Spis treści

Jak oświetlić bank – Co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę

Banki są miejscem bezpośrednio związanym z finansami. To tu zakładamy rachunki oszczędnościowe, konta osobiste oraz bierzemy kredyty na domy czy mieszkania. Podczas rozmów z pracownikiem banku, musi zatem panować atmosfera, która będzie komfortowa, a także będzie sprzyjać podpisywaniu umów. Jednym z najważniejszych elementów wpływający na to, jak klient będzie czuć się podczas rozmowy, jest oświetlenie. Ma ono ogromny wpływ, jednak wiele osób nie zwraca na nie uwagi, ponieważ dziś, niemal na każdym kroku mamy z nim do czynienia. W biurach, w szkołach, zakładach pracy — wszędzie tam, gdzie są ludzie, znaleźć można oprawy oświetleniowe.  Jeżeli chodzi o oświetlenie w banku, to normy przewidują, że: na biurkach w salach obsługi klienta powinno być natężenie na poziomie 500lx. Przejścia i szlaki komunikacyjne minimum 150lx, a otwarte powierzchnie w granicy 300lx. Jednak jak oświetlić bank, żeby panujące w nim warunki były sprzyjające zarówno klientom jak i pracownikom? Zapoznaj się z dalszą częścią artykułu, aby znaleźć odpowiedź na to pytanie. Czytając, dowiesz się również:

  • w jaki sposób oświetlić pomieszczenia biurowe znajdujące się w banku,
  • jakie powinno być oświetlenie ewakuacyjne i awaryjne w banku,
  • w jaki sposób można otrzymać darmowy projekt i analizę oświetlenia banku.
Darmowy projekt i wycena oświetlenie twojego banku

Darmowy projekt i wycena oświetlenie twojego banku

Najczęściej wybierane panele LED do oświetlenia banku przez naszych klientów:

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LMZobacz produkt
PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595Zobacz produkt
PANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNY NATYNKOWY/PODTYNKOWY VT-6139 4000K 3960LMPANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNYZobacz produkt

Jak oświetlić salę sprzedażową w banku

Sala sprzedażowa, czyli sala obsługi klienta jest jednym z najważniejszych miejsc w banku. To tu przyjmuje się klientów, z którymi podpisuje się umowy na usługi i produkty finansowe.

Człowiek, podejmując decyzje o wzięciu pożyczki, bardzo często ma duży mętlik w głowie, który może mówić, żeby jednak nie decydować się na jej zaciągnięcie. Warunki, w których spędza czas na rozmowach z pracownikiem banku, są zatem bardzo ważne. Im większy komfort odczuwa, tym większa szansa na to, że zdecyduje się finalnie na podpisanie umowy.

Jednym z najważniejszych elementów w sali obsługi klienta jest oświetlenie. Podświadomie wpływa ono na zachowania, a także samopoczucie ludzi, dzięki czemu w bardzo łatwy sposób jako właściciel banku, jesteśmy w stanie przekonać do siebie potencjalnego klienta. Światło w banku powinno być odpowiednio rozproszone, a sama jakość emitowanych promieni świetlnych bardzo wysoka. Migające lub żółte światło kojarzy się z niską jakością, która w banku nie może mieć miejsca.

Najlepiej do oświetlenia bankowej sali sprzedażowej sprawdzą się żarówki LED oraz lampy sufitowe. Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie w banku sprawi, że promienie świetlne będą docierać do nas z każdej strony, dzięki czemu czytanie i podpisywanie dokumentów będzie znacznie prostsze.

Natężenie światła w pomieszczeniach przeznaczonych dla klientów nie powinno być mniejsze niż 300 luksów. Optymalnie będzie, jeśli nad biurkami do rozmów z klientami zamontujesz nieco bardziej intensywne oświetlenie LED, a w strefie poczekalni wspomniane już lampy generujące 300 lx.

Jak oświetlić salę sprzedażową w banku

Jak oświetlić salę sprzedażową w banku

Jeśli zaś chodzi o temperaturę barwową, to tu zdania są podzielone. Niektórzy twierdzą, że dobrze sprawdzają się chłodne barwy światła, inni, że to naturalne światło najlepiej działa na budowanie zaufania. Jednak zbyt chłodna barwa np. 7000 K, może spowodować dyskomfort wzrokowy i denerwować klienta. Najlepiej sprawdzą się zatem źródła światła o temperaturze od 3800 do 5000 K.

Pamiętaj także, by podczas modernizacji oświetlenia w banku wybierać wyłącznie nowoczesne rozwiązania. Nie korzystaj z przestarzałych żarówek lub świetlówek, które pobierają zdecydowanie więcej energii od lamp opartych o diody LED. To oprócz tego, że są zdecydowanie bardziej energooszczędne, emitują także światło o wiele lepszej jakości.

Oświetlenie pomieszczeń biurowych w banku

W pomieszczeniach biurowych należy zapewnić takie oświetlenie, które będzie umożliwiało komfortowe i efektywne wykonywanie pracy. Powinno być ono dostosowane do poszczególnego stanowiska, a także rodzaju wykonywanej pracy.

