Jak oświetlić pokój dziewczynki?

Zaplanowanie oświetlenia do pokoju dziewczynki nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. W poprzednim artykule podpowiedzieliśmy jak oświetlić pokój chłopca, a dziś postaramy się pomóc w oświetleniu pokoju dziewczynki. Rozpatrzeć musimy wiele istotnych aspektów. W dziecięcym pokoju rozwija się wyobraźnia dziecka, jest on świetnym miejscem do zabawy, odpoczynku a z wiekiem miejscem do nauki. Jak oświetlić pokój dziewczynki ,aby spełniał wszystkie kryteria? Co należy wziąć pod uwagę? Czym się kierować wybierając oświetlenie.

 

Jak oświetlić pokój
Pokój dziewczynki

Odpowiednie oświetlenie do pokoju dziewczynki

 

W dziewczęcych pokojach królują przede wszystkim słodkie pastelowe barwy i dopasujemy odpowiednie sprzęty. Równie ważne są wszelkiego rodzaju dodatki i zabawki. Nie tylko wystrój jest tutaj istotny, ale również dobranie odpowiedniego oświetlenia. Planując pokój dla dziewczynki, wybieramy oczywiście odpowiednie kolory idealne dla małej księżniczki. Zazwyczaj króluje tu róż i biel. Dobieramy do tego tekstylia, zabawki i zamieniamy sypialnię w zaczarowaną krainę.

 

Jak oświetlic pokój dziewczynki

Jak ładnie oświetlić pokój dziewczynki

 

Oświetlenie jest jednym z elementów, które mogą nam w tym pomóc. Rynek oświetlenia oferuje nam bardzo szeroki wachlarz produktów, które pozwolą nam stworzyć idealne i bajkowe, wnętrze dla naszego dziecka.  W przypadku oświetlenia do pokoju dziecięcego problemem nie będzie brak możliwości ale ich nadmiar. W tworzeniu unikatowego klimatu pomocne będą żyrandole w pastelowych kolorach, kolorowe, kinkiety ścienne, lampki nocne czy podłogowe. Producenci dbają o najmłodszych i prześcigają się w tworzeniu oryginalnego oświetlenia. Piękne kolory i unikatowe kształty zwierzątek, bajkowych postaci i ulubionych bohaterów filmów dla dzieci a z czasem gier komputerowych to prosty sposób na wykreowanie idealnej aranżacji. Do wyboru mamy te w neutralnych wzorach i kolorach, ale również w kształcie wróżek, motylków czy zwierzątek. W oświetleniu do pokoju dziecka ważne są również względy czysto praktyczne.

Jak oświetlić pokój dziewczynki
Oświetlenie w pokoju dziewczynki

Do pokoju niemowlęcia potrzebujemy odpowiedniego światła do przewijania dziecka i odpowiedniego do jego usypiania. Do pokoju nieco starszej dziewczynki, potrzebujemy światła do zabawy i do usypiania a do pokoju nastolatki dodatkowego światła do nauki. Warto więc rozplanować oświetlenie pokoju w taki sposób, aby było funkcjonalne. Ważne, aby łatwo można było je wymienić w miarę upływającego czasu. Neutralne lampy główne pozwolą stworzyć uniwersalną bazę a lampki nocne, kinkiety czy te podłogowe nadadzą charakteru i ozdobią pokój. Można również pokusić się o dodatkowe oświetlenie lustra czy obrazów jak na zdjęciu obok. Da nam to ciekawy efekt dekoracyjny i sprawi, że pokój będzie oryginalny i ciepły.

Jak oświetlić pokój dziewczynki
Oświetlenie pokoju dziewczynki

Zaczarowane oświetlenie w pokoju dziewczynki

 

Coraz popularniejsze stają się również kąciki, w których dzieci mogą się ukryć. Są to namioty czy tipi, które również należałoby odpowiednio oświetlić, nadając odpowiedni, magiczny klimat. Do oświetlenia pokoju dziewczynek i nadaniu mu unikatowej atmosfery świetnie nadadzą się wszelkiego rodzaju girlandy świetlne, a nawet lampki choinkowe.  jest to rodzaj oświetlenia niedający dużej ilości światła ale jedynie klimatyczny poblask. Dodatkowe oświetlenie tego typu stworzy nam bajkowe wnętrze, które kochają małe, ale również te starsze dziewczynki.

 

Jak oświetlić pokój dziewczynki
Oświetlenie biurka w pokoju dziewczynki

Nie tylko dekoracyjna  i użytkowa funkcja oświetlenia odgrywa kluczową rolę w oświetleniu pokoju dziewczynki. Warto zadbać również o aspekt praktyczny dobierając odpowiednią barwę światła. Pamiętajmy o odpowiednim rozmieszczeniu źródeł światła, ale również o jego temperaturze barwowej. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie oświetlenia mieszanego, czyli zarówno tego użytkowego, jak i dekoracyjnego. Za pomocą odpowiedniego światła możemy wizualnie powiększyć lub optycznie podzielić przestrzeń.  Idealnie nadaje się też ono do podzielenia pokoju na strefy, do odpoczynku zabawy i w późniejszym wieku nauki.

 

Barwa światła w oświetleniu pokoju dziecka

 

Jak oświetlić pokój dziecka
Oświetlenie pokoju dziecka

Jak oświetlić pokój dziewczynki, żeby był jak najbardziej funkcjonalny? Do zabawy wybierzmy górne światło o odpowiednim do wielkości pomieszczenia natężeniu najlepiej w barwie dziennej, neutralnej dla wzroku i niepowodującej zmęczenia. Przy zasypianiu i relaksie wybierzmy kinkiety, plafony i lub lampki nocne z barwą światła ciepła pozwalającą się wyciszyć i zrelaksować. Do nauki wybierzmy dodatkową lampkę biurkową najlepiej w neutralnej po zimną barwą światła, która sprzyja skupieniu i nie powoduje szybkiego zmęczenia. Warto również wykorzystać naturalne światło i biurko ustawić jak najbliżej okna. Nie bójmy się zastosować różnych barw światła w jednym pomieszczeniu. Różna temperatura barwowa w niezależnie działających lampach nie będzie problemem, a sprawdzi się nam i korzystnie wpłynie na wykonywane czynności.

Post Author: admin