Spis treści

Jak oszczędzać gaz?

Wielu z nas wykorzystuje gaz na co dzień. To za jego sprawą mamy możliwość wziąć gorącą kąpiel, a także możemy przygotować ulubioną potrawę. Gaz dla wielu z nas jest niezbędną rzeczą, to właśnie dzięki niemu mamy możliwość wykonywać codzienne podstawowe czynności w naszym domu. W ostatnim czasie jednak na każdym kroku zaskakują nas podwyżki cen. Obecna sytuacja na świecie jest niestabilna, a co za tym idzie ceny również. Z gazu zrezygnować nie zawsze można, ale można go oszczędzać. Zastanówmy się więc jak oszczędzać gaz? Jeśli zależy nam, aby nasze rachunki za gaz były niższe, należy stosować 6 ważnych kroków. Jakich? Oto one:

 • Gotuj w sposób energooszczędny – dobrze przemyśl co i w jakiej ilości chcesz ugotować
 • Staraj się nie przegrzewać pomieszczeń, utrzymuj stałą temperaturę
 • Uszczelnij okna lub jeśli masz taką możliwość wymień je na nowe
 • Znajdź najlepszą ofertę gazu
 • Ociepl ściany swojego domu
 • Wybierz prysznic zamiast kąpieli
Jak oszczędzać gaz?

Zastanawiasz się jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Najczęściej wybierane kategorie żarówek przez klientów:

Jak oszczędzać na ogrzewaniu gazowym?

Oszczędzanie nie jest prostą sprawą. Większość z nas przyzwyczajona jest do bezproblemowego dostępu do wody, gazu , czy prądu. Niestety obecna sytuacja na świecie i stale rosnące ceny powodują, że powinniśmy nauczyć się oszczędniejszego życia. Jak oszczędzać na ogrzewaniu gazowym? Przede wszystkim pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej temperatury w domu. Optymalna temperatura w sypialni to 18 stopni, natomiast w pokoju dziennym około 20. Nie przekraczajmy tych temperatur, w zupełności nam wystarczą, a my zaoszczędzimy na ogrzewaniu. Rachunki za ogrzewanie możemy zredukować na kilka sposobów. Efektywne sposoby na to, by zużywać mniej ogrzewania gazowego to między innymi:

 • Ocieplenie ścian i domu
 • Odsłonięcie grzejników
 • Zmiana pieca na nowy, energooszczędny
 • Uszczelnienie okien
Oszczędzanie gazu w domu

Jak oszczędzać gaz?

Jak oszczędzać gaz przy ogrzewaniu?

Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie gazu. Domowy budżet można podreperować prostymi czynnościami wykonywanymi na co dzień. Chcesz wiedzieć jak oszczędzać gaz przy ogrzewaniu? Tak jak już wspomnieliśmy najważniejszą sprawą jest utrzymanie stałej, odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Miejmy na uwadze, że zmniejszenie określonej temperatury zaledwie o 1 stopień, pozwala zaoszczędzić do 7% paliwa. O ile w łazience zalecana temperatura oscyluje w granicach do 23/24 stopni Celsjusza, o tyle w przypadku sypialni wartość ta wynosi już zaledwie 18 stopni. Oczywiście każdy z nas ma indywidualne potrzeby i inaczej odczuwamy temperaturę, jednak jeśli naprawdę chcemy zaoszczędzić gaz na ogrzewaniu, powinniśmy zastosować się do takich temperatur. W salonie i pokojach dziennych za optymalną temperaturę uznaje się 20-21 stopni Celsjusza. Jeśli już zastosujemy omawiany sposób, należy zadbać też o to, aby nie dopuścić do straty ciepła z naszych pomieszczeń.

Zaoszczędzenie gazu przy ogrzewaniu

Jak oszczędzać gaz przy ogrzewaniu?

