Spis treści

Jak oświetlić restaurację? – Wszystko, co warto wiedzieć

W wyborze oświetlenia restauracji będziemy mieli obecnie ogromną dowolność odnośnie do wyboru odpowiednich lamp, czy opraw świetlnych. Współczesna technologia LED wniosła ze sobą nie tylko znacznie niższe zużycie energii, ale także ogromny wybór lamp i żarówek, który jeszcze dosyć niedawno był znacznie ograniczony. Jako oświetlenie restauracyjne mogą posłużyć nam żyrandole i lampy sufitowe, które zawiesimy nad stolikami gości, eleganckie żarówki dekoracyjne, a także kinkiety ścienne, które punktowym światłem zbudują nastój romantycznych kolacji. Zarówno główne źródło światła, jak i te mniejsze punktowe w przypadku restauracji będą odgrywać niesamowitą rolę w przypadku odbioru wnętrza przez potencjalnych klientów. Oświetlenie restauracji jest nieodzownym elementem, przyczyniającym się do nastroju i samopoczucia klientów. Lampy jak i żyrandole montowane w restauracjach, powinny być odpowiednio dobrane do jej wnętrza i stylu, tak, aby całość prezentowała się elegancko i schludnie. I nie ma tu znaczenia, czy serwujesz dania za 30, czy za 200 złotych. Klient ma zawsze czuć się bezpiecznie, komfortowo i przyjemnie, niezależnie od tego, czy spotkał się ze znajomymi na luźną rozmowę, czy w celach biznesowych. Każdy projekt oświetlenia powinien być również przemyślany, a źródła światła powinny spełniać określone normy. Jak oświetlić restaurację?

Oświetlenie restauracji

Jak oświetlić restaurację

Jeśli zastanawiasz się, jak oświetlić restaurację, przeczytaj dalszą część artykułu, z której dowiesz się:

 • jak oświetlić restauracyjną kuchnię w prawidłowy sposób,
 • w jaki sposób oświetlić wnętrze restauracji, by panujący klimat przyciągał klientów,
 • dlaczego należy stworzyć i jakie powinno być oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne w restauracji.
 • Jak zdobyć darmowy projekt oświetlenia twojej restauracji.

Najczęściej wybierane kategorie przez naszych klientów:

NOWOCZESNA CZARNA LAMPA WISZĄCA SOVANA PENDANT 55 SMARTLampa wiszącaZobacz produkty
Oświetlenie szynoweOświetlenie szynoweZobacz produkty
Plafony do salonuPlafony do salonuZobacz produkty
Chcesz oświetlić swoją restaurację

Chcesz oświetlić swoją restaurację

Jak oświetlić wnętrze restauracji

Niestety nie każdy właściciel restauracji zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym elementem wystroju jest oświetlenie. W dzisiejszych czasach, gdy na rynku można znaleźć przeróżne żyrandole, kinkiety, czy plafony, nawet jeden taki element może sprawić, że wnętrze restauracji zyska nową duszę. Z pomocą odpowiedniego oświetlenia, można stworzyć odpowiedni nastrój, zapewnić klientom komfort, a także poprawić wrażenia smakowe konsumentów. Bo przecież nie od dziś wiadomo, że ludzie jedzą również oczami. Warto zatem poświęcić nieco swojego czasu oraz budżetu, na stworzenie instalacji świetlnej, o której wszyscy klienci będą pamiętać.

oświetlenie restauracji

oświetlenie restauracji

Punkty świetlne na terenie restauracji powinny być umiejętnie rozmieszczone, aby w żadnym miejscu nie było zbyt jasno ani zbyt ciemno. To, jaką intensywność światła wybierzesz, zależy tak naprawdę od charakteru i nastroju, jaki chcesz stworzyć. Jeśli planujesz otwarcie wieczornej, spokojnej knajpy, lepiej sprawdzą się punktowe żyrandole powieszone nad stolikami, które wprowadzą wykwintny i elegancki klimat. Gdy zaś zależy Ci na stworzeniu żywej i energicznej atmosfery, najlepszym wyborem będą lampy na szynach lub wielopunktowe źródła światła, które oświetlą zdecydowanie większą powierzchnię.

Pomożemy Ci oświetlić salę weselną, hotel czy restaurację

Sam bar powinien posiadać własne źródło światła, nieco inne od reszty restauracji. Dzięki temu będzie wyraźnie wyznaczał się na tle pozostałych elementów wystroju i gry światła panującej we wnętrzu knajpy. Światło powinno być skierowane w stronę barmana, tak, aby oświetlało jego twarz i nie przeszkadzało klientom. To jaką barwę światła wybierzesz, również zależy od Ciebie. Na barze najlepiej sprawdzi się naturalna temperatura barwowa 4000K, natomiast przy stolikach i na terenie dostępnym dla gości musisz wybrać coś z przedziału 2800-4000K.

restauracja oświetlenie

restauracja oświetlenie

Jeśli w Twojej restauracji znajduje się ekspozycja dań lub widoczne miejsce, w którym możesz umieścić desery oraz dodatki do potraw, postaw na neutralne źródła światła. Te gwarantują, że każdy zauważy dania w odpowiednich kolorach, co w przypadku chłodnych (np. 6000K) żarówek nie jest tak oczywiste. Dania mięsne i rybne mogą przybierać nieatrakcyjne zielone barwy, co może zniechęcić klientów do ich spożywania.

