Jak oświetlić salon samochodowy – Kompendium wiedzy

Salon samochodowy od pierwszych sekund po wejściu powinien zachwycać nowoczesnością i ciekawym designem. Znajdują się tu bowiem najnowsze auta, chwalące się innowacyjnymi rozwiązaniami i nietuzinkowym wyglądem, które muszą się sprzedać. Dobrze dobrane oświetlenie oraz nowatorsko wyglądający salon to najważniejsze elementy wspierające sprzedaż zaraz po dealerze i samym pojeździe. Zatem oświetlenie salonu samochodowego często gra bardzo ważną rolę. Warto zatem zainstalować takie źródła światła, które będą prezentować auta jak najlepiej, a co za tym idzie, wspierać sprzedaż. Stworzenie takiej instalacji nie jest jednak łatwe. Należy zwrócić uwagę na wiele parametrów świetlnych, a także norm, które w precyzyjny sposób określają, jak powinno wyglądać nowoczesne oświetlenie. Jeśli zastanawiasz się, jak oświetlić salon samochodowy, zapoznaj się z dalszą częścią wpisu, z której dowiesz się:

  • czym jest współczynnik oddawania barw i jaki jest jego wpływ na sprzedaż samochodów,
  • jakie są wymagania dotyczące oświetlenia w salonach samochodowych,
  • dlaczego stosować i jakie powinno być oświetlenie awaryjne w salonie aut,
  • na co zwrócić uwagę i gdzie można znaleźć pomoc z zakresu projektowania oświetlenia.
Salon samochodowy darmowy projekt i wycena na oświetlenie.
Salon samochodowy darmowy projekt i wycena na oświetlenie.

Oddawanie barw — ważny aspekt w salonie samochodowym

Współczynnik oddawania barw jest jednym z najważniejszych parametrów światła w salonie samochodowym. To on w głównej mierze odpowiada za odczucia wizualne klientów, a także odbiór kolorów aut. Każda firma produkująca auta posiada nieco inne wymagania dotyczące parametrów świetlnych. Dla przykładu Volkswagen wymaga, aby temperatura barwowa była stosunkowo naturalna (ok.-4200 K), a natężenie oświetlenia wynosiło 1200 lx na ekspozycji pojazdów. Niemal każdy salon samochodowy musi być jednak wyposażony w wysokiej jakości lampy, emitujące światło o współczynniku oddawania barw (CRI) większym niż 90. Jest to wymóg konieczny, bez którego żaden salon nie zostanie dopuszczony do działania pod szyldem danej marki. Auta nie należą bowiem do najtańszych zakupów, a więc klient oglądający przyszły zakup musi dokładnie wiedzieć, z jakim towarem ma do czynienia. To od jakości światła zależy, jak dane auto się zaprezentuje i czy wpadnie w oko klientowi. Zakup nieco droższych lamp w stosunku do ceny aut, jest zatem niewielkim wydatkiem mogącym znacznie wpłynąć na ilość realizowanych sprzedaży.

Wymagania dotyczące oświetlenia w salonie samochodowym

Jak wspomnieliśmy wyżej, każdy producent samochodów posiada nieco inne wymagania dotyczące oświetlenia sal oraz ekspozycji aut. Niemniej jednak każdemu zależy na tym, aby prezentowane auta były pokazane w jak najlepszym świetle. Nie jest to łatwe zadanie, jednak przy odrobinie analizy, specjaliści są w stanie tak dobrać oprawy oświetleniowe i ich parametry, że nawet starsze modele aut będą prezentować się ciekawie i zachęcać do zakupu.

oświetlenie salonu samochodowego
oświetlenie salonu samochodowego

Światło w salonie samochodowym musi być odpowiednio rozproszone, aby na karoserii auta nie znajdowały się widoczne punkty świetlne mogące odwrócić uwagę od najważniejszych aspektów pojazdu. Do tego celu producenci i delerzy stosują nowoczesne oświetlenie LED, wykorzystując do tego plafony LED i lampy liniowe. Zapewniają one dużą ilość światła o natężeniu dochodzącym nawet do 1500 luxów na powierzchni samochodów, a także oświetlają sąsiedni obszar, nie wywołując dużych cieni na podłodze i otoczeniu.

Natężenie światła w poszczególnych strefach również musi być odpowiednio dobrane. Dla przykładu w strefie wydawania aut i przy ladzie sprzedażowej musi być to 300-400 luksów, na większości powierzchni np. 600 lx, a w obrębie ekspozycji modelu od 800 do 1200 lx. Bardzo ważnym aspektem przy doborze oświetlenia do salonu samochodowego są lampy z wysokim współczynnikiem RA. Wszystko po to by klient mógł określić jaka barwa samochodu mu się najbardziej podoba. Lampy do salonu samochodowego dobrzy by miały ten współczynnik na poziomie RA95.

Oświetlenie salonu samochodowego
Oświetlenie salonu samochodowego

Nie wolno także zapomnieć o odpowiednim współczynniku oddawania barw, który w przypadku lamp sufitowych w salonie samochodowym musi być jak najwyższy.

