Oświetlenie tarasu

Jak oświetlić taras?

Jesień i coraz wcześniej zapadający mrok to dobry moment na przemyślenie jak ładnie oświetlić taras, aby jak najdłużej móc cieszyć się pięknymi wieczorami na powietrzu, póki pogoda pozwala nam na taki luksus. Pomysłów na aranżacje oświetleniowe tarasu jest naprawdę wiele. Do wyboru mamy typowe lampy ogrodowe, kinkiety ogrodowe, lampy wiszące, a także liczne oświetlenie ozdobne. Oczywiście ilość zastosowanego oświetlenia tarasowego zależy w dużej mierze od jego powierzchni, usytuowania i możliwości podłączenia do źródła prądu. Z naszej strony spróbujemy podpowiedzieć Państwu, na co zwrócić uwagę przy oświetleniu tarasu.

 

Oświetlenie tarasu
Pomysły na oświetlenie tarasu

Jak oświetlić taras

 

Jak już wspomnieliśmy, rodzaj oświetlenia na tarasie, zależy od kilku różnych czynników. Inaczej oświetlimy taras, który jest zadaszony a inaczej ten całkiem otwarty. Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj instalacji elektrycznej i możliwości podłączenia lamp. Usytuowanie tarasu to dodatkowe możliwości aranżacyjne i świetlne. Ciekawe rozwiązania mogą nam dostarczyć schodki, jeśli takie posiadamy. Dobrze wymyślone i zrealizowane oświetlenie naszego tarasu pozwoli nam na przebywanie i funkcjonowanie na nim do późna wieczorem, ale również stworzy odpowiedni klimat, sprzyjający odpoczynkowi czy spotkaniom w gronie znajomych. Nie tylko ilość oświetlenia ma tutaj znaczenie, ale również jego rodzaj i finalny wygląd. Zastanówmy się zatem ile i jakie lampy będą nam niezbędne, a także gdzie najlepiej jest je zamontować, aby uzyskać optymalny efekt. 

 

Oświetlenie tarasu i ogrodu jako całość

 

Oświetlenie do ogrodu
Jakie oświetlenie do ogrodu wybrać

Przede wszystkim postarajmy się, aby oświetlenie naszego tarasu była spójne z charakterem aranżacji, a także z oświetleniem ogrodu. Lampy na taras oczywiście niemuszą być identyczne z tymi, które zastosujemy w ogrodzie, ale postarajmy się, aby wszystko razem grało ze sobą wizualnie. Stworzenie harmonijnej całości uporządkuje nam przestrzeń i stworzy elegancką i funkcjonalną całość. 

Odpowiednio dobrane oświetlenie tarasu, stworzy nam idealnie miejsce odpoczynku i rozrywki bez względu na porę doby. Oświetlenie dobieramy do ogólnego stylu, który chcemy uzyskać. Inne lampy sprawdza nam się w nowocześnie urządzonych domach i ogrodach a inne w tych wiejskich. Do nowoczesnego stylu ogrodu, obfitującego w proste rozwiązania wybierajmy lampy proste w formie. Idealnie sprawdzą się tutaj np. podobne do tych na zdjęciu powyżej.

Bryłowe lampy w czarnym czy szarym kolorze idealnie zintegrują się z równo przystrzyżoną trawą i innymi roślinami. Proste lampy to również idealna baza do stworzenia pozostałej aranżacji, więc to na ich bazie możemy zbudować wystrój naszego tarasu. Tego typu lampy dobrze odnajdą się również w ogrodach i tarasach w stylu japońskim.

 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru i instalacji oświetlenia

 

Oświetlenie tarasu
Nowoczesny taras w stylu japońskim

Przy wyborze lamp na zewnątrz pamiętajmy o kilku istotnych kwestiach. Lampy muszą być przeznaczone do stosowania na zewnątrz. To bardzo ważny aspekt, o którym musimy pamiętać. Lampy takie wykonane są zawsze z odpowiednich materiałów, odpornych na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Są również odpowiednio zabezpieczone przed ewentualnymi spięciami w instalacjach elektrycznych. Najlepiej wybierzmy więc typowe lampy ogrodowe, gdyż wykonywane są ze sprawdzonych  materiałów i w oparciu o odpowiednie technologie. Jeśli z jakiegoś powodu decydujesz się na lampy, które nie są typowo zewnętrzne, koniecznie zadbaj o ich  odpowiednie zabezpieczenie. Jeśli nasz taras jest zadaszony, możemy pozwolić sobie na lampy zewnętrzne wiszące oraz kinkiety ogrodowe, które kupić możemy w spójnych kompletach z lampami ogrodowymi.

Oświetlenie tarasu lampą wisząca to bardzo praktyczny pomysł. Lampa wisząca umieszczona w centralnym punkcie tarasu, da nam równomiernie rozchodzące światło. Możemy również zamontować ją bezpośrednio nad stołem, jeśli takowy znajduje się na naszym tarasie. Musimy jednak dobrze przemyśleć jej instalację. Pamiętajmy, że na odkrytym terenie lampa na długim łańcuszku narażona jest na silne podmuchy wiatru. Zawieśmy ją więc w taki sposób, aby zapobiec ewentualnym wybiciom szyby czy uszkodzeniom przedmiotów znajdującymi się w pobliżu. 