Jak oświetlić wnętrze restauracji

Jak oświetlić wnętrze restauracji

 

DUŻY ŻYRANDOL K-3523 Z SERII PERSEO K-3523DUŻY ŻYRANDOL K-3523 Z SERII PERSEO K-3523Zobacz produkt
DARLING 3 LINE BLACKDARLING 3 LINE BLACKZobacz produkt
ŻYRANDOL NESO 7ŻYRANDOL NESO 7Zobacz produkt

Oświetlenie w restauracji powinno być odpowiednio dobrane do jej wnętrza i stylu. W zależności, czy zaprojektowaliśmy bar wykonany w nowoczesnym stylu, czy kawiarnie Retro dobierzemy do tych wnętrz inny rodzaj oświetlenia. Każdy projekt oświetlenia restauracji powinniśmy zacząć od wyboru oświetlenia. To ono przede wszystkim będzie przyciągać uwagę klientów, a także zbuduje niezwykły klimat i nastrój w jej wnętrzu. Oświetlenie w restauracji powinno być odpowiednio dobrane do jej wnętrza i stylu. W zależności, czy zaprojektowaliśmy bar wykonany w nowoczesnym stylu, czy kawiarnie Retro dobierzemy do tych wnętrz inny rodzaj oświetlenia. Każdy projekt oświetlenia restauracji powinniśmy zacząć od wyboru oświetlenia. To ono przede wszystkim będzie przyciągać uwagę klientów, a także zbuduje niezwykły klimat i nastrój w jej wnętrzu.

Jak oświetlić restaurację

oświetlenie restauracyjne

Jakie żarówki do wnętrza restauracji?

Każdy właściciel restauracji chce, by wnętrze lokalu prezentowało się jak najlepiej. Czasem jednak trzeba również zwrócić na aspekt biznesowy całego przedsięwzięcia i opłacalność stosowania niektórych dodatków. Niektóre żarówki pobierają ogromne ilości mocy, generując tym samym duże rachunki za energię elektryczną. Podczas projektowania oświetlenia i wybierania żarówek, należy zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie LED. Te pozwala oszczędzić do 70% na prądzie, a także emituje wysokiej jakości światło. Jeśli zależy Ci na lampach wiszących lub kinkietach posiadających żarówki dekoracyjne, wybierz LEDy w stylu retro, czyli tzw. żarówki dekoracyjne, które nie posiadają dużego natężenia światła, dzięki czemu nie pobierają dużych ilości energii.

Jakie żarówki do wnętrza restauracji?

Jakie żarówki do wnętrza restauracji?

Jak oświetlić kuchnię w restauracji

Kuchnia w restauracji jest drugim najważniejszym miejscem, poza salą restauracyjną. To tu przygotowywane są posiłki, które bardzo często muszą być przyrządzane w pośpiechu i stresie. Bardzo ważne jest zatem, by światło spełniało normy i dawało pracownikom takie warunki pracy, jakich oczekują. Ważne jest również, by oprawy w lokalu gastronomicznym łatwo się czyściły i były bezpieczne dla żywności. Bez tego, żadna, nawet najmniejsza restauracja nie będzie mogła prawidłowo funkcjonować. W końcu to tu kucharze przygotowują dania, a także doprowadzają je do perfekcji.

oświetlenie kuchennej restauracji

oświetlenie kuchennej restauracji

Tak więc lampy w restauracyjnej kuchni powinny:

 • Być energooszczędne. Nowoczesne LEDy pobierają zdecydowanie mniej energii elektrycznej od standardowych źródeł światła. Oprócz tego charakteryzują się zdecydowanie lepszymi parametrami świetlnymi oraz jakością emitowanego światła.
 • Być łatwe do utrzymania w czystości. W kuchni cały czas panuje gwar, a kucharze przygotowują dania. W całym tym zamieszaniu, kurz, olej i dym z potraw może osadzać się na lampach. Gładka i ułatwiająca czyszczenie powierzchnia to klucz do dobrej pracy w kuchni.
 • Pasować do aranżacji wnętrza. Mimo że kuchnia to oddzielne pomieszczenie tylko dla pracowników restauracji, warto, jest zaprojektować oświetlenie w taki sposób, aby pasowało do charakteru restauracji.
 • Zapewniać odpowiednią ilość światła. Każdy posiada nieco inne potrzeby podczas wykonywania powierzonych zadań. Dobrze, jeśli na każdym stanowisku powiesisz lampę, przy pomocy której pracownik może dostosować ilość światła do swoich potrzeb.
 • Spełniać wszelkie polskie i europejskie normy oświetleniowe. Oświetlenie w restauracji jest dość wymagające, co zostało zapisane w licznych normach i rozporządzeniach. Otwierając lokal gastronomiczny, trzeba spełnić te wymagania.
Oświetlenie stolików na zewnątrz restauracji

