Jak oświetlić szpital?

Oświetlenie szpitali można podzielić na kilka rodzajów.  Oświetlenie medyczne stosowane jest w salach operacyjnych, przy zabiegach, oświetlenie główne posiadające atest PZH,  oświetlenie awaryjne wraz z ewakuacyjnym. Ostatnim rodzajem oświetlenia jest oświetlenie do pomieszczeń gospodarczych i sanitarnych. Panele LED z atestem PZH to dobre rozwiązanie do oświetlenia głównego szpitala. 

jak oswietlic szpital, baner reklamowy, sklep z oswietleniem smd-led.pl
SMD-LED.PL udzieli Ci fachowej pomocy w aspektach oświetlenia Twojego szpitala. Razem znajdziemy idealne rozwiązanie!

Jak oświetlić szpital – optymalny typ oświetlenia

Gdy zastanawiamy się jak oświetlić szpital, pierwsze o czym należy pamiętać to to, że każdy obiekt posiada indywidualne wymagania dotyczące źródeł światła. Jednak to co bardzo często łączy tego typu obiekty to rastrowy system sufitowy. Nieważne czy mówimy o nowych obiektach, czy starszych budynkach, systemy typu Armstrong są prawdopodobnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Dlatego też, najbardziej optymalnym rozwiązaniem jeśli chodzi o jednolite oświetlenie okazują się panel LED 60×60. Są one łatwe w montażu i wymianie, a przy tym wyglądają bardzo elegancko. Nie bez znaczenia jest również fakt, że występują w innych kształtach np. 30×120, 60×120, czy 30×60. Dodatkowo, dzięki dodatkowym elementom montażowym jak ramki natynkowe, czy linki do zwieszania można zamontować je praktycznie w każdym miejscu.

Jak oświetlić szpital? Oświetlenie szpitala wykonane na panelach LED
Panele LED są idealnym oświetleniem dla placówek medycznych – od sal chorych, przez sale operacyjne, po poczekalnie.

Zobacz również nasze inne artykuły o oświetleniu w obiektach medycznych

Jak oświetlić szpital – atest PZH

Istotnym elementem oświetlania placówek medycznych są odpowiednie certyfikaty. Nie mówimy tu o podstawowych dokumentach takich jak certyfikat CE, dopuszczający lampy do obrotu. Placówki tego typu mają dodatkowe wymogi, jeśli chodzi o certyfikację opraw. Dlatego też, jeśli myślimy o tym jak oświetlić szpital, należy zweryfikować czy oprawy o których myślimy posiadają tzw. certyfikat higieniczny. Chodzi tu głównie o oświetlenie podstawowe (najczęściej mowa tu o panelach LED). Wymagany jest on w określonych miejscach takich jak niektóre sale zabiegowe, czy też pokoje pacjentów. Certyfikat ten znany jest również pod nazwą atestu PZH. To dlatego, że jest to atest wystawiany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH. Panele LED posiadające powyższy certyfikat są podstawą jeśli chodzi o oświetlenie szpitala.!

Jak oświetlić szpital – olśnienie przykre

Innym elementem, który należy brać pod uwagę gdy myślimy o tym jak oświetlić szpital jest tzw. olśnienie przykre. Odpowiada ono za to, w jakim stopniu lampy oślepiają gdy patrzymy bezpośrednio na nie. Odpowiedzialny za nie jest tzw. poziom UGR (im mniejszy tym lepiej). Aby jak najbardziej obniżyć UGR stosuje się specjalne konstrukcje oprawy. Diody chowane są za przesłonami, oraz wymusza się dużą powierzchnię świecenia. Żeby jednak olśnienie było jak najniższe, w przypadku paneli LED stosuje się najczęściej specjalny dyfuzor. Ma on specjalnie modyfikowaną powierzchnię, która dodatkowo rozbija światło. Jest to ważne na salach operacyjnych, zabiegowych, oraz salach pacjentów. Często pacjenci leżą na łózkach i patrzą prosto w lampy. Dlatego też, im mniejszy współczynnik olśnienia tym mniej jest to niewygodne i niezdrowe dla pacjenta. W naszej ofercie znaleźć można panele LED z UGR < 19. Jest to optymalnie najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o lampy o obniżonym współczynniku olśnienia.

Sprawdź jak zamontować panel LED i jaki wybrać

Jak oświetlić szpital - sala operacyjna
Na sali operacyjnej, pacjent patrzy bezpośrednio w górę. Niski UGR opraw to dodatkowy komfort dla zestresowanego człowieka.

Jak oświetlić szpital – odwzorowanie barw

Wśród wielu czynników, które posiada oświetlenie LED często zapomina się o tzw. odwzorowaniu barw. Określa je się w skali CRI, bądź też Ra. Im wyższy współczynnik, tym bardziej realne są kolory oświetlanego przez lampy obiektu. Gdy myślimy o tym jak oświetlić szpital, odwzorowanie barw jest istotnym elementem. W miejscach takich jak laboratoria, gdzie realny wygląd próbek jest istotny w badaniach, jest to priorytet. Standardowo lampy LED posiadają współczynnik Ra na poziomie ponad 82. Jest to na chwilę obecną wymóg dla stosowanych w lampach diod, gdyż to właśnie diody odpowiadają za poziom odwzorowania kolorów. Jednak w specjalistycznych obiektach jak laboratoria szpitalne, czy wzorcownie, często jest to wciąż za mało. Panele LED występują w wersjach o CRI przekraczającym 90. Pozwala to na zmaksymalizowanie korzyści płynących z wykorzystania paneli LED jako głównego oświetlenia szpitala.

