Spis treści

Jak oświetlić klinikę – na co warto zwrócić uwagę?

Oświetlenie w klinikach i przychodniach to nie tylko element zapewniający odpowiednie warunki pracy, ale również komfort i bezpieczeństwo pacjentów. Światło ma bowiem ogromny wpływ na nasze samopoczucie i to, w jaki sposób odbieramy dany budynek lub pomieszczenie. Otwierając własną klinikę, warto więc wybrać takie oświetlenie, które spełni nasze wymagania, ale i oczekiwania klientów. Jak oświetlić klinikę? Cały proces projektowania oświetlenia nie jest łatwy, jednak nasza firma oferuje darmowy projekt oświetlenia klinik, a także pomoc w doborze odpowiednich lamp. Korzystając z naszej pomocy, masz pewność, że dobrane oprawy oświetleniowe do kliniki spełnią Twoje jak i europejskie wymagania oświetleniowe.

Jeśli jednak zastanawiasz się, w jaki sposób oświetlić klinikę, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu, w której przedstawiliśmy:

 • normy i wymagania dotyczące oświetlenia klinik i miejsc pracy we wnętrzach,
 • listę, dzięki której będziesz w stanie wybrać idealne lampy do klinik,
 • parametry świetlne, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru lamp do nowoczesnej poradni lekarskiej.
Jak oświetlić klinikę

Jak oświetlić klinikę

Najczęściej wybierane lampy do poradni przez naszych klientów:

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LMZobacz produkt
PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595Zobacz produkt
PANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNY NATYNKOWY/PODTYNKOWY VT-6139 4000K 3960LMPANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNYZobacz produkt

Normy oświetleniowe w przychodniach i klinikach – jak oświetlić klinikę?

Decydując się na zakup oświetlenia do przychodni, szpitala lub kliniki, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Najważniejsze z nich to: normy i regulacje prawne, wymagania różnych dziedzin medycyny oraz założenia architektoniczne budynku. To na ich podstawie tworzone są całe systemy oświetleniowe, a także dobierane są poszczególne lampy.

Polskie kliniki muszą spełniać liczne wymagania zawarte w normach i rozporządzeniach. Te, na które należy zwrócić szczególną uwagę to:

 • PN-EN 12464-1:2022-01 Światło i oświetlenie — Oświetlenie miejsc pracy — Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach,
 • PN-EN 1838:2013-11 Zastosowania oświetlenia Oświetlenie awaryjne,
 • Przepisy BHP.

W zależności od pomieszczenia i jego przeznaczenia, światło musi spełniać inne wymagania. Poniższa tabela przedstawia podstawowe wartości, na które należy zwrócić uwagę, podczas doboru nowoczesnego oświetlenia LED.

Pomieszczenie Śr. natężenie  oświetlenia na powierzchni roboczej Em [lx] Wsp. olśnienia UGR Równomierność oświetlenia Uo Wsp. oddawania barw Ra
Korytarze  w dzień 100 22 0,4 80
Korytarze  w nocy 50 22 0,4 80
Gabinet do badań 1 000 19 0,7 90
Sala operacyjna 1 000 19 0,6 90

Wszelkie pomieszczenia zabiegowe i operacyjne przeznaczone dla służby zdrowia muszą być wyposażone w wyższej jakości lampy medyczne. W końcu to tu odbywają się skomplikowane zabiegi, wymagające często najwyższej precyzji.

Oświetlenie kliniki

Korytarze, poczekalnie i inne pomieszczenia przeznaczone dla pacjentów również muszą być oświetlone w prawidłowy sposób, jednak wymagane wartości parametrów świetlnych są tu zdecydowanie niższe.

Oświetlenie awaryjne szpitali i klinik medycznych

Źródła światła ewakuacyjnego i awaryjnego muszą spełniać oddzielne normy. Muszą zapewniać odpowiednią widoczność podczas awarii głównego źródła zasilania, tak, aby pacjenci jak i pracownicy mogli w bezpieczny sposób opuścić budynek.

Oświetlenie awaryjne w klinice

Drogi ewakuacyjne i korytarze powinny być oświetlone światłem o natężeniu min. 1 lx na powierzchni ziemi, przestrzenie otwarte 0,5 lx na powierzchni ziemi, a obszary podwyższonego ryzyka jak kotłownie i pomieszczenia zabiegowe min. 15 lx lub 10% znamionowego natężenia światła.

Dodatkowo wszystkie miejsca, w których praca nie może być zakończona od razu po wystąpieniu awarii, muszą być wyposażone w dodatkowe źródła zasilania, pozwalające w bezpieczny sposób zakończyć wykonywaną pracę.

Jeśli zaś chodzi o urządzenia przeciwpożarowe, skrzynki pierwszej pomocy oraz oznaczenia kierunków ewakuacji, te muszą być oświetlone przy pomocy własnego źródła światła lub lampą o minimalnym natężeniu 5 lx.

Lampa awaryjnaLampa awaryjnaZobacz produkty
PLAFONIERA INLKLO 97847 COSMIC LED 12W IP66 4000K MDOprawa LED z modułem awaryjnymZobacz produkty
Oprawa ewakuacyjnaOprawa ewakuacyjnaZobacz produkty

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu w obiektach medycznych

Jaką lampę do kliniki wybrać? – jak oświetlić klinikę?

