Spis treści

Jak oświetlić sklep obuwniczy – Kompendium wiedzy

Oświetlenie sklepu obuwniczego powinno być na poziomie od 300lx do 500lx. Natomiast lampy do sklepu obuwniczego powinny charakteryzować się dużym współczynnikiem oddawania barw na poziomie RA95. Wszystko po to by klient mógł dokładnie określić kolor obuwia, jakie kupuje.  Jak oświetlić sklep obuwniczy? Odpowiednio zaprojektowany system oświetleniowy w sklepie obuwniczym przekłada się na większe zainteresowanie produktami, a co za tym idzie — większą sprzedaż. Jednak mimo to, niewielu właścicieli sklepów z butami decyduje się na stworzenie ciekawego projektu oświetleniowego. Otwierając sklep, trzeba bowiem wydać sporo gotówki, a zatrudnienie specjalisty i zakup profesjonalnych opraw to dla wielu właścicieli sklepu wyłącznie dodatkowy, zbędny koszt.  Decydując się na założenie sklepu obuwniczego, warto, jest dopiąć każdą kwestię na ostatni guzik, tak, aby za kilka miesięcy lub lat, nie być zmuszonym do modernizacji lub zamknięcia sklepu.

Darmowy projekt i wycena oświetlenia sklepu obuwniczego

Darmowy projekt i wycena oświetlenia sklepu obuwniczego

Jeśli planujesz otwarcie sklepu obuwniczego, zapoznaj się z dalszą częścią tekstu, z którego dowiesz się:

 • ile tak naprawdę kosztuje otwarcie sklepu obuwniczego,
 • co powinno się znaleźć w wyposażeniu sklepu obuwniczego,
 • w jaki sposób oświetlić sklep obuwniczy,
 • czy wciąż warto otwierać małe sklepy z butami.

Najczęściej wybierane szynoprzewody przez właścicieli sklepów obuwniczych:

Lampy szynowe 1-Fazowe serii LVTLampy szynowe 1-Fazowe serii LVTZobacz produkty
Lampy szynowe 3-Fazowe serii LVTZobacz produkty
Szynoprzewody magnetyczneSzynoprzewody magnetyczneZobacz produkty

Ile kosztuje otwarcie sklepu obuwniczego?

Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, zastanówmy się najpierw, jaki model obuwia chcemy sprzedawać i jak duży sklep otworzyć. Są to dwa podstawowe kryteria, które należy wziąć pod uwagę podczas obliczania kosztów związanych z otwarciem sklepu. Wybór towaru powinien być podyktowany lokalizacją, w której chcesz otworzyć sklep. Jeśli posiadasz gotowe produkty — musisz znaleźć odpowiednie miejsce do ich sprzedaży. Jeżeli zaś posiadasz lokal usługowy — musisz znaleźć produkty, które będą cieszyć się w danym miejscu popytem.

sklep obuwniczy oświetlenie

sklep obuwniczy oświetlenie

Koszt lokalu zależny jest głównie od miejscowości, wielkości i położenia. W niewielkim miasteczku, liczącym kilkanaście tysięcy mieszkańców, kosztować będzie od 1000 do 2000 zł miesięcznie. W przypadku wynajmu lokalu w dużym mieście koszty są zdecydowanie wyższe. Cena za metr kwadratowy oscylować może od 75 nawet do 500 zł miesięcznie. Cena miesięcznego czynszu w galeriach handlowych waha się od 40 do 120 euro za metr kwadratowy. Decydując się na wynajem lokalu sprzedażowego o powierzchni 50 metrów kwadratowych w galerii, możesz zapłacić miesięcznie nawet 20 tys. złotych. Jeśli decydujesz się na otwarcie niewielkiego sklepu obuwniczego, od razu możesz odrzucić ten pomysł.

lampy na sklep obuwniczy

lampy na sklep obuwniczy

PANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LM - BIAŁA NEUTRALNAPANEL LED NELIO 60X60 CM 40W 4400LMZobacz produkt
PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595PANEL LED LINE PRIME BACKLIT 40W 4000K 4800LM 595X595Zobacz produkt
PANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNY NATYNKOWY/PODTYNKOWY VT-6139 4000K 3960LMPANEL LED V-TAC 36W 600X600 3W1 UNIWERSALNYZobacz produkt

