Spis treści

Jak oszczędzać wodę?

W ostatnim czasie temat oszczędzania jest bardzo często spotykany. Jednym z głównych powodów próbowania różnych sposobów na bardziej oszczędne życie są stale rosnące ceny. Duży wpływ na wybór takiego stylu życia ma również wzgląd na naszą planetę. Nasze codzienne życie, mimo, iż zazwyczaj tego nie zauważamy, wymaga dużego zużycia wody. Nie łatwo jest odejść od przyzwyczajeń i ograniczenie ilości wody zużywanej na każdym kroku, zazwyczaj kończy się na samym planie. Zastanówmy się więc nad odpowiednim sposobem na oszczędzanie wody. Po pierwsze odpowiedzmy sobie na pytanie „Jak oszczędzać wodę?”. Sposobów oszczędzania wody jest wiele. Każdego dnia pamiętajmy o przestrzeganiu tych 5 punktów:

 • Jak najczęściej wybieraj prysznic zamiast wanny
 • Nie zostawiaj odkręconej wody podczas mycia zębów, a także podczas mycia naczyń
 • Upewnij się, że wszystkie instalacje działają prawidłowo
 • Kup regulowaną spłuczkę
 • Używaj odpowiednich baterii do prysznica, kranu

Aby zużywać mniej wody wystarczy lekko zmniejszyć ilość litrów wody dziennie. W skali całego miesiąca, czy roku, zauważymy ogromną różnicę.

Jak oszczędzać wodę?

Zastanawiasz się jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Jak można oszczędzać wodę?

Jak można oszczędzać wodę każdego dnia? Jeśli zależy Ci na zmniejszeniu ilości zużywanej wody, pamiętaj, że każda nawet mała czynność, ale wykonywana regularnie, ma ogromne znaczenie. Aby oszczędzać wodę pamiętaj by: zapełniać pralkę i zmywarkę w 100%, nie marnować dużo wody w ogrodzie, wykorzystywać wodę ponownie i za każdym razem zakręcać dokładnie kran. Woda powinno się uruchamiać tylko, gdy jest to potrzebne. Często spotykanym widokiem jest niestety pozostawianie odkręconego kranu, podczas mycia zębów, czy innych czynności, podczas których nie jest to konieczne. Zakręcenie wody w trakcie wykonywania innej czynności to jeden z największych błędów. Wykorzystujemy więcej wody niż w rzeczywistości jest to konieczne. W ten sposób nie tylko narażamy się na niebotyczne rachunki za wodę, ale też działamy przeciw naturze.

Jak można oszczędzać wodę?

Jak można oszczędzać wodę?

Jak oszczędzać wodę w domu?

Brak rozwagi w korzystaniu z wody może doprowadzić do naprawdę wysokich rachunków. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się jak oszczędzać wodę w domu. Jeśli chcesz zużywać mniejszą ilość wody na osobę w domu, każdy z domowników powinien puszczać mały strumień wody podczas jej używania, nie należy golić się przy odkręconym kranie, a także należy unikać kąpieli w wannie wypełnionej po brzegi, gdyż do kąpieli w wannie zużyć można aż 200 litrów wody. Wczesnym rankiem każdy z nas w pośpiechu przygotowuje się do pracy i szkoły. Z tego powodu nie każdy pamięta o zakręcaniu wody. Mimo wszystko takie małe, z pozoru nic nie znaczące czynności, mają duży wpływ na oszczędność. Oszczędzanie wody powinno nam wszystkim wejść w nawyk. Dlaczego? Znaczna większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważna jest woda. Wiele krajów na ziemi ma poważne problemy z jej brakiem, liczy się każda butelka wody. W krajach rozwiniętych nie zwracamy szczególnej uwagi na to ile wody zużywamy. Przywykliśmy do jej obecności i nie sądzimy, że mogłoby jej kiedyś zabraknąć. Takie myślenie jest bardzo szkodliwe dla środowiska i dla nas samych.

Jak oszczędzać wodę w domu?

Jak oszczędzać wodę w domu?

Jak możemy oszczędzać wodę?

