Spis treści

Jak oszczędzać energię elektryczną w warsztacie?

Wyższe rachunki za prąd są ostatnio tematem na czasie. Wyższe koszty prądu powodują, że szukamy oszczędności, najlepszym sposobem jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Tylko pytanie brzmi jak to zrobić? Jak oszczędzać energię elektryczną w warsztacie? Najlepszym sposobem w 2023 roku na oszczędzanie energii w warsztacie jest stosowanie czujników ruchu, które zoptymalizują zużycie prądu. Chcesz wiedzieć jakie? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótki poradnik na ten temat. Z nami dowiesz się jak zmodernizować swój warsztat, by znacznie zmniejszyć zużycie prądu.

 • Jak tanio i szybko oszczędzić zużycie prądu w warsztacie?
 • Zainwestuj w oświetlenie, a oszczędzisz – Czy to prawda?
 • Jakie znaczenie w oszczędzaniu energii mają czujniki?
Jakie wybrać lampy do warsztatu

Jakie wybrać lampy do warsztatu

Lampy które najczęściej są wybierane do warsztatu: Linker, Limea, Nexforce

OPRAWA HERMETYCZNA LED LINE PRIME LINKER 40WOPRAWA HERMETYCZNA LED LINE PRIME LINKER 40WZobacz produkt
LAMPA HERMETYCZNA LED LIMEA GIGANT 38WLAMPA HERMETYCZNA LED LIMEA GIGANT 38WZobacz produkt
OPRAWA LED NEXFORCE1 60W NEUTRALNA BIAŁAOPRAWA LED NEXFORCE1 60WZobacz produkt

Oszczędzanie energii elektrycznej w warsztacie – najtańsze sposoby

W pomieszczeniach takich jak warsztat, znajduje się wiele urządzeń elektrycznych wymagających dosyć dużego poboru energii. Aby utrzymanie warsztatu, szczególnie w dobie podwyżek, było opłacalne musimy zastanowić się jak zaoszczędzić. Oszczędzanie energii elektrycznej w warsztacie jest proste – najtańsze sposoby z wszystkich możliwych to między innymi wymiana starych żarówek na ledowe. Dioda LED wytwarzająca taką sama ilość światła co żarówka 72W, pobierze znacznie mniej, bo 24W. Jeśli chcemy zaoszczędzić w warsztacie należy również dobrze rozplanować miejsce pracy. Jeśli mamy taką możliwość postarajmy się wpuścić jak najwięcej światła dziennego do pomieszczenia. Dzięki temu w ciągu dnia lub chociaż przez kilka godzin nie będziemy musieli używać głównego źródła światła. W dłuższej perspektywie czasu pozwoli nam to zmniejszyć rachunki zupełnie za darmo. Oprócz wymienionych już sposobów na tanie oszczędzanie energii elektrycznej, pamiętajmy o innych drobnych czynnościach, które pozwolą nam zużywać mniej prądu niż do tej pory. W trakcie przerwy w warsztacie gotujmy tylko tyle wody ile potrzebujemy, dzięki temu czajnik wygeneruje mniejsze zużycie. Pamiętaj też, by unikać zbyt częstego podgrzewania wody. Ważnym aspektem oszczędzania energii elektrycznej w warsztacie jest także zmniejszenie poboru mocy za pomocą wyłączania światła za każdym razem, gdy opuszczasz pomieszczenie na dłużej. Ceny prądu ciągle idą w górę, dlatego należy pamiętać nawet o najdrobniejszych szczegółach, które mogą wydawać nam się bez znaczenia. Jeśli w swoim warsztacie posiadasz komputer, drukarkę, czy inne urządzenia, pamiętaj o zrezygnowaniu z trybu czuwania i uśpienia. Wyłącz wszystkie ładowarki i urządzenia od razu, gdy nie są Ci już potrzebne. Warto rozważyć także przyciemnienie jasności ekranu i zrezygnowanie z wygaszaczy. Komputery będą zużywać mniej energii elektrycznej jeśli zrezygnujesz z takich rzeczy.