Kolejnym kosztem, który należy wziąć pod uwagę, jest wyposażenie i asortyment sklepu. Decydując się na otwarcie własnego biznesu, należy posiadać sporo wolnej gotówki. Bez tego, nawet najlepszy inwestor nie będzie w stanie stworzyć dobrze prosperującego sklepu. Koszt regałów do sklepu o powierzchni 30m2, wynosi ok. 10-15 tys. złotych. Nie wolno jednak zapomnieć o lustrach, krzesłach, ławkach, itp. W przypadku towaru koszt może być bardzo różny. Niewielki sklep o powierzchni 30 metrów kwadratowych, potrzebuje wydatku rzędu 50-100 tys. złotych, aby mógł być odpowiednio zatowarowany.

Łączny koszt związany z samym otwarciem sklepu z butami, może wynosić zatem od ok. 75 nawet do 300 tys. złotych.

oświetlenie sklepu obuwniczego

oświetlenie sklepu obuwniczego

Wyposażenie sklepu obuwniczego

Klient bardzo często kupuje oczami. To, jak wybrany model buta prezentuje się w witrynie sklepowej, może mieć ogromny wpływ na ilość sprzedanych egzemplarzy. Niestety, sam ciekawie zaprojektowany but nie wystarczy. Należy w odpowiedni sposób go wyeksponować, a także oświetlić, aby klient wiedział, że kupuje towar z najwyższej półki.

To, co koniecznie powinno znaleźć się na wyposażeniu sklepu obuwniczego to:

 • Regały sklepowe. Pozwalają one nie tylko zaoszczędzić sporo miejsca, ale również sprawiają, że towar wygląda bardziej atrakcyjnie. Wybierając regał do sklepu z butami, zwróć uwagę na materiał, z jakiego został wykonany, a także  możliwość zmiany pozycji poszczególnych półek.
 • Lady sklepowe. Dopasowana do charakteru i aranżacji sklepu lada może sprawić, że klient chętniej zapyta ekspedientkę o radę. Wybierz taką ladę, która będzie przyciągać wzrok, ale również będzie maksymalnie funkcjonalna.
 • Ekspozytory. Sklepy obuwnicze to nie tylko buty, ale również akcesoria, skarpetki, rajstopy, itp. Warto wyposażyć sklep w kilka manekinów lub ekspozytorów, które pozwolą w ciekawy sposób zaprezentować dodatkowy asortyment sklepu.
 • Witryny. Jedna szklana witryna w sklepie intuicyjne kojarzy się ludziom z najlepszym produktem. Jeśli w swojej ofercie posiadasz cieszący się ogromną popularnością, lub wyróżniający się model buta, wyposaż swój sklep w witrynę świetlną.
 • Stojaki. Przeznaczone są głównie do eksponowania obuwia, drobnych elementów garderoby oraz galanterii. Świetnie sprawdzą się w sklepach z bogatszym zatowarowaniem.
 • Wieszaki. Stawiając wieszak zaraz przy wejściu do sklepu, sprawisz, że klienci poczują domowy klimat. Ten jest bardzo ważny, szczególnie w przypadku niewielkich sklepów, które muszą w jakiś sposób przyciągnąć klientów.
 • Pufy, krzesła lub ławeczki. W końcu najwygodniej buty przymierza się na siedząco.
 • Manekin. Nie musisz go posiadać, ale w wielu sklepach z butami cieszą się dużą popularnością. Pozwalają w prosty sposób pokazać, jak wybrany model butów prezentuje się na człowieku.
 • Oświetlenie do sklepu obuwniczego – dobrej jakości z kilku letnią gwarancją to podstawa dobrze dobrana lampa do sklepu z butami, zwiększa komfort zakupów i pozwala na szybsze podjęcie decyzji zakupowej.
panel-led-60w-60x60-4000k-5400lm-ip20-bialy
PANEL LED 60W 60X60 4000K

Panel LED 60W 60×60 4000K 5400lm IP20 BIAŁY to wysokiej jakości panel led sufitowy 60×60, zapewniający nie tylko znakomite oświetlenie, ale także oszczędność energii i trwałość. Ten zaawansowany technologicznie produkt to idealne rozwiązanie do zastosowania zarówno w przestrzeni biurowej, jak i komercyjnej. Dzięki odpowiedniej mocy i barwie, ten panel LED 60×60 4000K zapewnia komfortowe, mocne światło.