Zgodnie z normą PN-EN 12464-1 – Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy we wnętrzach, należy zapewnić odpowiednie warunki, oświetleniowe, których najważniejszym składnikiem jest natężenie oświetlenia. W przypadku pomieszczeń biurowych w banku wygląda to następująco:

  • 200 lx — magazyny i archiwa bankowe,
  • 300 lx — recepcja oraz biura przeznaczone do segregowania dokumentów, oraz kopiowania,
  • 500 lx — biura, w których wykonywane są takie prace jak: pisanie ręczne, obsługa klawiatury, czytanie, przetwarzanie danych,
  • 700 lx — stanowiska biurowe, w których wykonywane są prace projektowe związane z rysunkiem technicznym oraz analizą dokumentów.

Sprawdź normy i wymagania oświetlenia w biurze

Oświetlenie pomieszczeń biurowych w banku

Oświetlenie pomieszczeń biurowych w banku

Światło w pomieszczeniach biurowych powinno być również odpowiednio rozproszone, pozbawione kontrastów, a także bezcieniowe. Na biurkach powinny się również znajdować lampki biurowe, które umożliwiają doświetlenie płaszczyzny roboczej.

Zobacz więcej z kategorii

Panel LED 60x60Zobacz produkty

Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne w banku

Oświetlenie awaryjne powinno być stosowane we wszystkich budynkach użytku publicznego jak: teatry, kina, lokale rozrywkowe, czy banki, a także zakładach pracy i lokalach o powierzchni większej niż 1000 metrów kwadratowych.

Jako że banki wpisują się w budynki, w których musi znajdować się system oświetlenia awaryjnego, konieczne jest stworzenie takiego systemu, który podczas awarii zasilania pozwoli w bezpieczny sposób opuścić budynek.

Oświetlenie Awaryjne przepisy

Lampa awaryjnaLampa awaryjnaZobacz produkty
PLAFONIERA INLKLO 97847 COSMIC LED 12W IP66 4000K MDOprawa LED z modułem awaryjnymZobacz produkty
Oprawa ewakuacyjnaOprawa ewakuacyjnaZobacz produkty

Drogi ewakuacyjne, czyli inaczej mówiąc ciągi komunikacyjne jak korytarze czy schody, oprócz odpowiedniego oświetlenia, muszą być w prawidłowy sposób oznakowane. Przyjęło się, że do tego celu stosuje się zielone lampy wskazujące kierunek ewakuacji.

  • Korytarze muszą być oświetlone światłem o natężeniu min. 1 lx w środkowej części drogi ewakuacyjnej.
  • Strefy otwarte, czyli pomieszczenia, przez które przebiega droga ewakuacji, muszą być oświetlone światłem o natężeniu min 0,5 lx na poziomie podłogi.
  • Strefy wysokiego ryzyka jak kotłownie znajdujące się na terenie banku muszą być wyposażone w system zasilania awaryjnego, a także oświetlenie awaryjne. Tutaj, natężenie światła nie powinno być mniejsze niż 15 lx i umożliwiać zakończenie niebezpiecznych prac.
  • Lampy przy schodach muszą być zainstalowane w taki sposób, aby każdy stopień podczas awarii zasilania był bezpośrednio oświetlony.
  • Każda zmiana kierunku musi być oznaczona przy pomocy specjalnych lamp, a także oznakowania.

Warto również zaznaczyć, że oświetlenie awaryjne w banku powinno spełniać wszelkie normy i rozporządzenia dotyczące opraw oświetleniowych oraz światła w budynkach użyteczności publicznej.

Jak dostać darmowy projekt oświetlenia banku

Jeśli jesteś właścicielem banku, zapewne zastanawiasz się, w jaki sposób oświetlić swoją placówkę. Najlepszym pomysłem jest przygotowanie projektu, a także analiza kosztów związanych z zakupem opraw. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, stworzenie instalacji oświetleniowej zgodnej z normami, które będzie zapewniać komfort pracy, nie jest łatwym zadaniem. Najlepiej w takiej sytuacji skorzystać z pomocy specjalisty, który wie, w jaki sposób oświetlić poszczególne strefy w banku.

Oświetlenie Banku

Oświetlenie Banku

Nasza firma oferuje w pełni darmowy projekt, wycenę oraz analizę opłacalności inwestycji dla określonego przez Ciebie budynku lub lokalu. Przygotowany projekt i oferta będzie w pełni spersonalizowana do Twoich wymagań, dzięki czemu bez problemu zakupisz niezbędne elementy i urządzenia oświetleniowe.

To, czego od Ciebie potrzebujemy w celu przygotowania projektu oświetleniowego to:

  • Projekt lub rysunek budynku. Najlepiej, jeśli posiadasz projekt w formacie dwg. Zawarte w nim informacje są bardzo precyzyjne, co w znacznym stopniu ułatwia stworzenie dokładnego planu rozmieszczenia lamp. Jeśli go nie posiadasz, wystarczy, że dostarczysz nam rysunek budynku lub lokalu z zaznaczonymi wymiarami i długościami ścian.
  • Przeznaczenie pomieszczeń. Jako właściciel najlepiej wiesz, do czego dane pomieszczenie będzie wykorzystywane. Zamieść na projekcie lub poinformuj naszych specjalistów, do czego będzie wykorzystane każde pomieszczenie.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z naszym działem handlowym lub specjalistami, którzy odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą rozwiązać problemy. Pamiętaj także, że przygotowanie i edycja projektu jest w pełni darmowa.

Darmowy projekt i wycena oświetlenie twojego banku

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 25 lutego 2022