Oszczędzanie energii elektrycznej w warsztacie - najtańsze sposoby

Oszczędzanie energii elektrycznej w warsztacie – najtańsze sposoby

Podsumujmy najtańsze sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej w warsztacie:

  • Wymień żarówki na żarówki LED
  • Stosuj światło dzienne w miarę możliwości
  • Oszczędnie używaj czajnika elektrycznego
  • Wyłączaj światło zawsze, gdy wychodzisz
  • Nie używaj trybu czuwania w komputerze
  • Odłączaj ładowarki z gniazdka
  • Przyciemnij monitor
  • Nie stosuj wygaszacza ekranu

Zobacz również nasze pozostałe artykuły o czujnikach ruchu

Oszczędzanie prądu w warsztacie, a wymiana oświetlenia

Sposobów na oszczędzanie energii jest wiele, jednak istnieją dwie metody, które są niezwykle efektywne. Teraz zapoznamy się z jedną z nich. Jak ma się do siebie oszczędzanie prądu w warsztacie, a wymiana oświetlenia? Jeśli nasz warsztat nie jest oświetlony za pomocą technologii LED, możemy zapomnieć o znaczących oszczędnościach. W 2023 roku każdy warsztat powinien posiadać lampy LED. Zużywają mniej energii oddając tyle samo światła co ich tradycyjni poprzednicy. Nie jest nowością fakt, że najbardziej wydajnym i energooszczędnym oświetleniem jest oświetlenie ledowe. Modernizacja oświetlenia w warsztacie jest bardzo opłacalną inwestycją, która bez wątpienia bardzo szybko się zwróci. Lampy ledowe pobierają znacznie mniej energii elektrycznej, są bardziej wydajne. Wartym dodania jest również ich długa żywotność. Pamiętajmy, że oświetlenie w warsztacie musi być odpowiednio dobrane, musi także spełniać wszystkie normy i wymogi. Zapewnienie odpowiednio oświetlonego miejsca pracy stanowi zarówno o bezpieczeństwie zdrowia pracowników, ale wpływa również na ich wydajność i koncentrację.

Oszczędzanie prądu w warsztacie, a wymiana oświetlenia

Oszczędzanie prądu w warsztacie, a wymiana oświetlenia

Każde miejsce pracy w tym warsztat musi posiadać odpowiednie natężenie. W warsztacie wynosi ono co najmniej 200 luksów, wszystko jednak zależy od konkretnych czynności, które wykonujemy. Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia za pomocą lamp starego typu nie należy do najtańszych. Decydując się na wymianę opraw oświetleniowych, mamy pewność, że nasze rachunki za prąd znacznie spadną. Taka decyzja daje długotrwały efekt i korzyści, dość niewielkim kosztem. Jeśli nie wiesz jak zabrać się za modernizację oświetlenia w swoim warsztacie, nasi profesjonaliści chętnie Ci pomogą, wystarczy, że do nas zadzwonisz!

przenosna-lampa-robocza-led-z-akumulatorem-5ah (1)PRZENOŚNA LAMPA ROBOCZA LED Z AKUMULATOREMZobacz produkt
lampa-przenosna-led-loyal-lighting-1400lm-lumileds-ip65-4k-stojak-przewvde-wtyczkaLAMPA PRZENOŚNA LED LOYAL LIGHTINGZobacz produkt
projektor-przenosny-led-v-tac-100w-samsung-chip-ip65-3mb-vt-109-4000k-8000lm-5-lat-gwarancjiPROJEKTOR PRZENOŚNY LED V-TAC 100WZobacz produkt

