Spis treści

Jakie oświetlenie do biura wybrać? Porady i wskazówki

Pracując w biurze spędzamy dużo czasu w jednym pomieszczeniu, dodatkowo najczęściej wpatrując się w monitor komputera. Odpowiednie oświetlenie miejsca pracy jakim w tym przypadku jest biuro, powinno być nie tylko energooszczędne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Zastanawiając się nad tym jakie oświetlenie do biura wybrać, warto pamiętać o tym, że biurowe oświetlenie ma wpływ na efektywność i dobre samopoczucie. Najważniejszą wskazówką więc, powinna być funkcjonalność oświetlenia a nie sam wygląd. Rodzajem oświetlenia świetnie sprawdzającym się w przypadku oświetlenia do biura i gabinetu jest technologia LED. Wybierając oświetlenie ledowe możemy uzyskać temperaturę barwową wynoszącą 4000K, która dzięki swojej uniwersalności jest niezwykle pożądana.

  • Jaki rodzaj światła jest idealny do biura?
  • Natężenie w archiwum – czy różni się od norm biurowych?
  • Światło ciepłe i zimne. Które z nich jest odpowiednie do pracy?

Projekt oświetlenia biura

Jeśli wybierzemy oświetlenie nieadekwatne do pomieszczenia, o nieprawidłowym natężeniu lub barwie męczącej wzrok, możemy narazić pracowników nie tylko na gorsze samopoczucie, ale także bóle głowy, na czym bez wątpienia sami też stracimy.

Nowoczesne lampy oprócz komfortu pracy, sprawdzą się najlepiej też w zmniejszeniu kosztów opłat za prąd. Led-owe źródło światła pozwala oszczędzać nawet 80%, w porównaniu do starszych modeli oświetleniowych.

Oświetlenie biurowe to nie tylko główne oświetlenie. Mimo, że strumień światła jest w stanie równomiernie oświetlić całe pomieszczenie, nie możemy zapominać o dodatkowym oświetleniu.  Prawidłowe oświetlenie jakie należy wybrać do biura musi zawierać lampki na każde biurko, które są przydatne przy doświetleniu klawiatury. Wybierając lampy doświetlające, barwa światła jest równie ważna, jak w głównym źródle światła.

PANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNAZobacz produkt
PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAZobacz produkt
Panel LED 24W 30X30 2300LM 4000K EASYFIXZobacz produkt

Jak oświetlić biuro?

Praca biurowa zazwyczaj uważana jest za mniej ryzykowną i narażoną na utratę zdrowia, niż praca fizyczna. Należy jednak pamiętać, że pracownicy biurowi bez przerwy narażeni są na oddziaływanie świateł, długie godziny spędzają przed ekranem komputera, co nie jest bez znaczenia. Aby zminimalizować uboczne, nieprzyjemne skutki należy wiedzieć jak oświetlić biuro, tak by było bezpieczne dla pracowników. Przede wszystkim musimy pamiętać o naturalnym oświetleniu, do którego należy wybrać typ oświetlenia. W biurach musimy zapewnić natężenie wartości 500 lx. Najlepszym sposobem do zapewnienia właściwego źródła światła jest zastosowanie świateł LED, jako głównego oświetlenia. Ledy nie tylko pozwalają dokładnie rozproszyć światło na całe pomieszczenie, ale też są energooszczędne, co w obecnych czasach jest istotne, nie tylko przez wzgląd na środowisko, ale też nasz portfel. Poza zastosowaniem takich lamp jak plafony LED lub innych ledowych oświetleń, należy mieć na uwadze konieczność doświetlenia punktowego np. za pomocą kinkietów. Do zapewnienia odpowiednich warunków dla wzroku pracowników biur, ważnym aspektem jest też inwestycja inne oświetlenie np.  lampka na biurko, dzięki której doświetlimy ważne miejsca takie jak klawiatury. Dzięki temu osoby pracujące przy komputerze nie będą nadwyrężać nadmiernie wzroku.  Co jeszcze jest ważne podczas oświetlania biura? Nie możemy zapominać o oświetleniu dekoracyjnym. Uwydatni i podkreśli ono zalety wizualne pomieszczenia, a przebywanie w nim stanie się przyjemniejsze.

