Spis treści

Jak oświetlić hotel? – czyli oświetlenie hotelowe od A do Z

Chyba każdy wie, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. To od niego zależy, jak potencjalny klient będzie spoglądał na nasz biznes i czy będzie chciał skorzystać z naszych usług. Bardzo podobnie jest w branży hotelarskiej. Zaraz po wejściu do hotelu, klient mimowolnie ocenia wystrój wnętrza i to, jakie emocje w nim wywoła, ma wpływ na jego samopoczucie oraz podejście do personelu. Jednym z najważniejszych elementów pierwszego wrażenia w hotelu, jest oświetlenie. Odgrywa ono ogromną rolę, wywołuje emocje, a także może sprawić, że klienci będą czuli się niemal jak w domu. Jak oświetlić hotel? Bardzo ważne jest zatem, by wnętrze hotelu, zarówno korytarz, recepcja jak i pokoje były oświetlone w prawidłowy sposób.

Jeżeli zastanawiasz się, jak oświetlić wnętrze hotelu lub jakie lampy hotelowe wybrać, zapoznaj się z dalszą częścią tekstu, z której dowiesz się:

  • w jaki sposób oświetlić recepcję oraz ciągi komunikacyjne w hotelu,
  • jakie lampy i jakie światło zastosować w pokojach hotelowych, przy łóżkach oraz w łazienkach,
  • jak oświetlić część gastronomiczną w hotelu.
Darmowy Projekt oświetlenie hoteli - jak oświetlić hotel?

Darmowy Projekt oświetlenie hoteli – jak oświetlić hotel?

Najczęściej wybierane lampy przez właścicieli hoteli:

NOWOCZESNA CZARNA LAMPA WISZĄCA SOVANA PENDANT 55 SMARTLampa wiszącaZobacz produkty
Oświetlenie szynoweOświetlenie szynoweZobacz produkty
Plafony do salonuPlafony do salonuZobacz produkty

Recepcja jest wizytówką każdego hotelu. To od niej każdy klient zaczyna, a także kończy swoją przygodę z pobytem w hotelu. Warto zatem postarać się, by zarówno początkowe wrażenia, jak i ostatnie spojrzenia kojarzyły się z elegancją i najwyższą klasą. Aby to osiągnąć, warto zaprojektować oświetlenie recepcji w hotelu tak, aby wyróżniało się na tle pozostałych lamp zawieszonych w pobliżu.

Oswietlenie recepcji

Oświetlenie recepcji hotelu

Oświetlenie recepcyjne powinno być delikatnie skierowane w stronę obsługi, w taki sposób, aby cała lada była wystarczająco oświetlona. Ten zabieg nie tylko ułatwi pracę recepcjonistów, ale również da Ci pewność, że klienci stojący przy ladzie nie będą oślepiani błyskiem wiszących opraw. Temperatura barwowa w zależności od klimatu, jaki chcesz stworzyć, powinna wahać się od 3000 do 5000K. W nowoczesnych hotelach dobrze sprawdzą się żarówki LED o temperaturze barwowej 4000-5000K, natomiast w niewielkich hotelach, gdzie panuje nieco bardziej domowa atmosfera oświetlenie emitujące promienie o temp. 3000K będzie świetnym wyborem.

nowoczesna recepcja - jak oświetlić hotel?

nowoczesna recepcja – jak oświetlić hotel?

Jeśli chcesz wywołać efekt wow na przybyłych gościach, możesz stworzyć „korytarz” świetlny, który wskaże prostą drogę do recepcji. Na końcu tej drogi warto powiesić ciekawy żyrandol lub czy lampy wiszące, które oświetlą recepcyjną ladę w wyraźny sposób. Recepcja jest też swoistą podpowiedzią dla klienta, w jakim klimacie jest urządzony cały hotel. Odpowiednie dobrane oświetlenie tworzy nastrój i klimat danego miejsca. Duże dobrze oświetlone hole hotelowe witają gości na pierwszym planie.

oświetlenie holu hotelowego

oświetlenie holu hotelowego

Zobacz więcej z kategorii

Lampy sufitoweZobacz produkty

Jak oświetlić korytarze hotelowe — strefy komunikacyjne

Korytarze hotelowe to nic innego, jak ciągi komunikacyjne, służące do poruszania się pomiędzy pomieszczeniami. Muszą więc być dobrze oświetlone zarówno za dnia jak i w nocy. Jeśli na Twoim korytarzu nie znajdują się żadne okna, powinieneś wyposażyć go w automatyczne oświetlenie, uruchamiające się po wykryciu ruchu. Nowoczesne rozwiązania działają w sprytny sposób, wykrywając natężenie światła w korytarzu i uruchamiają się jedynie wtedy, gdy wykryją niewystarczającą ilość światła na danym obszarze.