Oświetlenie zewnętrzne restauracji

Najlepszym wyborem jeśli chodzi o urządzenia oświetleniowe, będą świetlówki LED w oprawach z wyższą klasą odporności na wilgoć. Takie oprawy posiadają zwykle prostą budowę, a także generują dużą ilość światła, niezbędną do bezproblemowej pracy w restauracji. Oprócz tego, na stanowiskach warto również umieścić regulowane kinkiety, pozwalające doświetlić blaty oraz stoły, na których przygotowywane są potrawy. Dobrze oświetlona kuchnia w restauracji to podstawa w miejscu, w którym chcemy wydawać smaczne jedzenie, a także dbać o bezpieczeństwo naszych pracowników. Kuchnia jest miejscem, w którym światło musi spełniać głównie swoje oświetleniowe funkcje i nie musi już tak doskonale wyglądać, jak w pozostałej częściej restauracji. Ważne, aby było łatwe w czyszczeniu i bezpieczne dla żywności. Norma, która mówi o natężeniu światła w kuchni, na poziomie minimum 500 lx nie jest przypadkowa. To właśnie tam kucharze i kucharki doprowadzają do perfekcji swoje dania. W tych miejscach stale używane są sztućce, czy kuchenki, które w słabo oświetlonym pomieszczeniu mogą stanowić zagrożenie dla naszego życia, czy zdrowia. Bardzo ważne jest więc odpowiednie oświetlenie kuchni w restauracji, praktycznie tak samo, jak jej łazienki, czy pomieszczeń dla personelu. Nie skupiajmy się wyłącznie na oświetleniu pomieszczenia dla gości, ale zadbajmy o zdrowie, wygodę pracy i przede wszystkim bezpieczeństwo naszych pracowników.

 • Jezeli szukasz oświetlenia odpowiedniego do zaplecza gastronomicznego zobacz naszą ofertę np świetlówki Led 
Jak oświetlić kuchnię w restauracji

Jak oświetlić kuchnię w restauracji

led-line-prime-fusion-linear-lamp-40w-4000k-130lm-w-pc-cover-120
FUSION LINEAR LAMP 40W 4000K

Jedną z większych zalet serii FUSION jest możliwość praktycznie bez narzędziowego łączenia ich ze sobą za pomocą wbudowanych łączników, które stanowią standardowe wyposażenie. Dzięki temu można uzyskać jednolitą, ciągłą linię światła. Wykorzystanie opcjonalnego łącznika kątowego umożliwia budowanie różnorodnych układów oświetleniowych o dowolnych kształtach, tworząc oryginalne, ciągłe linie świetlne. Idealnie sprawdzi się w biurach jako lampa wisząca.

Zobacz produkt

Oświetlenie awaryjnie i ewakuacyjne w restauracji

Według europejskich przepisów każdy budynek użyteczności publicznej i zakład pracy musi być wyposażony w system oświetlenia ewakuacyjnego bądź awaryjnego. Restauracje spełniają oba te warunki, tak więc należy koniecznie uwzględnić w projekcie oświetleniowym dodatkowe lampy LED lub dedykowane oświetlenie pełniące podwójną rolę. Bary, restauracje i kawiarnie to także obiekty użyteczności publicznej, dlatego powinny być wyposażone również w lampy awaryjne. Oświetlenie awaryjne w restauracji musi znajdować się przede wszystkim w miejscach pracy personelu (np. kuchnia), gdzie zachodzi największe ryzyko pożaru, czy zagrożenia życia w momencie utraty dostępu głównego źródła prądu. Lampy awaryjne LED są wykonane w energooszczędnej technologii, dlatego na akumulatorze pracują nawet kilka razy dłużej od tradycyjnego oświetlenia. Są również niezwykle trwałym rozwiązaniem, które zapewni bezpieczeństwo, a także odpowiednio oświetli ewentualną drogę ewakuacyjną. Oświetlenie awaryjne w restauracji musi znajdować się wszędzie tam, gdzie ryzyko wystąpienia wypadku po wystąpieniu awarii jest wysokie. Może to być zatem kuchnia, w której kucharze mają do czynienia z gorącym olejem i innymi łatwopalnymi substancjami. Światło musi zapewniać takie warunki, w których pracownicy mogą bezpiecznie dokończyć wykonywaną pracę. Nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego czasami warto zmienić nieco, wystrój naszej restauracji w ten sposób, aby w przypadku awarii lub innego nieszczęścia, wszyscy jej goście, jak i personel mogli bezpiecznie i szybko opuścić budynek

oświetlenie Awaryjne - Przepisy

oświetlenie Awaryjne

W przypadku oświetlenia ewakuacyjnego, te musi znajdować się na terenie całej restauracji oraz w ciągach komunikacyjnych jak schody, czy korytarze.

