Spis treści

Jak oświetlić klinikę – na co warto zwrócić uwagę?

Oświetlenie w klinikach i przychodniach to nie tylko element zapewniający odpowiednie warunki pracy, ale również komfort i bezpieczeństwo pacjentów. Światło ma bowiem ogromny wpływ na nasze samopoczucie i to, w jaki sposób odbieramy dany budynek lub pomieszczenie. Otwierając własną klinikę, warto więc wybrać takie oświetlenie, które spełni nasze wymagania, ale i oczekiwania klientów. Jednak w jaki sposób to zrobić? Cały proces projektowania oświetlenia nie jest łatwy, jednak nasza firma oferuje darmowy projekt oświetlenia klinik, a także pomoc w doborze odpowiednich lamp. Korzystając z naszej pomocy, masz pewność, że dobrane oprawy oświetleniowe do kliniki spełnią Twoje jak i europejskie wymagania oświetleniowe.

Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Kwadratowy ultrapłaski premium Led panel NELIO emituje światło barwy neutralnej o maksymalnej mocy 4400 lumenów. Atest PZH. Gwarancja 5 lat.

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA
Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA

Zobacz produkt

Jeśli jednak zastanawiasz się, w jaki sposób oświetlić klinikę, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu, w której przedstawiliśmy:

 • normy i wymagania dotyczące oświetlenia klinik i miejsc pracy we wnętrzach,
 • listę, dzięki której będziesz w stanie wybrać idealne lampy do klinik,
 • parametry świetlne, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru lamp do nowoczesnej poradni lekarskiej.
Jak oświetlić klinikę

Jak oświetlić klinikę

Normy oświetleniowe w przychodniach i klinikach

Decydując się na zakup oświetlenia do przychodni, szpitala lub kliniki, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Najważniejsze z nich to: normy i regulacje prawne, wymagania różnych dziedzin medycyny oraz założenia architektoniczne budynku. To na ich podstawie tworzone są całe systemy oświetleniowe, a także dobierane są poszczególne lampy.

Polskie kliniki muszą spełniać liczne wymagania zawarte w normach i rozporządzeniach. Te, na które należy zwrócić szczególną uwagę to:

 • PN-EN 12464-1:2022-01 Światło i oświetlenie — Oświetlenie miejsc pracy — Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach,
 • PN-EN 1838:2013-11 Zastosowania oświetlenia Oświetlenie awaryjne,
 • Przepisy BHP.

W zależności od pomieszczenia i jego przeznaczenia, światło musi spełniać inne wymagania. Poniższa tabela przedstawia podstawowe wartości, na które należy zwrócić uwagę, podczas doboru nowoczesnego oświetlenia LED.

Pomieszczenie Śr. natężenie  oświetlenia na powierzchni roboczej Em [lx] Wsp. olśnienia UGR Równomierność oświetlenia Uo Wsp. oddawania barw Ra
Korytarze  w dzień 100 22 0,4 80
Korytarze  w nocy 50 22 0,4 80
Gabinet do badań 1 000 19 0,7 90
Sala operacyjna 1 000 19 0,6 90

Wszelkie pomieszczenia zabiegowe i operacyjne przeznaczone dla służby zdrowia muszą być wyposażone w wyższej jakości lampy medyczne. W końcu to tu odbywają się skomplikowane zabiegi, wymagające często najwyższej precyzji.

Oświetlenie kliniki

Korytarze, poczekalnie i inne pomieszczenia przeznaczone dla pacjentów również muszą być oświetlone w prawidłowy sposób, jednak wymagane wartości parametrów świetlnych są tu zdecydowanie niższe.

Oświetlenie awaryjne szpitali i klinik medycznych

Źródła światła ewakuacyjnego i awaryjnego muszą spełniać oddzielne normy. Muszą zapewniać odpowiednią widoczność podczas awarii głównego źródła zasilania, tak, aby pacjenci jak i pracownicy mogli w bezpieczny sposób opuścić budynek.

Oświetlenie awaryjne w klinice

Drogi ewakuacyjne i korytarze powinny być oświetlone światłem o natężeniu min. 1 lx na powierzchni ziemi, przestrzenie otwarte 0,5 lx na powierzchni ziemi, a obszary podwyższonego ryzyka jak kotłownie i pomieszczenia zabiegowe min. 15 lx lub 10% znamionowego natężenia światła.

Dodatkowo wszystkie miejsca, w których praca nie może być zakończona od razu po wystąpieniu awarii, muszą być wyposażone w dodatkowe źródła zasilania, pozwalające w bezpieczny sposób zakończyć wykonywaną pracę.

