Spis treści

Jak oświetlić sklep meblowy – Poradnik od A do Z

Sklep meblowy jest miejscem, do którego musi udać się każdy, kto planuje remont lub wykańcza mieszkanie. To tu kupujemy meble, przeglądamy aranżacje wnętrz i zdobywamy inspiracje do wystroju własnych czterech kątów. Jednak stworzenie miejsca, w którym klienci będą mogli poczuć domowy klimat, a także, w którym meble będą prezentować się naprawdę dobrze, nie jest łatwe. Jak oświetlić sklep meblowy? Trzeba zwrócić uwagę na wiele elementów jak kolor ścian, podłoga, ale również oświetlenie. I właśnie o tym ostatnim elemencie, czyli oświetleniu będzie dzisiejszy artykuł.

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób oświetlić salon meblowy, by przyciągał klientów, zapoznaj się z tym artykułem, z którego dowiesz się:

 • jak skutecznie dobrać lampy i oświetlić salon meblowy,
 • w jaki sposób podzielić oświetlenie w sklepie meblowym,
 • dlaczego sklep meblowy musi być wyposażony w oświetlenie ewakuacyjne i jakie wymagania musi spełniać.
Najlepsze oświetlenie salonu meblowego

Najlepsze oświetlenie salonu meblowego

Najczęściej wybierane szynoprzewody przez właścicieli sklepów meblowych:

Lampy szynowe 1-Fazowe serii LVTLampy szynowe 1-Fazowe serii LVTZobacz produkty
Lampy szynowe 3-Fazowe serii LVTZobacz produkty
Szynoprzewody magnetyczneSzynoprzewody magnetyczneZobacz produkty

Sposób na oświetlenie salonu meblowego

Nie od dziś wiadomo, że ludzie kupują nie tylko na podstawie informacji o danym produkcie i jego funkcjonalności, ale również oczami. To, jak dana sofa, narożnik, szafka, czy komoda będzie prezentować się w salonie meblowym, ma ogromny wpływ na ilość sprzedanych produktów. W salonach meblowych bardzo często jeden mebel stoi zaraz obok drugiego, przez co bardzo ciężko jest wyeksponować wszystkie atuty i najważniejsze cechy każdego osobno. Tym, co może uratować właściciela sklepu meblowego, jest prawidłowo zaprojektowane oświetlenie wnętrza. Reflektory, lampy wiszące i kinkiety, dadzą nie tylko odpowiednią ilość światła w sklepie, ale również stworzą nieco bardziej domową i ciepłą atmosferę. Stworzenie idealnego systemu świetlnego, nie jest jednak łatwym zadaniem. W sklepach, gdzie ekspozycja produktów zmienia się bardzo szybko, należy korzystać z nowoczesnych i mobilnych rozwiązań, które umożliwiają dostosowanie m.in. kąta padania światła. Jak zatem oświetlić salon meblowy?

 1. Podziel sklep meblowy na strefy. To, jak powinno się podzielić oświetlenie do salonu meblowego, przedstawiliśmy w dalszej części artykułu.
 2. Na wejściu stwórz miejsce na przyciągający wzrok mebel. Oddzielne lampy umieść zaraz po wejściu do sklepu meblowego. Pod nimi możesz umieścić jeden z topowych foteli lub narożników, które od razu po przekroczeniu progu wywołają na kliencie efekt „wow”. W tym miejscu możesz bez problemu umieścić nieco więcej źródeł światła.
 3. Korzystaj z nowoczesnych rozwiązań. LEDy, a także designerskie żyrandole i lampy sufitowe są jak najbardziej na miejscu! Salon meblowy jest miejscem, w którym ciekawe oświetlenie koniecznie musi się znaleźć. Jeśli nie jako główne źródło światła, powinieneś pomyśleć o dekoracyjnych żyrandolach zawieszonych nad stołami lub lampach podłogowych obok foteli.
 4. Nie bój się korzystać z pomocy specjalistów. Nikt nie jest we wszystkim najlepszy. Projektując oświetlenie w sklepie meblowym, bez żadnej wiedzy, możesz popełnić mnóstwo błędów, które będą Cię kosztować zdecydowanie więcej niż wynajęcie do tego zadania specjalisty.