Jeśli chcesz uniknąć straty ciepłego powietrza, zadbaj o to, aby do domu lub mieszkania nie przedostawało się powietrze z zewnątrz w niechciany sposób. Oczywiście należy zadbać o cyrkulację powietrza, jednak pamiętajmy, że nieszczelne okna będą kosztować nas sporo pieniędzy. Jak je możesz zaoszczędzić? Jeśli masz taką możliwość wymień okna na nowe, szczelne. Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, należy zasłonić okna grubymi zasłonami i uszczelnić je. Jeśli o to nie zadbasz koszty ogrzewania wzrosną, będziesz potrzebować więcej gazu do ogrzania mieszkania. Odpowiednie zadbanie o okna oznaczają mniej gazu, czyli mniejsze rachunki.

Żarówka G9Żarówka G9Zobacz produkty
Żarówki LED RGBŻarówki LED RGBZobacz produkty
Żarówka FilamentŻarówka FilamentZobacz produkty

Jak oszczędzać gaz w domu?

Zmniejszenie rachunków za gaz to temat bardzo na czasie. Pomyślmy co jeszcze pozwoli Ci zmniejszyć zużycie gazu. Jak oszczędzić gaz w domu? Unikaj wychłodzenia mieszkania, długie wietrzenie pomieszczeń to zły pomysł. Zamiast tego zdecyduj się na otworzenie okien na oścież na kilka minut (5 – 10min.), jednak pamiętaj, by zakręcić w tym czasie grzejniki. Jeśli dopuścimy do znacznego wychłodzenia, będziesz musiał przywrócić temperaturę na poziomie właściwym do swobodnego przebywania. Na oszczędności związane z gazem w domu wpływają także nasze codzienne kąpiele i poranna toaleta. Podczas mycia zębów, a także golenia staraj się nie marnować ciepłej wody. Zakręcaj kran za każdym razem, gdy go nawet przez chwilę nie używasz.

Jak zaoszczędzić gaz w domu?

Jak oszczędzać gaz w domu?

Jeśli chodzi o kąpiel, zrezygnuj z niej lub ją znacznie ogranicz. Podczas każdej kąpieli zużyjesz około 75 litrów ciepłej wody. Zamiast tego postaraj się brać krótki prysznic, każda minuta prysznica zużywa około 10 litrów ciepłej wody. Krótsze prysznice – taka inwestycja szybko się zwróci. Jeśli lubisz niższą temperaturę wody, tym lepiej! Ogrzewanie wody nie należy do najtańszych, pamiętaj o tym podczas następnej kąpieli!

Oszczędzanie gazu prysznic

Jak oszczędzać gaz w domu?

Sposoby oszczędzania gazu

Jakie jeszcze sposoby oszczędzania gazu znamy? Postaw na energooszczędne gotowanie! Dokładnie zaplanuj co i w jakiej ilości gotujesz, gdyż za każdą godzinę gotowania zapłacisz około 2,40zł. Pamiętaj, by gotując wodę, wlać jej tylko tyle ile potrzebujesz. Używaj piętrowych garnków, a także pamiętaj o pokrywkach. Ważne jest też, aby utrzymywać czajnik w czystości – kamień powoduje, że woda wolnej zaczyna się gotować. Nie zapomnij też o tym, że najlepiej sprawdza się czajnik z gwizdkiem, dzięki temu nie będziesz zużywał gazu dłużej niż to potrzebne. Sprawdź także czystość palników. Każdy drobny szczegół, z pozoru nieistotny, wpływa na opłaty za gaz. Straty energii można spotkać na każdym kroku. Jeśli chcesz zaoszczędzić na wszystkim co tylko możliwe, pamiętaj, że codzienne nawyki mimo, że niepozorne, stanowią dużą oszczędność na dłuższą skalę.