Jak oświetlić szpital – klasa szczelności lamp

Myśląc o optymalnym oświetleniu szpitala warto również przemyśleć jaką klasę szczelności lamp powinniśmy wykorzystać. Realnie rzecz ujmując, w większości przypadków nie potrzebne są lampy o podwyższonej klasie szczelności i IP44 w zupełności wystarczy. Są jednak miejsca, gdzie bardzo istotnym elementem jest higiena pomieszczenia. Wszelakie bakterie powiązane np. z kurzem nie mogą się w nich pojawiać. Co więcej miejsca tego typu często są mocno dezynfekowane. W takich miejscach warto zastanowić się nad lampami LED o klasie szczelności IP65. Nie tylko są one hermetyczne na tyle, by nie dostawały się do wewnątrz różne nieczystości, ale również odporne są one na lanie strugami wody. Ułatwia to późniejszą dezynfekcję tego typu pomieszczeń.

Jak oświetlić szpital – oświetlenie awaryjne

Oświetlenie główne szpitala to jedna rzecz, ale należy pamiętać również o oświetleniu awaryjnym. Jeśli o nie chodzi to istnieją dwa podstawowe rozwiązania, które stosuje się na tego typu obiektach. Pierwszym z nich jest wykorzystanie lamp sieciowo-awaryjnych, które nie odróżniają się od podstawowego oświetlenia. Przykładem są tutaj panele LED z certyfikatem CNBOP i własną baterią. Ich podstawowa zaleta to to, że wyglądają jak standardowe oświetlenie. Są jednak drogie w porównaniu do klasycznych lamp. Dlatego też, częstym rozwiązaniem jest wykorzystanie osobno montowanych, niewielkich oczek awaryjnych umieszczanych obok głównej lampy. Rozwiązanie takie nie umniejsza walorów wizualnych pomieszczenia, gdyż lampy takie są niewielkie i gustownie wykonane. Co więcej, jest to często rozwiązanie o wiele tańsze, oraz optymalnie bardziej korzystne. Lampy awaryjne LED do szpitala są wtedy wydzielonymi źródłami światła, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad ich odpowiednim zaprojektowaniem.

Zapoznaj się z naszymi artykułami na temat oświetlenia awaryjnego

Jak oświetlić szpital – oświetlenie ewakuacyjne

Podobnie jak z innymi obiektami użyteczności publicznej, kolejnym istotnym aspektem do wzięcia pod uwagę w trakcie ustaleń jak oświetlić szpital jest oświetlenie ewakuacyjne. W połączeniu z lampami awaryjnymi, oświetlenie awaryjne musi tworzyć sieć znaczników, umożliwiających szybkie opuszczenie budynku podczas wszelakich zagrożeń. Dlatego też, odpowiednie rozmieszczenie tego typu opraw ustala sie często już na etapie projektowym w porozumieniu z wytycznymi straży pożarnej. Podobnie jak w przypadku oświetlenia awaryjnego, lampy ewakuacyjne LED winny posiadać certyfikat CNBOP, czyli certyfikat wydawany przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej. Jest to gwarant tego, że lampy sprawdzą się, gdy dojdzie do sytuacji zagrożenia.

Jak oświetlić szpital – projekt oświetlenia

Powyższe informacje wskazują jak wiele aspektów należy brać pod uwagę, gdy zastanawiamy się jak odpowiednio oświetlić szpital. Dlatego też, bardzo dobrym pomysłem jest powierzenie tego zadania fachowcom, którzy przygotują cały projekt oświetlenia. projekt tego typu w większości przypadków bierze wszystkie powyższe aspekty pod uwagę, łącząc je z dodatkowymi wymaganiami stricte oświetleniowymi. Mowa tu głównie o wymaganym natężeniu światła na powierzchni, oraz o równomierności światła. Są one równie ważne, co inne podane wcześniej cechy, jak niski współczynnik UGR, czy też szczelność lamp LED. Przy użyciu odpowiednich produktów, projekt pozwala na dokładne rozplanowanie montażu lamp tak, by wszystkie normy były w 100% spełnione. Dlatego też, projekt tego typu zawsze powinien towarzyszyć inwestycji takiej jak budowa, czy tez modernizacja szpitala.

Sprawdź jak powstaje projekt oświetlenia LED

Jak oświetlić szpital – podsumowanie

Reasumując, nie jest łatwo odpowiednio rozplanować oświetlenie tak dużej placówki jaką jest szpital. Szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę specyficzne wymogi jakie stawia przed nami tego typu obiekt. Jednak produkty takie jak panele LED są idealnym rozwiązaniem gdy mówimy o oświetleniu głównym szpitali. Wszystko dzięki ich różnorodności – zarówno jeśli mówimy o specyficznych wymiarach, sposobach montażu, czy też specjalistycznych podzespołach jak diody o podwyższonym CRI, czy ryflowana obudowa o niskim współczynniku olśnienia. W połączeniu z odpowiednio dobranymi lampami awaryjnymi LED i oznaczeniami ewakuacyjnymi, można na nich wykonać różnorodny, jednak przy tym bardzo spójny wizualnie system oświetlenia, który zaspokaja wszystkie wymogi placówek medycznych. Jeśli zastanawiasz się jak oświetlić szpital to jest to prawdopodobnie najbardziej optymalne wyjście.

jak oświetlić szpital i jak zmodernizować oświetlenie

Produkty najczęściej sprzedawane do szpitali lub placówek medycznych:

jak oświetlić szpital panelem ledjak oświetlić szpital - pladony led z czujnikiem ruchujak oświetlić szpital oświetlenie awaryjne

 

 

 

 

 

przez

Post Author: Marcin Pietrasik