Oprócz tego warto, jest również korzystać z lamp szynowych, które pozwalają przesuwać źródła światła i kierować promienie świetlne w dowolną stronę. Jest to niezwykle przydane w miejscach, gdzie wystawa co jakiś czas się zmienia. W końcu każdy mebel posiada inne kształty i materiał, z którego jest wykonany, przez co nie da się zaprojektować jednego uniwersalnego systemu oświetleniowego.

Sposób na oświetlenie salonu meblowego

Sposób na oświetlenie salonu meblowego

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu sklepów

Jak podzielić oświetlenie w salonie meblowym – jak oświetlić sklep meblowy?

Jak wspomnieliśmy powyżej, żeby oświetlenie w salonie meblowym przyniosło jak najwięcej korzyści, najlepiej jest je podzielić na strefy. Te w zależności od wielkości sklepu i posiadanego asortymentu powinny różnić się m.in. rozmiarem, typem oświetlenia oraz barwą światła.

Strefy, jakie można wyróżnić w salonie meblowym to:

 • Strefa mebli wolnostojących. Tu zaliczają się wszystkie meble jak sofy, narożniki, kanapy, fotele, szafy, regały, itp. które nie zostały uwzględnione w żadnej przykładowej aranżacji wnętrz. Światło w tym miejscu powinno mieć naturalną barwę zbliżoną do 4000K, a użyte lampy nie powinny przeszkadzać klientom podczas oglądania mebli. Najlepiej sprawdzą się tu oświetlenie szynowe oraz spoty z mlecznym kloszem, delikatnie rozpraszającym światło.
 • Strefa mebli kuchennych. W każdym dobrym sklepie meblowym znajduje się miejsce, w którym można zobaczyć przykładowe zestawy mebli kuchennych. Te powinny być wyposażone w nowoczesne oświetlenie LED, które sprawi, że nawet meble, które wypadły już z mody, zyskają drugie życie. Dobrze jest również zastosować podszafkowe taśmy Ledowe o chłodniejszej temperaturze barwowej np. 5000K, które pobudzą całą aranżację.
 • Strefa aranżacji wnętrz. W tej strefie znajdują się przykładowo wystrojone pokoje i wnętrza, przy użyciu dostępnych w sklepie mebli oraz akcesoriów. Pokoje mają jak najbardziej przypominać wnętrza domów, a więc warto w przypadku np. salonów zastosować ciekawie wyglądające żyrandole lub nowoczesne lampy stojące, które dodadzą uroku pomieszczeniu. Główne źródło światła powinno mieć temperaturę barwową zbliżoną do 4000K, natomiast lampy ozdobne mogą posiadać żarówki emitującym światło o temperaturze nawet 2500K.
 • Akcesoria wystroju wnętrz. Jeśli wielkość sklepu na to pozwala, dobrze jest stworzyć miejsce, w którym umieścisz wszystkie akcesoria domowe. Tu najlepiej sprawdzą się lampy punktowe o nowoczesnym designie, które jasnym światłem oświetlą regał z dostępnymi produktami.
 • Ekspozycja wejściowa. Wspomnieliśmy o tym nieco wcześniej, ale należy to powtórzyć. Każdy dobry sklep musi posiadać produkt, który zadziwi jakością i designem. Dobrze, aby był jaśniej oświetlony od otoczenia, a dodatkowo, skierowane były na niego lampy z kilku stron. Dzięki temu uzyskamy ciekawy efekt, niczym z Hollywood.
 • Regał lub lada sklepowa. Ostatnią strefą świetlną, jaką powinno się wydzielić w sklepie meblowym, jest lada sklepowa. Światło o naturalnej temperaturze powinno być delikatnie bardziej skierowane na obsługę zasiadającą za ladą. Jeśli chcesz, możesz tuż przed nią powiesić duży, designerski żyrandol. Dzięki temu każdy klient od razu spostrzeże, do którego miejsca się udać w przypadku problemów.