Jeśli zaś chodzi o barwę światła, ta nie może być ani zbyt ciepła, ani zbyt chłodna. Stare światło emitowane przez świetlówki i tradycyjne żarówki całkowicie odpada. Nowoczesne lampy LED pozwalają nie tylko sterować temperaturą barwową, ale również dostosowywać jasność i są znacznie bardziej energooszczędne.

Oświetlenie awaryjne w salonie samochodowym

Według polskich, jak i europejskich przepisów, każdy obiekt publiczny, zakład pracy, a także budynek i lokal o powierzchni większej niż 1000 metrów kwadratowych, musi być wyposażony w oświetlenie awaryjne i ewakuacyjnego. Jako że salon samochodowy należy do tych grup, decydując się na otwarcie własnego, należy uwzględnić system oświetlenia awaryjnego w projekcie.

Oświetlenie Awaryjne przepisy

Powierzchnia sprzedażowa, na której wystawione są najnowsze modele aut dostępne w sprzedaży, należy do strefy otwartej. Zgodnie z przepisami, takie pomieszczenia należy oświetlić tak, aby na poziomie ziemi w centralnym punkcie, natężenie światła wynosiło min 1 lx. Przy ścianach wartość natężenia oświetlenia może być mniejsza (min 0,5 lx), jednak każde miejsce musi być oświetlone tak, aby umożliwiać bezpieczną ewakuację.

Dowiedz się więcej na temat oświetlenia awaryjnego na naszym blogu

Ciągi komunikacyjne, w tym korytarze i schody muszą być na całej powierzchni ziemi oświetlone światłem o natężeniu min 1 lx. Jest to najniższa wartość, przy której ludzkie oko jest w stanie zauważyć duże przeszkody oraz ściany korytarza. Wszystkie zmiany kierunków i rozgałęzienia korytarzy powinny być również odpowiednio oznakowane, aby człowiek w pośpiechu był w stanie z oddali zauważyć, że zbliża się do takiego miejsca.

oświetlenie w salonie samochodowym
oświetlenie w salonie samochodowym

Na ścianach niezbędne jest również umieszczenie oświetlenia wskazującego drogę ewakuacji. Kiedyś wystarczyły zwykłe naklejki odblaskowe, jednak dziś wymagane jest stosowanie specjalnych zielonych lamp ewakuacyjnych.

Dodatkowo, jeśli na terenie salonu samochodowego znajduje się strefa zagrożenia, konieczne jest stworzenie w niej oświetlenia awaryjnego generującego światło o nat. min 15 lx. Jest to wartość, przy której ludzie są w stanie w sposób bezpieczny zakończyć wykonywanie swojej pracy,

Na co zwrócić uwagę projektując oświetlenie w salonie samochodowym

Niezależnie od tego, czy projektujesz nowe, czy też modernizujesz oświetlenie w salonie samochodowym, warto, jest zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych elementów. Są to przede wszystkim:

  • Energooszczędność. Nowoczesne LEDy to ogromne oszczędności energii i gotówki. Pozwalają one oszczędzić w skali roku do 70% energii elektrycznej, co w przypadku dużych salonów samochodowych może okazać się dużą kwotą.
  • Jakość światła. Światło nie może migotać, męczyć wzroku, ani powodować nieprzyjemnych doznań wzrokowych. Należy tu stosować jedynie wysokiej jakości źródła światła LED o neutralnej lub delikatnie chłodnej barwie.
  • Natężenie oświetlenia w wybranych strefach. Światło w salonie motoryzacyjnym nie może być monotonne. Każda strefa powinna być inaczej oświetlona, a to, co najważniejsze, czyli auta — najjaśniejsze. Dzięki temu klienci będą w stanie dojrzeć szczegóły pojazdów, ale również łatwiej odnaleźć się na terenie salonu.
  • Wymagania producenta. Każdy producent aut ma inne wymagania. Ferrari nakazuje stosować jedynie duże i rozpraszające źródła światła, Opel zezwala na stosowanie punktowych źródeł światła, a Toyota wymaga, by temperatura barwowa nie była niższa niż 4500 K. Przed zakupem lamp, upewnij się, że kupujesz prawidłowe oprawy oświetleniowe.
oświetlenie salonu samochodowego (1)
oświetlenie salonu samochodowego

Sprawdź jak powstaje projekt oświetlenia

Jeśli wolisz skorzystać z pomocy specjalistów, skontaktuj się z nami. Nasza firma przygotuje w pełni darmowy projekt, analizę i wycenę oświetlenia dla Twojego budynku lub lokalu. Wystarczą nam jedynie dane projektowe lub projekt w formacie dwg, a także przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń. Kilka dni po otrzymaniu danych, nasz specjalista, odezwie się do Ciebie i przedstawi Ci wszystko, co udało nam się przygotować.

przez

Post Author: Marcin Pietrasik