlenia. Wybrać możemy zarówno lampy wiszące, jak i kinkiety. W obu przypadkach kluczową kwestią pozostaje optymalne rozmieszczenie naszych lamp, aby równomiernie oświetlić cała przestrzeń. Oczywiście dodatkowo możemy uzupełnić oświetleniem dekoracyjnym i klimatycznym. Delikatne punkty świetlne w postaci świec, latarenek czy łańcuchów świetlnych nada relaksujący klimat na naszych balkonach. Jeśli jednak chcemy np. poczytać książkę, będą one niewystarczające.

Czym oświetlić pergolę?

Jak oświetlić pergolę tarasową – Oświetlenie pergoli tarasowej pomysły i porady

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej spotkać możemy różnego rodzaju pergolę tarasową, która doskonale sprawdza się […]

Oświetlenie do ogrodu - porady

Oświetlenie roślin w ogrodzie – poradnik ogrodniczy

Ogród – już sama nazwa kojarzy się z relaksem i zielenią. Ogród dla wielu z […]

Oświetlenie ogrodzenia – pomysły i inspiracje

Oświetlenie ogrodzenia staje się coraz popularniejsze. Stanowi nie tylko doskonałe podkreślenie piękna naszej posesji już […]

Oświetlenie LED ogrodowe

Oświetlenie do ogrodu – jak je wybrać i zaprojektować 

Oświetlenie ogrodowe – jak je wybrać i zaprojektować? To pytanie w roku 2022 jest coraz […]

Położenie balkonu

 

Balkon to również miejsce narażone na działanie różnego rodzaju czynników atmosferycznych. Musimy o tym pamiętać podczas planowania na nim oświetlenia. Jeśli nasz balkon jest zadaszony, możemy pozwolić sobie na lampę sufitową. Jeśli natomiast balkon jest odkryty, wybrać musimy inny rodzaj lamp. Bez względu na ich rodzaj, wybierajmy lampy, które przeznaczone są do użytku zewnętrznego. Posiadają one odpowiednie zabezpieczenia zatem mamy gwarancję długowieczności zastosowanych lamp i bezpieczeństwa ich użytkowania.

Girlanda ogrodowaGirlanda ogrodowaZobacz produkty
Lampy solarne LEDLampy solarne LEDZobacz produkty
Kinkiet ogrodowyKinkiet ogrodowyZobacz produkty

Oświetlenie balkonu z podłączeniem do prądu

 

Bardzo ważną kwestią jest również możliwość podłączenia lamp do prądu stałego. Jeśli je posiadamy lub możemy zamontować, wybór oświetlenia staje się znacznie szerszy. Niemniej jednak podstawą montażu jest stworzenie odpowiedniej instalacji i przeprowadzenie przewodów. Z uwagi na to, iż balkon narażony jest na zalanie, mrozy i inne czynniki atmosferyczne wykonanie odpowiednio zabezpieczonej instalacji jest absolutnie niezbędne. Ze stworzoną bazą możemy planować rozmieszczenie i rodzaj lamp, które chcielibyśmy zastosować.

 

Jak oświetlić balkon

Kinkiety ogrodowe na balkon

Możemy pokusić się zarówno o lampę wisząca sufitową, jak i kinkiety, plafony czy lampy elewacyjne zwykłe i solarne. Lampa sufitowa zamontowana w centralnym punkcie oświetli nam całość dostępnej przestrzeni. W przypadku balkonów w blokach pamiętajmy jednak aby światło nie było zbyt intensywne i nie przeszkadzało innym mieszkańcom, zwłaszcza w późnych porach nocnych. Natomiast kinkiet da nam subtelne światło które idealnie nadaje się na balkon, dając nam klimatyczne oświetlenie kierunkowe. Światło padające z tyłu lub boku o niewielkiej mocy idealnie sprawdzi się na balkonach w bloku. Dzięki niemu oświetlimy balkon na tyle, aby bez problemu móc się po nim poruszać i do późna spędzać na nim czas. Oświetlenie takie jest również na tyle subtelnie, aby nie przeszkadzać naszym sąsiadom.

Przemyślmy bardzo dobrze usytuowanie naszych lamp, aby optymalnie oświetlały nam przestrzeń. Wieszająca lampa sufitowa to dodatkowe wyzwanie. Jeśli posiada ona długi łańcuszek, powstaje prawdopodobieństwo uszkodzenia okna lub przedmiotów znajdujących się w jej pobliżu. Musimy zatem dobrze przemyśleć miejsce jej montażu i dodatkowo zabezpieczyć, aby silne podmuchy wiatru nie uszkodziły jej lub miejsca jej instalacji. Możemy zastosować tu również wszelkiego rodzaju plafony, ale pamiętajmy o tym, aby ich zabezpieczenia były odpowiednie do stosowania na zewnątrz.

 

Styl i rodzaj lamp na balkon.

 

Styl i wielkość lamp dobieramy oczywiście według naszych potrzeb. Znajdziemy takie pasujące do surowych aranżacji, ale również te bardziej stylowe, wyglądem przypominające latarenki czy starodawne lampy naftowe. Lampy na balkon niemuszą oczywiście pasować do naszego mieszkania. Możemy stworzyć nowoczesne wnętrza i romantyczny balkon. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od balkonu i jaką funkcję ma on dla nas spełniać. Jak zwykle polecamy zastosowanie oświetlenia Led. Oświetlenie balkonu Led to energooszczędny sposób, który nie zwiększy nam znaczenie rachunków za prąd. 