Sposoby na oszczędzenie gazu

Sposoby oszczędzania gazu

ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6.5W E27 A60 VT-265 4000K 806LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6.5W E27 A60 VT-265 4000K 806LM Zobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6,5W E27 KULKA G45 VT-290 4000K 600LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 6,5W E27 KULKA G45 VT-290 4000K 600LMZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP GU10 6W 10ST 4000K 500LM 5 LAT GWARANCJI VT-249ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP GU10 6W 10ST 4000K 500LMZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 7W E14 ŚWIECZKA VT-268 4000K 600LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 7W E14 ŚWIECZKA VT-268 4000K 600LMZobacz produkt
ŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 5.5W E14 P45 KULKA VT-236 4000K 470LM 5 LAT GWARANCJIŻARÓWKA LED V-TAC SAMSUNG CHIP 5.5W E14 P45 KULKA VT-236 4000K 470LMZobacz produkt
Żarówki LED

Zobacz więcej z kategorii

Żarówki LED
Zobacz produkty

Oszczędzanie gazu

Oszczędzanie gazu wiąże się bezpośrednio ociepleniem domu. Ocieplenie ścian i sufitów pozwoli nam na duże oszczędności gazu sięgające nawet do 40%. Ciepłe powietrze ucieka w górę, dlatego nawet samo zadbanie o ocieplenie stropów jest doskonałym pomysłem na oszczędności. Wśród sposobów oszczędzania największą popularnością cieszy się wełna mineralna oraz pianka PUR. Często stosuje się także styropian. Ocieplenie ścian i sufitu jest najważniejszą rzeczą, która da nam największe możliwości oszczędności na gazie. Jeśli nie posiadamy odpowiedniego ocieplenia naszego domu zarówno od zewnątrz jak i wewnątrz, nasze oszczędzanie gazy będzie znacznie utrudnione. Większość ciepłego powietrza wyleci nam przez nieocieplony dach, a ściany nie będą odpowiednio trzymały ciepła. Zużyjemy dużo gazu ciągle dogrzewając dom, z którego za chwilę i tak większość ciepłego powietrza zniknie. Duże znaczenie mają też okna i ściany przy nich. Stosujmy długie zasłony i uszczelnienia. To właśnie okna i sufit są głównymi sprawcami ucieczki temperatury.

Oszczędzanie gazu za pomocą ocieplenia

Oszczędzanie gazu

Jak oszczędzać gaz ziemny?

Zmiana sprzedawcy gazu to kolejny sposób na to jak oszczędzać gaz ziemny. W 2022 roku mamy szeroki wybór wśród dostawców gazu, a decyzję o jego zmianie możemy podjąć w każdej chwili. Każda firma, a nawet prywatne gospodarstwo domowe może zdecydować o zmianie dostawcy, ponad to warto wiedzieć, że jest to zupełnie bezpłatne. Ceny gazu są różne, w zależności od jego dystrybutora. Nie warto kurczowo trzymać się jednego dostawcy, tylko dlatego, że już z niego korzystamy. Może okazać się, że nasza obecna oferta jest mniej korzystna niż mogłaby być. Zmiana sprzedawcy gazu nie jest bardzo długotrwałym procesem, zazwyczaj wystarczą nam 3 – 4 tygodnie. W tym czasie rozpatrywane jest zgłoszenie o zmianie sprzedawcy gazu. Korzyści ze zmiany sprzedawcy gazu ziemnego:

 • Możliwość wybrania lepszej oferty
 • Możliwa oszczędność pieniędzy
 • Możliwe duże oszczędności w przypadku dużego zużycia surowca
Zaoszczędzenie gazu ziemnego

Jak oszczędzać gaz ziemny?

