Jak oświetlić lustro w łazience?

Oświetlenie lustra w łazience stanowi bardzo ważny rodzaj światła nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn. To właśnie przy nim Panowie golą się, a Panie malują, dlatego zawsze powinniśmy zadbać o to, aby nasze lustro z podświetleniem spełniało nasze wszystkie wymagania. Jako lampa nad lustro może posłużyć nam zarówno kinkiet, profil aluminiowy LED, czy innego rodzaju oprawa oświetleniowa. Ostateczna decyzja zależy wyłącznie od nas i indywidualnych preferencji użytkowników łazienki.

jak oswietlic lustro w lazience baner reklamowy sklep z oswietleniem smd-led.pl
Razem z SMD-LED.PL dobierzmy wyjątkowe oświetlenie dla Twojego lustra łazienkowego

Lampa nad lustro

Wybierając oświetlenie łazienkowe nad lustro, powinniśmy decydować się na oprawy świetlne, które elegancko podkreślą wystrój naszego wnętrza, ale także będą odporne na panującą tam podwyższoną wilgotność. Lustra łazienkowe z oświetleniem powinny być przede wszystkim bezpieczne. Nawet dosyć spore zachlapanie ich wodą nie powinno powodować ich spięcia, czy uszkodzenia, dlatego warto wybierać światło nad lustrem o podwyższonej szczelności. Nowoczesna technologia LED sprawiła, że obecnie dostępne jest wiele modeli opraw świetlnych, które różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale także mocą, barwą światła, czy stopniem szczelności. Pamiętajmy, aby wybrana przez nas lampa nad lustro posiadała klasę szczelności minimum IP44. Jest to gwarancja, że poradzi sobie ona doskonale w łazienkach, czy toaletach i będzie odpowiednio zabezpieczona przed dostępem wilgoci, kurzu i pyłu.

jak oswietlic lustro w lazience

Oświetlenie lustra

Obecnie modne lustra łazienkowe to nie tylko ekstrawagancki styl, ale także odpowiednie i równomierne jego oświetlenie. Współczesne lustra tego typu mogą posiadać wbudowane źródło światła lub będziemy musieli dostosować je samodzielnie. W tym celu możemy wybrać zarówno lampy łazienkowe z halogenami po jego bokach lub jedną, podłużną lampę nad nim. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć te dwa style, tworząc jeden, wyjątkowy rodzaj oświetlenia. Technologia LED bardzo szybko się rozwija, dlatego obecnie na rynku oświetleniowym możemy spotkać zarówno kinkiet nad lustro w stylu rustykalnym, nowoczesnych, czy vintage, a także taki wzorowany na lampach tradycyjnych, czyli lampy łazienkowe retro. Oświetlenie łazienki w dzisiejszych czasach nie jest zbyt dużym, problemem, a o ból głowy może przyprawić nas jedynie ogromny wybór samych lamp, jak i ich możliwości oraz funkcje.

Lampa nad lustro

Lustra łazienkowe z oświetleniem

Lustra łazienkowe z podświetleniem LED to bardzo atrakcyjna nowość na naszym rynku. Są to niewątpliwie bardzo spektakularne produkty, które w nastrojowy sposób oświetlone tworzą niesamowity klimat i styl. Oświetlenie lustra w ten sposób nie zapewni nam jednak odpowiedniej dawki światła do wykonywania tak wielu czynności, które naturalnie dzieją się przed lustrem. Będzie to zdecydowanie bardziej dekoracyjne oświetlenie, które warto wzmocnić jakimś eleganckim kinkietem lub po prostu podłużną lampą, którą zamontujemy nad nim. Wtedy, kiedy zależy nam na dekoracyjnym oświetleniu, włączymy jedynie lustro LED, natomiast, w momencie, kiedy będziemy chcieli się ogolić, uruchomimy dodatkowe oświetlenie lustra nad umywalką, czy te bezpośrednio nad nim.

Lampy łazienkowe nad lustro

Kinkiet do łazienki nad lustro

Jako lampy łazienkowe nad lustro, najczęściej wykorzystuje się kinkiety. Mogą one posiadać kilka punktów świetlnych, emitować jednolite światło, lub być przystosowanym do żarówek o różnym gwincie. Jeszcze dosyć niedawno, bardzo często wybierany przez klientów kinkiet do łazienki nad lustro był przystosowany do tradycyjnych halogenów o średnicy 35 mm, które były zasilane napięciem 230V. Ich temperatura pracy była bardzo wysoka, a moc światła często niewystarczająca. Wtedy jednak, gdy chcieliśmy wymienić tę żarówkę na tą wykonaną w technologii LED stawaliśmy przed problemem, gdyż źródła światła wyposażone w diody Ledowe bardzo rzadko występują w wersji zasilanej 230V i w wymiarze 35mm.

Wtedy pozostawała nam jedynie możliwość wymiany całej lampy, użycia jakiejś optymalnej przejściówki lub opcja przerobienia całego kinkietu pod zasilanie 12V, czyli takie, które możemy swobodnie podłączyć pod żarówki LED MR11. Kupując dzisiaj lampy łazienkowe nad lustro, nie będziemy mieć już takiego problemu. Są one najczęściej przystosowane do źródeł światła LED, czyli żarówek MR16 lub GU10. W zależności od wyboru będzie to lampa zasilana bezpiecznym napięciem, lub tym, który spotkamy w naszych gniazdkach, czyli 230V. Od tego, jakim prądem będzie zasilane nasze światło nad lustrem, wpływ ma przede wszystkim jego możliwość narażenia na przypadkowe zachlapanie wody. Tutaj klienci zdecydowanie częściej decydują się na oświetlenie lustra 12V, które nawet w przypadku przepięcia jest zdecydowanie mniej niebezpieczne, od lamp zasilanych 230V. Ważne jest aby dobrać odpowiednie lampy do łazienki może to zaważyć o wyglądzie naszej całej łazienki.

Sprawdź wszystkie nasze propozycje do oświetlenia łazienki

Kinkiet do łazienki nad lustro

Światło nad lustrem

Najwyższy czas na podsumowanie. Lampa nad lustro to bardzo ważny element oświetlenia każdej łazienki, który powinien pełnić zarówno funkcje dekoracyjne, jak i odpowiednio doświetlać miejsce tak ważnych czynności, jak golenie u mężczyzn, czy malowanie u kobiet. Obecnie na rynku możemy wybrać zarówno lustra łazienkowe ze zintegrowanym oświetleniem, jak i te, które będą potrzebować oddzielnego źródła światła. Tak naprawdę w obu przypadkach warto zainwestować w dodatkowe lampy łazienkowe nad lustro, czy obok niego. Lustra LED najczęściej posiadają wyłącznie dekoracyjne światło, które może okazać się niewystarczające. Do tego celu możemy wybierać wśród przeróżnych opraw świetlnych, a najczęściej do tego calu wykorzystujemy kinkiety, halogeny z oprawkami sufitowymi, czy podłużne lampy nad lustro. Bardzo chętnie wybierane są również profile aluminiowe z taśmami LED, które pozwolą całkowicie indywidualnie stworzyć nam tego typu lampę. Pamiętajmy o tym, że dziś na rynku spotkamy wiele modeli lamp, które posłużą nam do oświetlenia lustra i czasem warto poświęcić na sam projekt i wybór troszkę więcej czasu, tak aby była to oprawa elegancka, która spełni nasze wymagania zarówno oświetleniowe, jak i wizualne.

Oświetlenie lustra

przez

Post Author: Rafał Brzeziński