 

Oświetlenie balkonu solarne

 

Chcąc oświetlić balkon w możliwie jak najbardziej ekologiczny sposób, możemy postawić na świece i inne naturalne źródła światła. Możemy również rozważyć inne rozwiązanie. Na balkonach sprawdzą się również wszelkiego rodzaju lampy solarne. Jest to nowoczesne źródło światła czerpiące energie ze światła słonecznego. Lampy tego typu stały się obecnie bardzo popularne i do wyboru mamy mnóstwo ciekawych możliwości. W ofertach sklepów mamy takie niewielkie, które włożyć możemy w doniczkę znajdująca się na balkonie. Są to jednak lampki małej mocy i dają raczej dekoracyjne światło punktowe. Większe lampy solarne możemy postawić w dowolnym miejscu lub zamontować na elewacji. Niemniej jednak pamiętajmy, że umiejscawiamy je w taki sposób, aby jak najdłużej docierały do nich promienie słoneczne. W innym przypadku, nie spełnią one swojej funkcji w odpowiednim stopniu. Oświetlenie balkonu solarne jest więc jedynie alternatywą i może zostać uzupełnieniem podstawowego. Niemniej jednak ich dużą zaletą jest brak konieczności montażu jak w przypadku lamp standardowych. Ceną za ich użytkowanie jest również jedynie koszt samej lampy. 

 

Jak oświetlić balkon

Girlanda żarówkowa do oświetlenia balkonu

Dyskretne światło tworzące jednocześnie nastój zapewnią nam również wszelkiego rodzaju łańcuchy i girlandy świetlne. Również i w tym przypadku pamiętajmy o tym, żeby dokładnie sprawdzić, czy nadają się do użytku zewnętrznego. 

 

Jak oświetlić balkon bez prądu

 

Oświetlenie balkonu

Oświetlenie na balkon

Większy problem mamy, kiedy do naszego balkonu, ze względów technicznych bądź prawnych nie możemy przyłączyć żadnego źródła prądu. Wtedy wybór oświetlenia na balkon znacznie nam się zawęża. Oświetlenie balkonu bez prądu jest jednak możliwe. Możemy zastosować tutaj na przykład wspomniane wcześniej lampy solarne. Umiejscowione w newralgicznych miejscach doświetlą nam poszczególne części balkonu. Do dyspozycji pozostają nam również światła świec czy lampek na baterie. Oświetlenie balkonu na baterie to przede wszystkim wszelkiego rodzaju ozdobne lampki ledowe czy łańcuchy typu Cottonballs. Świecę postawić możemy na podstawkach lub umieścić w latarenkach, które stanowić będą dodatkową ozdobę. Odpowiednie rozstawienie może ładnie i klimatycznie oświetlić nasz balkon. Lampki na baterie z mocniejszym źródłem światła ustawmy w miejscu, gdzie potrzebujemy go nieco więcej. 

girlanda-ogrodowa-led-10m-10-x-g45-e27-1w-2700kGIRLANDA OGRODOWA LED 10M +10 X G45 E27 1W 2700KZobacz produkt
girlanda-ogrodowa-v-tac-sznur-led-5-metrow-10-zarowek-05w-vt-70510-3000k-300lmGIRLANDA OGRODOWA V-TAC (SZNUR) LED 5 METRÓW 10 ŻARÓWEK 0,5W VT-70510 3000K 300LMZobacz produkt
girlanda-ogrodowa-v-tac-sznur-1w-led-5-metrow-10-zarowek-6000k-vt-70510GIRLANDA OGRODOWA V-TAC (SZNUR) 1W LED 5 METRÓW 10 ŻARÓWEK 6000K VT-70510Zobacz produkt

Bez względu na rodzaj oświetlenia balkonowego, jakie wybierzemy, pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu wszelkich źródeł światła prądowego i niepozostawianie świec bez nadzoru. Pamiętajmy również o zasadach dobrego zachowania i nie twórzmy iluminacji przeszkadzających innym mieszkańcom. Jedyny wyjątek stanowi czas, kiedy zastanawiamy się jak oświetlić balkon na święta. W tym unikalnym przypadku możemy pozwolić sobie na ozdobienie balkonu z bożonarodzeniowe światła, które będą widoczne z daleka. W tym unikalnym przypadku możemy pozwolić sobie na ozdobienie balkonu w bożonarodzeniowe światła, które będą widoczne z daleka.

Podsumowując, oświetlenie balkonu wymaga starannego planowania i doboru odpowiednich źródeł światła, aby stworzyć przyjemną atmosferę, nie przeszkadzając jednocześnie sąsiadom. Należy uwzględnić wielkość balkonu, jego położenie oraz możliwość podłączenia do stałego źródła prądu. Małe balkony dobrze oświetlą delikatne lampy wiszące, kinkiety, a także dekoracyjne łańcuchy świetlne czy świece. Na większych balkonach można zastosować kombinację różnych źródeł światła, aby równomiernie oświetlić całą przestrzeń. Jeśli balkon nie jest zadaszony, należy wybrać lampy przystosowane do użytku zewnętrznego z odpowiednimi zabezpieczeniami. W przypadku braku dostępu do prądu, świetnym rozwiązaniem są lampy solarne, które nie wymagają zewnętrznego źródła zasilania, a także świece i lampki na baterie, które tworzą klimatyczne oświetlenie. Oświetlenie LED stanowi energooszczędną i wydajną opcję, która jest zarówno praktyczna, jak i estetycznie atrakcyjna. Warto również pamiętać o bezpieczeństwie i nie pozostawiać świec bez nadzoru. Odpowiednie zaplanowanie oświetlenia na balkonie pozwoli stworzyć relaksującą i przyjemną przestrzeń, idealną do odpoczynku po długim dniu pracy.

jak oswietlic balkon, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 18 października 2018