Oszczędzanie gazu ogrzewanie

Kolejną rzeczą ułatwiającą nam oszczędzanie gazu jest ogrzewanie, a dokładniej jego prawidłowe użytkowanie. Ogrzewanie w naszych domach i mieszkaniach powinno być regulowane za pomocą termostatu. Kontroluje on temperaturę w pomieszczeniu, dbając zarówno o nasz komfort jak i pieniądze. Dzięki termostatowi możemy zaoszczędzić nawet od 15 do 50 % gazu. Każdy nasz pokój wymaga innej temperatury, dlatego najlepszą opcją jest zainstalowanie termostatu w każdym z pomieszczeń. W sypialni najlepiej ustawić temperaturę na 18 stopni, jest to optymalna wartość do snu. W łazience powinniśmy mieć kilka stopni więcej, 24 stopnie w zupełności wystarczą. Natomiast w kuchni temperatura tak samo jak w sypialni nie musi być zbyt wysoka. Kuchnie zazwyczaj są otwartą przestrzenią, ciepło z gotowania i z innych pomieszczeń zmiesza się z kuchenną i zapewni wystarczającą temperaturę. Samo posiadanie termostatu jednak nie wystarczy, pamiętajmy także o uszczelnieniu okien. Najlepszym sposobem jest założenie specjalnych uszczelek na okna. W przypadku okien drewnianych natomiast najczęściej wybierany jest silikon.

Oszczędzanie gazu i ogrzewania

Oszczędzanie gazu ogrzewanie

Oszczędzanie gazu w domu

Oszczędzanie gazu w domu jest o wiele łatwiejsze jeśli zmienimy swoje nawyki. Ubierz się w ciepły sweter i skarpety, zamiast szorty. Jeśli jest Ci zimno w stopy, 2 razy bardziej odczujesz niską temperaturę. Dlatego oprócz odpowiedniego ubrania warto zainwestować w dywaniki. Idealnie sprawdzą się koło łóżka, dzięki czemu zaraz po wstaniu nie zmarzniesz i będziesz czuć się komfortowo. Przydadzą się również w łazience. Oszczędzanie gazu znacznie ułatwia nam wyrobienie w sobie odpowiednich zachowań. Aby zużywać mniej energii pamiętaj o zamykaniu drzwi za każdym razem, gdy wychodzisz z pokoju. Ciepło zostanie utrzymane, w związku z czym zaoszczędzisz. Sprawdzonym sposobem na zmniejszenie rachunków jest także pamiętanie o tym, aby nie wietrzyć pomieszczeń przez długi czas. Świeże powietrze jest nam niezwykle potrzebne. Sprawia, że jesteśmy dotlenieni, a co za tym idzie poprawia się nasza koncentracja oraz samopoczucie. Działamy szybciej i mamy więcej pozytywnej energii, co szczególnie w okresach jesienno-zimowych jest nieocenione. Dlatego też nie rezygnujmy całkowicie z wietrzenia, jednak róbmy to maksymalnie przez kilka minut.

Zaoszczędzenie gazu w domu

Oszczędzanie gazu w domu

Oszczędzanie na ogrzewaniu gazowym

Aby zwiększyć oszczędzanie na ogrzewaniu gazowym zaleca się używanie ekranów zagrzejnikowych. Ekrany te są częstą metodą stosowaną do zminimalizowania utraty ciepła z domu. Zakłada się je za grzejnikiem, dzięki czemu ciepło zamiast wnikać w ścianę, zostaje odbijane do wnętrza. Takim sposobem jesteśmy w stanie zaoszczędzić do 5% energii. Czy takie rozwiązanie jest skuteczne? Jak najbardziej. Wszystkie sposoby na ograniczenie uciekania ciepłego powietrza są nieocenionym sposobem na tańsze życie. Ogrzewanie jest czymś, bez czego nie możemy się obejść w okresie zimowym. Jak dobrze wiemy w naszym kraju zimnych miesięcy jest znacznie więcej niż ciepłych, dlatego oszczędzanie na ogrzewaniu jest bardzo ważną sprawą, szczególnie dla naszego portfela. Zbyt ciepłe powietrze negatywnie wpływa na człowieka, rozleniwia i zazwyczaj sprawia, że nie mamy na nic ochoty, dlatego w naszych mieszkaniach powinna panować uśredniona temperatura, jednak duży nacisk powinniśmy kłaść na zatrzymanie temperatury w środku.

