Spis treści

Jak oświetlić pensjonat, by przyciągnął gości?

Pensjonaty znane nam są od lat, to właśnie w nich często zatrzymujemy się podczas wakacji, ferii, czy spontanicznych wyjazdów z rodziną na weekend, a także podczas podróży służbowych. Jak wiadomo jednak, w obecnych czasach mamy bardzo szeroki wybór w każdej dziedzinie. Z tego powodu każdy właściciel, któremu zależy na swoim biznesie powinien zastanowić się nad tym jak oświetlić pensjonat, by przyciągnął gości. Aby przyciągnąć gości do pensjonatu, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. Można to zrobić poprzez zastosowanie co najmniej 3 rodzajów źródeł światła, takich jak:

 1. Światło dzienne – dobrze rozplanowane okna oraz przeszklenia pozwolą na naturalne doświetlenie pomieszczeń, co daje efekt przestronności i jasności.
 2. Światło sztuczne – umiejętne rozmieszczenie lamp oraz dobranie odpowiednich źródeł światła pozwoli na stworzenie ciepłego i przyjaznego klimatu.
 3. Oświetlenie dekoracyjne – elementy takie jak świeczniki czy lampy z ciekawymi abażurami mogą dodać pensjonatowi charakteru i nadawać mu wyjątkowy charakter. Ważne jest również aby oświetlenie było funkcjonalne i dopasowane do potrzeb gości, takie jak np. oświetlenie biurka w pokoju, czy oświetlenie przestrzeni wspólnych.
oświetlenie pensjonatu

oświetlenie pensjonatu

Najczęściej wybierane lampy które wybierają klienci do pensjonatów

NOWOCZESNA CZARNA LAMPA WISZĄCA SOVANA PENDANT 55 SMARTLampa wiszącaZobacz produkty
Oświetlenie szynoweOświetlenie szynoweZobacz produkty
Plafony do salonuPlafony do salonuZobacz produkty

Oświetlenie pensjonatu – jak powinno wyglądać?

Oświetlenie pensjonatu, jak powinno wyglądać? Oświetlenie pensjonatu powinno być przede wszystkim funkcjonalne i praktyczne, ale również estetyczne i przyjazne dla gości. W zależności od stylu i wystroju pensjonatu, mogą pasować różne rodzaje lamp. Przykłady to:
 1. Lampa wisząca w salonie – mogą to być lampy kryształowe, metalowe lub drewniane,
 2. Lampa stołowa w pokojach – mogą to być lampy z abażurem lub bez,
 3. Lampa sufitowa w korytarzu – mogą to być lampy z oprawą z tworzywa sztucznego, metalu lub drewna,
 4. Lampa ścienna w łazience – mogą to być lampy z kloszem lub bez.
Ważne jest by lampy były odpowiedniej wielkości i dopasowane do pomieszczenia. Jeśli pensjonat jest stylizowany na konkretny styl, np. rustykalny lub nowoczesny, lampy powinny być odpowiednio do niego dopasowane. W pokojach należy zapewnić odpowiednie oświetlenie do czytania i pracy, a także oświetlenie górne, które można regulować. W łazienkach i toaletach powinno być dostatecznie dużo światła, aby umożliwić swobodne korzystanie z tych pomieszczeń. W holu, recepcji i innych wspólnych przestrzeniach, takich jak restauracja czy korytarze, należy zapewnić oświetlenie ogólne, które będzie odpowiednie zarówno w dzień, jak i w nocy. Dodatkowo, warto zastanowić się nad zastosowaniem oświetlenia dekoracyjnego, które nada pensjonatowi charakteru i przyciągnie uwagę gości.
Oświetlenie pensjonatu - jak powinno wyglądać?

Oświetlenie pensjonatu – jak powinno wyglądać?