Czujniki sposobem na oszczędzanie prądu w warsztacie

Drugim niezwykle ważnym i godnym uwagi pomysłem na oszczędzanie energii jest instalacja czujników. Czy czujniki są sposobem na oszczędzanie prądu w warsztacie? Czujniki (np. MERRYTEK MC054V RC4 A) pilnują, aby nasze oświetlenie nie zużywało więcej prądu niż to konieczne, co zapewni nam duże oszczędności. Jak? Dzięki wykrywaniu ruchu włączają lampy tylko na czas naszego przebywania w pomieszczeniu, nie musimy martwić się także o odpowiednie natężenie. Czujniki pilnują, aby panowała określona ilość światła. Każdy sposób na oszczędności jest dobry. Nawet drobne codzienne nawyki i przyzwyczajenia potrafią wpłynąć na wysokość rachunku za prąd. Warsztat jest jednak miejscem, które wymaga dobrego oświetlenia, zazwyczaj znajduje się w nim wiele osób ciągle przemieszczających się po budynku. Najlepszym sposobem więc, nie tylko energooszczędnym, ale także bardzo praktycznym i wygodnym, jest zastosowanie czujników obecności. Urządzenia te wyspecjalizowane są w wykrywaniu ruchu, nawet tego najmniejszego. Instalując je w odpowiednich miejscach, mamy pewność, że dane sektory, szczególnie te, w których bywamy sporadycznie, zostaną uruchomione tylko na czas używania. Każdy kilowat się liczy, dlatego czujniki potrafią zaoszczędzić nam na prawdę nie małe kwoty, szczególnie w skali całego okresu rozliczeniowego.

Czujniki sposobem na oszczędzanie prądu w warsztacie

Czujniki sposobem na oszczędzanie prądu w warsztacie

Czujniki pozwalają także na mierzenie natężenia. Wykrywają każde światło docierające do danego pomieszczenia. Jeśli jest słoneczny dzień, promienie słoneczne w pewnym momencie dostatecznie doświetliły warsztat, czujnik wykryje to i lampa zostanie przyciemniona, aby nie zużywać prądu, gdy nie jest to konieczne.

Czujniki możemy podłączyć do kilku lamp, umiejętne rozmieszczenie jest kluczowe. Ten doskonały sposób oszczędzania energii elektrycznej jakim jest zakup czujników, działa najlepiej w połączeniu z oświetleniem ledowym. Jeśli zdecydujesz się na wymianę oświetlenia, a także założenie czujników Twoje rachunki ulegną znacznemu spadkowi. Oszczędzisz nawet do 50%, dzięki czemu kryzys i podwyżki nie będą Ci straszne. Decydując się na takie rozwiązanie pamiętaj, że nie musisz sam planować modernizacji oświetlenia. Nasi eksperci pomogą Ci dobrać właściwe lampy i czujniki, a Ty niczym nie musisz się martwić.

Jak oszczędzać prąd na co dzień w warsztacie?

Istnieje kilka niezawodnych sposobów na oszczędzanie prądu na co dzień w warsztacie. Jeśli chcemy oszczędzać prąd w warsztacie każdego dnia, warto stosować się do kilku kroków:

 1. Wyłączaj urządzenia, gdy ich nie używasz: Gdy nie używasz urządzeń elektrycznych, takich jak narzędzia, wiertarki czy szlifierki, wyłącz je z gniazdka. To prosta zasada, ale często jest pomijana.
 2. Zastępuj tradycyjne żarówki energooszczędnymi: Wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne LED lub świetlówki LED pozwoli na znaczne zmniejszenie zużycia prądu i długoterminowe oszczędności.
 3. Zamontuj czujnik ruchu: Czujnik ruchu pozwoli na znaczną oszczędność zużycia prądu elektrycznego, co przełoży się na niższe rachunki.
 4. Używaj narzędzi akumulatorowych: Narzędzia akumulatorowe mogą być droższe na początku, ale ich używanie pozwala na zaoszczędzenie na kosztach energii elektrycznej w dłuższej perspektywie, ponieważ nie wymagają stałego podłączenia do gniazdka.
 5. Unikaj pozostawiania urządzeń na czuwaniu: Kiedy nie używasz urządzenia, wyłącz je całkowicie, zamiast pozostawiać je w trybie czuwania lub w trybie oczekiwania. Urządzenia te nadal pobierają prąd nawet wtedy, gdy nie są używane.
 6. Odpowiednie planowanie pracy: Zanim zaczniesz pracę, zastanów się nad tym, jakie narzędzia będą Ci potrzebne i przygotuj je wcześniej. To pozwoli na uniknięcie niepotrzebnego rozgrzewania się narzędzi lub korzystania z tych, które nie są Ci potrzebne.
 7. Regularne konserwowanie narzędzi: Regularne czyszczenie i konserwacja narzędzi pozwoli na utrzymanie ich sprawności i zmniejszy ryzyko, że będą pobierały więcej prądu niż jest to potrzebne.
 8. Unikaj nadmiernego oświetlenia: Oświetlenie może być jednym z największych zużyciem energii w warsztacie. Zastanów się nad zastosowaniem sensorów ruchu lub automatycznego wyłączania oświetlenia, gdy nie ma nikogo w pomieszczeniu.
 9. Ograniczaj korzystanie z klimatyzacji lub ogrzewania: Jeśli jest to możliwe, ogranicz korzystanie z klimatyzacji lub ogrzewania. Można to zrobić poprzez korzystanie z naturalnego światła i wentylacji, a także poprzez zapewnienie odpowiedniej izolacji pomieszczeń.
 10. Wybieraj narzędzia z certyfikatem efektywności energetycznej: Przy zakupie nowych narzędzi wybieraj te, które posiadają certyfikat efektywności energetycznej, co oznacza, że pobierają one mniej prądu.

 

Jak oszczędzać prąd na co dzień w warsztacie?

Jak oszczędzać prąd na co dzień w warsztacie?

Oszczędzanie energii elektrycznej w warsztacie staje się kluczowym zagadnieniem w obliczu rosnących rachunków za prąd. W tym artykule przedstawiamy praktyczne metody, które można łatwo zastosować, aby zmniejszyć zużycie prądu w warsztacie. Zmiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne żarówki LED to prosty i skuteczny sposób na obniżenie kosztów. LEDy zużywają mniej energii, dostarczając równocześnie odpowiednią ilość światła. Dodatkowo, maksymalne wykorzystanie światła dziennego w ciągu dnia może znacząco zmniejszyć potrzebę korzystania ze sztucznego oświetlenia. Instalacja czujników ruchu również przyczynia się do optymalizacji zużycia energii, włączając światło tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Proste działania, takie jak wyłączanie urządzeń elektrycznych, gdy nie są używane, i unikanie trybu czuwania, mogą przynieść znaczne oszczędności. Podobnie, wyłączanie światła przy opuszczaniu pomieszczenia to prosty, ale skuteczny sposób na redukcję rachunków. Inwestowanie w narzędzia akumulatorowe i urządzenia z certyfikatem efektywności energetycznej może być kosztowne na początku, ale przynosi długoterminowe oszczędności dzięki niższemu zużyciu energii. Zastąpienie starych opraw oświetleniowych nowoczesnymi lampami LED jest inwestycją, która szybko się zwraca, obniżając koszty eksploatacji. Planowanie pracy i wyłączanie niepotrzebnych urządzeń pozwala na znaczne ograniczenie zużycia energii. Oszczędzanie energii w warsztacie to nie tylko kwestia większych inwestycji, ale także drobnych zmian w codziennych nawykach i zachowaniach, które w sumie mogą przynieść znaczące oszczędności. Stosując te metody, można skutecznie obniżyć zużycie energii elektrycznej w warsztacie, co przekłada się na niższe rachunki i większe oszczędności w dłuższej perspektywie. Każdy, kto chce zmniejszyć swoje wydatki na energię elektryczną, może skorzystać z tych prostych, ale efektywnych rozwiązań.

Jakie wybrać lampy do warsztatu

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 8 marca 2023