Ośweitlenie korytarzy hotelowych

Oświetlenie korytarzy w hotelu

Właściwe oświetlenie na korytarzu może stworzyć miły i spokojny klimat, który zachęci gości do ponownego odwiedzenia hotelu. Wielu projektantów nie zwraca jednak na ten element dużego znaczenia. Jest to sporu błąd, ponieważ hotelowy korytarz należy do architektury budynku i słabe oświetlenie w tym miejscu może wywrzeć negatywne wrażenie na gościach.

OPRAWA LED ZOE 24W PREMIUM BIAŁA BARWA NEUTRALNAOPRAWA LED ZOE 24W PREMIUM BIAŁA BARWA NEUTRALNAZobacz produkt
PLAFON LED LINE LUNAR OKRĄGŁYPLAFON LED LINE LUNAR OKRĄGŁYZobacz produkt
PLAFON LED 24W 1920LM IP44 4000KPLAFON LED 24W 1920LM IP44 4000KZobacz produkt

Jeśli chodzi o urządzenia, bardzo dobrze sprawdzą się tu lampy sufitowe, plafony LED, czy kinkiety ścienne. Rozmieszczając je, zwróć uwagę na to, by na korytarzu nie panowała monotonia. Postaraj się nie rozmieszczać punktów świetlnych zbyt blisko, tak aby cały korytarz był jednolicie oświetlony. Ten zabieg sprawi, że korytarz nabierze głębi, będzie wydawał się dłuższy, a dodatkowo wygląda to o wiele bardziej elegancko.

oświetlenie korytarza hotelowego

oświetlenie korytarza hotelowego

W jaki sposób oświetlić pokoje hotelowe

Pokój to nic innego jak serce hotelu. Służą one gościom nie tylko do odpoczynku i relaksu, ale coraz częściej również do pracy. Projektując oświetlenie w hotelu, warto zwrócić na ten element uwagę, ponieważ coraz więcej osób wyjeżdża z domu w sprawach biznesowych.

nowoczesne pokoje hotelowe

nowoczesne pokoje hotelowe

W każdym pokoju niezależnie od wielkości powinny znajdować się przynajmniej dwa, a najlepiej trzy typy oświetlenia. Są to:

  • Oświetlenie główne. W niewielkich pokojach dobrze sprawdzą się plafony z mlecznymi kloszami równomiernie rozpraszającymi światło. Jasność żarówki powinna być dobrana do rozmiaru pomieszczenia, koloru ścian oraz elementów dekoracyjnych. W przypadku dużych pomieszczeń możesz pozwolić na odrobinę fantazji, montując lampy wiszące lub żyrandole dodające charakteru. Na 1 metr kwadratowy powierzchni pokoju, powinno przypadać ok. 400lm.
  • Oświetlenie dodatkowe. Obok łóżka powinny znajdować się lampki nocne, zapewniające optymalne światło do czytania książki po zmierzchu. Nieco nowocześniejszymi rozwiązaniami oświetleniowymi są montowane na ścianach regulowane kinkiety lub lampki stojące obok łóżka. Jeśli w pokoju znajduje się biurko, koniecznie postaw na nim lampkę biurową, dzięki której praca po zmroku będzie o wiele wygodniejsza.
  • Oświetlenie dekoracyjne. Ostatni element, który nie musi znajdować się w każdym pokoju. Jeśli jednak prowadzisz ekskluzywny hotel i zależy Ci na dobrej opinii gości, lampa wisząca z dekoracyjną żarówką lub klimatyczne oświetlenie zrobi odpowiednią robotę 🙂

 

Zobacz więcej z kategorii

Lampy do sypialniZobacz produkty

Jak doświetlić łóżka w pokojach hotelowych – jak oświetlić hotel?