Jak oświetlić biuro

Ile lux w biurze?

Urządzając biuro i chcąc dobrać oświetlenie musimy pamiętać o właściwym natężeniu światła. Udostępniając każde pomieszczenie przeznaczone do pracy należy pamiętać ile lux należy zachować. W przypadku biur jest to zazwyczaj 500 lx. Jeśli chodzi o biura jednak takie, w których pracownik wykonuje pracę dorywczo wartość spada do 300 lx.

Właściwe oświetlenie to przede wszystkim funkcjonalne oświetlenie. Trzeba pamiętać, że na dobre oświetlenie składa się wiele aspektów, a każde pomieszczenie posiada swoje wytyczne dotyczące norm jakie musi spełniać znajdujący się w nim typ oświetlenia.

Np.: w archiwach wartość natężenia światła powinna wynosić 200 lx przy pomiarach wykonywanych na wysokości 0.80m. Równomierność w takim pomieszczeniu powinna mieć wartość 0.40, natomiast współczynnik oddawania barw nie mniejszy niż CRI 80.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Zobacz produkt

Wybierając oświetlenie główne do biura, warto wiedzieć podstawy dotyczące luksów. Jest to jednostka miary, której używa się do opisania ilości lumenów przypadających na m2. Nie uwzględnia intensywności, tylko obszar strumienia świetlnego. Dla przykładu mając źródło światła o mocy 500 lumenów i rozłożymy je na 1 m2 otrzymamy natężenie o wartości 500 luksów.

Sprawdź parametry na które warto zwrócić uwagę w nowoczesnym oświetleniu

Jakie światło do biura?

Zanim zdecydujemy jakie światło do biura wybrać, określmy rodzaj pomieszczenia o jaki nam chodzi. Jeśli przykładowo chcemy oświetlić recepcję wystarczy nam oświetlenie sufitowe o natężeniu 300 lx i wartości oddawania barw CRI80. Do tego typu oświetlenia sprawdzą się lampy takie jak panele LED

Jakie oświetlenie do biura

W biurach spędzamy sporą część dnia, dlatego wybór oświetlenia jest tak istotną sprawą.  To w dużej mierze od niego zależy poziom naszego zmęczenia. Ma wpływ na nastrój a nieodpowiednio dobrane barwy sprawią, że będziemy senni co bez wątpienia utrudnia właściwe wykonywanie obowiązków. Praca przy komputerze już sama w sobie jest męcząca, wielogodzinne wpatrywanie się w monitor jest niemałym wyzwaniem dla oczu. Odpowiednio dobrana ilość światła zniweluje w jakiejś części nieprzyjemne skutki. Możliwość zapewnienia w pomieszczeniach światła dziennego jest znakomitą, jednak nie zawsze możliwą do spełnienia opcją.

Zobacz jak zamontować oświetlenie

Jaka barwa światła do biura?

Barwa światła jaka idealnie nadaje się do biura powinna być możliwie jak najbardziej zbliżona do naturalnego światła. Biała mocna barwa jest idealna do oświetlenia takich pomieszczeń. Wartość temperatury barwowej światła odpowiedniego do biur to ok 4000K. Nowoczesne oświetlenie takie jak plafony LED, oświetlenie szynowe i inne oświetlenia typu LED są doskonałym sposobem na oświetlenie centralne biura. Moc żarówki bez problemu poradzi sobie z oświetleniem każdego kąta. Jesteśmy w stanie uzyskać rozproszone światło, które jest niezbędne do dobrego oświetlenia całego lokum. Oprócz lamp sufitowych, należy też wybrać lampy i taśmy LED do doświetlenia takich miejsc jak biurka, szafki, klawiatury czy ścianę za monitorem.

Oświetlenie do biura

Ile lumenów na m2 w biurze?