Dowiedz się więcej na temat oświetlenia awaryjnego na naszym blogu

Najlepszym wyborem również będą żarówki LED, które na baterii mogą pracować zdecydowanie dłużej od tradycyjnych źródeł światła. Są również niezwykle trwałym rozwiązaniem, które jest wolne od migotania i efektu stroboskopowego, mogącego zagrozić ludziom podczas ewakuacji.

Oświetlenie ewakułacyjne w restauracji

oświetlenie awaryjne w restauracji

Jeśli interesuje Cię temat oświetlenia do restauracji, sprawdź naszą ofertę, w której znajdziesz specjalistyczne lampy, żyrandole oraz kinkiety, posiadające m.in. certyfikaty CE oraz RoHS, niezbędne do stosowania w lokalach gastronomicznych.

Lampa awaryjnaLampa awaryjnaZobacz produkty
PLAFONIERA INLKLO 97847 COSMIC LED 12W IP66 4000K MDOprawa LED z modułem awaryjnymZobacz produkty
Oprawa ewakuacyjnaOprawa ewakuacyjnaZobacz produkty

 

Najlepsze oświetlenie restauracji

Najlepsze oświetlenie restauracji

Natężenie oświetlenia w restauracji

Planując oświetlenie restauracyjne, nie możemy zapomnieć o odpowiednim natężeniu światła w miejscach dla gości, ale także w kuchni, czy pomieszczeniach dla personelu. Natężenie oświetlenia, jakie powinna mieć restauracja, czy inne wnętrza została dokładnie określona w normie PN-EN 12464-1 mówiącej o oświetleniu w miejscu pracy. Według tej ustawy w miejscach, w których spożywamy posiłki, natężenie światła nie powinno być mniejsze niż 200 lx, a w przypadku kuchni minimum 500 lx. Te wymogi będzie trzeba odpowiednio połączyć, tak aby stworzyć oświetlenie restauracji, które będzie równomiernie rozświetlać, ale także odpowiednio wyglądać. Obecnie wybór odpowiednich lamp, które są nie tylko niezawodne, ale również wyglądają stylowo i wyjątkowo nie będzie zbyt trudny. Świetnie do tego celu sprawdzą się zarówno eleganckie żyrandole, lampy sufitowe wiszące, czy innego rodzaju lampy ścienne.

Natężenie oświetlenia w restauracjach normy i przepisy

Natężenie Oświetlenia w restauracjach

 • Odpowiednie oświetlenie restauracji to nie lada wyzwanie dla każdego jej właściciela. Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu potrafi pozytywnie bądź negatywnie wpływać na jego wygląd, a także nastrój jego klientów. W przypadku restauracji dochodzą nam dodatkowe aspekty w postaci wyglądu jedzenia oraz klimatu, jaki chcemy nadać naszej restauracji. Inaczej oświetlimy typowy bar mleczny a inaczej klimatyczną włoską knajpkę na obrzeżach miasta.

  Co jest istotne podczas oświetlania restauracji?

 • Decydując się na odpowiednie oświetlenie, musimy wziąć pod uwagę
 • funkcję użytkową oświetlenia,
 • funkcję dekoracyjną oświetlenia,
 • klimat wnętrza, jaki chcielibyśmy uzyskać,
 • wygląd oświetlenia,
 • ilość oświetlenia i punktów świetlnych,
 • barwę światła
 • oświetlenie na zewnątrz restauracji.

  Intensywność oświetlenia restauracji

  Oświetlenie restauracji nie jest prostą sprawą. Nie może być ono zbyt mocne, ale również zbyt słabe. Najlepiej, aby ukazywało serwowane jedzenie w jak najlepszy sposób i wprawiało gości restauracji w dobry nastrój. Można zatem podzielić oświetlenie na sekcje i doświetlić miejsca, które spełniają dodatkową funkcję jak przejście do baru czy toalety. W okolicy stolików możemy zastosować lampy wiszące bezpośrednio nad nim lub np. oświetlenie w formie kinkietów. Nie zapomnijmy o świetle świec, które stwarza odpowiedni nastrój i wprawia nas w relaksacyjny stan.

