Jak oświetlić salon?

Jak oświetlić salon, aby był jak najbardziej funkcjonalny to niełatwe zadanie. Dziś postaramy się pomóc Państwu zdecydować i podpowiemy, na co zwrócić uwagę. Projektując oświetlenie do swojego salonu, musisz zastanowić się, czy zależy ci na jego funkcji użytkowej, czy ważną rolę odgrywać będzie również jego funkcja dekoracyjna, i rekreacyjna.  Pamiętajmy, że salon tak naprawdę jest najważniejszym pomieszczeniem w domu. To tutaj spędzamy większość wolnego czasu. W salonie przyjmujemy gości, oglądamy telewizję, relaksujemy się przy ulubionej książce. Zatem to, jak oświetlimy ciemny salon, jest bardzo istotną kwestią. Za pomocą użytego światła łatwo stworzymy odpowiedni nastrój lub zmienimy salon w oazę spokoju i relaksu. Klimatyczne światło świec wprawi nas również w romantyczny nastrój.

 

Planowanie oświetlenia w salonie

Jak oświetlić salon zdjęcia
Jak oświetlić salon

Projektując rozmieszczenie światła w salonie i jego rodzaj najlepiej zacząć od umieszczenia bądź samego zaplanowania rozmieszczenia sprzętów. Ustawienie kanapy, foteli czy ewentualnie stołu pozwoli nam na odpowiednie dobranie oświetlenia do funkcji, jaką ma ono spełniać.  Nie bez znaczenia, pozostaje również dostęp do światła naturalnego i metraż naszego salonu. W salonach najlepiej sprawdzą się zdywersyfikowane źródła światła dobrane do różnych potrzeb. Najlepiej zastosować kilka niezależnych od siebie. Posiadamy wtedy możliwość zastosowanie wszystkich, kilku lub jednego w zależności od wykonywanej czynności i aktualnej potrzeby. Kilka niezależnie działających źródeł światła idealnie sprawdza się w salonach łączonych z kuchnią czy jadalnią. Dzięki temu możemy jadalnię zamienić w przytulny salon a salon w miejsce spotkań przy stole. W dalszej części artykułu powiemy również jaką barwę światła zastosować w poszczególnych sekcjach. 

 

Lampy do salonu

Salon najlepiej podzielić na sekcje i stworzyć oświetlenie odpowiednie do ich funkcji użytkowych. Oświetlenie jest najlepszym i najprostszym sposobem wyznaczenia poszczególnych ogniw. W zależności od naszych potrzeb w poszczególnych  częściach mogą być zastosowane:

Lampa sufitowa to bardzo dobry pomysł w każdym salonie. Umieszczona w centralnym punkcie sufitu oświetla równomiernie całą przestrzeń.

Jak oświetlić salon z jadalnią

Lampa sufitowa to również znakomity pomysł w przypadku kiedy nasz salon jest również jadalnią. Lampa umieszczona bezpośrednio nad stołem daje najlepsze światło i pozwala cieszyć się wspólnym posiłkiem bez względu na porę dnia. Podobny sposób postępowania mamy, jeśli zastanawiamy się, jak oświetlić salon z aneksem kuchennym.

Do całodziennego korzystania z salonu również, najlepiej zastosować oświetlenie górne. Mocne górne światło przydaje się również do tak prozaicznych, ale nieuniknionych czynności, jak sprzątanie. Do wyboru mamy wiele różnych rozwiązań: żyrandole, halogeny, plafony czy panele Led. Każda z wymienionych będzie idealną lampą do salonu, od nas zależy jaki rodzaj wybierzemy i jaki będzie pasował do naszego wnętrza. Nowoczesne rozwiązania dbają oczywiście nie tylko o funkcjonalność, ale także o środowisko. Wybierając oświetlenie Led, dbamy o środowisko i pozwolą płacić, niższe rachunki za prąd.  Pamiętajmy, że planując jak oświetlić duży salon, pod uwagę musimy wziąć również dekoracyjną funkcję naszego oświetlenia. Wybierając zatem poszczególne lampy, pamiętajmy, aby tworzyły integralną całość zarówno ze sobą, jak i stylem salonu.

 

Jak oświetlić salon ledami

Jak oświetlić salon
Oświetlenie salonu w stylu skandynawskim

Do nowoczesnych salonów wybierajmy nowoczesne rozwiązania. Oświetlenie salonu halogenami czy plafonami Led to prosty, a zarazem funkcjonalny sposób. Tak jak wspomnieliśmy, wybierając oświetlenie Led, nie tylko dbamy o nasza kieszeń, ale również o środowisko naturalne. Oczywiście znajdziemy lampy tego typu w tradycyjnych formach niemniej jednak lepiej zainwestować w światło energooszczędne, które w dłuższym okresie czasu, zwraca się nam z nawiązką. Plafony Led zamontować możemy zarówno podtynkowo, jak i natynkowo. Nie ma więc potrzeby wykonywania sufitów podwieszanych, jeśli tego nie chcemy. Plafony Led to również idealne rozwiązanie do niskich pomieszczeń czy salonów znajdujących się na poddaszu, gdzie długie wiszące lampy czy żyrandole będą jedynie przeszkadzać. Warto więc przemyśleć jak oświetlić wysoki salon a jak niski. 

 

Jak oświetlić salon zgodnie ze stylem wnętrza

W nowoczesnych salonach jako lampy sufitowe równie dobrze sprawdzą się panele Led,co spoty czy reflektory. W przypadku tych drugich zyskujemy punktowe oświetlenie, które idealnie podświetli nam wybrane części przestrzeni. Reflektory dodatkowo posiadają kierunkowe światło które regulujemy do swoich potrzeb.