 

Kinkiety w oświetleniu tarasu

 

Jak oświetlić taras
Lampy elewacyjne na taras

Oświetlenie tarasu kinkietami ogrodowymi to jeden z lepszych pomysłów. Przy ich montażu musimy jedynie zastanowić się nad ich optymalnym rozmieszczeniem. Kinkiety dają nam subtelne światło świecące w taki sposób, że rozświetla przestrzeń, ale nie jest na tyle intensywne, żeby nam przeszkadzać. Taki rodzaj oświetlenia tarasowego działa najbardziej relaksująco.  Wybierajmy oczywiście kinkiety ogrodowe do użytku na zewnątrz. Do wyboru mamy między innymi proste lampy elewacyjne idealnie współgrające z nowoczesnym stylem, ale również takie w stylu retro. Dobrze rozmieszczone kinkiety oświetlą nam cała przestrzeń tarasu i ułatwią poruszanie się po bez względu na porę.

W ofercie znajdziesz mnóstwo wzorów i kolorów, więc w łatwy sposób dopasujesz kinkiety zarówno do tarasu w stylu industrialnym czy tym w stylu glamour. Oświetlenie tarasu nie musi mieć jedynie funkcji użytkowej, ale będzie dodatkową ozdobą integralną z wystrojem lub elementem wyróżniającym. Dobór odpowiedniego oświetlenia jest więc istotną kwestią i warto zainwestować w odpowiednie lampy, które posłużą nam przez lata. 

Zupełnie inny klimat i rodzaj stanowią lampy stylizowane na stare i te przypominające swoim wyglądem latarenki. Tego typu lampy, idealnie sprawdzą się na każdym tarasie, nadając mu romantyczny klimat. Do tego typu lamp zastosować możemy dodatkowo dekoracyjne żarówki typu flame. Żarówka imitująca ogień w połączeniu w lampą retro da zaskakujący i zachwycający efekt. Na pewno zaskoczysz tym wszystkich gości.

Oprawy kinkietowe zastosować możemy również w przypadku tarasów niezadaszonych. Musimy wówczas pamiętać,  aby wybrać te hermetyczne, odporne na wodę i inne warunki atmosferyczne. Klasa czelności w ich przypadku to IP65 i więcej. Pamiętajmy również o ich odpowiednim zabezpieczeniu i podłączeniu.

 

Dekoracyjne oświetlenie tarasu i terenu wokół niego

 

Jeśli na taras, prowadzą np. schody, możemy pokusić się o wykorzystanie nowoczesnych technologi i np. podświetlić je taśmą ledową wbudowaną w profil aluminiowych, tu również pamiętając o idealnym zabezpieczeniu przed wodą. Jest to nowoczesny sposób oświetlenia, który daje nam dekoracyjne światło. Ma to również zastosowanie czysto użytkowe, dobrze oświetlając nam schody. Taśmy Led bardzo ładnie współgrają z każdym stylem i odnajdą się zarówno na nowoczesnych tarasach, jak i tych w stylu skandynawskim czy wiejskim. Możemy również wybrać taśmy w wersji RGB, co daje nam dodatkowy efekt wizualny w postaci wielu kolorów do wyboru.

Ciekawym rozwiązaniem będą również świecące kostki brukowe, które zamontować możemy wokół tarasu i oświetlić dojście do niego w nietuzinkowy sposób. Dostępne są one zarówno w neutralnych barwach, jak i te bardziej ekstrawaganckie RBG. Tego typu oświetlenie pełni głównie charakter dekoracyjny, ale fajnie sprawdza się w nocy, podświetlając ścieżkę i poruszanie się po niej, kiedy jest zupełnie ciemno.

 

Jak oświetlić taras
Oświetlenie w pobliżu tarasu

 

Możemy również pokusić się o zastosowanie innego oświetlenia tarasu jak np. popularne ostatnio girlandy świetlne i nadać romantyczny klimat naszemu tarasowi. Jest to dekoracyjne oświetlenie tarasu, które oświetla i tworzy przytulny klimat. Jak oświetlić taras bez prądu? Oczywiście w roli klimatycznego oświetlenia tarasu idealnie sprawdza się świece. Jest to naturalne ciepłe światło które postawić możemy wszędzie. Idealnie sprawdzi się właśnie w miejscach bez dostępu do prądu. Wybrać możemy świece bryłowe, tealighty i te, ostatnio bardzo modne, na baterie. Możemy zainwestować również w różnego rodzaju latarenki, które dodatkowo chronią płomień i nadają klimat. Łatwo je przestawić z miejsca na miejsce i będą dodatkową ozdobą.

 

Barwa światła i rodzaje lamp

 

Wybierając barwę światła, kierujmy się własnymi upodobaniami. Oczywiście temperatura barwowa wybranych żarówek nie jest całkowicie bez znaczenia. Pamiętajmy, że cieplejsze światło 3000 Kelvinów i mniej wpływa na nas bardziej odprężająco niż to w neutralne w okolicy 4000 Kelvinów i więcej.

 

Jak oświetlić taras
Oświetlenie tarasu bez prądu

Wybierając ostateczne oświetlenie, nie musimy ograniczać się do jednego tylko rodzaju. Dobrym pomysłem jest zastosowanie różnych rodzai światła i lamp. Warto pokusić się o lampę wiszącą nad stołem i dodatkowo kinkiety czy lampy elewacyjne. Otrzymujemy wtedy wielofunkcyjną przestrzeń użytkową, jak i miejsce wieczornego relaksu.

Mamy nadzieję, że ułatwiliśmy Państwu decyzję jak ładnie oświetlić taras.