Oświelenie restauracji

Oświelenie restauracji

Barwa światła w przypadku oświetlenia restauracji również ma niemałe znaczenie. Zimna barwa światła raczej odpada w przypadku pracy z jedzeniem, gdyż nadaje mu siny czasem zielonkawy odcień. Ciepłe światło zawsze będzie bezpieczne i nie zmienia znacznie wyglądu potraw. Najlepiej jednak sprawdzi się to w neutralnej barwie. Potrawy wyglądać będą najbardziej apetycznie i nie nabiorą nienaturalnej sinej barwy.Wygląd oświetlenia w restauracji

Restauracja oświetlenie

Restauracja oświetlenie

Wygląd samych lamp również nie jest bez znaczenia. Najważniejsze, aby pasował nam do całości restauracji. Inną lampę zastosujemy w nowoczesnym industrialnym wnętrzu a inną w góralskiej knajpce. Całość oświetlenia restauracji powinna ze sobą współgrać. Fajnie, jeśli oświetlenie w ogródku, jeśli takowy posiadamy, współgra z oświetlenie wewnątrz budynku. Wybierajmy przede wszystkim oświetlenie Led, które pozwoli nam na zaoszczędzeniu zużycia prądu, co w przypadku prowadzenia tego typu działalności nie pozostaje bez znaczenia.

Jaki rodzaj oświetlenia może być stosowany w zakładach gastronomicznych?

Jeżeli chodzi o zakłady gastronomiczne to ustawodawca narzuca ściśle określone normy i nakazuje by oprawy używane w przemyśle gastronomicznym miały wysoki współczynnik CRI minimum 80 co daje wysoką poprzeczkę, jeżeli chodzi o jakość źródeł światła stosowanych w gastronomii. Oprócz tego nakazuje odpowiednie normy oświetlenia w zależności od rodzaju pomieszczenia. Jeśli planujesz prowadzić własną restaurację, musisz wiedzieć jaki rodzaj oświetlenia może być stosowany w zakładach gastronomicznych. Są to 3 rodzaje oświetlenia: 1. oświetlenie ogólne, które pozwoli na oświetlenie całego wnętrza lokalu. 2. dekoracyjne, czyli takie, które nada charakteru oraz 3. miejscowe, czyli oświetlające dodatkowo ważne miejsca np. stoły.

Jaki rodzaj oświetlenia może być stosowany w zakładach gastronomicznych?

Jaki rodzaj oświetlenia może być stosowany w zakładach gastronomicznych?

W zakładach gastronomicznych ważne jest zastosowanie odpowiedniego oświetlenia, które nie tylko pozwoli na właściwe oświetlenie pomieszczenie pod kątem pracy, ale przede wszystkim ważne jest, by dobierać lampy podkreślające świeżość i apetyczność potraw. Do tego niezbędne będzie zastosowanie dodatkowego źródła światła rozmieszczonego nad stołami naszej restauracji. Oprawy oświetleniowe w restauracji odpowiednio dobrane do jej wnętrza pomogą zaakcentować charakter lokalu. Stosując żarówki dekoracyjne i zapewniając odpowiednie natężenie światła stworzymy odpowiedni nastrój idealny do romantycznych kolacji. Atrakcyjny wygląd i właściwe oświetlenie Twojego lokalu zapewni pozytywne wrażenia klientów. Jak wiadomo w restauracji chodzi przede wszystkim o potrawy, jednak konkurencja jest niezwykle duża i klient zwraca uwagę na ogólne odczucia spędzenia czasu w lokalu. Świeży i profesjonalny wygląd wnętrza jest kluczem do sukcesu każdego restauratora.

Jakie powinno być oświetlenie w restauracji?

Aby stworzyć nietuzinkowy nastrój i sprawić, że lokal będzie odpowiadał odpowiednim wymaganiom należy zapewnić właściwe, takie jakie powinno być oświetlenie w restauracji. Oświetlenie w restauracji powinno być umiejętnie dobrane pod względem funkcjonalności oraz stylu lokalu. Jako oświetlenie restauracji w 2022 roku idealnie sprawdzą się lampy wiszące o modnych kształtach.

Jakie powinno być oświetlenie w restauracji

Jakie powinno być oświetlenie w restauracji

Oświetlenie restauracyjne powinno zawierać dopasowane lampy do ogólnego wystroju i charakteru lokalu. W przypadku restauracji, w której odbywają się oficjalne kolacje ilość światła powinna być odpowiednio dobrana, tak by nie było zbyt jasno ani zbyt ciemno. Posiłki powinny być wyeksponowane dzięki punktom świetlnym, ma to niebagatelny wpływ na wrażenia smakowe konsumentów. Zaplanowanie oświetlenia dedykowanego restauracjom, powinno uwzględniać każdą strefę.

Jak oświetlić lokal?

To jak oświetlić lokal zależne jest od kilku aspektów. Głównym z nich jest specyfika lokalu. Jak oświetlić lokal gastronomiczny? W przypadku restauracji sprawdzi się oświetlenie o neutralnej barwie podkreślające dania. W przypadku kawiarni dobrym rozwiązaniem jest ciepłe światło. Nie zapominajmy, że lokal powinien składać się z 3 rodzajów oświetlenia.