Energooszczędne oświetlenie pensjonatu w 2023 roku

Jak wygląda energooszczędne oświetlenie pensjonatu w 2023 roku? Energooszczędne oświetlenie pensjonatu w 2023 roku to dobry sposób na zwiększenie efektywności energetycznej i obniżenie rachunków za prąd. Jest kilka sposobów na to, aby pensjonat był bardziej energooszczędny:

 1. Lampy LED: Są one bardziej efektywne energetycznie niż tradycyjne żarówki, dzięki czemu mogą znacznie obniżyć zużycie energii.
 2. Sterowanie światłem: Instalacja systemu inteligentnego sterowania oświetleniem pozwala na automatyczne włączanie i wyłączanie światła w zależności od potrzeb i warunków zewnętrznych.
 3. Oświetlenie zewnętrzne: Zastosowanie oświetlenia LED na zewnątrz budynku pozwala na obniżenie zużycia energii i zwiększenie bezpieczeństwa gości.
 4. Oświetlenie awaryjne: Zastosowanie awaryjnego oświetlenia pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa w razie awarii zasilania.
 5. Okna: Dostatecznie dużo światła dziennego pozwala na zwiększenie efektywności energetycznej i obniżenie kosztów oświetlenia.
 6. Zastosowanie oświetlenia z czujnikiem ruchu, które pozwala na oszczędności związane z oświetleniem pomieszczeń, które są często puste.
 7. Zastosowanie oświetlenia z czujnikiem natężenia światła, który pozwala na dostosowanie natężenia światła do aktualnych warunków.
Energooszczędne oświetlenie pensjonatu w 2023 roku

Energooszczędne oświetlenie pensjonatu w 2023 roku

Energooszczędne oświetlenie w 2023 roku to bardzo ważna cecha, o którą warto zadbać. Domy wczasowe to miejsca, w których goście spędzają więcej czasu nocą, niż w ciągu dnia. Z tego też powodu oświetlenie jest często używane, a co za tym idzie zużycie prądu jest większe. Tak samo sytuacja wygląda jesienią i zimą, gdy niemal każda pora dnia jest ciemna. Oświetlenie w pensjonacie powinno być nie tylko oszczędne, ale również przystosowane, tak by goście czuli się komfortowo. Jeśli chcemy przyciągać gości do naszego pensjonatu musimy wyposażyć apartament w wysokiej jakości oświetlenie główne, modne oświetlenie dekoracyjne, a także zainwestować w stylowe oświetlenie restauracyjne. Dobrze jest dodać ciekawy akcent oświetleniowy w strategicznych punktach, które przyciągną uwagę klientów i zapadną im w pamięci. Nie możemy zapomnieć także o oświetleniu podjazdu, który sprawi pozytywne pierwsze wrażenie, na odwiedzających nasz pensjonat gościach. W tym celu, jeśli chcemy, by nasze oświetlenie było energooszczędne, warto wybrać lampy solarne wykonane z trwałych materiałów i od sprawdzonych producentów. Oprócz lamp solarnych możemy także zaopatrzyć nasz podjazd w lampy najazdowe. Dobrze zaplanowane oświetlenie pomoże nam odnieść sukces i wyróżnić się na tle konkurencji.

OPRAWA PODTYNKOWA BALITuby sufitoweZobacz produkty
Oświetlenie szynoweOświetlenie szynoweZobacz produkty
lampa-sufitowa-okragla-szara-sovana-top-45-smart-gr-az3441Plafony do przedpokojuZobacz produkty

Jakie są trendy oświetleniowe pensjonatów w 2023 roku?

Jakie są trendy oświetleniowe w 2023 roku? Trendy w oświetleniu mogą się zmieniać z roku na rok, jednak w 2023 roku niektóre popularne style i rozwiązania mogą być:
 • Oświetlenie LED: Ta technologia jest coraz bardziej popularna ze względu na niższe zużycie energii i dłuższą żywotność niż tradycyjne źródła światła.
 • Oświetlenie skierowane: Coraz częściej stosowane jest oświetlenie skierowane na konkretne elementy w pomieszczeniu, takie jak obrazy, meble lub kominki.
 • Oświetlenie punktowe: Lampy punktowe, takie jak reflektory i słupki oświetleniowe są coraz częściej stosowane do podkreślenia konkretnych elementów architektonicznych lub dekoracyjnych w pensjonacie.
 • Oświetlenie naturalne: Duże okna i skylights (dachowe okna) są coraz bardziej popularne w pensjonatach, ponieważ pozwalają na maksymalne wykorzystanie światła dziennego.
 • Oświetlenie zintegrowane z inteligentnymi systemami: Wprowadzanie inteligentnych systemów do pensjonatów pozwala na łatwe zarządzanie oświetleniem i innymi funkcjami, takimi jak klimatyzacja czy rolety.
Dobór odpowiedniego oświetlenia jest kluczowy w tworzeniu przyjaznej atmosfery w pensjonacie i ważne jest aby dostosować je do stylu i charakteru obiektu.
Jakie są trendy oświetleniowe pensjonatów w 2023 roku?

