Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. To od niego bowiem zależy komfort oraz poczucie bezpieczeństwa. Placówki medyczne takie jak szpitale, gabinety czy przychodnie mają za zadanie zapewnić jak najwyższy poziom opieki medycznej i zdrowotnej. Dobre i prawidłowo dobrane oświetlenie jest zatem kluczowym elementem, zapewniającym spokój, bezpieczeństwo i komfort wizualny pacjentów. Jakość oświetlenia może również wprowadzić miłą atmosferę oraz uspokoić personel lub pacjentów oczekujących na zabieg. Jeśli zatem planujesz otwarcie przychodni lub innej placówki medycznej, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu, z którego dowiesz się:
- gdzie i w jaki sposób możesz otrzymać darmowy projekt oświetlenia przychodni,
- wszystkiego na temat oświetlenia awaryjnego w przychodniach,
- jakie są obowiązujące normy w przychodniach i placówkach medycznych w Polsce.

Spis Treści
Jak otrzymać darmowy projekt oświetlenia przychodni
Jeśli planujesz modernizację lub budowę nowej placówki przychodni, zastanawiasz się zapewne, w jaki sposób oświetlić budynek i poszczególne pomieszczenia. Dla osób bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, stworzenie systemu świetlnego, zgodnego z normami i spełniającymi oczekiwania personelu, nie będzie łatwym zadaniem. W większości przypadków zaprojektowanie tego typu instalacji będzie niemal niemożliwe. Na szczęście na polskim rynku istnieje sporo specjalistów, którzy posiadają ogromną wiedzę z zakresu prawa świetlnego i fotometrii, dzięki czemu bez problemu zaprojektują oświetlenie dla Twojego budynku.
W naszej firmie zatrudniony jest zespół fachowców, odpowiedzialnych za dobór najwyższej jakości lamp, projektowanie nowoczesnych systemów oświetleniowych oraz weryfikację optymalnej oferty producentów oświetlenia. Jeżeli chcesz, możemy przygotować: darmową wycenę, analizę oraz cały projekt oświetlenia dla określonego przez Ciebie budynku lub przestrzeni. To, czego od Ciebie potrzebujemy to:
- Projekt budynku w formacie dwg. Jeśli nie posiadasz dokładnego projektu budynku, wystarczy nam przybliżony rysunek zawierający wszelkie wymiary bez uwzględniania okien oraz drzwi.
- Przeznaczenie pomieszczeń. Każde pomieszczenie w zależności od potrzeb musi być oświetlone w inny sposób. Zaznacz, jakie będzie zastosowanie poszczególnych pomieszczeń.
Sprawdź jak powstaje projekt oświetlenia LED
Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z naszym działem handlowym lub projektantem, który odpowie na wszystkie pytania. Pamiętaj również, że projekt, analiza i wycena jest w pełni darmowa.

Oświetlenie awaryjne w przychodniach
Według dzisiejszych przepisów każdy obiekt użytku publicznego i zakład pracy musi posiadać system oświetlenia awaryjnego lub ewakuacyjnego. Jest to niezbędny wymóg, bez którego spełnienia, żaden obiekt nie może zostać dopuszczony do użytku.
W przypadku przychodni konieczne jest stosowanie oświetlenia ewakuacyjnego w ciągach komunikacyjnych oraz oświetlenia awaryjnego w miejscach, w których pracownicy nie mogą zakończyć pracy od razu po wystąpieniu awarii.
Natężenie światła i oznakowanie poszczególnych miejsc w korytarzach lub schodach jest opisane w normie PN-EN 1838:2013 o oświetleniu awaryjnym i ewakuacyjnym. Czas podtrzymania oświetlenia wynosi standardową godzinę, jednak w niektórych miejscach, w których mogą znajdować się osoby z ograniczoną mobilnością, czas ten może zostać wydłużony.
Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne powinien posiadać własne źródło zasilania, a w miejscach, gdzie dokonywane są zabiegi, konieczne jest zainstalowanie dodatkowych lamp LED, które włączą się po wykryciu awarii instalacji elektrycznej.
W przychodniach wyróżnia się poszczególne obszary oświetlenia awaryjnego:
- Drogi ewakuacyjne. Minimalne natężenie oświetlenia na powierzchni podłogi pośrodku drogi ewakuacyjnej powinno wynosić 1 lx. Minimalny czas działania oświetlenia ewakuacyjnego to w tym przypadku min. 1 h lub ustalony przez inspektora czas.
- Obszary otwarte. W obszarach otwartych minimalne natężenie na poziomie całej podłogi wynosi 0,5 lx. Czas działania systemu oświetlenia awaryjnego również wynosi min. 1 h.
- Obszary podwyższonego ryzyka. W strefach o zwiększonym ryzyku natężenie oświetlenia musi wynosić min. 15 lx lub 10% wymaganego natężenia światła w normalnych warunkach. Czas działania instalacji oświetleniowej w strefach podwyższonego ryzyka ustala inspektor ochrony przeciwpożarowej.
- Urządzenia przeciwpożarowe, punkty pierwszej pomocy i urządzenia transportowe dla inwalidów. Przy każdym urządzeniu oraz zmianie kierunku drogi ewakuacyjnej powinno występować natężenie oświetlenia o wartości 5 lx.
W przypadku placówek przychodni, w których mogą znajdować się pacjenci leżący, należy stosować oprawy LED o wysokiej szczelności IP 65.