Jak oświetlić lokal

Jak oświetlić lokal

W idealnym scenariuszu zastosowane oświetlenie pomoże współtworzyć atmosferę relaksu i bliskości. Umieszczenie jaśniejszych lamp można zastosować przy barze. Oprawy punktowe i oświetlenie wiszące będą doskonałą alternatywą dla stworzenia uspokajającej i relaksującej atmosfery. Jeśli lokal specjalizuje się w takich daniach jak śniadania, oświetlenie powinno zawierać dużo naturalnego światła. W lokalach takiego rodzaju należy pamiętać, że danie powinno wyglądać lekko, świeżo a otoczenie nie może przytłaczać, ani być zbyt ospałe. Inaczej jest w przypadku lokalu, który przyjmuje gości zazwyczaj w wieczornych porach. Optymalnym oświetleniem dla restauracji specjalizującej się w serwowaniu posiłków wieczorem jest stonowane oświetlenie z wiszącymi lampami lub reflektorami, które dodatkowo sprawią, że restauracja będzie klimatyczna. Pamiętajmy też o oświetleniu zewnętrznym, wejście do lokalu jest zaproszeniem potencjalnego klienta, dlatego nie może być nijakie.

Jakie oświetlenie powinno być w sali konsumenckiej?

Jeżeli chodzi o normy jakie nakładane są na restauracje, czy lokale gastronomiczne , przepisy mówią jasno iż na salach konsumenckich czyli wszędzie tam gdzie spożywany jest posiłek wymaga się oświetlenia o natężeniu nie mniejszym niż 50lx (luksów) przy czym trzeba pamiętać aby współczynnik równomierności Emin/Em był na poziomie 0.010. Pomiar natężenia dokonywany powinien być na blacie w wysokości ok 80cm od podłogi.

Jakie oświetlenie powinno być w sali konsumenckiej

Jakie oświetlenie powinno być w sali konsumenckiej

Ważne jest też by lampy miały współczynnik na poziome CRI80. Takie rozwiązanie pozwala zachować odpowiednie przepisy i nie stoi na przeszkodzie by stworzyć oświetlenie klimatyczne. W sali konsumenckiej wygląd potraw jest pierwszoplanowy. Warto zatem zastanowić się jaki wybór lamp nad stół będzie idealny, by oddać świeżość posiłków, jednocześnie pamiętając o nie generowaniu zbyt dużej ilości światła, która byłaby niekomfortowa dla gości.

LAMPA WISZĄCA MALMO BLACKGOLD 1XE27LAMPA WISZĄCA MALMO BLACK/GOLD 1XE27Zobacz produkt
LAMPA WISZĄCA DON BLACK 7XE27LAMPA WISZĄCA DON BLACK 7XE27Zobacz produkt
LAMPA WISZĄCA ALAMBRE GREY 1XE27LAMPA WISZĄCA ALAMBRE GREY 1XE27Zobacz produkt

Restauracje samoobsługowe

W restauracjach samoobsługowych poziom natężenia powinien być o wiele wyższy, normy mówią tu o natężeniu wynoszącym 200 lx (luksów), pamiętając o równomierności, która powinna być na poziomie 0.400. Pamiętajmy, że pomiary należy przeprowadzać na wysokości 80 cm od podłogi. Jeśli chodzi o oddawanie barw, powinno być ono na poziomie CRI80. W restauracji samoobsługowej oświetlenie jest niezwykle ważne, gdyż wpływa na ocenę przygotowanych przez nas dań przez klientów. Oświetlenie w restauracji samoobsługowej ma za zadanie jak najlepsze uwidocznienie klientowi świeżości serwowanych posiłków. Jak wiemy „je się oczami”, dlatego wygląd proponowanego jedzenia jest głównym aspektem stanowiącym o dokonaniu zakupu. W restauracjach samoobsługowych lampy powinny być umiejscowione tak, by oświetlać jedzenie znajdujące się na wystawie. Poza tym należy też pamiętać o oświetleniu pozostałych stref, przede wszystkim ważne jest oświetlenie stołów, przy których goście będą spożywać posiłek. Restauracje z samoobsługą zapewniają szeroki wybór posiłków, które można uzyskać bez konieczności oczekiwania na obsługę. Kolejną zaletą jest to, że konsument płaci tylko za ilość, którą naprawdę spożywa na talerzu. Ponieważ istnieje tak wiele różnych opcji menu, na każdym z nich jest coś, co spodoba się każdej osobie.

Restauracje samoobsługowe

Restauracje samoobsługowe

Bufet w restauracji – oświetlenie

Co do norm oświetleniowych w bufetach restauracyjnych, czy w bufetach śniadaniowych ustawodawca jasno określa normy, w których nakazuje, aby na powierzchni roboczej, czyli ok. 80cm od powierzchni podłogi natężenie oświetlenia nie było mniejsze niż 300 luksów. Równomierności Emin/Em był na poziomie 0,060. Co do lamp powinny mieć współczynnik CRI na poziomie 80. Bufet w restauracji jest miejscem, które wymaga właściwego oświetlenia. Bufet ma zazwyczaj postać bufetu szwedzkiego, który polega na wystawieniu wielu potraw, z których klienci sami wybierają i nakładają sobie posiłek stworzony wedle uznania. Restauracja ze szwedzkim bufetem jest idealnym miejscem dla tych, którzy szukają miejsca do jedzenia dużo w krótkim czasie. Ponieważ będziemy oceniać to, co do nas przemawia, tylko na podstawie pozorów, nie będziemy musieli wkładać wiele wysiłku umysłowego w decydowanie o tym, co uporządkować. Nie musisz również czekać na realizację zamówienia, ponieważ stanie się to automatycznie.