Mimo że całość wygląda skomplikowanie, stworzenie ciekawego i skutecznego systemu oświetleniowego w salonie meblowym nie jest trudne. Wystarczy odpowiednio podzielić sklep na strefy, a dalsza część, to tylko zakup i montaż odpowiednich urządzeń.

Jak podzielić oświetlenie w salonie meblowym - jak oświetlić sklep meblowy

Jak podzielić oświetlenie w salonie meblowym – jak oświetlić sklep meblowy

Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne w salonie meblowym

Według przepisów, w każdym budynku użyteczności publicznej i zakładzie pracy, musi znajdować się oświetlenie awaryjne. Te musi w jasny i prosty sposób wskazywać drogę do najbliższego i najbezpieczniejszego wyjścia z budynku. Jako że sklep meblowy jest miejscem, w którym mogą przebywać dziesiątki ludzi jednocześnie, konieczne jest zastosowanie odpowiednich systemów oświetleniowych.

Dowiedz się więcej na temat oświetlenia awaryjnego

Oświetlone muszą zostać wszystkie ciągi komunikacyjne, jak schody czy korytarze. To, jakie wartości natężenia światła muszą emitować świetlówki ewakuacyjne, zapisane jest w normach i rozporządzeniach dotyczących oświetlenia ewakuacyjnego. Oprócz tego, na ścianach muszą znajdować się podświetlane tabliczki, informujące o kierunku ewakuacji.

Jeśli chodzi o oświetlenie awaryjne, to te nie jest wymagane w sklepie meblowym, chyba że pracownicy wykonują czynności, których nie można przerwać zaraz po wystąpieniu awarii. Wtedy oprócz oświetlenia awaryjnego, należy w odpowiednich miejscach zainstalować świetlówki pozwalające w bezpieczny sposób zakończyć działania pracowników salonu meblowego.

Najlepsze oświetlenie salonu meblowego - jak oświetlić sklep meblowy

Najlepsze oświetlenie salonu meblowego – jak oświetlić sklep meblowy

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LMZobacz produkt
PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595Zobacz produkt
PANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNY NATYNKOWY/PODTYNKOWY VT-6139 4000K 3960LMPANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNYZobacz produkt

Podsumowując, właściwe oświetlenie w salonie meblowym ma kluczowe znaczenie dla prezentacji produktów i stworzenia przyjaznej atmosfery dla klientów. Kluczowe jest podzielenie sklepu na strefy, z uwzględnieniem różnych typów oświetlenia dla każdej z nich. W strefie mebli wolnostojących najlepiej sprawdzą się oświetlenie szynowe i spoty z mlecznym kloszem. W kuchniach ekspozycyjnych warto zastosować nowoczesne oświetlenie LED oraz podszafkowe taśmy Ledowe. Aranżacje wnętrz wymagają ciekawych żyrandoli i lamp stojących, podkreślających domowy klimat. W strefie akcesoriów wystroju wnętrz skuteczne będą punktowe lampy, natomiast przy wejściu warto postawić na efektowne oświetlenie przyciągające wzrok. Lada sklepowa powinna być dobrze oświetlona, z akcentem na obsługę.

Nie zapominaj o oświetleniu awaryjnym i ewakuacyjnym, które jest niezbędne w każdym obiekcie użyteczności publicznej. Dla skuteczności i bezpieczeństwa, ważne jest, aby wszystkie ciągi komunikacyjne były odpowiednio oznakowane i oświetlone. W razie potrzeby, w miejscach, gdzie praca nie może zostać natychmiast przerwana, należy zainstalować dodatkowe oświetlenie awaryjne. Pamiętaj, że korzystanie z pomocy specjalistów w projektowaniu oświetlenia może przynieść znaczące korzyści i zapewnić najlepsze efekty wizualne oraz funkcjonalne.

Najlepsze oświetlenie salonu meblowego

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 21 lutego 2022