Jakie są trendy oświetleniowe pensjonatów w 2023 roku?

Zapraszamy do lektury innych artykułów związanych z obiektami komercyjnymi

Dlaczego odpowiednie oświetlenie pensjonatu jest ważne?

Dlaczego odpowiednie oświetlenie pensjonatu jest ważne? Odpowiednie oświetlenie pensjonatu jest ważne, ponieważ ma wpływ na wiele aspektów funkcjonowania obiektu. Oto kilka przykładów:

 1. Bezpieczeństwo: Odpowiednie oświetlenie pomieszczeń i korytarzy pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa gości, zwłaszcza w nocy.
 2. Komfort: Dostatecznie dużo światła w pokojach i łazienkach pozwala na swobodne korzystanie z tych pomieszczeń.
 3. Estetyka: Oświetlenie dekoracyjne może nadać pensjonatowi charakteru i przyciągnąć uwagę gości.
 4. Efektywność energetyczna: Energooszczędne oświetlenie pozwala na obniżenie rachunków za prąd, co przekłada się na oszczędności dla pensjonatu.
 5. Wpływ na zdrowie: Zbyt jasne lub zbyt ciemne oświetlenie może mieć negatywny wpływ na zdrowie gości, dlatego ważne jest, aby oświetlenie było odpowiednio dobrane do potrzeb.
 6. wpływ na komunikację: odpowiednie natężenie światła pozwala na swobodną komunikację gości, zwłaszcza w przestrzeniach wspólnych jak recepcja czy restauracja.
 7. Wpływ na percepcję: odpowiednie natężenie światła pozwala na poprawną percepcję kolorów i kształtów, co jest ważne w przestrzeniach wspólnych jak restauracja czy sale konferencyjne.
Dlaczego odpowiednie oświetlenie pensjonatu jest ważne?

Dlaczego odpowiednie oświetlenie pensjonatu jest ważne?

Jeśli posiadasz pensjonat i zastanawiasz się czy warto zainwestować w odpowiednie oświetlenie, zapoznaj się z powyższymi punktami, które rozwieją Twoje wątpliwości. Właściwe dobrana barwa światła to wizytówka, która ma wpływ na cały nasz biznes. Odpowiednie oświetlenie swojego obiektu to wymóg, który szybko zaprocentuje na wielu płaszczyznach. Za jego sprawą jesteśmy w stanie zachęcić ludzi do ponownego odwiedzenia nas i polecenie naszego hotelu czy pensjonatu kolejnym osobom. Zapewnienie wysokiej jakości lamp oraz odpowiedniej do danego pomieszczenia barwy światła, sprawia, że goście będą mogli czuć się komfortowo. Nastrojowe lampki w sypialni, wygodne łóżko i łatwy dostęp do gniazdka elektrycznego to klucz do sukcesu. Takie połączenie zdecydowanie zapewni nam zadowolenie gości. Jeśli zastanawiamy się jakie oświetlenie pasuje do naszego pensjonatu, należy zwrócić uwagę na styl w jakim została zachowana aranżacja. Często spotykane są dwuosobowe pokoje w stylu Retro i Glamour.

Jak oświetlić pensjonat w stylu Retro?

Jak oświetlić pensjonat zachowany w stylu Retro? Aby oświetlić pensjonat w stylu retro, można skupić się na kilku różnych elementach:
 1. Lampy sufitowe z kloszami z tkaniny lub szkła, które nadają przestrzeni stylowego i eleganckiego wyglądu.
 2. Kinkiety z abażurami, które mogą być zainspirowane stylami z lat 20-tych, 30-tych lub 40-tych,
 3. Lampy naftowe lub lampy naftowe z elektrycznym zapłonem, które mogą nadać pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru.
 4. Lampy podłogowe z kloszami z tkaniny lub szkła.
 5. Żarówki z miękkim, ciepłym światłem, które pomagają stworzyć przytulny klimat.
 6. Kolorystyka światła również ma znaczenie, żółte lub ciepłe białe światło będą pasowały do stylu retro.
Ważne jest, aby pamiętać o równowadze między oświetleniem głównym i oświetleniem dodatkowym, tak aby nie było zbyt jasno lub ciemno w pomieszczeniu, a także aby jednocześnie podkreślić elementy wystroju w stylu retro.
OPRAWA WISZĄCA V-TAC VINTAGE METAL CZARNY VT-7424OPRAWA WISZĄCA V-TAC VINTAGE METAL CZARNYZobacz produkt
DARLING 1 BLACKDARLING 1 BLACKZobacz produkt
LAMPA WISZĄCA CHINK BLACK/GOLDLAMPA WISZĄCA CHINK BLACK/GOLDZobacz produkt

Jak oświetlić pensjonat w stylu Glamour?