Bufet w restauracji - oświetlenie

Bufet w restauracji – oświetlenie

Korytarze w restauracji normy oświetleniowe

Jak każde pomieszczenie, korytarze w restauracji muszą mieć zapewnione odpowiednie normy oświetleniowe. W tym przypadku wytyczne jakich należy przestrzegać określają wysokość natężenia, która powinna wynosić nie mniej niż 100 lx przy pomiarach na wysokości 80 cm. Jeśli chodzi o równomierność Emin/Em powinna znajdować się na poziomie 0.400. Jeśli chodzi o współczynnik oddawania barw powinien wynosić CRI80.
Korytarze w restauracji normy oświetleniowe

Korytarze w restauracji normy oświetleniowe

Na korytarze w restauracji zazwyczaj nie zwracamy większej uwagi. Nie znaczy to jednak, że nie jest pomieszczeniem, z którym należy się liczyć. W korytarzu restauracyjnym lampy powinny być odpowiednio dobrane tak samo jak w pozostałej części lokalu. Korytarz musi być oświetlony w sposób umożliwiający swobodne mijanie się gości lokalu, zachowując przy tym klimat i styl, w jakim utrzymywana jest restauracja. Kinkiety ścienne to jedna z opcji wartych rozważenia podczas oświetlania korytarza w restauracji. Zachowanie odpowiednich norm oświetleniowych pozwoli na właściwe i swobodne korzystanie z miejsc takich jak korytarze w restauracji.
lampa-wiszaca-k-4897-z-serii-puertoLAMPA WISZĄCA K-4897 Z SERII PUERTOZobacz produkt
lampa-wiszaca-k-4966-z-serii-artonLAMPA WISZĄCA K-4966 Z SERII ARTONZobacz produkt
lampa-wiszaca-k-3409-z-serii-tiziLAMPA WISZĄCA K-3409 Z SERII TIZIZobacz produkt

Recepcja w restauracji

Jeżeli chodzi o recepcję w restauracji czy w jakimkolwiek obiekcie gastronomicznym, tutaj na powierzchni blatu na wysokości ok. 80cm natężenie oświetlenia powinno wynosić ok 300lx. A lampy do oświetlenia recepcji w restauracji powinny mieć współczynnik oddawania barw CRI na poziomie 80. Czyli dość wysoki współczynnik. Mózg i serce restauracji znajdują się w recepcji. Przez nią przepływają prawie wszystkie informacje, zapytania i prośby gości. Kiedy mają jakieś problemy lub życzenia, kierują swoje działania właśnie w tym kierunku. Dla gości przybywających do restauracji jest to pierwszy i ostatni punkt kontaktu. Pomimo kluczowej roli, jaką pełni w obiekcie gastronomicznym, jego personel jest często postrzegany jako osoby, które muszą jedynie pięknie wyglądać i grzecznie się uśmiechać. Taki jest stereotyp i wiele osób tak właśnie uważa. Jest to nieprawda i zdecydowanie nie wystarczy, aby dobrze pełnić tę funkcję.
Recepcja w restauracji

Recepcja w restauracji

Recepcja jest miejscem gdzie wita się gości, sprawdza się ich rezerwację, i światło odgrywa dużą rolę zwłaszcza podczas czytania czy zapisywania. Aby zrealizować wszystkie płatności, recepcjonista musi być dobrze zorganizowany i dokładny. Umiejętność korzystania z coraz większej liczby gadżetów, a także znajomość sprzętu dostępnego na recepcji, od terminala płatniczego po system rezerwacji, współczesne multimedialne , czy extranety poszczególnych portali rezerwacyjnych. To wymogi przed jakimi staje recepcjonista.

Stanowisko kasowe w restauracji

W mniejszych obiektach gastronomicznych rzadko spotkamy recepcję, ale za to mamy stanowisko kasowe. Na stanowisku kasowym ustawodawca także narzucił normy oświetleniowe. Jeżeli chodzi o stanowisko kasowe w restauracji, czy w jakimkolwiek obiekcie gastronomicznym, tutaj na powierzchni blatu ok. 80cm natężenie oświetlenia powinno wynosić ok 300lx. A lampy do oświetlenia kasowego powinny mieć współczynnik CRI na poziomie 80. Stanowisko kasowe tutaj liczy się dokładność w przyjmowaniu gotówki, czy podczas płacenia kartą albo innym środkiem pieniężnym. Jedna pomyłka może drogo kosztować zarówno kasjera jak i lokal. Dlatego dobre oświetlenia ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo takiego miejsca. Dodatkowym atutem dobrze oświetlonej kasy jest często nakładany monitoring na miejsca kasowe. A wiadomo im więcej światła tym lepiej zarejestrowane zdarzenie.

