Jak oświetlić małą łazienkę? – Poradnik

Mała łazienka powinna być oświetlona nowoczesnym oświetleniem na przykład profilami LED, które akcentują dekory w łazience. Dobrze jest też by w małej łazience znalazło się podświetlane lustro, wanna oraz prysznic. Wszystko to, daje nam efekt powiększenia przestrzeni, poprzez dodanie odpowiednich akcentów świetlnych.

Oświetlenie małej łazienki
Oświetlenie małej łazienki

Jak oświetlić małą łazienkę?

W każdej łazience oświetlenie ma kluczowe znaczenie. Jednak w małej łazience im ciemniejsza przestrzeń, tym wydaje się mniejsza. Łazienka powinna być jasna i otwarta niezależnie od wielkości. Instalując oświetlenie w małych łazienkach, ważne jest, aby stworzyć taki układ oświetlenia, który będzie w stanie oświetlić całą przestrzeń, nie przytłaczając jej. Często odpowiednio dobrana  lampa do łazienki potrafi zmienić wygląd całego wnętrza.

Pomysł na oświetlenie małej łazienki

Oświetlenie do małej łazienki

Jeśli chodzi o oświetlenie małej łazienki, musimy przede wszystkim myśleć kreatywnie. Zrezygnuj z tradycyjnego oświetlenia, które będzie zajmowało dużo miejsca. Skoncentruj się na łazienkowych oprawach oświetleniowych, które wykorzystają mało miejsca. Lampa nad lustro, taśma LED, oświetlenie podszafkowe oraz lampy sufitowe do montażu podtynkowego to trzy nowoczesne pomysły na oświetlenie małej łazienki, które można stosować razem lub osobno, aby utrzymać otwartą i dobrze oświetloną przestrzeń.

Oświetlenie małej łazienki
Lustro podświetlane do małej łazienki

Zainstalowanie podświetlanego lustra to świetny sposób na uzyskanie jasnego oświetlenia roboczego, którego potrzebujesz do toaletki, bez obawy, że zabraknie miejsca wokół niego. Lustro podświetlane to przydatne rozwiązanie do małych miejsc, ponieważ łączy lustro i oświetlenie w jedno. Nowoczesne armatury łazienkowe mają klasyczne lustro otoczone światłami i występują w różnych formach i rozmiarach.

Sprawdź również nasze inne artykuły o oświetleniu łazienki

Szafka do łazienki jak dobrze oświetlić

W małej łazience każdy centymetr dostępnej przestrzeni jest cenny. Należy wziąć pod uwagę nawet obszar pod szafkami i blatami. Obszar pod półką, szafką lub blatem jest zazwyczaj trudny do oświetlenia, co skutkuje ponurą strefą, która sprawia, że ​​pomieszczenie wydaje się mniejsze. Zainstaluj oświetlenie podszafkowe lub taśmę LED, aby podkreślić słabo oświetlone półki lub otwartą przestrzeń pod szafkami.
Ze względu na szafki lub półki znajdujące się nad nim, przestrzeń nablatowa otaczająca umywalkę łazienkową może być czasami ponura lub zacieniona tak jak w kuchni. Zainstalowanie lampy podszafkowej na spodach półek i szafek nie tylko sprawia, że ​​ta przestrzeń jest bardziej użyteczna, ale także sprawia, że ​​łazienka wydaje się większa, zmniejszając ilość ciemnej przestrzeni.

Inną fantastyczną techniką dodania warstwy światła do małej łazienki jest użycie taśmy LED. Ze względu na ich zdolność adaptacji, te światła LED zapewniają przyjemny blask, który jest idealny do trudno oświetlonych obszarów, takich jak toaletka. Oświetlenie paskowe można dyskretnie schować poza zasięgiem wzroku, aby uzyskać schludną, dopasowaną estetykę, dzięki której mała łazienka nie wydaje się zagracona, a także zapewnia światło.

Zobacz jakie możliwości oferują dziś taśmy LED

Jakie oświetlenie do małej łazienki

Oświetlenie sufitowe w małej łazience

Unikaj używania ogromnych lub ekstrawaganckich lamp sufitowych w małej łazience, aby była otwarta i przestronna. Z drugiej strony lampa sufitowa do montażu wpuszczanego jest najlepszą alternatywą. Lampa wpuszczana w sufit sprawi, że łazienka będzie wyglądać na otwartą i czystą dzięki swojej podstawowej formie i równomiernej ilości rzucanego światła.

Aranżacje małych łazienek

Wszyscy dobrze wiemy, że jeśli chodzi, o łazienkę to musimy dobrać odpowiednie światło, ze względu na to, że spędzamy tam trochę czasu, szykując się czy wykonując podstawowe domowe czynności. Jeśli chodzi o barwę światła, to idealnie sprawdzi się światło białe dzienne, które zbliżone jest do naturalnego światła i doskonale współgra z nowoczesnym wnętrzem. Mała łazienka ma swoje wady i zalety, przede wszystkim oświetlenie małej łazienki jest tańsze niż w przypadku dużej, ponieważ wykorzystuje się mniejszą ilość światła, ale niestety mamy mniejszą ilość miejsca do tworzenia aranżacji. Jednak nie musimy się załamywać, kiedy w nowo kupionym domu bądź mieszkaniu będziemy mieli małą łazienkę, ponieważ i z małej łazienki jesteśmy w stanie stworzyć ciekawą aranżację.

Jakie oświetlenie do małej łazienki

przez

Post Author: Marcin Pietrasik