Jak oświetlić pensjonat w stylu Glamour? Aby oświetlić pensjonat w stylu glamour, można skupić się na kilku różnych elementach:
 1. Lampy sufitowe z kryształowymi lub metalowymi kloszami, które nadają przestrzeni eleganckiego i luksusowego wyglądu.
 2. Kinkiety z kryształowymi abażurami, które mogą być zainspirowane stylami z lat 20-tych, 30-tych lub 40-tych.
 3. Lampy podłogowe z kloszami z tkaniny lub szkła, które mogą być zdobione kryształami lub metalowymi elementami.
 4. Żyrandole z kryształów lub metalowe żyrandole, które mogą być zainspirowane stylami art deco lub hollywoodzkim.
 5. Żarówki z miękkim, ciepłym światłem, które pomagają stworzyć przytulny klimat.
 6. Kolorystyka światła również ma znaczenie, żółte lub ciepłe białe światło będą pasowały do stylu glamour.

Zobacz więcej z kategorii

Lampa GlamourZobacz produkty
Ważne jest, aby pamiętać o równowadze między oświetleniem głównym i oświetleniem dodatkowym, tak aby nie było zbyt jasno lub ciemno w pomieszczeniu, a także aby jednocześnie podkreślić elementy wystroju w stylu glamour. Warto też zwrócić uwagę na kontrasty światła, aby nadać przestrzeni odpowiedni nastrój i nieco tajemniczości.

Normy i wymogi oświetlenia pensjonatu

Jakie są normy i wymogi oświetlenia pensjonatu? Istnieją różne normy i wymogi dotyczące oświetlenia pensjonatu, które różnią się w zależności od kraju czy regionu. Poniżej przedstawiam kilka przykładów:

 1. Normy europejskie: Norma EN 12464-1 dotycząca oświetlenia miejsc pracy określa wymagania dotyczące natężenia i jakości oświetlenia w różnych typach pomieszczeń, w tym w pokojach hotelowych.
 2. Normy polskie: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie określa wymagania dotyczące oświetlenia w budynkach mieszkalnych, w tym pensjonatach.
 3. Normy amerykańskie: Norma ANSI/ASHRAE/IESNA 90.1-2010 dotycząca energii i ochrony środowiska w budynkach określa wymagania dotyczące oświetlenia, wentylacji i klimatyzacji w budynkach komercyjnych, w tym hotelach i pensjonatach.
 4. Normy dotyczące oświetlenia zewnętrznego: normy te określają wymagania dotyczące natężenia, koloru i kierunku światła zewnętrznego, zwłaszcza w przestrzeniach publicznych i przy budynkach ochrony zdrowia czy komunikacyjnych
 5. Certyfikacja: różne organizacje oferują certyfikację dla budynków, które spełniają określone wymagania dotyczące efektywności energetycznej, w tym oświetlenia, takie jak LEED, BREEAM.

Należy pamiętać, że te normy i wymogi mogą się różnić w zależności od kraju czy regionu i zaleca się skonsultowanie z odpowiednimi specjalistami przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych z oświetleniem pensjonatu.

Normy i wymogi oświetlenia pensjonatu - jak oświetlić pensjonat?

Normy i wymogi oświetlenia pensjonatu – jak oświetlić pensjonat?

 

Jakie światło do sypialni w pensjonacie?

W sypialni w pensjonacie najlepiej używać ciepłej, żółtawej barwy światła. Ta barwa sprzyja relaksowi i odpoczynkowi, co jest ważne dla gości, którzy przyjechali tam, by odpocząć. Można to osiągnąć używając żarówek LED o ciepłej barwie lub żarówek halogenowych.

W sypialni w pensjonacie dobrym rozwiązaniem są lampy sufitowe, które dają równomierne i ciepłe światło. Lampy stołowe lub kinkiety przy łóżku również mogą być przydatne, ponieważ pozwalają gościom na czytanie lub pracę przy łóżku bez rzucania cienia na twarz. Lampy podłogowe mogą również dodać przytulności do sypialni.

Jakie światło do recepcji w pensjonacie?