Oszczędzanie na ogrzewaniu gazowym

Oszczędzanie na ogrzewaniu gazowym

Sposoby oszczędzania gazu w domu

Jakie jeszcze znamy sposoby oszczędzania gazu w domu? Ważną sprawą, o której często zapominamy jest odsłonięcie grzejników. Jeśli chcesz oszczędzić gaz w domu, nie zakrywaj grzejników ubraniami, czy zasłonami. Unikaj także zasłonięcia ich przez meble. Zasłonięcie grzejników to utrata około 20% energii. Pranie powinniśmy suszyć na suszarce ustawionej w pewnej odległości od grzejnika. Ubrania bez problemu wyschną dzięki temperaturze panującej w domu, nie ma potrzeby przykładać ich do samego kaloryfera. Zasłanianie grzejników zasłonami czy meblami jest definitywnie złym pomysłem. Jak widzimy możliwości oszczędzania gazu jest wiele.

 • Najwięcej możemy zaoszczędzić decydując się na ocieplenie sufitu i ścian, a także przy pomocy wymiany lub uszczelnienia okien.
 • Zwracajmy uwagę na energooszczędne gotowanie.
 • Pamiętajmy także o wyborze prysznica zamiast wanny, zaoszczędzimy pokaźną kwotę.
 • Nie należy wychładzać domu, gdyż grozi to dużym zużyciem, a jak wiemy ceny gazu ziemnego rosną.

Bardzo łatwo jest utrzymać ciepło w mieszkaniu, a oszczędzanie nie musi być wielkim poświęceniem, wyróbmy w sobie poprawne nawyki w codziennym życiu. Pozwoli nam to na oszczędniejsze życie.

Sposoby na zaoszczędzenie gazu w domu - jak oszczędzać gaz?

Sposoby na zaoszczędzenie gazu w domu – jak oszczędzać gaz?

W obliczu rosnących cen gazu i potrzeby racjonalizacji zużycia energii, nasz artykuł skupia się na praktycznych sposobach oszczędzania gazu w domu i mieszkaniu. Podkreśliliśmy znaczenie utrzymania stałej, optymalnej temperatury w pomieszczeniach oraz dokonania zmian w codziennych nawykach, które mogą przynieść znaczące oszczędności. Przedstawiliśmy szereg skutecznych metod, takich jak energooszczędne gotowanie, unikanie przegrzewania pomieszczeń, uszczelnianie okien, a także wybieranie prysznica zamiast kąpieli. Zwróciliśmy uwagę na korzyści płynące z ocieplenia ścian i dachu, co może znacząco zmniejszyć straty ciepła i obniżyć rachunki za ogrzewanie gazowe. Podkreśliliśmy również, jak ważne jest odsłonięcie grzejników, zmiana pieca na nowocześniejszy i bardziej energooszczędny model oraz kontrola temperatury w różnych pomieszczeniach za pomocą termostatów. W artykule poruszyliśmy także kwestię znalezienia najlepszej oferty gazu i możliwości zmiany dostawcy jako sposobu na redukcję kosztów.

Zobacz więcej z kategorii

Żarówki LEDZobacz produkty

Podsumowując, oszczędzanie gazu w domu wymaga świadomego podejścia do zarządzania energią i zmiany codziennych przyzwyczajeń. Implementacja tych prostych, lecz skutecznych strategii pozwoli nie tylko na zmniejszenie rachunków, ale także na zwiększenie efektywności energetycznej i przyczyni się do ochrony środowiska. Zapraszamy do dalszego czytania naszego bloga, gdzie znajdziecie więcej porad na temat efektywnego zarządzania zużyciem energii w gospodarstwie domowym.

Jak oszczędzać gaz?

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 23 września 2022