Stanowisko kasowe w restauracji

Stanowisko kasowe w restauracji

Szatnie w restauracjach

Szatnie w restauracjach nie są obecne w każdym lokalu, jednak są dużym komfortem dla klientów. W przypadku szatni normy mówią o natężeniu wynoszącym nie mniej niż 200 lx. Takie natężenie będzie odpowiednie, zarówno dla gości jak i pracowników. Określona jest wysokość na jakiej należy przeprowadzić pomiary, wynosi ona 80 cm. Jeśli chodzi o współczynnik oddawania barw CRI, normy mówią o wartości nie mniejszej niż 80. W przypadku równomierności wartość powinna znajdować się na poziomie 0.400. Szatnie w restauracji spotykane są zazwyczaj w droższych restauracjach. Oświetlenie szatni powinno być zachowane w odpowiednich normach, pozwoli to na komfortowe przebywanie i wykonywanie zadań przez pracowników, gdyż nie można zapominać, że jest to przede wszystkim miejsce pracy, które musi zapewniać odpowiednie warunki. Lampy do szatni w restauracjach powinny pasować do wystroju i nadawać charakterystyczny klimat.

Szatnie w restauracjach

Szatnie w restauracjach

zyrandol-lango-6-czarnyŻYRANDOL LANGO 6 CZARNYZobacz produkt
zyrandol-minerwa-5-czarnyŻYRANDOL MINERWA 5 CZARNYZobacz produkt
tuba-wiszaca-czarna-circus-slim-3-170x55TUBA WISZĄCA CZARNA CIRCUSZobacz produkt

Toalety w restauracji

Toalety w restauracji są dość istotnym miejscem. W toaletach w restauracji na 20 użytkowników musi przypadać co najmniej jedna umywalka, na 30 mężczyzn – jedna miska ustępowa i pisuar, a na 20 kobiet – jedna miska ustępowa. W toaletach męskich wymagane są pisuary i co najmniej jedna kabina prywatna. Normy oświetleniowe mówią o natężeniu, które powinno wynosić 200 lx przy pomiarach na wysokości 80 cm. W toaletach restauracyjnych współczynnik oddawania barw CRI powinien wynosić nie mniej niż 80. Dzięki temu widoczność w pomieszczeniu będzie odpowiednia do korzystania z luster itp. Równomierność jaka powinna znaleźć się w tym pomieszczeniu jest na poziomie 0.400. Należy pamiętać, że toalety w restauracji nie są tylko do użytku klienta. Jest to też miejsce pracy, które musi spełniać odpowiednie normy potrzebne do prawidłowego wykonywania pracy w warunkach niemęczących wzroku.

Toalety w restauracji

Toalety w restauracji

Oświetlenie restauracji odgrywa kluczową rolę w kreowaniu atmosfery, komfortu klientów, a także w prezentacji serwowanych potraw. Współczesne technologie, zwłaszcza LED, oferują szeroki wybór rozwiązań, pozwalających na efektywne i stylowe oświetlenie, przy jednoczesnej oszczędności energii. Wnętrze restauracji powinno być oświetlone w sposób, który uwzględnia zarówno funkcjonalność, jak i aspekty estetyczne. Żyrandole i lampy sufitowe nad stolikami, eleganckie żarówki dekoracyjne, kinkiety ścienne – to wszystko może pomóc w stworzeniu odpowiedniego nastroju.

W kuchni restauracyjnej oświetlenie powinno spełniać normy bezpieczeństwa, być łatwe do utrzymania w czystości oraz zapewniać odpowiednią ilość światła dla pracowników. Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne jest niezbędne w każdym obiekcie gastronomicznym i powinno być zgodne z europejskimi przepisami.

Ważne jest również odpowiednie oświetlenie zewnętrzne restauracji, w tym strefy wejściowej, aby przyciągać uwagę potencjalnych klientów. Odpowiednie oświetlenie wnętrza restauracji wymaga zastosowania różnorodnych rodzajów oświetlenia: ogólnego, dekoracyjnego oraz miejscowego. Kluczowe jest zachowanie odpowiedniej barwy światła, która nie tylko wpływa na prezentację potraw, ale także na samopoczucie gości. Oświetlenie musi być zgodne z charakterem wnętrza i wspierać klimat restauracji, jednocześnie spełniając wymogi funkcjonalne i normy bezpieczeństwa. Dobrze zaprojektowane oświetlenie restauracji staje się jej wizytówką, wpływa na doświadczenie klientów i może przyciągnąć większą liczbę gości, co przekłada się na sukces biznesowy.

Chcesz oświetlić swoją restaurację

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 28 czerwca 2022