Na recepcji w pensjonacie najlepiej używać jasnej, neutralnej lub białej barwy światła. Ta barwa sprzyja czytelności i skupieniu, co jest ważne dla gości, którzy przychodzą tam, by zameldować się lub uzyskać informacje. Można to osiągnąć używając żarówek LED o białej barwie lub żarówek halogenowych.
Na recepcji w pensjonacie dobrym rozwiązaniem są lampy sufitowe, które dają jasne i równomierne światło. Można również używać plafonów, które rozpraszają światło równomiernie po całym pomieszczeniu.
Lampy biurkowe lub stołowe również mogą być przydatne dla klientów korzystających z usług recepcji.
Lampy podłogowe lub stojące mogą również dodać przytulności do pomieszczenia i dostarczyć dodatkowe źródło światła.

Zobacz więcej z kategorii

Lampy sufitoweZobacz produkty

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania oświetlenia do pensjonatu?

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania oświetlenia do pensjonatu? Podczas wybierania oświetlenia do pensjonatu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników:

 1. Funkcjonalność: Oświetlenie powinno być odpowiednie do potrzeb danego pomieszczenia, takie jak oświetlenie do czytania i pracy w pokojach, oświetlenie górne, które można regulować oraz dostatecznie dużo światła w łazienkach i toaletach.
 2. Efektywność energetyczna: Energooszczędne oświetlenie pozwala na obniżenie rachunków za prąd, co przekłada się na oszczędności dla pensjonatu.
 3. Bezpieczeństwo: Oświetlenie powinno zapewnić odpowiednie natężenie i kierunek światła, aby zwiększyć bezpieczeństwo gości, zwłaszcza w nocy.
 4. Estetyka: Oświetlenie dekoracyjne może nadać pensjonatowi charakteru i przyciągnąć uwagę gości.
 5. Wpływ na zdrowie: Oświetlenie powinno być odpowiednio dobrane, aby unikać negatywnego wpływu na zdrowie gości.
 6. Sterowanie: Instalacja systemu inteligentnego sterowania oświetleniem pozwala na automatyczne włączanie i wyłączanie światła w zależności od potrzeb i warunków zewnętrznych.
 7. Dostosowanie do norm: Oświetlenie powinno spełniać wymagania dotyczące natężenia, jakości i bezpieczeństwa określone w normach i przepisach dla danego kraju czy regionu.
Na co zwrócić uwagę podczas wybierania oświetlenia do pensjonatu? - jak oświetlić pensjonat?

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania oświetlenia do pensjonatu? – jak oświetlić pensjonat?

Podczas wybierania oświetlenia do pensjonatu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wszystkie wymogi pod względem miejsca pracy. Pracownicy pensjonatu powinni mieć zapewnione odpowiednie oświetlenie, które musi spełniać z góry ustalone warunki i normy. Wybieranie dobrego oświetlenia to także dobranie odpowiednich lamp do danego pomieszczenia, które zapewnią gościom komfort. Dobranie właściwej barwy światła, szczególnie w takim rodzaju obiektu, jest istotną sprawą, gdyż to właśnie za jego sprawą możemy mieć wpływ na ogólny odbiór miejsca przez odwiedzających nas ludzi. Energooszczędność to kolejny ważny aspekt. W obecnych czasach ceny prądy idą w górę, każda oszczędność jest ważna, dlatego podczas wyboru oświetlenia do pensjonatu należy zwrócić na to uwagę. Pamiętajmy, że dane miejsce wymaga odpowiednio dobranego pod siebie oświetlenia. W recepcji światło musi być jasne i wyraźne. To pomieszczenie stanowi miejsce pracy, podpisywane są tam dokumenty, czytane umowy, a także pracownicy korzystają z komputera. Dlatego też należy zapewnić odpowiednią ilość luksów nie mniejszą niż 300 lx. W pomieszczeniach takich jak sypialnie, należy zapewnić oświetlenie takie, by goście mogli odpocząć i zrelaksować się. Planowanie oświetlenia pensjonatu nie należy do najłatwiejszych, dlatego też warto zasięgnąć porady ekspertów. W ofercie naszego sklepu SMD-LED posiadamy szeroki wybór produktów doskonałych do oświetlenie pensjonatów. Jeśli potrzebujesz pomocy, nasi eksperci chętnie Ci doradzą – zadzwoń!

oświetlenie pensjonatu

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 16 stycznia 2023