Jakie są jeszcze inne sposoby na mniejsze zużycie wody? Jak możemy oszczędzać wodę? Dobrym pomysłem jest, aby zainwestować w zmywarkę, standardowa zużywa około 10 litrów wody. Także oszczędzanie wody w ogrodzie to bezsprzecznie jedna z kluczowych rzeczy, którą należy wprowadzić w życie. W ogrodach zużywamy bardzo duże ilości wody, często nie zastanawiając się, czy tak naprawdę jest to konieczne. Oczywiście należy dbać o roślinność, jednak nie zapominajmy, że należy robić to z głową. W przypadku urządzeń takich jak zmywarka mamy możliwość oszczędzić wodę poprzez specjalne programy. Zmniejszyć zużycie wody możemy także dzięki programom oszczędzającym zużycie wody. Mniejszy pobór wody w trakcie jednego prania to idealny sposób na oszczędności, który wykonywany regularnie przyniesie nam wiele korzyści. Przede wszystkim tych finansowych.

Oszczędzanie wody

Jak możemy oszczędzać wodę?

Jak oszczędzać wodę w gospodarstwie domowym?

Światowych zasobów wodnych nadających się do picia jest zaledwie 1%. Zanieczyszczenie środowiska i brak rozwagi, nie polepszają sytuacji. Ważne jest więc oszczędzanie wody w gospodarstwach domowych i wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Jak oszczędzać wodę w gospodarstwie domowym? Dużo wody marnujemy podczas zwykłych czynności takich jak poranna toaleta (aż 15 litrów wody możemy zaoszczędzić dzięki zakręcaniu kranu podczas mycia zębów), a także przez niedopatrzenie. Dlatego pamiętajmy o regularnym naprawianiu urządzeń np. nieszczelnej spłuczki może wyciekać z niej woda przez całą dobę. Podczas mycia starajmy się o zmniejszenie strumienia wody. Podczas używania wody pamiętajmy o tym, że dostęp do czystej wody nie jest czymś oczywistym. Wiele miejsc na świecie cierpi na brak wody, która nadaje się do spożycia. Utrudniony dostęp do wody pitnej, póki co nie dotyka naszego kraju, nie należy jednak brać takiej sytuacji za pewnik. Z wszystkich światowych zasobów wody, raptem 1% z nich nadaje się do spożycia. Statystyki te powinny nam dać do myślenia.

Oszczędzanie wody spłuczka

Jak oszczędzać wodę w gospodarstwie domowym?

Jak można oszczędzać wodę w domu?

Jak można oszczędzać wodę w domu? Szacuje się, że aż 30% zużywanej przez nas wody to spłukiwanie WC. Jeśli więc naprawdę chcemy oszczędzać wodę w domu, musimy zadbać o szczelną spłuczkę, a także o dobrą baterię przy umywalce i prysznicu. Robiąc pranie pamiętajmy, by zapełniać całą pralkę, która podczas jednego cyklu prania zużywa około 80 – 100 litrów wody. Woda w toalecie może zostać zastąpiona w bardzo prosty i darmowy sposób. Zbieranie deszczówki w celu późniejszego wykorzystania jej do spłukania toalety, jest już dobrze znanym sposobem, praktykowanym przez wielu ludzi na całym świecie. Woda zużywana do spłukania muszli klozetowej liczona jest w ogromnych ilościach. Wiadomym jest oczywiście, że nie zawsze będziemy mieć możliwość zastąpić wodę deszczówką, jednak w miarę możliwości starajmy się oszczędzać każdy litr wody. Najbardziej sami na tym zyskamy. Nasze rachunki za wodę z łatwością ulegną zmniejszeniu, w czasie kryzysu, a także i w ustabilizowanych czasach, bez wątpienia jest ogromnym plusem.

Oszczędzanie wody w domu

Jak można oszczędzać wodę w domu?

Jak oszczędzać wodę na co dzień?