Jak wiadomo oprócz światła słonecznego wpadającego przez okno, oświetleniem jakie musi znaleźć się w biurze jest światło o odpowiednich parametrach. Musi ono spełniać wszystkie określone normy takie jak między innymi kąt padania światła, barwa światła, a także jego natężenie. A więc ile lumenów na m2 powinno znaleźć się w biurze? Otóż normy mówią, że optymalne jest światło o mocy ok. 500 lumenów na m2.

Ile lux w biurze

Czym jest lumen? Określenie to powstało wraz z technologią LED. Lumen jest jednostką strumienia światła, które określa ilość światła emitowanego przez dane źródło. Prościej mówiąc im większa ilość lumenów, tym więcej światła.

Jakie powinno być natężenie oświetlenia w biurze?

Normy i przepisy określają najważniejsze warunki, jakie należy spełniać oświetlając dany obiekt. To jakie powinno być natężenie oświetlenia w biurze jest ściśle zależne od tego, do czego konkretnie służy dane pomieszczenie. Mając do czynienia z klasycznym biurem, w którym pracownicy spędzają czas przy komputerze poziom natężenia powinien wynosić co najmniej 500 luksów. Jest to optymalna wartość dla tego typu pomieszczeń.

lampaki na biurko
LAMPKA BIURKOWA GALA 6W LED CZARNALAMPKA BIURKOWA GALA 6W LED CZARNAZobacz produkt
LAMPKA BIURKOWA GALA 6W LED BIAŁALAMPKA BIURKOWA GALA 6W LED BIAŁAZobacz produkt
LAMPKA BIURKOWA LILLY PINK 4W LEDLAMPKA BIURKOWA LILLY PINK 4W LEDZobacz produkt
LAMPKA BIURKOWA V-TAC 12,5W 3W1 INDUKCJA ZMIANA BARWY CZARNA VT-7405 2700K-6400K 630LMLAMPKA BIURKOWA V-TAC 12,5W 3W1 INDUKCJA ZMIANA BARWY CZARNAZobacz produkt

Światło stosowane w biurze powinno być zachowane w białej barwie, naturalnej dla oczu. Dzięki temu unikniemy zmęczenia i rozproszenia, a pracownicy będą bardziej wydajni i skupieni na obowiązkach.

Przeczytaj nasze pozostałe artykuły na temat oświetlenia biura

Nie powinniśmy używać ciepłego światła, gdyż da ono poczucie odprężenia i senności, co skutecznie zniechęci do pracy.

Jakie lampy do biura

Jakich lamp do biura powinniśmy użyć? To jakie lampy wybrać uzależnione jest od typu pomieszczenia jakie urządzamy, od stylu, a także światła naturalnego. Idealnymi lampami do biura pełniącymi główne źródło oświetlenia są plafony i panele LED. Dzięki swojej energooszczędności pomogą nam zaoszczędzić na rachunkach za prąd nawet do 60%. Wygląd tego typu oświetlenia jest profesjonalny i idealnie nada się zarówno do małych jak i dużych pomieszczeń.

Jakie lampy do biura

Technologia LED zapewnia zimne światło, które idealnie nada się do biur, stwarzając właściwe warunki pracy i spełniając narzucone normy.

Oprócz ogólnego oświetlenia pamiętajmy o lampach i lampkach zadaniowych. Odgrywają one ważną rolę, jaką jest doświetlenie kluczowych punktów takich jak klawiatury, miejsca przy biurku do analizowania dokumentów lub rysunków technicznych. Ustawione w odpowiednich miejscach zapewnią doskonałe miejsce pracy niepowodujące zmęczenia oczu.

Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

Zobacz produkt

Innym rodzajem lamp do biura, jakie warto mieć są lampy dekoracyjne. Sprawią one, że nasze biuro nabierze charakteru i oryginalności. Klimat w nim będzie zachęcał do dłuższego pobytu nie tylko pracowników, ale i potencjalnych klientów.

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 2 października 2018