Spis treści

Jak oświetlić schody wewnętrzne? – Wszystko, co warto wiedzieć

Schody są jednym z najważniejszych elementów, od którego zależy komfort i bezpieczeństwo poruszania się po wielopiętrowym domu. To z nich korzystamy każdego poranka i wieczora, by schodzić na parter lub wchodzić na piętro do sypialni. Większość takich przechadzek wykonujemy po zmroku, gdy do wnętrza naszego domu nie dostaje się jeszcze wystarczająco promieni słonecznych. Odpowiednio dobrane lampy na schody są zatem kluczowym elementem zapewniającym wygodę użytkowania schodów.

Jednak w jaki sposób dobrze i nowocześnie oświetlić schody? Na to pytanie stara się odpowiedzieć wielu projektantów wnętrz. Jednak odpowiedź w tym przypadku nie jest zero-jedynkowa. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak oświetlić schody w domu, przeczytaj poniższy artykuł, z którego dowiesz się:

  • na jakiej wysokości montować oświetlenie schodów,
  • w jaki sposób oświetlić schody w domu,
  • jak oświetlić schody przy pomocy taśmy LED
  • jak zaprojektować i zainstalować nowoczesne oświetlenie LED schodów.
Oświetlenie schodów

Oświetlenie schodów

Oświetlenie schodów — na jakiej wysokości

Oświetlenie schodowe może być różnorakie. Mogą to być kinkiety na schody montowane na ścianach, lampy montowane na suficie lub nowoczesne LEDy oświetlające każdy stopień. W ostatnim przypadku konieczne jest jednak, by schody przylegały do ściany. Odpowiednia wysokość tak montowanego oświetlenia wynosi ok. 15 cm nad płaszczyzną stopnia. Dzięki temu osoba korzystająca z klatki schodowej bez problemu dostrzeże każdy kolejny stopień, jednocześnie nie będąc oślepionym od intensywnego światła lamp schodowych.

Jeżeli zaś planujesz montaż opraw na wysokości wzroku, musisz pamiętać o zakupieniu opraw na schody wyposażonych w klosze lub przesłony zapobiegające olśnieniu. Najlepiej w tym celu sprawdzają się plastikowe przesłony w kolorze białym, kierujące światło na stopień dzięki asymetrycznemu odbłyśnikowi zamontowanemu wewnątrz lampy.

Decydując się na montaż nowoczesnego oświetlenia schodów wewnętrznych, musisz pamiętać również o odpowiednio zamontowanym włączniku. Ten powinien znajdować się na wysokości ramion lub klatki piersiowej w miejscu, w którym nie wymaga się wejścia na żaden stopień, aby z niego skorzystać. Jest to cenna uwaga, która bardzo często jest pomijana, przez co w późniejszym etapie użytkowania instalacji oświetleniowej na schodach dochodzi do wypadków.

Oświetlenie schodów — na jakiej wysokości

Oświetlenie schodów — na jakiej wysokości

Jak oświetlić schody w domu

Wybór odpowiednich opraw na schody i montaż włączników w łatwo dostępnym miejscu to dopiero początek przygody z oświetleniem schodów. Kolejnym ważnym punktem jest dobór źródeł światła, które sprawdzą się do tego celu.

Pierwszym parametrem świetlnym, który należy wziąć pod uwagę, wybierając źródła światła na schody, jest temperatura barwowa. Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ temperatura światła powinna zostać dobrana do aranżacji wnętrza oraz tego, co chcesz osiągnąć. Klasyczne domy, w których drewno jest dominującym motywem mogą być bez problemu wyposażone w żarówki o temperaturze barwowej od 3300 do 3500 K. Jest to ciepła barwa, która sprawi, że wnętrze będzie prezentować się przytulnie. W nowoczesnych i industrialnych domach najlepiej sprawdzi się barwa neutralna (4000 K), która nie odbiega znacząco od barwy promieni słonecznych. Zimne barwy powyżej 4500 K są bardzo rzadko używane na klatkach schodowych, jednak jeśli chcesz, nic nie zabrania, by takowe źródło światła wybrać.

Drugim elementem, który należy wziąć pod uwagę, jest natężenie światła. Te powinno zapewniać bezproblemową widoczność każdego stopnia oraz ewentualnych przeszkód jak kwiaty lub obrazy wiszące na ścianach. Przyjmuje się, że wartość 150 lx jest optymalna, jednak osoby lubiące jasne pomieszczenia bez problemu mogą wybrać żarówki emitujące większą ilość światła.