Jakie normy oświetlenia w przychodni zdrowotnej
Oświetlenie w placówkach medycznych służby zdrowia powinno spełniać określone wytyczne wynikające ze specyfiki wykonywanej pracy. Należy zwrócić uwagę nie tylko na przeznaczenie danego obiektu, ale również na komfort pracowników i pacjentów, którzy powinni czuć się komfortowo i przyjemnie w oczekiwaniu na nadchodzący zabieg. Jednak każde pomieszczenie jest inne, posiada inne rozmiary i parametry, przez co trudno jest stworzyć jednolity system, który spełni wszelkie normy. Należy zatem stosować odpowiednie źródła światła, które sprawdzą się w poszczególnych, wyznaczonych przez właściciela obiektu lub specjalistę strefach.
To, na co należy zwrócić szczególną uwagę, projektując oświetlenie LED przychodni lekarskiej to:
- Natężenie oświetlenia. Ilość światła w pomieszczeniu jest bardzo ważna, ponieważ od niej zależy trudność wykonywania pracy wzrokowej.
- Korytarze w ciągu dnia – 100 lx
- Korytarze w nocy – 50 lx
- Pokoje przeznaczone do badań – 1000 lx
- Sale rehabilitacyjne – 300 lx
- Sale dla pacjentów – 200 lx
- Wskaźnik olśnienia (UGR). Odpowiada za poziom jasności oprawy oświetleniowej. Wysoki wskaźnik UGR może drażnić wzrok i powodować oślepienie.
- Gabinety lekarskie, sale do badań, sale pacjentów, biura — UGR < 19
- Łazienki, korytarze, poczekalnie — UGR > 22
- Równomierność oświetlenia (E). W zależności od rodzaju czynności, a także długości trwania, w przychodniach parametr ten powinien wynosić:
- Sale do badań i pokoje zabiegowe – 0,7
- Pokoje i biura – 0,6
- Korytarze, poczekalnie i łazienki – 0,4
- Współczynnik oddawania barw (CRI). Wysoki parametr CRI gwarantuje odpowiednią rozpoznawalność kolorów widzianych przedmiotów.
- Sale operacyjne i zabiegowe, gabinety lekarskie, pokoje personelu i pacjentów — CRI > 90
- Korytarze, łazienki, poczekalnie — CRI > 80
Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu w obiektach medycznych
Oprócz tego, w szpitalach i przychodniach warto, jest stosować oświetlenie dezynfekcyjne. Są to głównie lampy wykorzystujące oświetlenie ultrafioletowe, które jest wiruso i bakteriobójcze.
Niezależnie od miejsca instalacji oprawy oświetleniowej, warto, jest stosować nowoczesne panele LED, które są zdecydowanie tańsze w eksploatacji od standardowych żarówek i świetlówek. Ich cena jest nieco wyższa, jednak stosunek ceny do jakości jest najbardziej atrakcyjny na rynku.
W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z doborem lamp lub projektowaniem oświetlenia, skontaktuj się z nami. Odpowiemy na Twoje pytania, a także wybierzemy najatrakcyjniejsze rozwiązanie.