Jeśli zaś chodzi o urządzenia przeciwpożarowe, skrzynki pierwszej pomocy oraz oznaczenia kierunków ewakuacji, te muszą być oświetlone przy pomocy własnego źródła światła lub lampą o minimalnym natężeniu 5 lx.

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu w obiektach medycznych

Jaką lampę do kliniki wybrać?

Wybór jednej, uniwersalnej lampy do kliniki nie będzie dobrym pomysłem. Tego typu placówki są w większości przypadków podzielone na strefy i każda z nich powinna być wyposażona w odpowiednie oświetlenie awaryjne i główne.

Panel LED 30x30

Panel LED 30×30 24W Easy Fix to funkcjonalna oprawa świetlna z kompletem akcesoriów montażowych. Nowoczesny panel Led sufitowy natynkowy i panel Led podtynkowy.

Zobacz produkt

Korytarze i poczekalnie mogą być np. oświetlone standardowymi lampami sufitowymi, takimi jak panele LED ale już pomieszczenia zabiegowe powinny być wyposażone w oprawy do klinik o wysokiej szczelności z łatwo czyszczącą powierzchnią.

Lampy do kliniki

Szczelność opraw, a także łatwość ich czyszczenia wymagana jest również w salach operacyjnych i innych przestrzeniach, gdzie czystość i sterylność musi stać na pierwszym miejscu.

Sprawdź jaki panel LED wybrać i jak go zamontować

Sale zabiegowe oprócz głównego źródła światła powinny być wyposażone w dodatkowe lampy, wspomagające pracę specjalisty. Na rynku można znaleźć mnóstwo rodzajów lamp, a to, którą wybierzesz, uwarunkowane powinno być rodzajem zabiegów, które wykonujesz. Najpopularniejsze są jednak lampy bezcieniowe stojące, latarki czołowe, a także oprawy oświetleniowe z wysięgnikami montowane na sufitach i ścianach.

Cechy idealnego oświetlenia do kliniki

PANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 40W 600X600 - BIAŁA NEUTRALNAZobacz produkt
PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNA Panel LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAZobacz produkt
Panel LED 24W 30X30 2300LM 4000K EASYFIXZobacz produkt

Idealne oświetlenie kliniki to takie, które wspomaga pracę lekarza, zapewnia komfort pacjenta i nie generuje wysokich rachunków za prąd. Jeszcze kilka lat temu nie dało się jednak znaleźć idealnej lampy, która spełniałaby te 3 wymagania na najwyższym poziomie. Należało więc bardzo często zrezygnować z jednego aspektu, na rzecz drugiego. Dziś, gdy na rynku nowoczesne oświetlenie LED jest dostępne dla każdego, nie trzeba tego robić. Bez problemu znajdziesz lampę energooszczędną, o najwyższych parametrach świetlnych. Parametry, które powinieneś wziąć pod uwagę to:

 • Współczynnik oddawania barw Ra. Im wyższy, tym można powiedzieć, że światło jest wyższej jakości. Wartości bliskie 100 najbardziej oddają naturalną barwę przedmiotów widoczną w promieniach słonecznych.
 • Współczynnik olśnienia. Osoba patrząca bezpośrednio w źródło światła nie powinna być oślepiona. Pacjenci leżący w pozycji, w której przez kilka godzin muszą patrzeć bezpośrednio w lampę, muszą mieć zachowany odpowiedni komfort wzrokowy.
 • Natężenie światła. Inaczej ilość światła. Wartość ta musi być dostosowana do miejsca, w którym instalowana jest oprawa.
 • Barwa światła. Wartości poniżej 4000 K są żółte lub ciepłe, natomiast powyżej są chłodne, wpadające w niebieską barwę. Na korytarzach najlepiej sprawdzą się naturalne źródła światła, natomiast wszędzie tam, gdzie wymagana jest sterylność 4500-5000 K będzie dobrym wyborem.
 • Równomierność oświetlenia. Lampy muszą zapewniać odpowiednią widoczność w całym pomieszczeniu. Dzięki temu wzrok osób przebywającym w nim tak szybko się nie męczy.

Lampy do przychodni

To już wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat oświetlenia kliniki. Jeśli masz do nas jakieś pytania lub planujesz instalację nowego systemu oświetleniowego w swoim obiekcie, skontaktuj się z naszym działem sprzedażowym. Odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy dokonać słusznego wyboru.

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 16 maja 2022