Zobacz produkt

Sklep obuwniczy — jak oświetlić

Chyba każdy zdaje sobie sprawę, z tego, że oświetlenie, niezależnie od branży, jest bardzo ważne. Nie inaczej jest w przypadku sklepów obuwniczych. Prawidłowo oświetlone regały z butami, dobrze dobrana barwa światła oraz wysoki współczynnik oddawania barw, mogą sprawić, że sprzedawane produkty będą prezentować się zdecydowanie lepiej. W jaki jednak sposób zainstalować oświetlenie, aby spełniało swoje zadanie jak najlepiej? To bardzo proste.

oświetlenie sklepu obuwniczego - jak oświetlić sklep obuwniczy

oświetlenie sklepu obuwniczego – jak oświetlić sklep obuwniczy

 • Wybierz nowoczesne źródła światła LED. Jeszcze kilka lat temu LEDy były bardzo drogie i wyłącznie niektóre osoby mogły pozwolić na oświetlanie sklepu przy ich pomocy. Dziś, stosunek ceny do jakości, najlepiej wygląda właśnie w przypadku nowoczesnych diod LED. Emitują one wysokiej jakości światło, ale również pozwalają oszczędzić do 70% energii elektrycznej w ciągu roku.
 • Postaw na oprawy pozwalające zmieniać kierunek padania światła. Oświetlenie szynowe, spoty i oprawy kierunkowe sprawdzą się świetnie w przypadku oświetlania witryn, ekspozycji i regałów sklepowych.
 • Podziel sklep na strefy. W sklepie z butami musi znaleźć się oświetlenie główne i oświetlenie akcentujące. Główne to np. panele LED, plafony LED lub lampy sufitowe, a dodatkowe, to wszystkie lampy służące do doświetlania ekspozycji sklepowej. Podziel swój sklep w taki sposób, aby wiedzieć, gdzie zainstalować wybraną oprawę oświetleniową.
 • Dopasuj oświetlenie do własnych potrzeb. Pamiętaj, że nie musisz sztywno trzymać się zasad. Możesz eksperymentować i dobierać lampy w taki sposób, aby jak najlepiej spełniały Twoje oczekiwania.

Sprawdź jak zamontować nowoczesne oświetlenie LED

 

sklep obuwniczy oświetlenie

sklep obuwniczy – oświetlenie

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu sklepów

Sklep obuwniczy czy warto otworzyć?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Zależy to bowiem od wielu czynników, w tym: lokalizacji sklepu, jakości produktów, budżetu, czy umiejętności marketingowych.

Ludzie coraz częściej decydują się na zakup produktów u rodzimych rzemieślników, ponieważ wolą wspierać rodaków, którzy tworzą coś z pasji, zamiast ogromne, zagraniczne firmy, które poza logo nie oferują nic ciekawego. Pod tym kątem zdecydowanie warto otworzyć swój własny sklep z butami. Wtedy jednak należy posiadać szereg umiejętności, maszyny oraz ekipę, która będzie tworzyć buty ręcznie przy pomocy najwyższych materiałów. Bez tego, nie wyróżnisz się na tle konkurencji niczym, czym mógłbyś przyciągać do siebie potencjalnych klientów.

W przypadku sklepów z butami w niewielkich miejscowościach warto zastanowić się, jaki typ obuwia chcesz sprzedawać. Często sklep oferujący np. buty wspinaczkowe, turystyczne lub do biegania, może zarobić o wiele więcej, niż taki, posiadający wyłącznie buty na co dzień. Żeby jednak wiedzieć, jaki sklep przyniesie najlepszy zysk, trzeba dokonać analizy rynku i potrzeb klientów, a to, dla wielu jest bardzo trudnym zadaniem.

Jeżeli jednak od dziecka marzyłeś o tym, by założyć własny sklep, wtedy odpowiedź brzmi — tak, warto otworzyć swój sklep. Nawet jeśli po pewnym czasie, okaże się, że biznes nie jest tym, czego szukałeś lub nie będzie przynosił odpowiednich zysków, zrealizujesz swoje marzenie i nie będziesz żałować, że mimo możliwości, nie spróbowałeś podjąć rękawic.

Darmowy projekt i wycena oświetlenia sklepu obuwniczego

Artykuł napisany przez Marcin Pietrasik, 24 lutego 2022