Zastanówmy się jak oszczędzać wodę na co dzień? Sposobów na to jest wiele. Jednym z nich jest powtórne wykorzystywanie wody. Jest to jeden z lepszych pomysłów oszczędności wody. Zbierając deszczówkę lub podkładając miskę pod kapiący kran (marnujemy aż około 90 litrów wody, jeśli co sekundę spadnie kropla wody). Zebraną wodę możemy użyć do spłukiwania toalety. Sposób na oszczędzanie wody za pomocą zbierania deszczówki jest stary i dobrze znany starszym pokoleniom. Deszczówka jest dobrym sposobem na wykorzystanie wody do podlania roślin w ogrodzie, czy nawet umycia auta. Na co dzień wodę oszczędzać można również poprzez:

 • rzadsze podlewanie trawnika i roślin
 • zakręcanie kranu podczas mycia zębów i golenia
 • ponowne wykorzystywanie wody
Oszczędzanie wody

Jak oszczędzać wodę na co dzień?

Jak należy oszczędzać wodę?

Woda wykorzystywana jest do wielu czynności, jednak zazwyczaj nie myślimy o jej ponownym użyciu. Jest to dość poważny błąd. Aż około 36% wody zużywamy do mycia się, około 3% do gotowania i picia. Jak należy oszczędzać wodę? Zasoby wody znacznie zwiększyłyby się, gdyby każdy z nas wykorzystywał wodę co najmniej 2 razy. Jak? Dla przykładu, po ugotowaniu makaronu nie wylewaj wody! Zaczekaj aż jej temperatura spadnie i podlej nią rośliny w domu. Jeśli takie postępowanie byłoby praktykowane przez większą ilość osób, znacznie przyczyniłoby się to do oszczędności tak ważnej dla nas wszystkich wody. Decydując się na wykorzystywanie wody kilkukrotnie, zmniejszymy swoje wydatki, a przecież głównie o to większości z nas chodzi, prawda?

Ponowne wykorzystywanie wody

Jak należy oszczędzać wodę?

Jak oszczędzać wodę pitną?

Jak oszczędzać wodę pitną? W obecnych czasach istnieje wiele prostych i nie wymagających dużych funduszy sposobów na to, aby zmniejszyć zużycie wody. Jednym z świetnych pomysłów jest zamontowanie perlatorów. Ich działanie polega na zapowietrzeniu strumienia wody, dzięki czemu zużyjemy ją w mniejszych ilościach. Podczas zmywania ręcznego zużywamy do 60 litrów wody. Zmywanie ręczne nadal ma wielu swoich zwolenników. Jeśli do nich należymy, zastanówmy się nad zakupem perlatora. Używanie tego małego urządzenia, znacznie przyczynia się do spadku zużycia wody. Możemy zastosować go zarówno w łazience, jak i w kuchni. W kuchni przyda się przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy, podczas zmywania ręcznego. Wytworzy wystarczający strumień, jednocześnie pobierając mniejszą ilość wody. Taką samą sytuację zaobserwować możemy w łazience. Poranna i wieczorna toaleta zajmuje zazwyczaj co najmniej kilkanaście minut, podczas których myjemy twarz, myjemy zęby, czy golimy się. Stosując ten „wynalazek” możemy mieć pewność, że stracimy o wiele mniej wody, niż korzystając z samego kranu.

oszczędzanie wody za pomocą perlatorów

Jak oszczędzać wodę pitną?

Co daje oszczędzanie wody?

Wiemy już w jaki sposób zaoszczędzić zużycie wody w Polsce i na świecie, ale co daje oszczędzanie wody? Z bardziej przyziemnych plusów oszczędzania wody są na pewno mniejsze rachunki. Z pozoru proste czynności zużywają duże ilości wody, dla przykładu do samych celów konsumpcyjnych każdego dnia zużywamy 3 l., natomiast aż do 50 l. przeznaczamy codziennie na spłukanie toalety. Oszczędzanie wody ma duży wpływ na życie przyrody, wydłuża życie jezior oraz rzek. Dzięki temu planeta jest zdrowsza i utrzymana w swoim naturalnym porządku. Oszczędzając na wodzie, zadbamy nie tylko o środowisko, ale i o własny portfel. Każdy z nas powinien starać się oszczędzać wodę. Oto główne powody:

 • Oszczędność wody to oszczędność pieniędzy
 • Zużyta woda przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska
 • Oszczędność wody to także oszczędność energii
 • Zmniejszamy zasoby pitnej wody

 

Po co oszczędzać wodę?

Co daje oszczędzanie wody?

 

Artykuł napisany przez Edyta Kawnik, 23 września 2022