Jak oświetlić schody w domu

Jak oświetlić schody w domu

Jak oświetlić schody taśmą LED

Nowoczesne technologie już dawno zawitały do naszych domów. Już nikogo nie dziwi automatyzacja oświetlenia, czy taśmy LED, generujące dużą ilość światła, przy niewielkich rozmiarach źródła. W coraz większej ilości domów, paski lub taśmy LED stosuje się do oświetlania schodów. Tu można powiedzieć, że ilu ludzi, tyle tak naprawdę pomysłów na wykorzystanie wspomnianych taśm LED. Mogą być wykorzystane do oświetlenia każdego stopnia osobno, umieszczenia pod barierką, montażu w ścianie lub suficie, a nawet stworzenia ciekawej konstrukcji świetlnej na klatce schodowej.

Wybierz odpowiedni rodzaj taśmy LED, czytając nasze artykuły

Najpopularniejszym sposobem oświetlania przy pomocy tych urządzeń jest jednak oświetlanie każdego stopnia osobno. W tym celu paski LEDowe montuje się pod spodem końca stopnia, oświetlając stopień znajdujący się pod taśmą. Prawidłowo wykonana instalacja tego typu powinna składać się z profilu aluminiowego, w którym jest montowana taśma LED, przesłony rozpraszającej światło oraz odpowiedniego sterownika. Nie warto przyklejać taśmy bezpośrednio do stopni, ponieważ w tym wypadku diody LED będą pracować przez zdecydowanie krótszy czas. Wiąże się to głównie z wyższą temperaturą pracy, która ma ogromny wpływ na żywotność pasków LED.

Zapoznaj się z naszymi artykułami na temat profili do taśm LED

Jak oświetlić schody taśmą LED

Jak oświetlić schody taśmą LED

tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-6500k-300k-100lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 6500KZobacz produkt
tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-4000k-250k-90lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 4000KZobacz produkt
tasma-led-cob-24v-15w-480-led1m-ip20-3000k-150k-80lmw-ra90-5m-10mm-prof-1TAŚMA LED COB 24V | 15W | 480 LED/1M | IP20 | 3000KZobacz produkt

Jak zrobić oświetlenie LED schodów

Jeśli planujesz stworzenie nowoczesnego systemu oświetleniowego LED na schodach, musisz:

  1. Obmyślić i stworzyć projekt instalacji elektrycznej do oświetlenia schodów.
  2. Wybrać taśmy LED lub oprawy schodowe LED, które spełniają Twoje oczekiwania.
  3. Dokonać zakupu niezbędnych urządzeń i akcesoriów do oświetlenia schodów LED.
  4. Połączyć zakupione źródła światła z instalacją elektryczną.
  5. Sprawdzić, czy wszystko działa.

To tyle! Czytając powyższe kroki, może wydawać się, że cały proces jest bardzo prosty. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Samo stworzenie projektu nie jest wymagające, jednak przeniesienie go z papieru na klatkę schodową już tak. W tym miejscu przyda Ci się zapewne pomoc specjalisty, który bez problemu powinien rozmieścić wszystkie przewody elektryczne i włączniki światła.

Wybierając taśmy LED, zwróć uwagę na ilość diod na metr bieżący taśmy, ilość emitowanego światła, a także jego temperaturę barwową. Warto postawić w tym miejscu na paski LEDowe, które posiadają 120 lub 240 diod na metr, dzięki czemu światło będzie bardziej jednolite. Pamiętaj również o konieczności montażu w profilach aluminiowych odpowiadających za odprowadzanie ciepła. Przedłużają one pracę taśmy LED, ale również ułatwiają montaż, dzięki czemu paski są przyklejane idealnie prosto.

Dobierz odpowiednie akcesoria do taśmy LED

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące montażu oświetlenia schodowego, skontaktuj się z nami. W naszej firmie pracuje wielu specjalistów, którzy bez problemu odpowiedzą na Twoje pytania oraz doradzą z zakresu doboru, oraz montażu lamp na schody.

Jak zrobić oświetlenie LED schodów

Jak zrobić oświetlenie LED schodów

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 6 kwietnia 2022