Oprócz oświetlenia górnego warto zastosować dodatkowe światło w postaci lamp podłogowych, stołowych czy kinkietów ściennych. Do nowoczesnych wnętrz wybierajmy nowoczesne lampy do salonu. Wybierajmy proste oprawy i jednolite kolory, które idealnie współgrają z prostymi, nowoczesnymi wnętrzami.

 

Jak oświetlić salon
Pomysły na oświetlenie salonu

 

Do wnętrz industrialnych lub loftowych idealnym rozwiązaniem będą wszystkie odkryte lampy wykonane z betonu, metalu czy innych typowych dla tych styli materiałów. Są to style stawiające na minimalizm, klimatem nawiązujące do opuszczonych fabryk. Dlatego też stawia się tu na otwartą przestrzeń. Odnosi się to również do oświetlenia im, prostsze lampy tym lepiej. Niejednokrotnie są to jedynie sznury z dekoracyjną żarówką.  Posiadając wnętrze w stylu skandynawskim, czy rustykalnym postawmy na naturalne tworzywo, czyli drewno. Są to style nastawione na ekologię, więc wykorzystanie oświetlenia Led, będzie jak najbardziej wskazane. W stylu glamour stawiamy na przepych, więc idealne będą lampy w kolorach złota i srebra, a także wszelkiego rodzaju kryształowe ozdoby.

 

Jak oświetlić salon
Nowoczesne oświetlenie salonu

 

Nie musimy wybierać lamp sufitowych, stołowych czy podłogowych w kompletach. Równie dobrze możemy wybrać różnego rodzaju lampy. Panele Led na suficie i industrialna lampa podłogową czy kinkiety będą się wzajemnie uzupełniać. Istotne jest, aby całość zastosowanego oświetlenia była spójna. Uzyskamy dzięki temu wrażenie harmonii.

 

Dekoracyjne oświetlenie salonu

Jeśli podstawowe światło w twoim salonie jest już zorganizowane, warto przemyśleć jak oświetlić salon w sposób dekoracyjny. Salon jest idealnym miejscem do zastosowania tego typu światła. Dziki nowej technologi możemy stworzyć unikatowe aranżacje, które uatrakcyjnią nam wnętrze. Genialnie  sprawdzą się tutaj wszystkie taśmy Led czy RGB. Za pomocą profili aluminiowych i taśm stworzyć możemy unikatowe aranżacje świetlne. Bardzo ładnie podświetlą nam sufit, ściany, schody, półki, obrazy, dzieła sztuki, a nawet kanapy. Od nas i specyfikacji pomieszczenia zależy jaki efekt końcowy uzyskamy. Mogą być to podświetlenia dużego obszaru, ale również punktowe podświetlenia np. obrazu czy półki. Zainstalowanie tego typu oświetlenia nie jest trudne i poradzi sobie z tym nawet amator.

 

Jak oświetlic salon

 

Oczywiście w roli dekoracyjnego oświetlenia zawsze idealnie sprawdzą się świece. Zarówno te bryłowe ustawione na podstawkach, ale i te we wszelkiego rodzaju latarenkach. Jest to rodzaj klimatycznego światła, które zawsze sprawdzi się bez względu na styl panujący w naszym domu. Idealne będą również wszystkiego rodzaju łańcuchy świetlne typu CottonBalls. Są to jednak ozdoby, które bardziej pasują do wnętrz w stylu scandi niż do tych stricte nowoczesnych.

 

Rodzaj światła w naszym salonie

Jak oświetlić salon
Oświetlenie dekoracyjne salony

Barwę światła dobierajmy do naszych upodobań, pamiętając o tym, że im cieplejsza, tym bardziej pozwala nam się zrelaksować. Jeśli potrzebujemy więcej kierunkowego światła, bo np. lubimy robótki ręczne czy poczytać w ulubionym fotelu najlepiej zastosować lampę podłogową. Ustaw ją tak, aby dawała nam, jak najwięcej światła. W tym przypadku świetnie sprawdzi się neutralna barwa światła, która nie będzie męczyć naszych oczu.

Do oglądania telewizji czy po prostu relaksu najlepiej zastosować niewielkie światło w postaci np. kinkietów ściennych. Dobrze sprawdzą się też plafony umieszczonych na ścianie za kanapą. Dają one subtelne światło, które pozwoli się nam zrelaksować po ciężkim dniu. Tu wybrać możemy barwę światła znacznie cieplejszą. Rozważając jak oświetlić mały salon, nie musimy ograniczać się do jednej temperatury barwowej. Możemy zastosować kilka różnych, w zależności od potrzeb.

 

Jak oświetlić salon

 

Pamiętajmy, że oświetlenie salonu nadaje naszemu wnętrzu odpowiedni klimat, więc zastanówmy się, czego od niego oczekujemy. Jeśli lubisz widne pomieszczenia, zastosuj mocne źródło światła głównego i zostaw w alternatywie niewielkie światło dodatkowo które stworzy nastrój, jeśli będziesz tego potrzebować.

 

Oświetlenie salonu podsumowanie

Chcąc oświetlić salon pamiętaj o rozmieszczeniu sprzetów, jego funkcji użytkowej i wypoczynkowej. Weź pod uwagę styl jak chciałbyś uzyskać a także dodatkowe dekoracyjne funkcje światła. Przede wszystkim jednak stwórz bazę w postaci oświetlenia sufitowego i dokładaj oświetlenie punktowe w postaci lamp stołowych, podłogowych itp. według potrzeb.

 

zdj: pixabay.com

Post Author: admin