Jak oświetlić poddasze?

Zastanawiasz się nad aranżacją poddasza? Sprawdź porady ekspertów portalu RynekPierwotny.pl, jak dobrze oświetlić tę część mieszkania.

Zagospodarowanie poddasza staje się coraz popularniejsze. Właściwie dobrana aranżacja może sprawić, że stanie ono jednym z najbardziej przytulnych i klimatycznych pomieszczeń w naszym domu. Jednak opracowanie funkcjonalnego wystroju tak wymagającego miejsca może sprawiać pewne trudności. Jak dobrać do niego odpowiednie oświetlenie?

Oświetlenie poddasza – co warto wiedzieć?

W doborze oświetlenia na poddasze, znaczenie ma przede wszystkim to, jakie pomieszczenia tam planujemy. Takie plany najlepiej poczynić jeszcze na etapie budowy domu, ponieważ wymagają one właściwego poprowadzenia instalacji elektrycznej. Pamiętajmy przy tym, że innego oświetlenia wymaga sypialnia, a innego łazienka – ustalmy więc rodzaj i rozkład pomieszczeń na poddaszu. Generalnie, aby jak najlepiej oświetlić jakiekolwiek pomieszczenie, warto postawić na kilka źródeł światła, które dokładnie doświetlą każdą przestrzeń. Poddasze nie jest tutaj wyjątkiem, chociaż z niektórych tradycyjnych rozwiązań przyjdzie nam w tym przypadku zrezygnować. Liczbę źródeł światła najlepiej będzie dostosować do metrażu i wielkości okien, a rodzaj oświetlenia – do wysokości skosów i ich kąta nachylenia.

Oświetlenie ogólne

Najczęściej funkcję tę spełniają żyrandole i lampy wiszące. Jednak w przypadku poddasza, problematyczne skosy mogą nam uniemożliwić zastosowanie takiego rozwiązania. Przy takiej konstrukcji, wisząca lampa może utrudniać poruszanie się, a także wizualnie przytłoczyć i pomniejszyć pomieszczenie. Najlepiej zatem zastosować kinkiety, które bez problemu zamontujemy pod skosem. Mają one też tę zaletę, że pozwalają regulować kierunek światła, a także optycznie powiększają przestrzeń. Pamiętajmy jednak, że kinkiety ścienne zamocować można jedynie na powierzchni pionowej, co często ogranicza zakres ich zastosowania.

Lampę wiszącą możemy zamontować wtedy, gdy skosy nie występują na całej powierzchni poddasza – wtedy umieszczamy ją w miejscu, gdzie sufit jest poziomy. Taką oprawę można również zastosować w sytuacji, gdy skosy na poddaszu łączą się w jego centralnej części – punkt centralny takiego połączenia nadaje się idealnie do powieszenia lampy. Innym rozwiązaniem jest dodanie sufitu podwieszanego, wyrównującego skosy i umieszczenie w nim oświetlenia w postaci opraw halogenowych.

Dodatkowe źródła światła

W przestrzeni roboczej na poddaszu dobrze sprawdzą się takie dodatkowe źródła światła, jak taśmy LED – są one łatwe w montażu, energooszczędne i wyjątkowo trwałe. Sprawdzą się zarówno jako oświetlenie sufitowe, jak i listwy przypodłogowe, ułatwiające poruszanie się po ciemku. Innym rozwiązaniem są reflektory LED, które bez problemu można zamontować na skośnych powierzchniach. Często wyposażone są one w możliwość regulacji strumienia światła, dzięki czemu oświetlą każdą wybraną przez nas powierzchnię.

Funkcjonalnym, a także dekoracyjnym źródłem światła na poddaszu może być lampa stojąca. Szczególnie przydaje się tutaj zastosowanie światła padającego od dołu i oświetlającego przestrzeń pod skosami. Gdy światło rozproszone pada z dołu, stwarza niezwykły nastrój i klimat. W zależności od pomieszczenia oraz potrzeb możemy wybrać lampy o oryginalnym designie, prostym kształcie lub z kilkoma ramionami na żarówki.

Materiał opracowany przez eksperta portalu Rynek Pierwotny

Post Author: admin