Jak oświetlić pokój chłopca?

Jak oświetlić pokój chłopca, tak aby było to miejsce przyjazne naszemu dziecku to wyzwanie, które staje przed każdym rodzicem. Pokój dla chłopca to nie tylko miejsce, w którym śpi, ale również, miejsce zabaw, rozwijania pasji i nauki. Planując oświetlenie do chłopięcego pokoju, możemy stworzyć zarówno klimat sprzyjający zabawie, jak i nauce. Musimy jedynie dobrze przemyśleć i rozplanować rodzaj oraz ilość oświetlenia..

 

Oświetlenie w pokoju chłopca – co wziąć pod uwagę

 

Jak oświetlić pokój chłopca
Oświetlenie w pokoju chłopca

Urządzając pokój dla chłopca, bierzemy pod uwagę kolorystykę ścian, mebli i dodatków. Ważny będzie również metraż i wysokość pomieszczenia. Odpowiednio dobrane kolory i dodatki tworzą nam bazę do wyboru oświetlenia. Kolory i ich odcienie mają niemałe znaczenie w zaplanowaniu odpowiedniego światła. W zależności tonacji koloru, którym pomalujemy ściany, dobieramy intensywność światła. Jasne pomieszczenie z dużym oknem nie wymaga od nas bardzo mocnego sztucznego światła. Ciemne barwy pochłaniają nam znacznie więcej światła, więc warto wybrać żarówki z większą ilością lumenów.

Postawmy na klasyczne oświetlenie górne, które może być baza do każdej aranżacji pokoju. Zainteresowania i gust naszego dziecka z czasem się zmienia, więc wybierając neutralne oświetlenie górne, nie musimy wymieniać go tak często. Postawmy zatem  na unikatowe lampki nocne, stołowe czy lampy podłogowe, które łatwo zamienić na inne, bez konieczności demontażu. Starajmy się, aby miejsce to było przyjemne i kolorowe, ale również funkcjonalne. Ilość dodatkowego światła dobieramy oczywiście do metrażu i dostępu do światła dziennego. Czym większe pomieszczenie tym więcej dodatkowego światła będziemy potrzebować. W łatwy sposób, za pomocą oświetlenia, podzielisz pokój na różne sekcje: do zabawy, do relaksu, do nauki itp.

 

Jak oświetlic pokój chłopca
Oświetlenie pokoju chłopca

Jak oświetlić pokój chłopca w zależności od wieku

 

Pamiętajmy ze zarówno wystrój, jak i rodzaj oświetlenia zmieniają się z wiekiem. Inaczej oświetlimy pokój dla 3 latka a inaczej dla 13 latka. W przypadku mniejszych dzieci wystarczy nam oświetlenie główne i inne punktowe np. w okolicach łóżka. Oświetlenie górne powinno być wystarczająco jasne i dobrze rozproszone. Światło górne przyda się do zabawy czy spotkań z kolegami. Punktowe oświetlenie służy do wyciszania się i zasypiania, ale także jako dodatkowe światło podczas rysowania.

 

Jak oświetlić pokój chłopca
Pomysłowe oświetlenie w pokoju dziecka

 

W przypadku dzieci w wieku szkolnym potrzebujemy dodatkowego światła, przeznaczonego do nauki. Tu sprawdzą się nam wszystkie lampki biurkowe lub podłogowe, najlepiej z regulowanym ramieniem. Regulowane ramie lamp pozwala na idealne dopasowanie strumienia światła w zależności od potrzeb.

Jak oświetlić pokój chłopca
Ciekawe oświetlenie pokoju chłopca

Szeroki wachlarz produktów dostępnych na rynku na pewno ułatwi nam dobór idealnego oświetlenie do pokoju każdego chłopca. W ofertach znajdziemy zarówno żyrandole, kinkiety czy lampki nocne w każdym kolorze, jak i te z postaciami z ulubionych bajek, czy zwyczajnie, samochodami, samolotami czy innymi skierowanymi do chłopców. Fajnym pomysłem są też wszystkie plafony z czujnikiem ruch które, posłużą nam za oświetlenie nocne. Zapalą się, gdy dziecko wstanie do łazienki i wyłącza, gdy już zaśnie. Można pokusić się o stworzenie własnej kompozycji i zastosować taśmy Led RGB. Kolorowe światło sterowane pilotem to świetny patent do dziecięcego pokoju. Jest to nowatorskie rozwiązanie zarówno jako światło dekoracyjne, jak i punktowe do zabawy, ale także pozwalające się zrelaksować i zasnąć. Szeroka gama kolorów sprawia, że to dobre rozwiązanie do pokoju chłopca i dziewczynki. Jak stworzyć takie przykładowe oświetlenie pisaliśmy tu.

 

Jak barwa światła do oświetlenia pokoju chłopca?

 

Bardzo ważną rolę odgrywa tu również barwa światła. Inne natężenie i kolor będzie odpowiednie do zabawy czy w lampkach nocnych a zupełnie inne to potrzebne do nauki. Warto zatem zainwestować w kilka rodzai światła uwzględniając ich barwę. Ciepłe światło sprzyja relaksowi i wyciszaniu, zatem takie światło zainstalujmy w lampkach nocnych, neutralne -dzienne świetnie sprawdzi się jako oświetlenie główne, a to chłodne w lampkach, które zapalmy do nauki, czytania czy pisania.

Post Author: admin

1 thought on “Jak oświetlić pokój chłopca?

Komentarze są wyłączone.