Łóżko w pokoju hotelowym odgrywa bardzo ważną rolę i to od niego bardzo często zależy, jaką opinią pochwalą się klienci po wizycie w naszym hotelu. Mówiąc o łóżku, nie mamy jedynie na myśli stelaża czy materaca. Bardzo ważne jest również oświetlenie łóżek.

oświetlenie łóżek hotelowych

oświetlenie łóżek hotelowych

W nowoczesnych hotelach coraz częściej pojawiają się doklejane taśmy LED, które wyglądają naprawdę ciekawie, a ich koszt montażu nie jest duży. Poza ciekawym wyglądem łóżka nie dostarczają zbyt wielu praktycznych funkcji, oprócz słabego światła za zagłowiem po zmroku.

Jeśli chcesz doświetlić łóżko w pokoju hotelowym, powinieneś zamontować na szafkach nocnych lampki z opcją ściemniania i rozjaśniania światła. Jest to najtańsza opcja, zapewniająca komfort gości podczas snu. W przypadku, gdy posiadasz nieco wyższy budżet, ciekawie będą wyglądać również designerskie kinkiety z regulacją, bądź duże lampy podłogowe.

OPRAWA SUFITOWA HALOGENOWA - KWADRATOWA, RUCHOMA, ALUMINIUMOPRAWA SUFITOWA HALOGENOWA - KWADRATOWA, RUCHOMA, ALUMINIUM - SREBRNA SZCZOTKOWANAZobacz produkt
OPRAWA SUFITOWA HALOGENOWA - DO ŻARÓWEK LED - OKRĄGŁA, RUCHOMA, ALUMINIUM - SREBRNA SZCZOTKOWANAOPRAWA SUFITOWA HALOGENOWA - DO ŻARÓWEK LED - OKRĄGŁA, RUCHOMA, ALUMINIUM - SREBRNA SZCZOTKOWANAZobacz produkt
OPRAWA V-TAC DOWNLIGHT SAMSUNG CHIP 4W UGR19 CRI90+ 12ST 2700K VT-2-04 320LM 5 LAT GWARANCJIOPRAWA V-TAC DOWNLIGHT SAMSUNG CHIP 4W UGR19 CRI90+Zobacz produkt
WPUSZCZANA OKRĄGŁA LED OPRAWA MONI LED C 5W 4000K WHITEWPUSZCZANA OKRĄGŁA LED OPRAWA MONI LED C 5W 4000K WHITEZobacz produkt
POTRÓJNA OPRAWA HALOGENOWA PACO 3 WHITEPOTRÓJNA OPRAWA HALOGENOWA PACO 3 WHITEZobacz produkt
oprawy halogenowe

Zobacz więcej z kategorii

OPRAWY HALOGENOWE
Zobacz więcej

Jak oświetlić łazienkę hotelową – jak oświetlić hotel?

Zaprojektowanie łazienki hotelowej to nie lada wyzwanie, nawet dla doświadczonego projektanta. Gość powinien czuć się w niej bezpiecznie, komfortowo oraz swobodnie. Niestety, stworzenie takiego miejsca nie jest prostym zadaniem. Każdy bowiem posiada nieco inne wymagania, przez co trudno jest stworzyć jeden uniwersalny projekt, który będzie odpowiadał każdemu. Da się jednak ten problem w pewien sposób rozwiązać. Jak? Przy pomocy oświetlenia.

Oświetlenie łazienki hotelowej - jak oświetlić hotel?

Oświetlenie łazienki hotelowej – jak oświetlić hotel?

Każdy uwielbia bowiem jasne łazienki, w których światło rozświetla nawet najmniejsze zakamarki. Najlepiej do tego celu sprawdzą się plafony łazienkowe z wyższą szczelnością, która zagwarantuje, że nawet podczas gorącej kąpieli, para wodna nie dostanie się do wnętrza urządzenia. Poza oświetleniem ogólnym przydatne w hotelowych łazienkach są również lampki wieszane obok luster, które zapewnią odpowiednią ilość światła podczas nakładania makijażu lub golenia się.