Wybór jednej, uniwersalnej lampy do kliniki nie będzie dobrym pomysłem. Tego typu placówki są w większości przypadków podzielone na strefy i każda z nich powinna być wyposażona w odpowiednie oświetlenie awaryjne i główne.

Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

Zobacz produkt

Korytarze i poczekalnie mogą być np. oświetlone standardowymi lampami sufitowymi, takimi jak panele LED ale już pomieszczenia zabiegowe powinny być wyposażone w oprawy do klinik o wysokiej szczelności z łatwo czyszczącą powierzchnią.

Lampy do kliniki

Szczelność opraw, a także łatwość ich czyszczenia wymagana jest również w salach operacyjnych i innych przestrzeniach, gdzie czystość i sterylność musi stać na pierwszym miejscu.

Sprawdź jaki panel LED wybrać i jak go zamontować

Sale zabiegowe oprócz głównego źródła światła powinny być wyposażone w dodatkowe lampy, wspomagające pracę specjalisty. Na rynku można znaleźć mnóstwo rodzajów lamp, a to, którą wybierzesz, uwarunkowane powinno być rodzajem zabiegów, które wykonujesz. Najpopularniejsze są jednak lampy bezcieniowe stojące, latarki czołowe, a także oprawy oświetleniowe z wysięgnikami montowane na sufitach i ścianach.

Cechy idealnego oświetlenia do kliniki

PANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNAZobacz produkt
PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAZobacz produkt
Panel LED 24W 30X30 2300LM 4000K EASYFIXZobacz produkt

Idealne oświetlenie kliniki to takie, które wspomaga pracę lekarza, zapewnia komfort pacjenta i nie generuje wysokich rachunków za prąd. Jeszcze kilka lat temu nie dało się jednak znaleźć idealnej lampy, która spełniałaby te 3 wymagania na najwyższym poziomie. Należało więc bardzo często zrezygnować z jednego aspektu, na rzecz drugiego. Dziś, gdy na rynku nowoczesne oświetlenie LED jest dostępne dla każdego, nie trzeba tego robić. Bez problemu znajdziesz lampę energooszczędną, o najwyższych parametrach świetlnych. Parametry, które powinieneś wziąć pod uwagę to:

 • Współczynnik oddawania barw Ra. Im wyższy, tym można powiedzieć, że światło jest wyższej jakości. Wartości bliskie 100 najbardziej oddają naturalną barwę przedmiotów widoczną w promieniach słonecznych.
 • Współczynnik olśnienia. Osoba patrząca bezpośrednio w źródło światła nie powinna być oślepiona. Pacjenci leżący w pozycji, w której przez kilka godzin muszą patrzeć bezpośrednio w lampę, muszą mieć zachowany odpowiedni komfort wzrokowy.
 • Natężenie światła. Inaczej ilość światła. Wartość ta musi być dostosowana do miejsca, w którym instalowana jest oprawa.
 • Barwa światła. Wartości poniżej 4000 K są żółte lub ciepłe, natomiast powyżej są chłodne, wpadające w niebieską barwę. Na korytarzach najlepiej sprawdzą się naturalne źródła światła, natomiast wszędzie tam, gdzie wymagana jest sterylność 4500-5000 K będzie dobrym wyborem.
 • Równomierność oświetlenia. Lampy muszą zapewniać odpowiednią widoczność w całym pomieszczeniu. Dzięki temu wzrok osób przebywającym w nim tak szybko się nie męczy.
Lampy do przychodni - jak oświetlić klinikę

Lampy do przychodni – jak oświetlić klinikę

To już wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat oświetlenia kliniki. Jeśli masz do nas jakieś pytania lub planujesz instalację nowego systemu oświetleniowego w swoim obiekcie, skontaktuj się z naszym działem sprzedażowym. Odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy dokonać słusznego wyboru.

Aby odpowiednio oświetlić klinikę, należy uwzględnić kilka kluczowych aspektów, które gwarantują zarówno komfort pracy personelu medycznego, jak i bezpieczeństwo pacjentów. Przede wszystkim, ważne jest przestrzeganie norm i regulacji prawnych, takich jak PN-EN 12464-1:2022-01, PN-EN 1838:2013-11 oraz przepisów BHP, które określają wymagane parametry świetlne dla różnych pomieszczeń w klinice. Wyróżnia się tu między innymi korytarze, gabinety badań, sale operacyjne, a także przestrzenie zabiegowe. Kluczową rolę odgrywa odpowiedni dobór lamp, z uwzględnieniem takich parametrów jak współczynnik oddawania barw Ra, współczynnik olśnienia, natężenie i barwa światła, a także równomierność oświetlenia. W salach operacyjnych i zabiegowych powinny być zainstalowane wysokiej jakości lampy medyczne, natomiast korytarze i poczekalnie mogą być wyposażone w standardowe lampy sufitowe, jak panele LED. Oświetlenie awaryjne odgrywa istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa, zwłaszcza w drogach ewakuacyjnych, korytarzach, a także w obszarach wymagających kontynuacji pracy w przypadku awarii zasilania. Ważne jest, aby spełniały one odpowiednie normy, zapewniając widoczność i bezpieczeństwo użytkowania. Wybierając oświetlenie do kliniki, warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa i uwzględnić specyfikę poszczególnych przestrzeni w placówce medycznej. Odpowiednio dobrane oświetlenie nie tylko ułatwia pracę personelu, ale także wpływa na dobre samopoczucie i bezpieczeństwo pacjentów.

Jak oświetlić klinikę

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 16 maja 2022