oświetlenie łazienki

oświetlenie łazienki

Wszystkie źródła światła w łazience powinny emitować neutralną lub chłodną barwę światła. Nie warto jednak kupować takich, które generują światło powyżej temperatury barwowej 5000K. Odpowiednio dobrana lampa łazienkowa potrafi nam zmienić klimat całego pomieszczenia i zamienić je w przytulną łazienkę gdzie nasi goście będą czuli się komfortowo

Jak oświetlić część restauracyjną w hotelu

W restauracjach hotelowych goście spędzają swój wolny czas, a także niemal każdy wieczór. Odpowiednia aranżacja wnętrza, a także system oświetlenia, ma ogromny wpływ na ich samopoczucie i wprowadzony klimat.

restauracja hotelowa - jak oświetlić hotel?

restauracja hotelowa – jak oświetlić hotel?

Decydując się na zakup oświetlenia do restauracji hotelowej, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na wystrój wnętrza. Jeśli całość zaaranżowana jest w nowoczesnym stylu, zakup klasycznych żyrandoli niekoniecznie będzie dobrym pomysłem. Podobnie sprawa ma się do wnętrz urządzonych ala glamour, gdzie przepych stoi na pierwszym miejscu, a Ty chcesz kupić minimalistyczne lampy wiszące. Restauracja musi być spójna i żaden element nie może odstawać od pozostałych, ponieważ będzie się to prezentować mało profesjonalnie.

Każdy stolik powinien posiadać oddzielne źródło światła o naturalnej barwie, w której potrawy wyglądają najbardziej apetycznie. Zbyt ciemne lub zbyt jasne oświetlenie może sprawić, że goście będą czuć się mało komfortowo. W tym wypadku najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą, który podpowie, jakich lamp i jakich żarówek użyć oświetlając restauracyjne stoliki.

Nie wolno również zapomnieć o oświetleniu żywności. W niemal każdej restauracji znajduje się gablota z przykładowymi daniami lub deserami, które odpowiednio oświetlone mogą wyglądać o wiele apetyczniej.

restauracja hotelowa - jak oświetlić hotel

restauracja hotelowa – jak oświetlić hotel

Jak widzisz, oświetlenie hotelowe można podzielić na bardzo wiele elementów. Mimo że całość wygląda bardzo skomplikowanie, dobór lamp i źródeł światła do poszczególnych stref nie jest szczególnie trudna. Wystarczy tak naprawdę rozpisać, czego w danym miejscu potrzebujemy i znaleźć produkty, które będą pasowały do wystroju naszego hotelu.

lampa-wiszaca-jasper-led-51w-4000k (1)LAMPA WISZĄCA JASPER LED 51W 4000KZobacz produkt
plafon-led-artesia-92w-czarny-cct-pilotPLAFON LED ARTESIA 92W CZARNY CCT PILOTZobacz produkt
plafon-led-dayton-36w-czarny-4000kPLAFON LED DAYTON 36W CZARNY 4000KZobacz produkt

Podsumowując, odpowiednie oświetlenie w hotelu jest niezbędne do stworzenia przyjemnej atmosfery, która wpłynie na zadowolenie i komfort gości. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć oświetlenie każdego obszaru hotelu, uwzględniając jego specyficzne potrzeby oraz charakterystykę wnętrz. W recepcji należy skupić się na eleganckim i funkcjonalnym oświetleniu, które podkreśli profesjonalizm obsługi. Korytarze wymagają równomiernie rozłożonego oświetlenia, które zapewni bezpieczeństwo i komfort poruszania się. Pokoje hotelowe powinny posiadać kombinację oświetlenia głównego, dodatkowego i dekoracyjnego, aby stworzyć przytulne i funkcjonalne środowisko. Łazienki wymagają jasnego, a jednocześnie delikatnego oświetlenia, które podkreśli ich czystość i higienę. W części restauracyjnej konieczne jest odpowiednie oświetlenie stolików oraz eksponowanie potraw w sposób apetyczny. Nie należy również zapominać o oświetleniu awaryjnym i ewakuacyjnym, które jest wymagane przepisami prawa. Dobrze zaprojektowane oświetlenie może znacząco wpłynąć na wrażenia gości i ich ogólną ocenę pobytu w hotelu.

Darmowy Projekt oświetlenie hoteli - jak oświetlić hotel?

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 11 lutego 2022